Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

atenar

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    11
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez atenar

  1. Ale dach był nieocieplony i wentylowany od spodu. Zgadza się. A ja w tym miesiącu rozbierałem dach 20 letni i pracownicy w kilku miejscach wpadli przez spróchniałe deski i wełnę po kolana do pokojów na poddaszu. i też kryte papą na lepiku. Bez wentylacji. I tu sprostowanie. To coś co było wełną wcale jej nie przypominało. A wymiana dachu nastąpiła tylko dlatego że krokwie w kilku miejsca po prostu się złamały jak się okazało z przegnicia.
  2. atenar

    Podbitka czy nadbitka?

    Jeżeli wziąć pod uwagę tylko krawędź dachu przy nadbitce nie trzeba robić rusztu wsporników dodatkowych listew wykończeniowych a prawidłowo wykonana nadbitka z desek frezowanych usztywnia cały okap. Rożnica to około 30 do 40 % porównując koszty materiału i robocizny pomniejszona o struganie lub szlifowanie krokwi. Ale tu mowa o efekcie wizualnym a inwestorzy mają różne gusta.
  3. Niezły kornik z Ciebie. Licząc przegrodę w pierwszej kolejności bierzesz pod uwagę jej współczynnik ciepła. I tak od wewnątrz masz np + 20- st. a na zewnątrz - 20 st. Żeby nie tracić ciepła robisz odpowiednią grubość przegrody albo musisz nieźle grzać. zamiast grubości np. z cegły pełnej 78 cm stawiasz pustak + styropian. To proste. Gorzej z wilgocią. Przy temp + 2o st. jest jej np 70 % ale przy - 20 st. 5% i następuje dyfuzja pary wodnej przez przegrodę. Ponieważ w przegrodzie w którymś miejscu jest 0 st i dalej idzie w dół to w tym miejscu jeżeli znalazła by się woda zamarznie i zaczyna rozsadzać przegrodę. W lecie rozmarza i ją zamacza. Żeby tak nie było liczy się krzywą przejścia wilgoci przez przegrodę i ustala się czy przenikanie pary wodnej nie osiąga 100% czyli z fizyki "punktu rosy". Jeżeli tak jest to para zamienia się w wodę i trzeba zmienić konstrukcje przegrody albo wprowadzić szczelinę wentylacyjną. Do liczenia krzywej wilgoci trzeba mieć policzoną krzywą ciepła i współczynniki H czyli wielkość dyfuzji pary wodnej przez dany materiał stosownie do warunków w jakich ma pracować i do tego są tabele. A dach jest szczególną przegrodą bo nie ma akumulatora ciepła (trudno nazwać nim gips karton na szynach) i ma ogromne obciążenie parą wodną. A wełna raz zawilgocona nie jest już izolacją. I dlatego szczeliny wentylacyjne muszą mieć prawidłową konstrukcje i przepustowość a folie muszą mieć odpowiednie parametry i muszą być dobrej jakości. Już kilka podróbek zdarzyło mi się wymieniać na dachach. Krzywą ciepła i wilgoci liczy się bardzo prosto. To kilka prostych wzorów i tabel cała książka. obecnie jej nie mam ale jakby się uparł to można znaleźć też w internecie. Wielkość współczynnika H bada ITB I dołącza do certyfikatu danego materiału w formie tabeli dla projektantów. I tu ważne że czasami jest to u nich pomijane. Generalna zasada,. Im materiał gorzej przewodzi parą wodna to pomiędzy nim a materiałem poprzednim od strony wewnętrznej ( np styk papa deski) z czasem w 99% wytworzy się punkt rosy i deski butwieją a potem konstrukcja. Dlatego pod takim kryciem wstępnym lub pod folią o małej przepustowości pary wodnej potrzebna jest szczelina wentylacyjna najczęściej pomijana. http://www.abc-sciany.pl/index2.php?site=art&id=678 Przykładowy link.
  4. atenar

    Podbitka czy nadbitka?

    Zgadzam się. Dach z nadbitką jest tańszy niż dach z podbitką. Ale tylko wtedy kiedy inwestor zrozumie tą różnice. Z reguły jest tak. Wykonawca proponuje cenę z nadbitką oczywiście wyższą niż wykonawca dachu z podbitka ale tylko dlatego że wykonawca proponujący podbitkę po prostu nie ujmuje jej w swoich kosztach. Dlatego ten pierwszy jest droższy. Ale tylko pozornie. Jak inwestor zaczyna rozumieć różnicę dach już stoi a ekipę w polu szukać. Teraz wyjaśniłem.
  5. Współczynnik H jest określany tabelarycznie dla każdego materiału przeważnie w ITB. W skrócie wielkość dyfuzji wilgoci zależnie o warunków w jakich pracuje materiał. W pierwszej kolejności wykorzystywany przy obliczaniu krzywej przejścia ciepła i nierozerwalnie krzywej przejścia wilgoci przez przegrodę zależnie od współczynnika termicznego danego materiału. Im wyższe H w stosunku do temperatury i współczynnika ciepła w danej płaszczyźnie przegrody tym większe możliwość powstanie punktu rosy i przemoczenia przegrody. To tak ogólnie. Szczegóły to niezła książka.
  6. Jak sama nazwa wskazuje mowa tu o KONSTRUKCJI DACHU a więc pewne wymagania powinny być spełnione jak dla konstrukcji każdej przegrody pionowej mi poziomej. Jak wiadomo przegroda powinna spełniać oprócz warunków wytrzymałościowych także prawidłowe przejście termiczne i nierozerwalnie z tym związane przejście wilgoci. W 95% krzywa przejścia wilgoci jest pomijana jako zbędna a w dachu jest najważniejsza. Pierwszymi pomijającymi te obliczenia są producenci i sprzedawcy. Deskowanie z papą jest dobrym rozwiązaniem w wypadku gdy wykonana jest podwójna szczelina wentylacyjna. W każdym innym papa jest przegrodą hydrostatyczna o H=30000 i więcej i wywołuje punk rosy na powierzchni desek. Same deski zaś są jedynym stabilizatorem sztywności dachu i jedynym stabilizatorem termicznym całego przekroju dachu. szczególnie uwagę na to zwracali Niemcy w czasie wprowadzania swojego towaru na nasz rynek po odzyskaniu naszej niepodległości. Obecnie pytanie o krzywą przejścia wilgoci powoduje grymas na twarzy u zapytanego. Deski procentowo do całości dachu to około 10 % ale pamiętać trzeba że konstrukcja i pokrycie dachu to roboty zanikowe i dołożenie czegokolwiek w późniejszym okresie czasu lub bieżąca naprawa spartolonej roboty to koszty nieporównywalnie większe. Co do blachy, blachy na rąbek dowolny, wymagania są jasno określone przez technologie (nie mylić z informacją producenta lub sprzedawcy) w odpowiednich normach i przepisach. Już w kabarecie "DUDEK" mówili " Nie bądź Pan głąb. Praw fizyki Pan nie zmienisz. Dlatego ja stosuje zasadę że mądrzejszy od tysiącletnich doświadczeń nie jestem a jak bym był to ustanawiałbym nowe prawa.
  7. atenar

    Podbitka czy nadbitka?

    Ps. Oczywiście droższe są te które wiedzą co robią. I tu też należy się zauważyć że kłopoty z tym mają i projektanci i inspektorzy dlatego z zasady nawet ci co wiedzą jak mogą unikają takiego wykonania bo jest bardziej pracochłonne i jak zauważą że na tej budowie można pominąć to to robią.
  8. atenar

    Podbitka czy nadbitka?

    Podniesienie deski czołowej to żaden problem. skropliny wyprowadza się za pomocą specjalnego okucia lub profilowaną deska lub płytą. To prawda. 90 % krawędzi dachów jest nie całkiem zgodna z technologią. Przy nisko położonej desce czołowej nieprawidłowo mocowane są rynny, przy wysoko położonej desce nieprawidłowo wykonywana jest krawędź jeżeli chodzi o skropliny. A rynna powinna zewnętrzną krawędzią w najwyższym punkcie nie powinna przekraczać płaszczyzny połaci dachu. Przy za niskim ustawieniu w czasie opadów woda przeskakuje rynnę , szczególnie w koszach. Kilkanaście lat temu w każdej reklamówce materiału pokryciowego były rysunki szczegółów rozwiązań krawędzi dachu. Nie wiem jak teraz ale wiem że niewiele ekip to robi prawidłowo i są z reguły droższe w robociźnie.
  9. Witam. Materiałem dachówko podobnym jest np. REGOLA lub GERARD. Pozdrawiam. Przy pokryciu na rąbek stojący obowiązują wymagania co do podłoża. Tak więc pełne deskowanie + mata wentylacyjna to podstawa. Jeżeli sprzedawca o tym nie wie lub nie mówi to coś nie tak. Na dachu ze zdjęć jak najbardziej rąbek stojący z pełnym prawidłowym wykonaniem okuć. Brak desek i nieprawidłowe okucia to niezły koszt naprawy w niedługim czasie. Proponuje zapoznać się przed zakupem z wszystkimi wymaganiami pokryć na rąbek z każdej blachy do tego przeznaczonej co do samej blachy, przygotowania podłoża, sposobu prowadzenia prac i warunków atmosferycznych w czasie wykonywania prac. Pozdrawiam
  10. Trafiłeś w niezły dylemat. OSB jakie by nie było z czasem puchnie. Jak nie zapewnisz komory wentylacyjnej pod płytą odkształci się i żadne frezy nie pomogą. Poza tym OSB to materiał w którym kiepsko trzymają gwoździe. Podobny efekt w tej samej cenie uzyskasz kupując deski felcowane niestrugane i masz spokój. Cena m2 desek porównywalna z m2 OSB a jakość niewspółmierna. Pamiętaj o KOMORZE WENTYLACYJNEJ pod deskowaniem i wentach w gontach. Pozdrawiam Ps. płyta OSB jest przegrodą hydrostatyczną o współczynniku H=30000 i więcej i to najważniejszy parametr co do zastosowania jej w każdego typu przegrodzie pionowej, poziomej i skośnej.
  11. atenar

    Podbitka czy nadbitka?

    Nadbitka tylko i wyłącznie. W pierwszej kolejności - okap dachu i górna część ściany jest wentylowany. Nie powstaje komora w której lęgną się różne żyjątka, dodatkowi użytkownicy domu. Zdarzyło mi się kilka razy wymieniać podbicie to się naoglądałem. Nadbicie tylko i wyłącznie z desek. Wykonawcy narzekają na problemy z ułożeniem folii, kiedy dach jest nie deskowany. Rozwiązanie jest bardzo proste i nie stanowi przeszkody a podnosi walory użytkowe dachu. Nadbija się krokwie deskami tej samej grubości i uzyskuje się większą przestrzeń na ocieplenie lub drugą komorę wentylacyjną dla folii o zbyt niskiej paro przepuszczalności. Nadbicie kosztowo jest porównywalne z podbiciem z tą różnicą że jest wykonywane w trakcie wykonywania dachu i koszty ponosi się od razu. Przy nadbiciu można też wykonać tzw. krawędź niemiecką czyli podnieść deskę czołową pod rynnową aż pod sam materiał pokryciowy. Dopiero wtedy dach ma wygląd i sprawia wrażenie lekkości. Oczywiście struganie, szlifowanie kosztuje ale nie aż tak wiele w stosunku do efektów użytkowych i wizualnych. Ze swojej praktyki wiem że najładniej wyglądają krawędzie proste w formie. Rzeźbienie osłabia przekrój materiału a powinno być dostosowane do otoczenia i pokrycia. Przy pokryciu z blachy przerost formy nad treścią. Przy dachówce lub trzcinie ma swój urok.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...