Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

MatiKo

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez MatiKo

  1. I jeszcze jedno - działkę rolną można podzielić na działki nie mniejsze niż 3000m. Czyli Twojej działki nie można na tym etapie podzielić na mniejsze działki.
  2. Jeżeli chodzi o możliwość uzyskania warunków obecnie, to najlepiej zapytać w Gminie - u osoby zajmującej się Zagospodarowaniem Przestrzennym. Jeżeli dana działka obecnie nie jest objęta żadnym Planem i istnieją podstawy do wydania warunków na zasadach "dobrego sąsiedzwta" to jest duża szansa na WZ. Natomiast należy pamiętać, że WZ tracą moc w momencie uchwalenia Planu. Toteż warto sprawdzić, czy Gmina pracuje obecnie nad Planem i jakie przeznaczenie będzie miała działka w nowym Planie - bo takie będzie najprawdopodobniej miała za 5-6 lat. Jeżeli Gmina jest dopiero na etapie przygotowywania Studium (krok przed Planem), to oczywiście warto sprawdzić jakie przeznaczenie ma ta działka w planowanym Studium i jeżeli jest ono niekorzystne to czy można je jeszcze zmienić. Nie warto inwestować w działkę, która za 5-6 lat będzie działką rolną w Planie. Na taką działkę nie można nawet dostać WZ.
  3. Ogólnie to dziwne, że działka nie ma dostępu do drogi publicznej... Obecnie żaden notariusz nie podpisze umowy kupna-sprzedaży dla działki bez takiego dostępu. Ale może wynika to z jakiejś zaszłości. Tak czy inaczej - obecnie takiej działki nie kupisz. Tak więc żeby mogło dojść do transakcji musisz (Ty lub sprzedający) znaleźć sposób na drogę. Ale sąsiedzi wcele nie muszą się zgodzić na służebność (bo taka zapisana jest w KW i może później wpływać na cenę działki przy sprzedaży)... Alternatywą jest wydzielenie kawałka działki sąsiada i odkupienie jej lub udziału w niej. Ale to może być kosztowne rozwiązanie. Chyba jednak warto pójść do Gminy i spojrzeć na mapy...
  4. Jeżeli się nie mylę 34 ary to 3400 m kw. a to oznacza, że tej działki nie można juz podzielić. Działkę rolną można podzielić na działki o powierzchni nie mniejszej niż 3000m.
  5. Tak jak już ktoś trafnie zauważył dla działki rolnej (jeżeli dla danego obszaru nie ma obowiązującego MPZP) można wydać warunki zabudowy. WZ określają raczej dokładnie co z taką działką można zrobić - powierzchnia zabudowy, powierzchnia czynna biologicznie, odległości od drogi i cieków wodnych, itp. Tak na prawde dla Ciebie, jako osoby która chce pobudować dom to nie ma znaczenia czy działka ma Plan czy WZ. Na podstawie warunków zabudowy przygotowujesz projekt budowlany (oczywiście z załaczeniem warunków przyłączenia do mediów, itd.), otrzymujesz pozwolenie na budowe, geodeta wyznacza punkty, budujesz dom. Po zakonczeniu budowy domu geodeta dokonuje inwentaryzacji, ktorą wraz z innymi dokumentami składa się w Nadzorze Budowlanym z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie. Pozwolenie dostajesz i voila! Jednocześnie mapa inwentaryzacyjna składana jest do Powiatu i dopiero na tym etapie dochodzi do tzw. odrolnienia działki pod cześcią zabudowaną - od tej pory część zabudowana będzie widniała na mapach i w rejestrze gruntów jako B (zabudowana). Wielkość obszaru B wpływa na wysokośc podatku nakładanego przez Gminę. Jedna rzecz na którą warto zwrócić uwagę - czy Gmina pracuje nad Planem, bo z momentem uchwalenia Planu (MPZP) tracą ważność warunki zabudowy (WZ) i grunt ma takie przeznaczenie, jakie określa Plan.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...