Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

piotr.chojnice

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    56
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Województwo
    pomorskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

piotr.chojnice's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Tomek- tak patrzę na tą pajęczynę i zastanawiam się jaką masz temperaturę powrotu. Ja także mam podłogówkę (70m2) i kaloryfery (110m2) i wiem, że z podłogówki wraca bardzo chłodna woda. Mam zawór 4D i w praktyce nawet mając taki zawór mam problem utrzymać ponad 40c na powrocie. Na kotle mam 70c, aby powrót miał te 40c. Zrozumiałem, że moim błędem było podpięcie mieszacza podłogówki za zaworem 4D na rurze zasilającej grzejniki - dlaczego??: -ponieważ jeśli do zasilenia zaworu 3D podłogówki idzie niższa temperatura i musisz go ustawić na większy przepływ gorącej strony, to tym samym więcej wraca wody z podłogówki na powrót kotła. Jeśli zaś podepniesz 3D podłogówki bezpośrednio do kotła to temp. zasilania 3d podłogi jest wyższa, a na zaworze ustawiasz tak, aby do zaworu dochodziło więcej wody z powrotu podłogówki i tym samym miej wychłodzonej wody wraca do kotła. Tak łopatologicznie to chodzi o proporcje: im więcej wody wpłynie do podłogi tym więcej wraca do kotła(niska temp. zasilania 3d), a im mniej wpłynie do podłogi tym mniej wraca na powrót kotła(wysoka temp. zasilania 3D). Czyli ilość wody w podłodze musi się zgadzać, więcej wpłynie z zasilania kotła to więcej wróci na powrót kotła. Następny fakt jest taki, że nie obejdzie się bez siłownika na 3d, albo termostatu ze względu na wahania temperatury kotła w mroźne dni.
  2. No tak - majster oryginalny z oryginalnymi rozwiązaniami. Zaproponuj przeniesienie tego "układu mieszającego" do salonu. Mógłbyś siedzieć wygodnie przed telewizorem i kręcić tymi zaworami, a i gościom mógłbyś pochwalić się instalacją w oryginalnym stylu. Lepiej chyba kręcić jedną gałką od 3D niż zestawem zaworów... Może majster ma jakiś oryginalny sterownik do tych zaworów, który można podpiąć do kompa kotła, aby zautomatyzować pajęczynę (chyba że jeszcze pracuje nad takowym patentem) ??
  3. Do 45 st możesz bezpiecznie dojechać. Widzę, że jakoś udało się Tobie wysterować tą pajęczynę
  4. Mój Galmet 16 kW z obrotową retortą potrzebuje teraz ok 30 kg na dobę. Ogrzewam 160 m2 + 10m2 piwnicy + kotłwnia 10m2. Temperatura na zewnątrz w nocy dochodzi do -18stC.
  5. Daj znać jaki efekt będzie jak będziesz już po przeróbkach.
  6. Ja sobie pogodówkę podpiąłem i jestem zadowolony. Do kalibracji miałem trzy podejścia. Teraz przy skokach temperatury się przydaje bo kocił sam podnosi temperaturę zadaną gdy jest więcej na minusie, a gdy się ociepla to obniża.
  7. Wstaw zawory zwrotne (zaznaczone na żółto) i po krzyku. Zawór 3D powinien mieć siłownik aby temp. na podłogówkę była stała bez względu na temp. kotła. Jeśli nie masz gdzie podpiąć siłownika to załóż zawór termostatyczny.Na rurce C zawór zwrotny jest zbędny.
  8. Mój kocioł to EKO GT-KWP 2 M 16kW. Więc spalanie zależy od wielu czynników: -Prawidłowości ustawień kotła. -Temperatury na zawnątrz. -Wentylacji, czyli intensywności wymiany powietrza - Ocieplenia -Rodzaju okien, a nawet szyb. -Zaworów termostatycznych na kaloryferach. -temperatury w pomieszczeniach. -częstotliwości korzystania z C.W.U -bardzo zależy od jakości opału. Moje spalanie przy temperaturach 0C wynosiło poniżej 20 kg, ale w dzień spadku do -10- 13C skończył mi się opał na którym miałem taki wynik i nie wiem, czy wzrost zużycia nie jest związany dodatkowo ze zmianą opału.
  9. Dobra koledzy i koleżanki - jak u was teraz ze spalaniem? Bo u mnie za oknem - 10C i spala się około 30 kg na dobę. Przypominam 160m2 do ogrzania, kocioł Galmet 16 kW z obrotową retortą, sterownik Expert. 60m2 podłogówki z układem mieszającym(temp. wody na podłogówce 32C)
  10. W przypadku mojej instalacji mogłem zaoszczędzić na dwóch pompach - wydałem na nie 1200 zł, a mogłem 340. Ale nie żałuję bo to oszczędne pompki. Jedna chodzi mi na 7W, a druga od podłogówki na 17W:wiggle: W porównaniu CWU chodzi mi na zwykłej pompie i na pierwszym biegu bierze jeśli dobrze pamiętam 25w ale kosztowała 170 zł.
  11. Możesz już określić , czy jest różnica w ilości spalanego opału w porównaniu do zasypowego?
  12. Ważna jest jeszcze moc cieplna zasobnika - od niej zależy szybkość podgrzania wody. Np. wcześniej miałem bojler 120l z wężownicą U o mocy 6kW, a teraz mam z wężownicą spiralną 140l o mocy 23 kW. Przy napuszczeniu pełnej wanny czekam ok 40 min. na pełne (45C) podgrzanie zasobnika przy temperaturze na kotle 55C.
  13. Łącznie wyszło mnie to koło 13 tys. Grzejniki wykorzystałem te które były bo dom kupiłem do remontu. Tu schemat mojej instalacji który wypociłem zasięgając porad na różnych forach i coś dołożyłem od siebie http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10088039#10088039. Instalację zbudowałem sam.
  14. Timon ma rację - każdy ma inne potrzeby, a idealnego kotła na paliwo stałe pewnie nie ma. Ja od początku grudnia jestem użytkownikiem Galmet GT KWP2M 16 sterownik EKSPERT. czyli kotła 16 kw z obrotową retortą, podwójnym rusztem żeliwnym i ogrzewam nim 160m2 + 140 l zasobnik CWU na 5 osób kąpiących się prawie codziennie, naczynia myje zmywarka(oszczędność wody i opału i dodać lenistwo). Kociołek zgasł mi tylko raz z powodu braku prądu. Od początku grudnia spaliłem 1000kg EKOGROCHU i 200kg miału. Zabawa w ustawienia i pojęcie zasad spalania zajęły mi trzy tygodnie. Ogólnie jestem bardzo zadowolony porównując opowiadania kolegi z kotłem zasypowym - praca przy kotle w tych temperaturach raz w tygodniu. Dodam, że w palacza bawię się pierwszy raz.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...