Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

poleszuk

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    10
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

poleszuk's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Dzień dobry, czy ktoś z Szanownych pokusił się o budowę altanki ogrodowej wg projektu i zechciałby mi pomóc i odpowiedzieć na kilka pytań? Będę wdzięczny. https://miesiecznik.murator.pl/wokol-domu/projekt-domku-ogrodowego_1074.html m.
  2. Na całość. Czy taka płyta melaminowa jest trwalsze od stolarskiej? Oczywiście jest droższa sama w sobie ale gdy na meblową wybieram okleinę super mat to cenowo robi się podobnie. Chodzi mi tylko o trwałość korpusów i frontów.
  3. Cześć, Proszę mi powiedzieć co nadaje się lepiej pod względem trwałości na DIY meble kuchenne. Czy lepiej sprawdzi się tzw płyta meblowa 18mm z powłoką 0,8mm dajmy na to firmy Egger czy tzw płyta stolarska jesionowa 19mm samodzielnie malowana. Mam zamiar zamówić formatki i zrobić coś samemu, waham się nad materiałem. Cenowo wychodzi podobnie. Będę wdzięczny za pomoc.
  4. poleszuk

    Piec do ruskiej bani

    Cześć ponownie. Postanowiłem podzielić się z Wami tym co udało mi się zrobić - jest to pewnego rodzaju podsumowanie i zamkniecie tematu. Może komuś będzie to pomocne. Piec wykonałem według własnego pomysłu. Działa ale mam "czarną banię". Nim pomieszczenie nagrzeje się dym wali z paleniska do wewnątrz. - piękna boazeria olchowa trochę się przydymiła i z czasem pewnie będzie czarna. W bani panuje dzięki temu niesamowity aromat (opalam drzewami owocowymi), a temperatura większej wędzarni mnie zadowala. Czas palenia to ok 5 godzin więc drewna trochę idzie. Do tego na piec stawiam wiadro wody, która ciągle paruje. Maczam w niej brzozowe witki. Gdy chlusne po kamieniach na wyżeszej połce robi się naprawde gorąco. Spokojnie na 2godzinny seans z przerwami w kilka osób. Niestety nie mam jeszcze termometru i higrometru, nie wiem jak to wygląda w liczbach. Kamien trzyma ciepło do rana. Ja jestem zadowolony z efektu - czarna to jednak czarna. Gdybym jednak chciał więcej luksusu to palenisko umieszczałbym na zewnatrz, nawet na zewnatrz budynku. Nad tym tylko jakis daszek i porządne drzwi od pieca. Zastanawiam się nad dorobieniem drzwiczek, obecnie zastawiam palenisko w początkowej fazie palenia by ograniczyć kopcenie. plik zip sprawdziłem i działa - projekt można sobie pobrać. Rzucam linkę do dziennika prac. Powodzenia - warto! http://goo.gl/5UOQ1T
  5. Dziękuję za rade @subfosylny! poobcinałem łebki gwoździom i wyszło całkiem nieźle po dobiciu punktakiem. Przy oknie ramkę przykleiłem klejem o D4. Mam już surowe pomieszczenie. Brakuje mi ławek, a do dyspozycji -dwie belki na podstawe odległych od siebie o ok 50 cm: http://goo.gl/oJTyy7 -mnóstwo ok 50 cm skrawków po boazerii Jak to Twoim zdaniem najlepiej i najestetyczniej zrobic? Znów nie wiem jak rozwiązać kwestię umocowania. m.
  6. Cześć Jestem na finiszu z budowa czyli etap wykończenia wnętrza. Wszystko zaprojektowałem sam i wykonałem z ojcem, takim samym laikiem jak ja w budowach saun, a raczej ruskiej bani. Mam pytanie może głupie, a może nie. Jak montuje się kątowniki i ćwierćwałki? Na klej? Jesli tak, to jakiś spejalny, odporny na temperatury? Czy jest inny sposób mechaniczny? Dziękuję za pomoc. m.
  7. poleszuk

    Piec do ruskiej bani

    Dzien dobry Moj temat pieca powraca. Zgromadzilem juz wszystkie materialy potrzebne do budowy dachu i komina. Teraz trzeba zabrac sie za budowe pieca i komina wmurowanego w scianke dzialowa. Przygotowalem projekt pieca z uwzglednieniem Waszych pomocnych rad. Plik "piec.zip" http://goo.gl/Imzlk Bede bardzo wdzieczny za Wasza opinie jak to wszystko bedzie buczeć. Pod niebieska cegla jest dziura, ktora ma byc zatykana polowka, a wszystko po to by miec mozliwosc wygarniania sadzy z wlotu do komina. Nie wiem czy z sensem ale tak sobie pomyslalem, ze moze byc potrzebna. ostatni jpg to czerwona wypalana i szamot. m.
  8. poleszuk

    Piec do ruskiej bani

    To prawda, mam juz kilka ksiazek ale wszystko trzeba zaprojektowac pod siebie. Z jednego cos, cos z drugiego. Tylko zero u mnie praktyki jak to bedzie sie zachowywalo. To nie jest prosta sprawa jak z klockami lego dlatego zapytalem ekspertow. Mysle obecnie nad kurtyna jak radzil Wojtek_796 i wlotem powietrza z zewnatrz. Znow cos narysuje i wkleje do Waszej oceny.
  9. poleszuk

    Piec do ruskiej bani

    To prawa, wilgoc bedzie znaczna. Budynek w ktorym to robie byl kiedys garazem i przylega do stodoly. Planuje podzielic go w stosunku 2:3. W 1/3 ma to byc parzalnia, w 2/3 wypoczywalnia. Wlasnie scianka dzialowa ma byc belitowa i ta, ktora przylega do stodoly. Ma ona spelniac funkcje oparcia dla skosnego dachu. Wymyslilem by murowac co druga cegle, tak by w murze byly dziury. Wszystko docelowo ma i tak byc przykryte drewnem, a chyba zwiekszy sie przepuszczalnosc. Pozostale sciany sa drewniane w tym jedna z oknem. Na poczatku wszystko zaczelo sie od projektu nr 1 (4 rysunek), pozniej zaczerpnalem pomysly z 2 Mysle,ze optymalnie byloby zrobic cos takiego tylko bez zbiornika na wode. http://www.rusbani.ru/files/pechi_v1.html
  10. Dzien dobry Pisze po raz pierwszy na forum i licze na Panstwa rady. Trafilem tu przypadkowo ale widze, ze poziom wiedzy jest bardzo wysoki i nie zawiode sie. Wczesniej zwrocilem sie do p. Boguslawa_58 ale chetnie przyjme rady innych i poslucham opinii. Przedstawie moj problem: Buduje z ojcem (laikiem takim samym jak ja) ruska banie. Moj post dotyczy głownie konstrukcji, projektu i samodzielnego wykonania pieca. Piec chcemy zbudowac z szamotu, ktory wczesniej byl uzyty do budowy fajerkowej kuchni letniej i polnych otoczakow jako kondensatora. Podstawowe zalozenie to zrobic to jaknajtaniej, solidnie, bez pomocy zduna czyli samodzielnie i przy osiagnieciu jaknajmniejszych strat w komin, a maksymalnej kondensacji ciepla w otoczakach. Kwestia estetyki w ogole mnie nie interesuje. Piec ma miec szamotowa konstrukcje z plyta stalowa na szczycie, ktora sluzy jako blat dla otoczakow. Otoczaki maja sie nie usypywac dzieki otoczce z jednej cegly szamotowej. Przewiduje jaknajgrubsza plyte jaka uda mi sie zdobyc [1cm wystarczy?] wizualizacja i moj (przepraszam odreczny) projekt: Wykonalem juz czesc prac. Wykopalem dol o wymiarach 120x100x60 i zalalem go mocnym betonem, gruzem, szklem, zelastwem, ktory ma sluzyc jako fundament i zapobiec osunieciu. piec przylega do sciany dzialowej pomieszczenia i w zamierzeniu komin ma byc fragmentem sciany belitowej. Pierwszy problem jaki napotykam przy rozpoczeciu prac murarskich: Sadze,ze dobrze byloby wylozyc palenisko cegla. Jakiej cegly uzyc i jakiej spoiny? Czy zrobic to szamotem czy zwykla cegla (dawne oznaczeni 8-12 i 8-17; nic mi to nie mowi). Czy szamot uzyc tylko w strefie bezposredniego kontaktu z ogniem, a zewnetrzna otoke czerwona wypalana? Spoina - wewnatrz glinka, otoczka cementowa? Piec ma miec otwarte palenisko na wysokosc 3 cegiel od podloza i to wszystko ma byc zrobione na stale + jedna cegla otoczki by nie spadaly mi kamienie. Rozbieralna ma byc jedynie sterta kamieni by umozliwic dostep do stalowej blachy. Problem, ktory napotkam pozniej: Co zrobic by uniknac strat ciepla w komin? Czy krecic wylotem spalin i jesli tak, jak to zrobic na 1m2 z hakiem? Wiem, ze dobrze jest by w takiej bani cug byl nie tylko z pomieszczenia ogrzewanego ale i z zewnatrz. Czy umiejscowienie wlotu jest pomyslane z sensem? Czy nie bedzie zbyt mocno kopcilo w pomiszczeniu i nie robilo czarnej bani? Czy luft w kominie jest sensowny i czy ten pomysl z dolnym wlotem (na rysunku oznaczony znakiem "?") jest dobry? Jak to wszystko bedzie sie zachowywalo? Bardzo serdecznie dziekuje za pomocne odpowiedzi pozdrawiam m.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...