Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

AngelDust

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    9
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez AngelDust

  1. Witam, Jestem na etapie wylewek i niestety nie umiem znaleźć pewnej odpowiedzi. Wylewki wykonywane są na stropach betonowych monolitycznych (parter i poddasze) oraz na płycie fundamentowej grubości 30 cm (w piwnicy) zabezpieczonej odpowiednio przed wodą od spodu. Moje pytanie brzmi: czy w takim wypadku wystarczy styropian+folia+wylewka, czy też między stropem a styropianem powinna być jeszcze jedna warstwa folii (czyli folia+styropian+folia+wylewka). Jeśli potrzebna jest dodatkowa warstwa folii to dlaczego?
  2. No to nieciekawie, bo planowałem zasobnik w piwnicy, a kominek na parterze. Hmm, trzeba to jeszcze przemyśleć. Jeśli zasobnik będzie niżej, jaka pompka jest potrzebna? To nieistotne z punktu widzenia CWU, ale jeśli jesteś ciekawy to chętnie odpowiem - nie będzie grzejników, a jedynie jak już wspomniałem kanały nawiewne. Powietrze będzie ogrzewane przez pompę powietrze/powietrze (prawdopodobnie Daikin SkyAir Sesonal Smart). Jak widzisz w instalacji nie będzie żadnej możliwości podgrzewania CWU, wiec potrzebuje rozwiązania kompletnie niezależnego.
  3. Jak napisałem, jest to akceptowalne (w rozsądnych granicach, więcej niż 30 kilka tys nie wydam) Jak najbardziej realny, biorąc pod uwagę że w domu będzie pracowało ogrzewanie CO nadmuchowe. Te "ogromne ilości powietrza" to zgodnie ze specyfikacją 358 m3/h (ze specyfikacji pompy Kaliko TWH 300 EH), co przy domu ok 200 m2 nie jest ogromną ilością nawet bez nadmuchowego CO. Przy nadmuchowym CO to ilość zdecydowanie osiągalna. Przyznaję jednak że trochę nieprecyzyjnie podałem że powietrze będzie pochodzić tylko z wylotu reku. Po prostu nie chciałem w to mieszać mojego CO bo to kompletnie inna bajka. No właśnie dokładnie o to pytam. W przypadku braku prądu nie oczekuję że podłogówka w łazienkach będzie działać. Jedynie że będę miał ciepłą wodę użytkową i że nie zniszczę zasobnika. Zakładam że da się to osiągnąć bez montażu dodatkowych pompek, ale mogę się mylić. No tak, ale kominek czeka mnie i tak i nie jest to do końca mój wybór Chiałbym tylko rozsądnie go wykorzystać, niejako "przy okazji"
  4. Witam, Proszę o ocenę koncepcji instalacji CWU. Założenia są następujące: 1. Instalacja całkowicie niezależna od CO 2. Decydującym kryterium wyboru konkretnego rozwiązania jest: - komfort 40% - koszt użytkowania 40% - co najmniej 2, niezależne źródła energii 20% Koszt inwestycji początkowej oczywiście tez ma znaczenie, jednak nie jest decydujący. 3. Rozważam wykorzystanie tejże instalacji do zasilania ogrzewania podłogowego w dwóch niedużych łazienkach (7 i 9 m2) jednak jest to miły, acz niekonieczny dodatek. 4. Dużą zaleta jest brak konieczności użycia gazu (instalacja jest możliwa, jednak byłby używany tylko dla podgrzewania CWU, wiec musiałoby się to opłacać (z uwzględnieniem opłat stałych i abonamentowych) Pomysł jest taki: 1. Pompa ciepła powietrze-woda (będzie pracować na powietrzu wywiewanym z instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem) jako główne źródło energii. 2. Zasobnik 300L z 2 wężownicami 2. Kominek z płaszczem wodnym jako dodatkowe źródło (oraz źródło awaryjne, np. w przypadku braku prądu). Wątpliwości mam następujące: - czy jest sens wykorzystania kominka do podgrzewania wody dla podłogówki? Na ile skomplikuje to instalacje? - czy realne jest stworzenie instalacji kominka z płaszczem wodnym wystarczająco prostej, żeby mieć ciepłą wodę w przypadku braku prądu? A jednocześnie bezpiecznej, żeby nie przegrzewać zasobnika Zerknąłem na rozwiązania Makrotermu, wydają się ciekawe. Czy ktoś ma namiary na inne firmy oferujące podobne rozwiązania? Czy ktoś ma może podobna instalacje? Na co zwrócić uwagę, jakich problemów instalacyjnych i/lub eksploatacyjnych mogę się spodziewać? Ewentualnie czy ktoś ma inna koncepcje która spełnia założenia i jest komfortowa a jednocześnie tania w użytkowaniu?
  5. @klabcoha, Sam jestem zdecydowany na system nadmuchowy, jednak tez jestem jeszcze przed instalacja, dlatego żadnych konkretów nie jestem jeszcze w stanie podać. Nie chce tu reklamować żadnej konkretnej firmy, ale polecam bloga na ten temat, którego sam uważam za bardzo przydatny. Wyszukaj sobie "OWK czyli HVAC po polsku" Co do ceny, to oczywiście kocioł węglowy czy gazowy plus grzejniki jest tańszy, tylko ze kocioł nie zapewni Ci wentylacji z rekuperacja, ogrzewania i klimatyzacji. Jeśli (tak jak ja) i tak masz zamiar zainstalować wentylacje z rekuperacja i klimatyzacje, okazuje się ze system w komplecie z ogrzewaniem nadmuchowym wychodzi taniej. Jedyny nierozwiązany dla mnie jeszcze problem to CWU, mam kilka pomysłów i trochę czasu na podjecie ostatecznej decyzji. Własnie przykryłem dom, a ponieważ buduje bez kredytu, spodziewam się instalacji na początku 2015 roku.
  6. Właściwy Urząd Skarbowy dla osób które złożyły NIP-3 z adresem zagranicznym to III US Warszawa Śródmieście. Tak mi powiedziano w KIP.
  7. Skomplikowany dach czterospadowy, 3 lukarny, 3 kominy, 6 okien dachowych, 2 wyłazy i wieżyczka. Powierzchnia około 270m2. Zakres prac: więźba, podbitka, deskowanie OSB, papa, dachówka, rynny, obróbki, malowanie (czyli całość na gotowo, bez ocieplenia) . Koszt robocizny 33000 brutto. Województwo Śląskie. Drogo czy tanio?
  8. Niestety, widzę to w ciemnych barwach. Zakładam sytuację jak w moim przypadku, rozpoczęta budowa ze środków własnych i możliwość jej dokończenia w taki sam sposób bez kredytu. W związku z kredytem (zakładam że wziętym tylko w celu skorzystanie z dopłat, jak u mnie) powstają koszty: - prowizja, - odsetki, - opłaty dodatkowe - ustanowienie hipoteki itd. - opłata za wcześniejszą spłatę (jeśli będzie w danym banku obowiązywać) Dodatkowe koszty to: - koszty weryfikacji projektu i jego wykonania. NFOSIGW szacuje ten koszt na "kilka tysięcy". Pytanie czy to będzie 2 czy 9 tysięcy. Zakładam brak konieczności modyfikacji projektu i dodatkowych opłat - podatek dochodowy od uzyskanej dopłaty (zakładam 19%) Czyli w najbardziej typowym przypadku, ubiegania się o dopłatę na dom energooszczędny a nie pasywny (30 tys złotych), okazuje się że efekt finansowy dla inwestora jest bardzo nikły. W moim przypadku, zakładam kredyt w wysokości 60 000zł na 10 lat, w PLN raty malejące. Spłacam kredyt przez 3 lata, po czym otrzymuję dotację. koszty kształtują się następująco: - prowizja 2% - 1 200zł - odsetki przez 3 lata (stopa procentowa 8%) około 12 000zł - założenie: opłaty dodatkowe ok 500zł - założenie: opłata za wcześniejszą spłatę 0zł - podatek dochodowy 19% - 5 700zł - założenie: koszt weryfikacji projektu - 7000 zł Koszt całkowity: 26 400zł Czyli jeśli dojdzie konieczność modyfikacji projektu całość może przestać się opłacać. A gdzie dodatkowe inwestycje w energooszczędność?
  9. Witaj, Sam buduję Kampanillę, która z zewnątrz jest identyczna. Ja taras umieściłem od strony jadalni/salonu (patrz załącznik) Nie wiem czy to się u Ciebie sprawdzi, ale zerknąć możesz.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...