Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

tomlie

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    17
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez tomlie

  1. W takich konstrukcjach osobiście wolę dmuchać na zimne Dlatego zarówno wiszącą umywalkę jak i regulowany wieszak na TV zamontowałem na prętach gwintowanych przepuszczonych przez ścianę na wylot, od "lewej" strony duża podkładka i nakrętka (można schować pod tynkiem). Dzięki temu dziecko w przypływie fantazji może spokojnie zawisnąć całym ciężarem na umywalce - mocowanie nie do ruszenia.
  2. Skąd u Ciebie taka zmiana nastawienia? Czyżby weryfikacja założeń w praktyce była aż tak bolesna? Mam zamiar uruchomić powietrzny solar dachowy dla CWU, będę miał do dyspozycji 16m2 blachy z lekkim spadkiem na południe. Mam wentylator EBM (800m3/h, 120W), bojler 100l z wężownicą CO. Teoretyczne wyliczenia pokazują, że w słoneczny dzień można spod dachu "wyciągnąć" tym wentylatorem ok. 4kW mocy grzewczej (60*/45* przy 800m3/h). Biorąc pod uwagę ograniczenia mocy wymiennika w moim bojlerze szacuję, że nie ma sensu ciągnąć więcej niż 2kW, czyli można ograniczyć wydajność wentylatora a tym samym pobieraną moc. Wychodzi, że dostarczając ok. 100W mocy elektrycznej (wentylator + pompka obiegowa) dostajemy teoretycznie - uwzględniając straty wymiany - jakieś 1,5kW mocy grzewczej. Czyli COP układu ok. 15. To nie ma prawa nie działać, nawet jeśli czegoś nie uwzględniłem. Koszt inwestycyjny to póki co 100 zł (wentylator i bojler), z resztą gratów spodziewam się zamknąć w 200 zł (chłodnica, rurki, pompkę mam). Oświeć mnie, jeśli się mylę.
  3. Wkrętami do k-g, ale nie do samej płyty, tylko do profilu konstrukcyjnego znajdującego się pod płytą. W miejscach gdzie takiego profilu nie masz, najprościej jest zastosować kołki wkręcane do płyt: i do nich przykręcasz listwę zwykłym wkrętem.
  4. Tak przypuszczałem, dlatego zadałem to pytanie. W tym układzie przekaźniki (lub wyłączniki) będą załączały poszczególne obwody po stronie wtórnej zasilacza (12V), zaś sam zasilacz będzie na stałe podpięty do 230V. I to może stanowić problem. Prezentowany zasilacz ma 2400W znamionowej mocy oddawanej. Małe zasilacze impulsowe potrafią pobierać bez obciążenia nawet 20% mocy znamionowej. W przypadku twojego zasilacza pewnie procentowo będzie to znacznie mniej, ale nie zdziwiłbym się gdyby nieobciążony brał sobie ciągle ze 200W (a nic nie świeci!). Drugi aspekt to instalacja zasilająca obwody. Wiesz jakie przekroje kabli trzeba stosować przy takich napięciach i prądach (12V/200A). Są to warunki zbliżone do rozbudowanych instalacji car audio, a tam przewody zasilające 35mm2 nie są rzadkością, i to na zaledwie kilku metrach długości. Przypuśćmy że podłączasz do zasilacza odległe obwody, pobierające wspólnie do 50A (600W) i robisz to jedną parą przewodów. Wg tabel doboru przekrojów w instalacjach elektrycznych dla takiego prądu powinieneś zastosować przekrój co najmniej 10mm2. Ciągniesz tę parę na odległość np. 30m, więc długość przewodnika to 60m. Jednak spadek napięcia na przewodzie wyniesie w tym wypadku ok. 5V (rezystancja przewodu R=0,017*l[m]/s[mm^2]), co jest nie do przyjęcia (40% mocy idzie w grzanie kabla zamiast na światło). żeby uzyskać rozsądny spadek 1V na przewodzie (ok. 10% strat), musiałbyś zastosować przewód o przekroju 50mm2 (KOSZTY!). Z obu powyższych powodów (prąd jałowy zasilacza i grubość przewodów) rozważyłbym jednak zastosowanie kilku - kilkunastu małych zasilaczy do każdego obwodu oddzielnie i załączanie ich po stronie pierwotnej (230V).
  5. Witam. Czytam i czytam, ale nadal nie wiem jaki podkład będzie najlepszy w moim wypadku. Panele Pergo w salonie 30m2 na wylewce. Zależy mi na przyzwoitej akustyce, mile widziana dobra izolacja termiczna. Ze względu na różnice w poziomach podłogi podkład musi mieć 5-6mm grubości. Co byście polecili?
  6. Możesz napisać, co to za przewód i jakiego producenta? Tak dla przestrogi dla innych.
  7. Do centrali Satel Integra mam sygnalizator SPLZ-1011 z własnym akumulatorem. W jego instrukcji jest napisane, że sygnalizacja zostanie wzbudzona m.in. po odłączeniu zasilania i po pojawieniu się stanu nieustalonego na wejściach sterujących. Problem: jak wyłączyć zasilanie centrali (np. w celu rekonfiguracji) bez wzbudzenia sygnalizatora?
  8. Witam, zagadnienie z Integry 128. Cały dom jest jedną strefą, część czujników blokowanych przy braku wyjścia. Do jednego z wejść centrali podpięty czujnik zmierzchowy, który steruje przez jedno z wyjść przekaźnikiem do załączania oświetlenia zewnętrznego. Jeśli czujnik zmierzchu jest aktywny (noc), przy próbie uzbrojenia alarmu manipulator sygnalizuje naruszenie i pyta czy wyświetlić wejścia czy uzbroić. Dla tego wejścia opcja "kontrola przy załączeniu" jest wyłączona (przy włączonej w ogóle nie da się uzbroić). Jak elegancko pozbyć się informacji i pytania przy uzbrajaniu nocą? Obecnie zrobiłem tak, że wejście sterowane czujnikiem przeniosłem do drugiej strefy, specjalnie do tego celu utworzonej, ale to rozwiązanie mi się nie podoba. Jest jakieś inne?
  9. Jak już założysz ten wątek, wrzuć tutaj powiadomienie, ok?
  10. Witam. W instalacji jest grzejnik stalowy płytowy dolnozasilany z wbudowaną wkładką zaworową termostatyczną w górnej części. Podłączenie do instalacji przez podwójny zawór odcinający na zasilaniu i powrocie. Czy jest możliwe takie podłączenie, żeby pozbyć się bocznej głowicy termostatycznej i zamiast niej zastosować głowicę zamontowaną przy zasilaniu (pod grzejnikiem) - widziałem takie rozwiązania w grzejnikach łazienkowych? Czy w takim wypadku należy wymontować zawór temostatyczny z grzejnika czy wystarczy wykręcenie głowicy? Jaki zawór zastosować przy zasilaniu i powrocie (odległość króćców 50mm)?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...