Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

cubah

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

O cubah

  • Urodziny 01.02.1977

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Krakow
  • Kod pocztowy
    30-387
  • Województwo
    małopolskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

cubah's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Ja mam pion o dł. 7m - woda ciepła PP25 -> parter + 1 piętro, 2 piętro -> PP20, zimna wszędzie PP25. Cyrkulacja CWU na ostatnim piętrze to pętla od łazienki do kuchni PP20 (obwód pętli ok. 7m), powrót do boilera (na parterze) PP16. Wszystko izolowane osłonami z piany polietylenowej HD 20mm + łączenia klejone na taąmie alu. Urządzenia odbierające wodę podpięte tak: wanna PP20, 2xumywalki PP16. Wszystko hula z bardzo małymi stratami, koszt roczny takiej cyrkulacji jaki udało mi się obliczyć to ok 25-35PLN. (1 piętro jest bez pętli cyrkulacyjnej)
  2. Eh spokojna głowa, nie te latka aby się denerwować... O bajpasach się tyle naczytałem, że chciałem się dowiedzieć od kogoś kto zna się na modelach rekuperatorów w jakich warunkach jest on włączany - tutaj dziękuję za wyjaśnienie. Będę zatem poszukiwał reku z bajpasem ustawianym, najlepiej by była także opcja automatycznego przełączenia na czerpnię z GWC. Co do ilości rekuperatorów wolę dwa ponieważ : 1. Optymalne dopasowanie mocy minimalnej/maksymalnej do pomieszczenia (czytaj lepsza sprawność w zakresie zwłaszcza niższych mocy) . 2. Bliżej rekuperator->krótsze kanały (mniejsze straty sprzężu -> większa sprawność) pytanie ile zyskam - nie liczyłem... 3. Właśnie to o czym pisałeś - pomieszczenia mają różne wymagania cieplne - i chcę zapobiec żę pomieszczenie będzie przegrzewane/przeziębiane w okresie przejściowym (mimo niskiej energii powietrza z rekuperacji stawiam, że to ma znaczenie). Dziękuje CI za opisanie tematu - fajnie, że ktoś zrobił już tak jak ja zamierzam. Do tego służy forum i chwałą mu za to !
  3. Dziękuję za odpowiedź mimo, że ja ani nie napisałem, że nie czytałem o wentylacji ani że nie posiadam "ogólnej wiedzy" n.t. wentylacji mechanicznej. Natomiast napisałem, że chcę wdrożyć rekuperację, proszę TYLKO o merytoryczne odpowiedzi (najlepiej jeśli ktoś robił podobną modernizację budynku z lat 90tych).
  4. Witam przymierzam się do zrobienia własnoręcznie instalacji reku w moim (istniejącym) domu jednorodzinnym (2 piętra i parter -każde po ok 80m2). Mieszkam pod lasem w dolince, co powodujęe że w domu na parterze zawsze jest duża wilgoć (obecnie 78% po deszczach, gdy na zewnątrz ok 72%) - dla ciekawych izolacja pozioma jest więc dołem wilgoć nie podchodzi (wentylacja grawitacyjna). Natomiast im wyższe piętro tym cieplej i mniej wilgoci (czy zima czy lato, np obecnie ok 72% i 2st cieplej na 2 piętrze). Stąd moje główne pytania: 1. Nurtuje mnie, czy jeśli są takie różnice temperatur to nie lepsze będą dwa rekuperatory ... np na ostatnie piętro jakiś mniejszy? Pytam, bo skoro nawiew ma temperaturę jednakową do wszystkich pięter, to może się zdarzyć w cieplejsze dni (jak obecnie) że to najcieplejsze 2-gie piętro będzie już przegrzewał, podczas gdy parter (normalnie w domu mamy tam zimniej o 2st) będzie jeszcze dogrzewany. Poprawcie mnie jeśli się mylę ale rozumuję na zasadzie dodawania (słońce ogrzewa pokoje na górze) i odejmowania (rekuperacja w tym rozumowaniu "eodejmuje" ciepło z pokoi)... Wydaje mi się, że to wada takeij instalacji. 2. Czy istnieje możliwość by rekuperator latem chłodził ? Chodzi mi o to, że jak zainstaluje klimatyzację, to chciałbym aby on odzyskał tym razem "zimno" emper(czyli energię pobraną przez klimatyzator). Innymi słowy jeśli powietrze wywiewane z domu ma temperaturę niższą niż czerpane z zewnątrz (zazwyczaj w upały) to wymiennik je schłodzi. Czytałem że wtedy włacza się bajpas czyli wymiana ciepłą ustaje - ale chyba lepiej by było popracować rewersyjnie i odzyskiwać to uciekające z domu "zimno" (klimatyzator zużywa energię) ... Czy jest taka opcja w którymś rekuperatorze dostępnym na rynku ? 3. Zastanawiam się też z prowadzeniem kanałow PE. Jako, że mam strop FERT to mogę przebić go tylko na pustakach (na 26cm szerokie) - postanowiłem piony puścić na istniejących kanałach wentylacyjnych 14cmx14cm. Pytanie więc mam takie czy jesli nawiew poprowadzę bezpośrednio z kanału (jak w tradycyjnej wentylacji) przez jakąś strumienicę/kratkę, to czy będzie to dużo gorsza opcja, aniżeli anemostaty na suficie? Z tego co wiem jeśli taki nawiew z pionu będzie ok 20 cm od sufitu to powietrze się "przyklei" do sufitu przez co taki nawiew zwiększy zasięg (jeśli pamiętam to efekt Koanda). Czy są jakieś "przeciw" temu rozwiązaniu? 4. W róźnych projektach widzę, że anemostaty sufitowe są bardzo blisko ścian, podczas gdy w innych są na środku pokoju . Skoro taki anemostat dookólnie rozprasza strumień powietrza - czy zatem w małym pokoju 10m2 ma być na środku czy przy ścianie? Liczę na Wasze odpowiedzi, mimo mojej małej aktywności na forum.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...