Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kain

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    9
  • Rejestracja

O Kain

  • Urodziny 09.07.1968

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Kołobrzeg
  • Kod pocztowy
    78-100
  • Województwo
    zachodniopomorskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

Kain's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Zastępujemy kawałek przewodu trójnikiem. Bocznik trójnika skierowany w dół zamykamy szczelnym deklem, w deklu otwór w otworze rurka, dalej syfon i do kanalizacji lub na dwór. Łatwo to zrobić z dekla stalowego, który po przewierceniu trzeba wyoblić (można to zrobić poprzez przeciąganie śrubą). Do wyoblenia można przylutować wykielichowaną rurkę miedzianą (z miedzi miekkiej). Wygląda i działa doskonale.
  2. Jeśli myślisz o wentylatorach EC to odradzam takie oszczędności. Za wentylatory zapłacisz ~2000PLN, a zniszczysz je ściemniaczem za 50 zeta.
  3. Kolego, bardzo dokładnie obejżyj wewnętrzną powierzchnię zastosowanych rur. Prawdopodobnie jest ona delikatnie dziurkowana. Powietrze wywiewane stygnie i zaczna się wykraplanie wilgoci, która przez te dziurki wnika w wełnę pogarszając jej izolacyjność. Proces przyspiesza lawinowo. Proponuję wymienić wszystko na np. stalowe ocynkowane + klimafix. Oczywiście używamy kształtek z uszczelkami, wykonujemy spadki i zasyfonowane odwodnienia. Musi być dobrze!
  4. Oj tam, oj tam.... Odniosłem się tylko do opisanego wcześniej problemu zamakania izolacji pomiędzy czerpnią, a centralą. Izolację opisałem możliwie dokładnie by nie generować zapytań. I nie wietrzcie żadnej kryptoreklamy. Znam wiele innych materiałów izolacyjnych, ale tem uważam za szczególnie wygodny. Użyłem go do wyciszenia samochodu Land Rower rocznik 71 - pomogło. Co do wyższości GWC nad reku i odwrotnie to uważam, że oba systemy są dobre, a najlepsze razem. Takie połączenie sprawia, że nie potrzeba nagrzewnicy wstępnej, a powietrze na wlocie do reku ma temperaturę powyżej 0 i unikamy problemu z zamarzaniem wymiennika. W temacie kominek-reku to przepisy jednoznacznie opisują rozwiązanie: w pomieszczeniu z otwartym paleniskiem musi być nadciśnienie, więc wyłączanie lub zmniejszanie nawiewu (podczas odmrażania wymiennika) jest zabronione i niebezpieczne. Lepiej stosować centrale z innym sposobem odmrażania i regeneracji wymiennika. Najlepsze są wymienniki obrotowe, ale to kosztuje czapkę pieniędzy. Ostatnio pojawiła się fajna centralka w bardzo, bardzo przystępnej cenie - ale nazwy nie podam bo się znowu podniesie larum. Pozdrawiam.
  5. Rozmawiamy o centralach z odzyskiem ciepła (chyba, że coś przespałem), więc obieg powietrza wygląda mniej więcej tak: Czerpnia -powietrze zewnętrzne o temp obliczeniowej -16 stopni C, temperatura na poddaszu nieco wyższa (przenikanie przez strop itp.). Przewody od czerpni do centrali - powietrze o temperaturze zewnętrznej czyli dalej -16 stopni C, tam może i często występuje kondensacja. Centrala wentylacyjna z wymiennikiem np.krzyżowym - odzysk ciepła z powietrza usuwanego, temperatura przetłaczanego, świeżego powietrza powinna wzrosnąć do ok. 4 stopni C. temperatura kanału nawiewnego jest wyższa od temperatury na wyziębionym poddaszu i kondensacja nie występuje. I to miałem na myśli, pisząc, że w kanale nawiewnym powietrze będzie miało wyższą temperaturę od otoczenia. Inaczej będzie sprawa wyglądała gdy ten przewód (nawiewny) wprowadzimy do ogrzewanych pomieszczeń naszego budynku. Kanał jest chłodniejszy o ok. 18 stopni (od otoczenia) i jeśli nie będzie dobrze zaizolowany, lub wcześniej powietrze nie zostanie dodatkowo ogrzane nagrzewnicą elektryczną, wodną itp to wystąpi na nim intensywne wykraplanie.
  6. Też uważam, że wszelkie elastyczne kanały nadają sie co najwyżej na przyłącza do skrzynek rozprężnych i to pod warunkiem, że są izolowane, mają szczelny wewnętrzny płaszcz oraz będziemy mieli dostęp w celu ich ewentualnej kontroli czy wymiany. Dlaczego ? to proste: zwykły spirofleks (dość sztywny) jest zwijany z paska blaszki aluminiowej o szczelności nie ma mowy. Inne produkty np, sonoducty, afo itp. są często wykonane jako tłumiące czyli dziurkowane od wewnątrz. W jaki sposób taki kanał nasiąka od środka (na wywiewie) tłumaczyć nie trzeba.
  7. Na oko, moc jest dobrana poprawnie. Urzadzenie powinno być inwerterowe bo przydział mocy elektrycznej dla mieszkań jest niewielki, a prąd rozruchowy klimatyzatora konwencjonalnego jest w stanie wyłączać główny bezpiecznik. Polecam usługi lokalnej firmy instalacyjnej bo deweloper to kolejny pośrednik do kasy, a jak zaczną się jakieś niedomagania to nie będzie z kim rozmawiać. Dobre klimatyzatory to Mitsubishi (importer firma Zymetric kogoś polecą do zainstalowania) oraz Fujitsu (importer Klima-therm), Samsung to troszkę niższa półka tak jak LG ale mają ciekawą ofertę stylistyczną, zwłaszcza ArtCool od LG. Importerzy mają szereg promocji w martwym, zimnym sezonie, to dobry czas na zakup i instalacje - tylko trzeba być dociekliwym bo nawet jeśli promocja jest skierowana do instalatora to może coś odpalić klientowi. Można utargować nawet do 20% ceny katalogowej. Montaż i uruchomienie to ok 1000PLN netto za sztukę. Za ile Ci zaproponowali?
  8. Polecam stronę producenta central - firma PRO-VENT współpracują z firmą REHAU dostawcą rozwiązań do budowy wymienników gruntowych itp.
  9. Witam wszystkich, jestem nowy na forum, ale wentylację mechaniczną z odzyskiem widziałem, więc wtrące swoje 3 grosze do dyskusji. Częstym błędem jest izolowanie całego systemy matą lamelową (włna na foli + czasem klej). Osadzona w ścianie kształtka czerpn (najczęściej wieksza od reszty układu) oraz przewody od czerpni do centrali powinny być izolowane materiałem o zamknietych porach. Doskonały jest kauczuk syntetyczny stosowany w przemysłowej wentylacji. Nazwa handlowa KAIFLEX-ST .....mm w grubościach od 6 do 23mm. Sa to samoprzylepne płyty cięte z rolki o wysokości 1m. Trzeba pamiętać by wszelkie złącza i zakończenia dodatkowo sklejać dedykowanym klejem oraz dodatkowo zabezpieczać samoprzylepną, zbrojoną taśmą aluminiową. Tka izolacja zapobiega migracji wilgotnego powietrza i wykraplaniu sie wilgoci na zawsze zimnych elementach czerpni. Dalej powinno być nieco łatwiej bo centrala powinna mieć własną izolację, a po niej, w kanale nawiewnym powietrze powinno mieć temperaturę wyższą od otoczenia i żadna kondensacja nie nastąpi - nie dotyczy central wyposażonych w chłodnicę. Kondensat często pojawia się w kanale wywiewnym, zwłaszcza przebiegającym przez nieogrzewane poddasze. Wycieka przez miejsca wkręcenia blachowkrętów lub inne złącza rur - szczelnych złączy typu Lindab raczej się nie spotyka z uwagi na cenę. Co do kondensaty to z natury ma bardzo niską temperaturę i jest szczególnie podatny na zamarzanie. Dodatkowo jeśli centrala jest posadowiona na nieogrzewanym poddaszu, a odpływ kondensatu zorganizowano do tzw odpowietrzenia kanalizacji to dzieli go od temperatur zew. ok 1,5m otwartej rury PVC-110 to ułatwia zamarzanie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...