Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

nina.nina

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    38
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez nina.nina

  1. No tak, wczoraj bez uprzedzenia została wstrzymana na około 2 godziny i od tamtej pory tak się dzieje
  2. Od wczoraj z kranu leci spieniona i mętna woda- o czym to może świadczyć?
  3. akryl i tzw. latex to właściwie to samo- kwestia tylko posługiwania się nomenklaturą przez producentów farb; osobiście mam wszędzie w domu Optivę z Tkkurili i jeśli chodzi o utrzymanie czystości i odporność na szorowanie to jest rewelacja.
  4. Moim zdaniem nie odpadnie ale będzie na pewno szybciej się "starzał". Bo jeśli są to tylko mikrospękania, które nie przybrały wyraźnie widocznej postaci/formy "pajęczyny" to nie ma co się przedwcześnie stresować. A dokładne skutki tego będzie i tak można ocenić dopiero w przyszłym sezonie.
  5. Można spróbować codziennie koło południa nakładać jedną ścianę, w praktyce tynk silikonowy jest odpornym tynkiem (zależy też jaki producent) więc nic nie powinno się z nim dziać, proponuję nałożyć najpierw ścianę północną i obserwować- jeśli z tą nic się nie stanie to z pozostałymi tym bardziej o ile warunki pogodowe się utrzymają w ciągu następnych kilku dni.
  6. doskonale powiedziane, dodam jeszcze, że wg sztuki budowlanej kleimy obwodowo i nie jest to marketing a wytyczna ITB; ponadto klejenie "na okrętkę" wcale nie zwiększa zużycia gdyż nakłada się cienką warstwę natomiast placki są grubo nałożone ażeby płyta mogła się przykleić do podłoża i jeszcze jedna ważna sprawa- przy wyborze kleju nie należy sugerować się ceną a jakością bo jest to tylko pozorna oszczędność- tani klej zawiera dużo piasku i więcej trzeba go nałożyć i płyty często na takich klejach się obsuwają.
  7. To tylko przymrozek, niemniej jednak woda z tynku nie zdążyła odparować od 17.00 do 23.00 toteż prawdopodobnie wierzchnią warstwę tynku mogło lekko przymrozić a jeśli tak się stało to w najlepszym przypadku pojawią się mikrospękania a w najgorszym w miejscach gdzie zmarzł najbardziej może się skruszać i odpadać.
  8. Kolega ma rację, szpachla na gipsie naturalnym na przykład (nie mylić z tzw. "gładzią szpachlową")
  9. to nie zwalnia ich z odpowiedzialności, półprodukty namieszali w nieodpowiednich proporcjach. Ale honorowo w tej sytuacji będzie pójść na kompromis: na przykład dać im materiał a poprawki niech wykonają nieodpłatnie.
  10. wygląda poważnie i na pewno gładź gipsowa tu nie wystarczy i jeśli będą poprawiać to musi to być porządna szpachla (najlepiej z włóknami celulozowymi). Ciężko określić przyczynę ale jeśli nawet wina jest materiału to proszę pamiętać, że za towar wbudowany/nieruchomy odpowiada ten kto go wbudował
  11. widziałam kilkanaście elewacji w tym tynku i powiem tyle, że po kilku latach są bardzo zanieczyszczone i porośnięte algami. Co do aplikacji nie wypowiem się chociaż przy okazji chętnie spróbuję ale na ścianie wygląda średnio elegancko- wg mojego gustu.
  12. tak ale w pewnym stopniu zawsze jest to zabezpieczenie, wprawdzie każdy grunt stosuje się "pod" a nie "na" ale pierwszy raz słyszę teorię, że lepiej zostawić na przyszły sezon:)- otóż nie bo ochroni on system przed wpływem szkodliwych czynników atmosferycznych no chyba, że na całej elewacji zrobione jest opierzenie i deszcz bezpośrednio "nie zacina" po dociepleniu; co by tu nie wymyślić- wniosek jest jeden: gruntowanie na pewno nie zaszkodzi a może pomóc ale trzeba pamiętać, że jest to tylko półśrodek. A co do rodzaju gruntu to nie ma takiego uniwersalnego -pytałam, szukałam i wróciłam do punktu wyjścia. Odaro ja bym osobiście użyła gruntu silikatowego kwarcowego już w kolorze- potem oprócz silikatu będzie można położyć też mineralkę. pozdrawiam
  13. to mając na uwadze powyższe zorientuję się jeszcze za najbardziej optymalnym rozwiązaniem i jutro udzielę odpowiedzi
  14. nie ma uniwersalnego rozwiązania bo np. grunty akrylowe wykluczają tynki paroprzepuszczalne i na odwrót- bo każdy z nich ma inny skład, w praktyce nic nie powinno się dziać z układem ale później nie ma podstaw do roszczenia czegokolwiek z tytułu reklamacji. Mądrze, że decyzja o gruntowaniu przypada na ten sezon ale proszę już teraz zdecydować się na rodzaj tynku by nie załamywać w przyszłości systemu.
  15. trzeba go malować, a żeby pomalować to trzeba poczekać aż "dojrzeje", no i w taki sposób zastanie go typowa wilgotna jesień gdzie temperatura w nocy spadnie poniżej 5stopni a wilgotność osiągnie 95-100% i albo będą przebarwienia, plamy, wykwity albo nie wyschnie i przyjdzie mróz a na wiosnę zacznie odpadać lub kruszyć się. Tak w skrócie co może się zdarzyć.
  16. "gfo" to czyste przejęzyczenie, chodziło na pewno o "go", powiem, że niełatwo dobrać uniwersalny grunt najlepiej już teraz zdecydować się na tynk by zachować parametry. Może ktoś z innych użytkowników ma jakiś pomysł. A czym docieplony masz budynek?
  17. wełna+ tynk mineralny (malowany) lub silikatowy lub silkonowy; kwasem myte?? jakim? jakimś organicznym? aż tak porośnięta elewacja była?
  18. przedstawiciele po części mają rację, silikonowy jest najmocniejszy ale jeśli chodzi o samą paroprzepuszczalność to w praktyce nr 1 według PN jest mineralny, silikat i dopiero silikon- nieznacznie one się różnią "oddychaniem" więc który z tych się wybierze pod tym kątem nie ma większego znaczenia, pozostają jeszcze kolory ( w mineralnych i siikatach jest ograniczona gama) i cena -bo jak wiadomo mineralny jest najtańszy, potem silikat i silikon ale chcąc malować mineralny kształtuje się podobnie jak silikat więc ten jest najbardziej optymalny moim zdaniem. No i jeszcze taki plus: struktura wychodzi ładniejsza niż w mineralnym bo łatwiej jest go rozciągnąć i zatrzeć. Tylko pogoda teraz jest średnio odpowiednia na silikat, silikon jest najmniej wrażliwy na ekstremalne warunki podczas aplikacji, więc trzeba to wszystko samemu przeanalizować i dokonać wyboru.
  19. dokładnie tak, a jak masz system Kabe to zagruntuj Kabe (gruntem kwarcowym) pamiętając, że przed samym tynkowaniem dobrze jest powtórzyć gruntowanie i co ważne to już wiedzieć jaki tynk się chce by użyć grunt o tych samych parametrach (np. pod tynk akrylowy-grunt akrylowy, pod silikat-silikatowy itd) i trzymać się jednego producenta.
  20. nie jest złe, tylko to już ostatnie dni na aplikacje silikatu więc trzeba się pośpieszyć, najlepiej zorientować się w prognozie pogody bo przy tynku silikatowym niedopuszczalna jest wilgotność powietrza wyższa niż 65% i temperatura niższa niż 5 stopni (dotyczy to całego procesu wiązania- ok. 3 dni w optymalnych warunkach), jeśli ekipa ma siatki to niech zawieszą i pilnować ich by przypadkiem nie rozcieńczali tynku z wodą.
  21. W Regulaminie Forum wyczytałam, że "nie jest dozwolone zamieszczanie wypowiedzi...które są reklamami lub promocjami..." (2.4. b) :)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...