Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

multigad

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    76
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez multigad

  1. Zajrzyj do albumu na kominek.info (link na dole) Tam jest sporo kominków z żółtym marmurem (dolomit ze sławnowic)
  2. multigad

    szczyty kiczu i kuriozum

    Ale tu się nikt nie wyzłośliwia. Przeczytaj cały temat. Po prostu piszemy o tym co nas bawi lub śmieszy. Więcej poczucia humoru Mnie osobiście szczyty kiczu nie rażą, a nawet mi się podobają. Drażni mnie kicz codzienny, oklepany i uważany za "w dobrym guście" Wiesz coś takiego jak odginanie palca przy piciu wina albo udające sztukę plakaty, które można kupić w marketach, takie arlekiny, albo obrazki dzieci trochę przypominające pastele znanego artysy. Zdecydowanie wolę makatkę z jeleniem na rykowisku.
  3. Żeby Cię jeszcze bardziej ucieszyć ; To jest Hajduk, stalowy, z automatycznym szybrem i zamykaniem drzwi, i podłączeniem powietrza bezpośrednim z zewnątrz z konieczności (rekuperacja). Ale Niemcy nie budują kominków do ogrzewania, tylko do ozdoby i ewentualnego dogrzania. W widocznym wkładzie pali się suchym drewnem ok. 4,5 h.
  4. Forest-Natura; Co do blach; Wszystko to prawda, ale dotyczy stali żaroodpornej chromowo-niklowo-molibdenowej, tymczasem wkłady stalowe, wykonane są z tak zwanej blachy kotłowej, (powszechnie nazywaną żaroodporną) która jest i tańsza i mniej wytrzymała od corten. I z tąd nieporozumienie A wnioski; Aby być specjalistą, trzeba nie tylko uczyć się przez całe życie ale i zachowac pokorę, ktora do nauki jest niezbędna. pozdrawiam serdecznie [/url]
  5. Bo jest tam przyjęta inna technologia budowania. Co nie znaczy że nie można budować z wełną. Można, tylko trzeba ją wieźć ze sobą. Do nas kominki z wkładami przywędrowały z Francji, wraz ichnią technologią . Budowa w Niemczech; http://img293.imageshack.us/img293/5656/p52300227em.jpg
  6. multigad

    KOMINKI nasze !!!

    Niezbędne jest zawsze niezaleznie od planowanej wentylacji, reguluje to rozporządenie. § 132. 3. ust. 4 a Natomiast w przypadku wentylacji mechanicznej, w pomieszczeniu w ktorym stoi kominek nie wolno instalowac wyciągu. § 150 ust. 9 Tu znajdziesz pelny tekst rozporzadzenia; http://www.kominek.info.pl/stronki/prawo.html a tu informacje o ktore pytaleś; http://kominek.info.pl/stronki/zanim.html pozdrawiam
  7. Co do wermikulitu; Płyty z tego materiału stosowałem przy montażach w niemczech (bo tam wełna mineralna alufirerock, nie jest dostępna), sęk w tym że płyty zastosowane w niektórych wkładach zamiast szamotu (spartherm i dovre stosuja je wymiennie) nie przypominają zupełnie tamtych niemieckich. Mój błąd. Co do stali Corten; Nie znam aktualnych cen stali, natomiast jest faktem że wkłady z tej stali corten są droższe od popularnych stalowych, najtańsze z nich na polskim rynku kosztują około 10 000 zł i co ważne osiągają jako jedyne , sprawność ponad 90%. Każdy popelnia błedy (oprocz DarkaB w jego mniemaniu) Nigdzie nie napisalem że tak nie jest! Co nie zmienia faktu, że materiał wymusza rozwiąznia konstrukcyjne. Dlatego są wkłady żeliwne o czasie autonomii 15h, a nie ma takich wkładów stalowych.
  8. Rodzaj i właściwości zastosowanego materiału, wymuszają pewne rozwiązania konstrukcyjne. Stal corten (budowane są z niej promy kosmiczne) nie ulega odkształceniom w wysokich temperaturach, w przeciwieństwie do stali żaroodpornej. To pozwala na dowolne kształtowanie elementów luźno zawieszonych w korpusie wkładu (jak deflektor). We wkładach stalowych elementy te wykonane są z szamotu, lub syntetycznego materiału, o własnościach przypominających szamot. Te materialy nie są jednak na tyle plastyczne by dowolnie je kształtować.
  9. To jest elementarz i nie chce mi się tłumaczyc podstaw, komuś kto się podaje za fachowca; 1. Różnica polega na tak zwanym czopuchu wkładu - wkłady żeliwne posiadają odpowiednio wyprofilowany deflektor lub system deflektorów, a czasami też dodatkowe dysze powietrzne w tym deflektorze, stanowiące razem komorę wtórnego spalania (czyli dopalania gazu drzewnego). Wkłady stalowe ze względów materiałowych jedynie prosty szyber. 2. Proszę podać jeden wkład stalowy o czsie spalania dłuższym niz 12 H.
  10. multigad

    szczyty kiczu i kuriozum

    Moje typy na top; W Niemczech; Grill ogrodowy w kształcie dinozaura - zajefajny! Przy wjeździe do Opola od strony Częstochowy; Replika Belwederu tylko mniejsza i brzydsza możecie mi nie wierzyć, jak zobaczyłem kazałem się uszczypnąć Gdzieś w okolicach Częstochowy; Dom ktorego cała elewacja jest obłożona tłuczonymi fajansowymi talerzami. Pomyślałem sobie że jest jak symbol świetlanej epoki Gierka (też w sumie niezly przykład kiczu; kryształy, zbieranie kolorowych opakowań po zachodnich papierosach na slomianych makatkach i butelek po markowych trunkach na kredensach , przelewanie win rodzimych do francuskich butelek co to Ciocia z wczasów w Bułgarii przywiozła. )
  11. multigad

    KOMINKI nasze !!!

    Trochę tych "naszych" kominków możesz zobaczyć tu; http://kominek.info.pl/forum/album.php? A stawianie wkładu na wylanej płycie może bardzo źle wpłynąć na jego pracę.
  12. PCV, stalowa lub aluminowa. Plaskie kanały, jeśli będą mialy zakręty mogą Ci ładnie świszczeć w zimie No i koniecznie siatka od zewnątrz, anemostaty z obu stron. Chyba że lubisz nieproszonych gości
  13. Z tymi wyliczeniami na podstawie jednego sezonu, to bardzo uważajcie. Ogrzewam kominkiem od 6 lat. Mam bardzo dobry wkład Dovre, uwazany za jeden z bardziej oszczędnych. Zależnie od zimy, rodzaju i suchości drewna zużywałem już 6 ale i 14 metrów przestrzennych. Jeśli drewno nie będzie wysuszone, można spalić nawet dwa razy więcaj a i tak ciepła będzie niewiele.
  14. Wkłady stalowe z reguły mają o wiele krótszy czas autonomii od żeliwnych (nie dotyczy wkładów ze stali corten). Dla ogrzewającego nie jest bez znaczenia czy po załadunku pali się 5h czy 12h. Co do połączenia żeliwa ze stalą, zależy to od wykonania; O deville produkowali serię takich wkładów i był to niewypał. Dwa różne materiały inaczej pracują w wysokich temperaturach. Natomiast Lechma robi wkłady stalowe z żeliwnymi drzwiami i to się sprawdza.
  15. Jeśli chodzi o kominek, moge doradzić to co zrobiło wielu klientów; 1. Kupujemy wkład (dobry czyli ten wymarzony) 2.Stawiamy na bloczkach i podłączamy do komina. 3. Budujemy prosta obudowę z kartongipsu (żarówka) , oczywiście z wszystkimi przepisowymi izolacjami. 4. Dzięki kominkowi oszczędzamy na ogrzewaniu, do nastepnej wiosny kiedy już uzbieramy na solidną obudowę. pozdrawiam
  16. Mimi, twój sposób myślenia wcale nie jest taki niedorzeczny, takie systemy się robi, tylko nie z GWC, tylko aluminiową lub kamionkową rurą, zakopaną w ziemi poniżej poziomu zamarzania, i wyprowadzoną do góry, np. na ogrodzie na wys. ok.60cm, a zdrugiej strony pod kominek. Jeśli do tego dołożysz DGP z wymuszonym obiegiem (turbina) i możliwością uruchomienia w lecie przy wygaszonym kominku, uzyskujesz system naturalnej klimatyzacji. pozdrawiam
  17. multigad

    kominek czy koza?

    To jest horror. Nie będę trzeci raz pisal tego samego, więc żeby Pan zrozumiał zrobię tak; Cytat z Pana pytania i odpowiedź z poprzednich postów; odpowiedź zawarta w poprzednich postach; Powtórzę po raz piąty nigdzie nie zabraniają takiego podłączenia Natomiast wiem z praktyki że tego typu podłączenie; 1.Zmniejsza sprawność regulacji na wkładzie. 2.Skraca czas autonomii ( w przypadku sparthermu o około 20%) 3.Zmniejsza sprawność wkładu, bo gaz drzewny spala się już w kominie, lub wogole się nie spala, tym kominem wylatując. Oczywiście wszystko to zależy od komina, jego przekroju, wysokości oraz długości wietrzni i oporow ktore w niej występują. Robiliśmy takie próby w Niemczech, gdzie wietrznia była podłączona bezpośrednio do wkładu, a potem odłączona i wylot pozostawiony ok. 30 cm od wlotu wkładu, z możliwością przedostawania się nadmiaru zaciągniętego powietrza do komory grzewczej. W drugim przypadku, przy takim samym załdunku, tym samym drewnem spalanie trwało o 1,5H dłużej. Różnicy w uzyskanym cieple nie mogliśmy sprawdzić, z braku odpowiedniej aparatury. Co do tarnawy podałem że moce w folderach to moce maksymalne, Pan zarzucił mi że to "dopisywanie na rocznicę rewolucji" a cztery posty później napisał że podawane moce to "moce maksymalne". Gdzie tu sens?
  18. A ja mam takie pytanie; Czy ktoś liczył dokładnie opłacalność takiej inwestycji jak pompa ciepła? Może mógłby przedstawić takie wyliczenia. Mojejmu znajomemu, ktory ma pompę od 3 lat, wyszlo że inwestycja zwróci się ( mniejsze wydatki na ogrzewanie) po 10 latach, czy wtedy nie trzeba będzie wymieniać urządzenia, albo przynajmniej podzespołów?
  19. A ja mam takie pytanie; Czy ktoś liczył dokładnie opłacalność takiej inwestycji jak pompa ciepła? Może mógłby przedstawić takie wyliczenia. Mojejmu znajomemu, ktory ma pompę od 3 lat, wyszlo że inwestycja zwróci się ( mniejsze wydatki na ogrzewanie) po 10 latach, czy wtedy nie trzeba będzie wymieniać urządzenia, albo przynajmniej podzespołów?
  20. multigad

    kominek czy koza?

    Panie Darku Ja myślę że albo nie przeczytał Pan dokładnie, albo Pan bardzo dobrze wie że mam rację, a cała ta dyskusja ma podłoże ambicjonalne, a na to mnie szkoda czasu i szkoda zaśmiecać temat. Jeśli chce Pan tu uchodzić za Alfę i Omegę - proszę bardzo. pozdrawiam
  21. multigad

    kominek czy koza?

    Tak jak pisalem - umiejętność czytania ze zrozumieniem nie jest Pana najmocniejszą stroną. 1. Nigdzie nie napisałem że gdziekolwiek zabraniają takiego podłącznia. Wręcz przeciwnie napisałem że w niemczech był przepis nakazujący je podłączać do wkładów i że go wycofano - co nie znaczy że ktokolwiek tego zabrania. 2. W niemczech sprzedawane są wkłady gdzie dopływem powietrza przez specjalną dyszę, steruje mikroprocesor i to jest bardzo dobry system, zbliżony do tego z piecow gazowych, olejowych i na pellet. 3.Podłączenie powietrza bezpośrednio do wkładu dużym przekrojem rury, sterowanym tylko przepustnicą nie jest nieprawidłowe, a jedynie pogarsza osiągi wkładu, zmniejsza sprawność i skraca czas autonomii. 4.cytuję I o nic innego mi nie chodziło. Ostrzegałem tylko że są to moce maksymalne, na podstawie których nie można robić żadnych wyliczeń, ponieważ są osiągane w krotkim przedziale czasowym (Polska Norma) Dla obliczania mocy wkładu do wielkości ogrzewanej powierzchni potrzebna jest moc nominalna która zawsze jest niższa. I jeszcze jedno - atesty IGN i G zawsze podają moc nominalną. Dlaczego nie podaje ich tarnawa nie wiem. Nie mam nic do tych wkładów, znamy się dobrze z wlaścicielami firmy, robiliśmy dla nich obudowy na targi. Znam tez dobrze ten wkład, bo handlowalem z nimi kiedy jeszcze sprowadzali szwedzkie keddy, i doradzałem zmiany wyglądu kiedy planowali zacząć własna produkcję. Tym bardziej się dziwię, bo podawanie mocy maksymalnej, utrudnia orientację klientowi.
  22. multigad

    kominek czy koza?

    Nie, no to są już bzdury, przekrczające nawet to; "powietrze nie wie ze ma iść do wkładu" Jeśli to wkład do szwecji, to po kiego, mu bardzo drogi polski atest IGNiG? Proszę przedstawić atesty mocy na pozostałe 3 wkłady 14, 16, i 18kw. Ja w przeciwieństwie do Pana niczego tu nie reklamuję, ani swoich usług, ani kafli, ani wkładów ktore sprzedaję, bo nie sprzedaję żadnych. Ale wprowadzanie ludzi w błąd, jest niezgodne z regulaminem forum.
  23. multigad

    kominek czy koza?

    Drogi Panie Darku Zadałem sobie trochę trudu i sprrawdziłem; 1. przepis niemiecki zostal wycofany wszędzie ze względów ekologicznych (złe dopalanie spalin) w związku z rym nie ma już nigdzie wymogu podłączania wietrzni do wkładu. 2. Moc nominalną liczy się według PN - NFD 35-376 3.Moce podawane przez Tarnawe na wkłady to 14, 16, 18 kw, a jedyny atest na Tarnawe jaki udało mi się znaleźć opiewa na 12 kw mocy nominalnej, myślę że to wszystko wyjaśnia http://tarnawa.com.pl/img/atesty/3.jpg
  24. multigad

    kominek czy koza?

    A ja myślę że takie przekomarzanie się, to po prostu zaśmiecanie tematu. 1. Jeśli ktoś buduje kominek to i tak poszuka rożnych źródeł informacji. 2. A jak poszuka, to znajdzie i sam będzie wiedział kto z nas ma rację
  25. multigad

    kominek czy koza?

    To jest niestety poplątanie z pomieszaniem. System podłączenia powietrza bezpośrednio do wkładu, jest systemem fatalnym, wywołującym efekt "miecha kowalskiego", przyspieszającym spalanie i obnizającym sprawność wkładu. Gaz drzewny tak zwany Holzgas, stanowiący 40% wartości kalorycznej drewna, ulatnia się kominem, lub w nim dopiero zostaje spalony. Powietrze wie że musi iść do wkładu. Gazy spalinowe zaciągając powietrze z pomieszczenia, wywolują podciśnienie ktore zaciąga powietrze z wietrzni, i to dokładnie tyle ile mu potrzeba do spalania, bez przeciągu, biegnącego przez komin. Podlączenia na wkładach zostały wprowadzone jako zabieg marketingowy ze względu na eksport. W niektorych niemieckich landach ponoc ze względów bezpieczeństwa wprowadzono przepis wymagający, jeśli wkład nie ma automatycznego zamykania drzwiczek, takiego podłączenia. Ponieaz firma Spartherm zakładając u nas fabrykę liczyla na zbyt w niemczech, natychmiast wprowadzila takie podłączenie. Za nia poszedl hajduk, ktory tez eksportuje do niemiec (niektore wklady) Z tego co wiem przepis w co najmniej jednym landzie wycofano ze względów ekologicznych (zle dopalanie spalin przy tym systemie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...