Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

markus383

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

markus383's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Witajcie. W przyszłym roku planuję rozbudowę domu o ok. 20m2 (do 160m2). U mnie wiąże się to z wymianą także dachu i, o ile wystarczy środków, ocieplenia domu do osiągnięcia wsp. przenikania ciepła 0,2. Mam nadzieję, że uda się, dzięki powyższemu, ograniczyć koszty ogrzewania domu (piec klasy 5 na pellet zamontowany we wrześniu 2021 - pali 30 kg pelletu na dobę). Chciałbym także wspomóc instalację CWU poprzez montaż (może za dwa lata, ale muszę już teraz przewidzieć kolejny wyłaz na dach w celu odśnieżenia solarów zimą) instalacji solarnej. Miałbym do Was w związku z tym kilka pytań. 1. Czy zimą, przy niższej temperaturze i większym zachmurzeniu, widzicie plusy instalacji solarnej? Chodzi mi o to, czy skutecznie podgrzewa wodę użytkową? 2. W jaki sposób macie puszczone rurki z glikolem? U mnie kolektory zamontowane byłyby na dachu, a więc pewnie z 10-12 metrów ponad zbiornikiem znajdującym się w piwnicy. Czy puszczenie rurek w kanale wentylacyjnym (komin) jest możliwe,czy jedynie po elewacji? Puszczając po elewacji obawiam się większych strat ciepła w instalacji. 3. Czy latem nie przegrzewa Wam się ta instalacja? 4. Jakiej wielkości macie zbiorniki u siebie? U mnie chciałbym zamontować maks 300L z dwiema wężownicami dla 4 dorosłych i 1 dziecka. Generalnie jesteście zadowoleni z instalacji czy może narzekacie na jej działanie? Do tej pory mam zbiornik CWU o poj. 140 L ogrzewany płaszczowo za pomocą pieca na paliwo stałe i pompka od pieca włącza się może za dwa razy dziennie. Dzięki za podpowiedzi i pozdrawiam, Mateusz.
  2. Witajcie. Przymierzam się do budowy budynku gospodarczego na działce. Chciałbym zbudować konstrukcje o wymiarach 5m x 6m o wysokości 2,5m. W budynku byłoby jedno pomieszczenie o małej powierzchni, powiedzmy 1,5m x 1,5m. Budynek służyłby jako przechowalnia dla moich hobby - sery domowe, wędliny oraz miejsce, gdzie warzyłbym piwo. To tyle z wiadomych. Teraz mam kilka problemów. 1. Z jakiego materiału zbudować taki budynek. Myślałem o płytach ogrodzeniowych lub blachach(mam z takich zbudowany spory garaż), a następnie ocieplonych od zewnątrz styropianem. Czy takie materiały będą dobrze izolowały budynek i utrzymywały stałe warunki wewnątrz? 2. Wylewka byłaby "zaizolowana" od spodu płytami styropianowymi. Czy potrzeba pod nie położyć folię izolacyjną? Woda gruntowa u mnie jest na dużej głębokości. 3. Wewnątrz chciałbym zbudować konstrukcję z płyt karton-gipsowych i wyłożyć je glazurą, aby zapewnić w miarę higieniczne warunki i w związku z tym myślę, że lepsza byłaby konstrukcja z płyt betonowych, aby była bardziej stabilna. 4. Chciałbym zrobić dach jednospadowy i blachy falistej. 5. W budynku zamontowany byłby hydrofor ze zbiornikiem o pojemności 50L. Myślicie, że takie urządzenie będzie wystarczające do małego zużycia wody, typu podlewanie roślin? Czy podczas zim, w zaizolowanym jak powyżej budynku, woda nie będzie zamarzać? 6. W budynku chciałbym wykonać także mini podpiwniczenie o wymiarach 1m x 2m i głębokości 1m. Wykorzystywane byłoby do przetrzymywania przetworów i zapewnienia im niższej temperatury. Byłby to taki schowek z klapą, przez którą można wyciągać przetwory. Myślicie, że takie założenia są prawidłowe? Bardzo proszę o odpowiedzi i krytykę, która pomoże mi zbudować mój kącik na działce. Pozdrawiam, Mateusz.
  3. Myślałem o czymś takim jak z ostatniego Twojego zdjęcia, ale muszę pomyśleć, w jaki sposób wykonać wzniesienie. Aktualnie na działce mam coś podobnego do tego z pierwszego zdjęcia i jakoś nie podoba mi się. Co do kamieni to mam kilka składów w okolicy i może uda mi się coś znaleźć. Myślałem też o czymś płaskim.
  4. Witajcie Ostatnio oglądając program o ogrodach na TVN natknąłem się na skalniaki. Były bardzo piękne. Postanowiłem spróbować swoich sił z zaprojektowaniem i wykonaniem takowego na działce u mnie. Załączyłem moją propozycję na umiejscowienie go. Myślicie, że będzie w porządku? Wiosną i latem słońce operuje tam dosyć mocno od ok. godziny 11.00, później koło 17-18 przerwa i wieczorem znów pojawi się w tamtym miejscu. Chciałem zrobić płaską konstrukcję o wymiarach 2m x 1,5m i wykopać w głąb 20cm ziemi. Następnie wypełnić ją mieszanką 3:1 torfu i ziemi/piasku. Zastosowałbym raczej duże kamienie i ewentualnie jakiś mały stosik z mniejszych. Bardzo podobają mi się wrzosy i szczególnie pod te rośliny chciałbym dobrać podłoże, do tego może jakieś małe krzaczki w formie drzewek od ogrodzenia(sąsiada). Myślałem też o rozchodnikach, rojnikach, może jakieś niższe trawy. Mam na podwórku też pieska, więc będę musiał dodatkowo ogrodzić skalniak, aby nie narozrabiał Pozdrawiam, Mateusz
  5. Witam. W tym roku planuję zrobić sobie ziemiankę, ale nic jeszcze nigdy nie budowałem i nie mam pojęcia na temat kosztów. Chciałbym umieścić tam oświetlenie, gniazdka elektryczne i jakieś mebelki do siedzenia i zrobić jakąś wentylacje. Chciałbym zapytać kogoś ile moze kosztować wymurowanie ziemianki o wymiarach 5x5x2m(szer x dł x wys)? Z jakiego materiału najlepiej ją wykonać? Mógłby byc silikat? Mogę prosić o link do strony o robieniu sklepienia półokrąglego? Pzdr. Mateusz
×
×
  • Dodaj nową pozycję...