Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wekto

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    814
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana Wekto w dniu 30 Marca 2021

Użytkownicy przyznają Wekto punkty reputacji!

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń
  • Jestem na etapie
    mieszkamy
  • imię i nazwisko
    Sebastian

Dane osobowe

  • Miejscowość
    mazowieckie
  • Województwo
    mazowieckie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Wekto's Achievements

 DOMOWNIK FORUM (min. 500)

DOMOWNIK FORUM (min. 500) (5/9)

  • Dedicated Rare
  • Week One Done Rare
  • One Month Later Rare
  • One Year In Rare

Recent Badges

84

Reputacja

  1. Co może się jeszcze przydać jeśli ktoś będzie chciał coś oszacować. Ten sam okres tj. od 01.2023 do 03.2024: rekuperacja - 485 kWh pompa głębinowa plus uzdatnianie wody - 266 kWh
  2. Ponad 6 lat od przeprowadzki czyli koszty ogrzewania/chłodzenia naszego domu pasywnego. Od początku ubiegłego roku przestałem regularnie spisywać cotygodniowe dane z pompy ciepła. Ograniczyłem się do dłuższych okresów a dane z podziałem na poszczególne miesiące przepadają. Zużycie całego domu mam na bieżąco (i archiwalnie) z licznika instalacji fotowoltaicznej. Poniższe podsumowanie to głównie wyliczenia z tego do czego mam dostęp (podlicznik i wskazania z PC). Od 01.2023 do dziś PC zużyła 3867 kWh. Z tego 55% to ogrzewanie zimą i pasywne chłodzenie latem (w sumie 1,5 sezonu). Na ogrzewanie i chłodzenie Pompa Ciepła zużyła więc 2127 kWh. Daje to 21,6kWh/m2 (w dalszym ciągu przyjmuje COP 3,5). Czyli na sezon daje to 14,38 kWh/m2 W dalszym ciągu przy wieszaniu czegoś na kołki to najpierw wypełniam otwory akrylem/silikonem .Jednak szczelność puszcza na pewno przez delikatne pęknięcia tynku. Pojawiły się jakiś czas temu podczas osiadania budynku. Do ogarnięcia podczas odświeżania które nas czeka za jakiś czas (malowanie). Poniższej całoroczny wykres temperatury w domu. [ATTACH=CONFIG]468605[/ATTACH]
  3. Kontaktuj się z firmą, która będzie rozbudowywała instalację. Dla nas ten temat też jest w miarę świeży. Przepisy obowiązują od dawna ale nie były dotąd egzekwowane. I raczej nigdy nie będą wykorzystywane w praktyce. Problem pojawił się praktycznie w tym roku. Głównie w Tauronie. Mamy tam kilka instalacji ale nie były one rozbudowywane. Rozbudowy w PGE czy E.ONie gdzie głównie działamy były bez problemu przyjmowane. Nawet gdy rozbudowa była na zupełnie innym falowniku na tym samym przyłączu. Każda przyłączana instalacja musi spełniać wymogi Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej (IRiESD). Tam masz zapisy o możliwości monitorowania i sterowanie parametrami mikroinstalacji w sposób zintegrowany. Falownik/integrator ma mieć port rs485 obsługujący protokół komunikacji SUNSPEC. Trudno sobie wyobrazić aby OSD miał pociągnąć od przyłącza kabel sterujący i wyłączać instalację według swoich potrzeb. Przepis jest martwy ale jest to całkiem dobry powód aby wniosek o przyłączenie mikroinstalacji odrzucić. I to się teraz często dzieje.
  4. Jeśli będzie to inny falownik niż dotychczasowy SE to będzie potrzebny integrator (dodatkowy koszt). OSD ostatnio zaczęły go wymagać. Zajmie się tym firma instalacyjna ale uwzględnij to w swoich wstępnych założeniach kosztów drugiej instalacji. Jeśli będzie to SE to będą spięte ze sobą na zasadzie master-slave i to wystarczy.
  5. oooo R&K z mojego snu Dzięki. Powodzenia przy kolejnej budowie.
  6. qwert1986, brak wiedzy nie jest zły. Ignorancja jest nie na miejscu. Skoro interesujesz się pv (bo to oczywiste, że nie jesteś instalatorem/projektantem) to masz szanse na nauczenie się czegoś nowego. Poczytaj o systemach Solar Edge, o optymalizacji i przestaniesz pisać głupoty i nazywać innych pseudoekspertami. Ewa_G ma prawdopodobnie zastosowane optymalizatory P370 lub P401. Może na nich na jednym łańcuchu wstawić i 50 modułów. Tylko oczywiście nie do tego falownika. Tak, musi mieć optymalizatory pod każdym dodawanym modułem. Dlaczego to będziesz wiedział po lekturze opisów Solar Edge. Będziesz też wiedział dlaczego moduły 10,75A mogą pracować pod falownikiem który ma max 10A. I co więcej, dlaczego nowe moduły mogą mieć i 11A.
  7. Jeszcze raz: przeczytaj coś o cechach instalacji opartych na optymalizatorach. Wtedy zrozumiesz, że podany przez Ciebie film jest poprawny ale zupełnie nie odnosi się do omawianego tutaj zagadnienia. Nie pisałeś nic o opłacalności inwestycji. Jeśli to SE to oczywiście wszystkie. Jeśli to np. Huawei to zależy (od kosztów przekładki, parametrów falownika i modułów, czy pełna optymalizacja czy wybiórcza itp.). PS. Opty Huawei to 160 zł.
  8. Przeczytaj o cechach instalacji opartych na optymalizatorach (w tym zwłaszcza na pełnej optymalizacji Solar Edge lub Huawei).Możesz stosować moduły o różnych parametrach elekrtycznych, instalowane pod różnymi kątami, na inaczej zorientowanych połaciach dachu itp. W przypadku Huawei możesz podpiąć do 50 zoptymalizowanych modułów na jednym stringu (!). Ogranicza Cię tylko ich sumaryczna moc 10kW.
  9. 2022/2023 2677kWh/rok 7,7kWh/m2/rok CO+CWU 40% na CO 2023/2024 2724kWh/rok 7,9kWh/m2/rok CO+CWU
  10. Zapraszam do nas . Kalkulator instalacji fotowoltaicznej na naszej stronie. Jeśli dla nas będzie za daleko to przynajmniej będziesz miał jakiś punkt wyjścia dla porównań cenowych. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, masz jakieś pytania techniczne, o dofinansowanie, zgłoszenia, projektowanie itp. to odezwij się na priv.
  11. Każdy z handlowców będzie chwalił to co oferuje w ramach swojej firmy lub to co tej firmie akurat w danym momencie najlepiej opłaca się montować. Przejrzyj testy. Polecamy klientom testy PVEL. Testują moduły już kilkanaście lat. Mają zaplecze i możliwości. Ogólnie jednak różnice między modułami są o wiele mniejsze w stosunku do różnic między falownikami. Wszelkie zmiany w technologii modułów to takie małe kroczki. W przeliczeniu cena 1Wp jednego modułu od drugiego różni się niewiele. Różnice między falownikami są jednak znaczące co przekłada się też na ich ceny. Dodam, że hurtowe ceny modułów niewiele ale jednak spadają. Falowniki trochę na plus, trochę na minus. Kiedyś była tu już dłuższa dyskusja więc nie ma sensu się powtarzać. Ponad 90% falowników montowanych przez nas to produkty Huawei. Jak potrzebujesz więcej informacji to pytaj tu albo na priv. Jeśli potrzebujesz zrobić szybką kalkulację takiego albo innego falownika z możliwością konfiguracji na kilku popularnych modułach to zerknij do naszego kalkulatora: https://solenergo.pl/kalkulator-instalacji-fotowoltaicznej/ . Do Ciebie mamy za daleko ale będziesz wiedział czego się spodziewać.
  12. Asolt, w czym jest błąd? W Twoich szacunkach, moich obliczeniach czy gdzieś jeszcze?
  13. Wskazania temperatur na prostej stacji pogodowej w jednym z cieplejszych dni w tym roku. Temperatura zewnętrzna w cieniu.
  14. Masz już doświadczenie okien południowych+rolety. Jeśli to się sprawdza latem to bym z tego nie rezygnował. Zaoszczędzisz zimą. U nas jest miejsce na powieszenie żaluzji fasadowych. Są skrzynki, zasilanie i sterowanie. Tylko montować. Może kiedyś. Na razie sprawdza się to co jest. Poniżej wykresy temperatury wewnątrz od początku zbierania danych w tej postaci tj. końcówka 2019. Dane zbierają dwa czujniki cyfrowe. Jeden zamontowany w łączniku ściennym a drugi położony na komodzie. Oba na wysokości około 1,5m. Temperatura zbierana na parterze gdzie jest otwarta przestrzeń około 100m2. [aby zobaczyć dokładniej wykresy można je otworzyć w nowym oknie jako otwórz obraz - prawy przycisk myszy]
  15. Korzystaj. Jeśli będziesz miał pytania to pisz śmiało. Mamy działkę z wjazdem od południa. Jak przystało na dom pasywny chcieliśmy mieć duże przeszklenia od tej strony (na pewno spadłoby zużycie zimą). Jednak szerokie, zadaszone wejście, duży garaż itp. a do tego dom rozległy, duże drzewa na działce. Nie można było za dużo wykombinować. Po czasie okazało się że jest dobrze. Mamy coraz cieplejsze zimy a do tego upały latem. Ogrzewanie to nie problem. Przegrzewanie o którym piszesz to jest wyzwanie. Dlatego ta stosunkowo mała ilość południowych okien okazała się chyba zbawienna. W dzienniku są rzuty, projekt i zdjęcia z frontu więc zorientujesz się o czym piszę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...