Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

WVIP

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    183
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

WVIP's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. Serwisuje tego typu urzadzonka i jedyne co wymieniam raz na jakis czas w wymiennikach obrotowych to pasek w ktorym klamerka sie rozwala badz pasek peka i trzeba go ponownie zgrzac... w zaleznosci od typu paska... rotory pracuja na tak niskich obrotach ze silnik i lozyska rotora po prostu sie nie psuja... jedyne do czego mozna sie przyczepic to mieszanie powietrza wywiew nawiew, czyli czysto teoretycznie majac izolatke w domu z osoba chora zakaznie najprawdopodobniej wszystkie pomieszczenia w domu ulegna skarzeniu, nie ma sterylnosci, dlatego w szpitalach nie sa stosowane ale np w biurowcach, centrach handlowych sa powszechnie stosowane poniewaz nie zamarzaja, niskie opory przeplywu, wysoka sprawnosc, male gabaryty, w duzych centralach o duzych przeplywach, kilka tysiecy metrow powietrza najpowszechniejsze rozwiazanie w 90% galerii i biurowcach sa stosowane centrale z tego typu wymiennikami bo sa po prostu tansze i mniejsze, do produkcji wymiennikow o podobnych parametrach w przypadku rotora zuzywa sie duzo mniej aluminium... jednak w domu jednorodzinnym lepszym rozwiazaniem wydaje sie sterylny wymiennik plytowy wspolpracujacy z nagrzewnica wstepna oraz centralnym nawilzaczem kanalowym... pozdrawiam:cool:
  2. Moim skromnym zdaniem bawiac sie w montaz takowego systemu, trzeba pojsc na calosc czyli uwzglednic w projekcie: skuteczna filtracja powietrza czyli wymiany rzedu minimum 2, chlodzenie latem przez GWC glikolowe wymian min 2, czyli nalezy przewymiarowac kanaly nawiewne stusujac srednice min fi 100 oraz wentylatory centrali z calkowitymi bypassami, zastosowac odpowiednie przepustnice na kazdym kanale takie jak np IRIS, instalacje wykonac na kolektorach zbiorczych. Zastosowac 2 dodatkowe przepustnice do recyrkulacji tj 1 przed wymiennikiem glikolowym sluzaca do recyrkulacji i chlodzenia domu latem przy min 2 wymianach a 2 przepustnice za wymiennikiem plytowym ale przed wentylatorem do recyrkulacji przy pracy w trybie zimowym dzieki czemu podniesie sie temperatura nawiewu i wilgotnosc, oczywiscie powietrze musi byc zaciagane np z korytarza i przechodzic filtracje przeciwpylowa oraz przez wegiel aktywny. Zastosowac odpowiedni nawilzacz. Dopracowujac projekt (przez kilka lat) mozna dojsc do ceny calej instalacji sam material okolo 7000zl stosujac rekuperator o sprawnosci 80 % skutecznie oczyszczajacy powietrze i chlodzacy dom latem o powierzchni 180m kw.
  3. Jezeli znalbys sie troche na mechanice i wytrzymalosci materialow to bys wiedzial ze do poprawnego montazu sa potrzebne katowniki + plaskowniki wedlug schematu.
  4. Dom parter+ pjetro, instalacja CO grzejnikowa, polecam zastosowanie grzejnikow higienicznych, zasilanie rozprowadzone rozdzielaczem parter, na pjetro piony od grzejnikow na parterze.. WNIOSKI: Mniejsza pojemnosc instalacji, krotsze obwody na pjetro. Mniejsza bezwladnosc cieplna, mniejsza pojemnosc, szybsza reakcja, mniejsze opory, nizszy koszt. Potrzebne rozdzielacze z rotametrami do kazdego pionu zasilajacego 2 grzejniki tj parter + pjetro. Konieczne ukrycie pionow w scianie.
  5. Przedstawiam schemat jak to zrobic dobrze na zwyklych katownikach i plaskownikach. Jak widac na zalaczonym obrazku zewnetrzna tasma paroprzepuszczalna nie jest koniecznoscia... mozna zastosowac np tasmy rozprezne lub cos innego. Montaz w gazobetonie tanio i troche powinno wytrzymac. Pod katowniki i plaskowniki dodatkowo klej albo mozna wylac klocki betonowe.
  6. Nadwyzki ciepla ze spalania odpadow ida w bufor ok ale ile kosztuje bufor? minimum 3000zl, automatyka dodatkowe instalacje o solarach nie wspomne bo im wiecej domownikow tym bardziej oplacalne, kiedy to sie zamortyzuje jezeli nic sie nie zepsuje?? wszystko sie komplikuje... czy to sie oplaca?? czy nie lepiej ogrzewac samym peletem??
  7. Dobrze bedzie. Do montazu w warstwie wystarcza katowniki na dole okna i na gorze na rogach a po bokach zwykle mocowania, koszt znikomy a wysuniete jest. Nastepnie tasma paroszczelna od srodka, ocieplenie dookola ramy, pianka i tasma paroprzepuszczalna lub bez.
  8. Problemy z przyklejeniem tasmy jezeli nie wyrownasz powierzchni i nie zagruntujesz. Jednak najlepiej i najtaniej jest zamontowac na zwyklych katownikach stalowych i taniej nie bedzie a na jedno wychodzi... wiec po co przeplacac??
  9. Oczywiscie ze mozna porownywac jb-d do mowo i innych bo to jest to samo czyli montaz w warstwie ocieplenia. MOWO to system podobny do wymyslonego przezemnie a nie niemcow juz jakis czas temu na wspornikach z tworzywa(patrz w stecz wtedy nikt mnie nie sluchal a tu masz niemcy kradna moje pomysly) ale MOWO posiada wsporniki ktorych przenikalnosc cieplna to 0,07 poliuretan z dodatkami czyli dedykowany material. Napewno jest to szczelniejsze od tasm ktore moga sie poodklejac i wytrzymalsze od jb-d, lecz czy jest cieplejsze? podobno mialo byc dostepne od wrzesnia a tu nie ma ceny ani nic:bash: z tym ze dla pewnosci i tak okno powinno byc przykrecane do muru a nie do wspornikow, tak wiec movo przenosi sily pionowe ipoprzeczne a standardowe mocowania sily prostopadle do okna od parcia wiatru itp...
  10. Powodem pekania jest zbyt miekki styropian pod plyta przez co plyta musiala sie ugiac, moglo tez dojsc do przegrzania plyty przez ogrzewanie zamocowane w dolnej warstwie, duza bezwladnosc trzeba czekac a moze ktos zwiekszal i zwiekszal temperature i doszlo do znacznej rozszerzalnosci liniowej, wogole masakra. EPS 100 pod plyte?? niemozliwe:no: pod scianami nosnymi musi byc minimum eps200. Trzeba byc chorym zeby rynny doprowadzic do drenazu ktory ma usowac wode z pod budynku a nie jej dostarczac:lol2:
×
×
  • Dodaj nową pozycję...