Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kaluzaw1

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    9
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez kaluzaw1

  1. Coś mi tu nie pasuje. Piszesz, że rachunek do zapłaty 140 i 150zł czyli jesteś w taryfie W 3. Taryfa W 3 obowiązuje przy zużyciu rocznym powyżej 1200 m3, a ty zużywasz 9 m3 na dwa miesiące
  2. Myślę że kocioł dobrany dobrze moc minimalna 3,8 kW powinna być odpowiednia, u mnie jest aż 7,3 kW
  3. Chodzi o to, że kocioł podgrzewa wodę do temperatury wyliczonej przez pogodówkę i gdy zbliża się do tej temperatury moduluje do mocy minimalnej która i tak jest za duża do zapotrzebowania na ciepło budynku. Skutkuje to wyłączeniem kotła. Jeśli kocioł miałby niższą moc minimalną zmodulowałby niżej i wyłączył się później co ograniczyłoby ilość załączeń. Ja zmniejszyłem ilość załączeń wprowadzając dużą histereze, czyli po wyłączeniu się kotła woda stygnie o 12 st do ponownego załączenia. Powoduję to że grzejniki są ciepłe i zimne np. dzisiaj grzeje do 34 st i stygnie do 22 st czyli grzejniki są już zimne, a mi się marzy sytuacja aby kocioł zmodulawał do niższej mocy i grzał ciągle np. do 30 st bo w końcu po to jest ta modulacja. Komfort termiczny jest lepszy gdy grzejniki są chociaż lekko ciepłe, a nie ciepłe a za kilka minut zimne. Oczywiście mógłbym to osiągnąć zmniejszając histerezę np. do 6-8 st lecz wtedy przerwa w pracy kotła wynosi ok.5 min.czyli ilość załączeń będzie ogromna i na pewno krótka żywotność (szybko wyklepią się styki przekażnika załączającego trafo zapłonowe i inne podzespoły mech.) Kupiłem ten kocioł o mocy 7kW- 24 kW bo tak doradził instalator, okazało się, że mógłby być o połowę mniejszy 3kW-14 kW i jeszcze miałby spory zapas mocy. W ubiegłym sezonie ustawiłem mu moc 9 kW i świetnie sobie radził. Czyli okazuje się że dobrano mi kocioł którego moc minimalna w 90% sezonu grzewczego wystarcza aby ogrzać dom. Niestety takich mamy fachowców. Szkoda że trafiłem na to forum już po zakupie, tutaj właśnie np. kolega RAPczyn przestrzega przed zakupem za dużego kotła, a taki błąd popełnia wiele osób. Cóż mądry Polak po szodzie.
  4. Taktowanie opisywane w tym temacie to zbyt częste włączanie i wyłączanie się kotła, przeczytaj pierwszy post w tym temacie
  5. Dzięki za informację, jestem już zdecydowany na zamontowanie hydrofora jako bufora, ale mam watpliwość ponieważ w instrukcji do pieca znalazłem informacje "Aby uniknąć tworzenia się gazów- Nie należy stosować ocynkowanych grzejników i rur." Zastanawiam się jaki to może mieć wpływ na kocioł i instalacje. Jeśli chodzi o pracę pompy cyrkulacyjnej to jest ona załączana co kilka minut, mogę ją również załączyć na pracę ciągłą. Tylko co z tym ocynkiem w instalacji ????
  6. Ale jeśli dolny zakres mocy mocy byłby niższy wtedy kocioł by niżej zmodulował i nie taktował. Temperature zasilania mam niską, ale taka mi wystarcza aby w domu było ciepło. Może szukam oszczędności, ale przede wszystkim chcę by kocioł miał mniej załączeń bo duża ilość złączeń ma wpływ na awaryjność. Najlepiej byłby kupić kocioł o mniejszej mocy, kupiłem taki bo tak mi doradzono.
  7. Mam pytanie, czy takim buforem może być hydrofor 300 litrów pojemności bez wężownicy wpięty w szereg na powrocie między grzejniki a kocioł. Pytam ponieważ posiadam taki zbiornik z czasów PRL zdemontowany kilka lat temu i mógłbym go wykorzystać jako bufor, jeśli można go wpiąć u układ tak jak opisałem.
  8. Ja mam również przewymiarowany kocioł kondensacyjny. Z taktowaniem walczę drugi sezon. Kocioł najlepiej aby pracował w sposób ciągły z małą mocą. Niestety instalator doradził mi właśnie kocioł o mocy 7-24 kW, a wzupełności wystarczyłby o połowę mniejszy. Owszem kocioł ma modulację ale możemy zmniejszać tylko górny zakres mocy, a jeśli dolny zakres jest za duży to się wyłącza. Aby kocioł pracował bez tatowania zrobiłem 1. Ograniczyłem moc prawie do minimum 2. Ustawiłem histerezę na 12 st. (o tyle schładza się woda w instalacji, aby kocioł ponownie się załączył), mogę również ustawić czas wyłączenia w minutach, ale tego nie ustawiałem. Obecnie kocioł pracuje 12 min. przerwa 25 min. Mnie to jednak nie zadowala, wolałbym aby kocioł pracował długo z małą mocą i aby grzejniki były ciągle lekko ciepłe, a nie ciepłe, zimne. Jest jeszcze jedna likwidacji taktowania zastosowanie bufora ciepła pisał kiedyś o tym kolega RAPczyn, nie podał jednak szczegółów jak to zrobić.
  9. Właśnie ja mam przewymiarowany kocioł kondensacyjny, mam pytanie jaki ma to być zbiornik buforowy i jak go podłączyć w obwód c.o.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...