Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kulunkele

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    121
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez kulunkele

  1. Odświeżę stary temat, Podpowie ktoś czym najlepiej ciąć rury żeliwne? Naczytałem się że są specjalne tarcze jak i brzeszczoty choć jedne z zębami a inne z nasypem. Skłaniałem się ku brzeszczotowi ze względu na dostępność miejsca, ale czytając opinie/komentarze czasem zdania są podzielone. Podpowie ktoś czym najlepiej uciąć rurę?(stwierdziłem że aby nie bawić się w tłuczenie i próbę rozłączenia starych rur przy WC, to ją odciąć jak najbliżej kielicha i wstawić "trapera"). Najlepiej jakby to był konkretny sprawdzony produkt. Czy może lepiej nabyć zwykle brzeszczoty bądź tarcze ale w większej ilości?
  2. Witam, Mam wyprowadzony z domu na zewnątrz przewód 5 żyłowy, zabezpieczony standardowo bezpiecznikiem i wspólna różnicówka na całą instalację. Na zewnątrz mam gniazdo siłowe, 2 zwykle gniazdka i zasilanie "blaszaka". Wszystko oczywiście jest wykonane poprawnie lecz chciałbym zabezpieczyć się przed tym, gdyby np jakieś gniazdo zewnętrzne miało awarie i wyrzucało różnicówke główną, to chciałbym tego uniknąć. Więc czy jest możliwość wstawienia drugiej różnicówki w miejscu gdzie przewód opuszcza budynek? Bądź czy można założyć np jakiś hebel którym by robil przerwę w całym przewodzie?
  3. Budynek 14x10m, parter + pełne podpiwniczenie w tym garaż, dach blacha. Z jakimi kosztami obecnie należałoby się liczyć w przypadku budowy dodatkowego piętra wraz z wykonaniem stropu od podstaw do stanu "deweloperskiego"(w tym projektant i papierologia) ? Lokalizacja mazury jeśli miałoby to wpływ na cenę. Czy w 250k byłaby szansa się zmieścić?
  4. Chciałbym się poradzić jak zamontować drzwi pomiędzy ścianami. Mam kawałek korytarza o szerokości 92cm i chciałbym wstawić tam drzwi. Wiem jak się osadza ościeżnice w normalnym otworze. Lecz jak zrobić pomiędzy ścianami? Wykonać jakiś szkielet na którym ościeżnice mogła by się oprzeć jak w otworze?
  5. Witam, Przygotowałem sobie kilkadziesiąt szalunków słupkowych pod taras które chciałem zalewać betonem. Lecz jako obecnie pogoda nie sprzyja, pojawiają się w nocy ujemne temperatury, to zakupiłem dodatek do betonu zimowy, że można go wyrabiać do - 8. Poczytałem na ten temat i opinie są różne, że dodatki to nie wszytsko, że należy beton wyrabiać na gorącej wodzie i zakrywać przed wychłodzeniem. Więc jak to ma się w rzeczywistości, jeśli mam do zalania słupki w ziemi, fi 160mm głębokie na 60 i 80 cm, to czy z tym dodatkiem można bezpiecznie wyrabiać beton?
  6. Przeglądałem kilka opcji ukrytego montażu desek tarasowych, w większości jest dość drogi, wychodzi wręcz połowa kosztów desek. Najtansze opcje odrzuciłem, lecz jeden firmy essve HDS wydaje się być w przystępnej cenie, lecz są to Wkręty wkręcane pod kątem w krawędź deski, czy ma ktoś informacje jak się spisuje taki system? Czy lepiej kupić dobre Wkręty do standardowego montażu?
  7. Basen stelażowy czyli sezonowy, dlatego chciałbym aby stał na tarasie. Robiłem obliczenia i zastanawia mnie co ile stawiać słupy pod legary, bo taka opcja wydaje mi się najlepsza, tzn lepsza od bloczków betonowych, bo całe równanie terenu nie wchodzi w grę aby legary leżały na gruncie. Jedna połowa tarasu będzie na mniej więcej równym terenie, ale na drugiej części zacznie się tetan obniżać aż o 20cm, a jeden legar w w połowie byłby podparty 40cm nad ziemią. Liczyłem rozstaw co metr, legary podparte co 1m i odstęp między legarami 1m, czyli 64 słupy, czy to byłoby ok? Słupy o średnicy 110mm by wystarczymy czy lepiej 160mm?
  8. Dlaczego deski gładkie a nie fezowane? Bo teraz to nawet ciężej dostać takie. Długość tarasu to tylko 5m czyli takiej długości planuje deski.
  9. Witam, planuję wykonać w ogrodzie taras na wyjściu z domu. 1 wersja tarasu miała być tylko wzdłuż budynku, a później do płotu pozostaje mi odległość nie całe 6m, i latem stoi tam basen stelażowy. Więc wokół basenu będą nie wielkie skrawki trawy które nawet ciężko kosić, więc myślałem aby powiększyć taras o miejsce pod basen. Lecz tu się pojawia problem, taras powinien mieć spadek aby odpływała woda a basen powinien stać na jak najbardziej płaskiej powierzchni aby woda nie naciskała na część ściany. Jak rozwiązać ten problem? Wykonać jakiś minimalny spadek tarasu aby znacząco nie wpływał na basen czy może przy bydunku, od wyjścia z salonu zrobić spadek, ale już obok budynku taras zrobić w poziomie i na jakiejś niewielkiej odległości zgubić różnice poziomów?
  10. Mam na poddaszu 25m2, skosy do ziemi, zrobioną sypialnię, wejście do pomieszczenia jest prosto z klatki schodowej. Nie przewidziałem wcześniej wyprowadzenia rur do grzejników, obecnie zeszłej zimy dogrzewałem poddasze przy pomocy kominka, czyli na parterze rozpalałem w kominku i grawitacyjnie poddasze się ogrzewało. Ze względu na ceny drewna z suszarni dochodzące do 300zł mp układany, a także wygodę rozważam inne opcję grzania. Stąd moje pytanie o grzejnik na podczerwień, znalazłem informację że grzejnik 700W powinien dać sobie radę z powierzchnią. Z informacji w internecie wynika że taka opcja grzania jest efektywniejsza od zwykłego grzejnika elektrycznego, a jak ma się ta opcja grzania w porównaniu do ogrzewania przy pomocy "klimatyzacji"? Ponieważ rozważałem opcję założenia klimatyzacji, więc jaka opcja byłaby tańsza w eksploatacji, "klimatyzacja", promiennik podczerwieni czy kominek? W przypadku grzania kominkiem, ogrzewam także cały parter, a piętro w takim przypadku grzeję gazem.
  11. Nie mam możliwości wykonania teraz zdjęcia. Myślałem że wczensiej była mowa że zwykły brzeszczoty do metalu tak się zużywają a nie te specjalne.
  12. Znalazłem w internecie że są specjalne brzeszczoty do żeliwa do pił szablastych, może pójść w tym kierunku?
  13. Rura kanalizacyjna wchodzi w ścianę, nie podłogę. Pisałem że nie ma dostępu szlifierką, ponieważ jest kilka cm na posadzką, i od spodu szliferka się nie zmieści. Metal ciąłem brzeszczotami bez problemu ale żeliwa nie próbowałem. Więc lepiej wycinać rurę łączącą po kawałku szlifierką?
  14. Planuję koło domu postawić wiatę. Sąsiedzi zgłaszali wiaty o powierzchni do 35m2, ja chciałbym większą wiatę czyli tą do 50m2, wymienioną w art 29 punkt 2c, której według art 30 punkt 1, nie trzeba zgłaszać. Lecz chciałbym ją zgłosić aby mieć "papier" na przyszłość aby w razie czego "nie kopać się z koniem". Więc czy w takim przypadku w zgłoszeniu napisać po prostu że zgłaszam wiatę wymienioną w art 29 punkt 2c? Czy wiata ma jakąś określoną wysokość?
  15. Chciałbym się doradzić w sprawie wymiany muszli klozetowej w starym bloku (40-50lat). Rury są prawdopodobne zeliwne, bądź jakieś takie które lubią pękać. Więc jak się za to zabrać aby nie uszkodzić całego pionu? Szlifierką nie ma dostępu więc myślałem aby piłą szablastą z długim ostrzem do metalu obciąć rurę przy kołnierzu i następnie użyć tej gumowej redukcji do osadzenia nowych rur. Stara rura ma na zewnątrz 140mm, więc czy w środku standardową 110mm da się osadzić?
  16. Czy jednostka wewnętrzna może wisieć na skosie? Bo nigdzie nie znalazłem takiej informacji.
  17. Planuję zamontować klimatyzację do salonu z aneksem, powierzchnia 37m2 i zastanawiam się też nad montażem klimatyzatora w sypialni na poddaszu, które ma powierzchnię nie całe 25m2 po podłodze, ale kubatura to tylko nie całe 28m3 ze względu na skosy. Czy w takim przypadku taniej jest zamontować dwie osobne jednostki zewnętrzne czy lepiej jedną wspólną? Jakiej mocy powinny być jednostki? Czy lepiej może odpuścić sobie klimatyzację na poddaszu? W salonie używane byłoby jedynie chłodzenie, ale na poddaszu możliwe że używał bym także grzania.
  18. Poszukuję roślin na podjazd. Miejsca parkingowe między kostką będzie rozdzielone pasem 1x7,5m. Planuje tam posadzić dwie sliwowisnie, a także wysypać grys bazaltowy, prawdopodobnie znajdzie się też niskie oświetlenie. Chciałbym też tam dołożyć niskie rośliny, które będą ozdobą przez jak największa cześć roku, czy moglibyscie coś polecić?
  19. Jak wykonać taki podjazd aby dobrze wyglądał? Czy wystarczy użycie listwy wibracyjno-wygładzającej? Czy mimo wszystko trzeba także użyć zacieraczki później? Bądź pominać któryś z etapów i przeszlifować beton po odpowiednim czasie?
  20. Czy robił ktoś podjazd pod garaż z geokraty? Chciałbym za sądzić w niej trawnik. Słyszałem o tym różne opinie i niektórzy twierdzą że po kilku latach zaczyna sie rozpadać itp. Ktoś ma z tym doświadczenie?
  21. Czy jest tu jeszcze brukarz z doświadczeniem? Mam do przygotowania podbudowę pod wylewkę pod garaż i pod kostkę na glinie, w związku z czym chciałbym dowiedzieć się jak to poprawnie zrobić. Bo czytam choćby w tym temacie że należy zrobić z 30-40m podbudowy, a widzę jak u innych na ulicy firma kładzie na glinę z 10-15cm podsypki piaskowo-cementowej/suchego betonu i na to od razu kostka, bądź w innym przypadku 10cm piasku/żwiru i na to suchy beton, czy takie wykonanie jest ok? Nawet w tym temacie widać rozbieżności bo jedna osoba napisała aby kłaść na 2-8mm a kto inny że nie należy tak robić. Przy okazji zapytam, jeśli mowa o zagęszczarce np 500kg to chodzi o jej wagę czy siłę w kN?
  22. Pod wylewkę także zastosować kamień 30/60 czy żwir wystarczy? Wylewka planowana 15cm zbrojona.
  23. Możesz podać gramaturę takiej geowlokniny? Bo takie widzę w internecie dane, a nie ma podanej grubości.
  24. Chciałbym uzyskać kilka odpowiedzi na temat wykonania podbudowy pod kostkę i wylewkę. Grunt który mam na działce to glina, ciężka, po opadach stoi na niej woda i długo nie znika. Mam do wykonania podjazd z kostki, szerokość 5,5m długość 7m, na skosie, różnica poziomów między początkiem a końcem wjazdu to jakieś 30-40cm, z drogi wjeżdżamy pod górę. Po lewej stronie jest już istniejąca kostka, wykonana w nieznany mi sposób, po prawej płot i skarpa/spadek w dół. W miejscu gdzie skończy się kostka "na górze" planuje wykonać wylewkę z betonu b20/25 pod wiatę samochodową o wymiarach długość 8mx6m. Wylewka będzie wykonana wzdłuż budynku na długość, a po prawej na długości będzie płot a za nim skarpa, wysokość 50-70cm. W "płocie" bądź na krawędzi kostki/wylewki będzie wykonane wzmocnienie skarpy poniżej jej poziomu po spadku. Pod kostką znajduje się studnia przelewowa wody opadowej, a pod wylewką kolejna, więc jest możliwość wpięcia ewentualnego drenażu do kanalizacji deszczowej. W związku z czym z jakich materiałów wykonać podbudowę? Jakiej grubości? Czy trzeba i z czego wykonać ew. warstwę odsączającą? Czy w podbudowie robić drenaż do deszczówki? Na kostce będą parkowane auta osobowe o masie do 2,5t. Chciałbym uzyskać odpowiedzi od kogoś obeznanego w temacie, ponieważ słyszałem już różne rzeczy...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...