Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dagonek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    8
  • Rejestracja

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

dagonek's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Witam może ktoś będzie w temacie i odpowie mi na następujaće pytanie - otóz wczoraj udałem się do Urzędu Gminy aby dowiedzieć się jakiE są wymagane dokumenty do pozwolenia na budowę. Pani powiedziała mi że potrzebuję uzyskać zgodę na podłaczenie do wodociągu. NA to ja jej ,że chcę wywiercić studnię głębinową i nie nie chcę się przyłaczać do wodociągów bo działka jest oddalona od głównej lini wodociągowej o ok. 120 metrów i koszt podłaczenia do wodociągu byłby niewspólmiernie wyższy od wykonania odwiertu. NA to PAni stwierdziła, że nie mam wyjścia i MUSZĘ SIĘ PODŁĄCZYĆ DO WODOCIĄGU. CZY NAPRAWDĘ ISTNIEJE JAKIŚ PRZEPIS MOGĄCY MNIE ZMUSIĆ DO PRZYŁACZENIA SIĘ DO WODOCIĄGU CZY TO TYLKO JAKIŚ GŁUPI WYMYSŁ W MOJEJ GMINIE????
  2. 3 pytania Gdzie pod warszawą kupujesz po 420 za tone i z jakiej kopalni? Jaka masz instalacje tzn układ zamk. czy otwarty? Używasz regulatora pokojowego ? A i jescze czy masz xzamontowany zawór trójdrożny - jesli tak to czy żeczywiście daje on oszczędności w spalaniu wegla (ile towaru idzie ci mw. na dzien /tydzień?) Węgiel po 420 w Górze Kalwarii - Firma "Węgiel Trans" - z jakiej kopalni pochodzi nie mam zielonego pojęcia. Natomiast ten który kupiłem latem - suchy - palił się bardzo dobrze i nie ma w nim większych kawałków co mogłoby spowodować uszkodzenie podajnika. Układ zamknięty - wiem, że niektórzy powiedzą że to bomba itd. , ale układ chodzi dobrze i nie zamierzam nic zmieniać. A poza tym piec postawiłem w garażu więc jeśli coć piepr....nie to najwyżej stracę samochód. Nie mam regulatora pokojowego - ale zastanawiam się nad jego zamontowaniem. Do końca tego sezonu żona przebywa cały dzień z małym dzieckiem w domu - więc nie ma kiedy obniżyć temperatury. Ale na nastęny sezon planuje powrót do pracy wieć miałoby to jakieś uzasadnienie. Mam natomiast na każdym grzejniku głowice termostatyczną co doaskonale pozwala sterować temperaturą w pokojach. Zawór czterodrożny - owszem mam ale jako mieszacz dla podłogówki. Twoje pytanie zapewne dotyczyło zaworu zapewniajaćego stałą temperaturę wody powrotnej do kotła - nic takiego nie mam. Ile towaru na tydzień - zależy głównie od temperatury zewnętrznej. Jak napisałem wcześniej - 2,4 tony przez 4 miesiace. więc wychodzi jakieś 600 kg na miesiąc czyli 150 na tydzień. Tylko że wrzesien to praktycznie grzanie ciepłej wody - jeden zasobnik węgla na jakieś 10 dni. Teraz dwa zasobniki na tydzień - pojemność zasobnika w/g producenta 120 kg. przy czym jak dosypuję to nigdy nie ma tak, że jest pusty - tak na oko dosypuję po jakieś 80-100 kg węgla . cZyli teraz tyg ok 160 - 200 kg na tydzień.
  3. Cóż, temat kotłów retortowych powraca jak bumerang. Dołożę więć także swoje "pięć groszy". Zdecydowałem się na montaż takowego kociołka we wrześniu 2005 (więc jestem obecnie na półmetku pierwszego sezonu grzewczego). Do tego czasu opalałem olejem opałowym (gdyby nie ceny to nadal by tak było). Moje spostrzeżenia po 4 miesiącach: 1. nie jest wcale zbyt wiele pracy przy takim piecu - załadunek raz na 3-4 dni zależnie od temperatury na zewnątrz. 2. wybieram popiół raz na tydzień - mniej więcej wiaderko 10 l. po farbie. Czyszczenie kotła Termotech 19 kW dość uciążliwe -trzeba odkręcać górną część pieca (teraz chyba kupiłbym inny piec - ale wtedy była dość korzystna cena) 3. w zeszłym tygodniu dokupiłem węgla (420 pln/tona - okolice warszawy) - do tej pory poszło 2,4 tony - dom 150 metrów 4. przestroga - dostarczony węgiel jest mokry - nigdy więcej zakupów węgla w zimę. Piec ma trudnośći z osiągnięciem odpowiedniej temperatury. Na przyszły sezon zrobię latem zapas na całą zimę Przy utrzymaniu tych samych temperatur w domu podczas korzystania z pieca olejowego i obecnie na poziomie 21 -22 stopnie spalałem 2000 litrów oleju opałowego. Przy obecnej cenie ok. 2,3 za litr dawało to 4600 PLN. Obecnie myśle że wystarczy 5 ton węgla na sezon zimowy po 400 pln (wcześniej kupowałem węgiel po 380 PLN) co daje 2000 PLN. Oszczędności 2600 rocznie. Koszt przerobu instalacji 7000 PLN. Wszystko z rachunkami więc odzyskam ok. 1300 pln z PIT-u - tego nie uwzględniam w rachunku - zadatek na wakacje Zwrot inwestycji po 3 latach. Sadzę więc, że inwestowanie w kociołki retortowe na swoje uzasadnienie zarówno po stronie ekonomiczej jak użytkowej.
  4. Dzięki Waldon. Wydaje się zę o to mi chodziło. SKontaktuję sie z producentem i wypytam o szczegóły oraz gdzie to można dostać. Dziękuje także pozostałym uczestnikom duskusji pozadrawiam
  5. Jest to niezła myśl. NIemniej jednak światło zapalało by się także w dzień. A zastosowanie wyłącznika zmierzchowego + czujka ruchu wydaje się być rozwiązaniem drogim. Może jakieś inne propozycje
  6. Mam pytanko do "ludzi znajacych się na elektryce" Jestem całkowitym laikiem jeśli chodzi o instalacje elektryczne - więc moje opisy mogą niektórych śmieszyć. W garażu mam instalacje pozwalająca na zapalenie i gaszenie światła przy bramie garażowej oraz przy drzwiach prowadzących do domu. Rozwiązanie byłoby świetne, gdyby moja "lepsza połowa" nie zapominała przy wyjściu z garaży nacisnąć wyłacznik . A tak często całe noce mam zapaloną lampę w garażu. I teraz moje pytanie. Czy istnieje jakich wyłacznik czasowy który mozna by było podpiąć do takiej instalacji??
  7. wejdź na stronę ekonentru i sprwadź - w ofercie mają picyki 15 Kw
  8. Zastanawiam sie poważnie na piecem na ekogroszek - obecnie mam piec olejowy i koszty ogrzewania pochłaniają sporą część mojego budżetu. Przeglądałem ofery producentów i zastanawiam się nad piecem OGNIWO - 17 kW lub Ekocentr 15 kW - do ogrzania mam 150 m2. Pozostali producenci zaczynają swoją ofertę od 25 kW - a to za dużó jak na moje potrzeby. O EKOCENT przeczytałem na forum - może ktoś wykorzystuje piec Ogniwo. niciacia napisał: Kocioł Ekocentr (http://www.ekocentrpphu.com.pl). Przez przypadek tam trafiłem i kupiłem. Puki co, jestem bardzo zadowolony. Pomoc serwisanta w ustawieniu parametrów sterownika, piec zarówno w zimie, jak i teraz latem chodzi OK. Zasobnik c.w.u. mam 200 litrowy, nie pamiętam firmy, ale chyba bardzo dobry, bo ponad 3 tysiaki za niego dałem. Jest z podwójną wężownicą - miałem zamiar założyć solary, ale przy takim letnim zużyciu groszku inwestycja jest nieopłacalna. jeżeli chodzi o koszty, to kupowąłem piec z 7 % Vat, ale z tego co wiem, to teraz kosztuje cos około 8.000. Pozostałę koszty normalnie, wg potrzeb. u mnie dwie pompy obiegowe, jedna cyrkulacyjna i jedna przy rozdzielaczu na podłogówce. Niewieli Ci to da, ale nie licząc pieca za całość zapłaciłem cos ponad 9.000 złotych (nie licząc również kaloryferów). jeżeli jeszcze jakieś konkrety to proszę zadać pytania szczegółowe MAm do Ciebie pytanka - jakiej mocy masz piec CO? - z powyższego tekstu wynika że masz podłogówkę - czy automatyka Twojego pieca pozwala na sterowanie siłownikiem zaworu mieszającego przy podłogówce? - czy można w automatyce togo pieca ustalić priorytet cwu??
×
×
  • Dodaj nową pozycję...