Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kamil i Basia

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    101
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Sanok
  • Kod pocztowy
    38-500
  • Województwo
    podkarpackie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Kamil i Basia's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. Dzięki za odpowiedź, w między czasie wyszło że zrobię jednak żwirowca na podjeździe, bo mierząc głębokość na jaką musiałem zjechać z wykopem okazało się że wyjdę poniżej fundamentu, a to już niebezpieczne dla garażu (szczególnie że fundamenty były lane do ziemi). I tak mam wykop 6x6 zasypany żwirem 20-40 dookoła rur jest trochę większy. Takie kamienie to max co mogli zaoferować mi sprzedawcy w moim regionie... Wejście i wyjście ze żwiraka jest na dwóch rurach 160 ułożonych jedna na drugiej mocno nawierconych. Wejście do domu (ok 12m ocieplone jest resztkami styropianu z budowy układane i ubijane na rurach pewnie z 40 cm). Teraz rodzi się w mojej głowie pytanie jakiej grubości styropianem\XPSem wykonać ocieplenie samego żwirowca? Do ocieplenia jest <64m2 powierzchni. Mam 20m2 XPS (15 cm) i 2m2 hydropianu (10 cm). wiem że będę musiał dokupić, tylko pytanie czy wystarczy położyć 5 cm czy pasuje dać więcej (10 cm?). Na samym żwirowcu będzie teraz położone 40 cm pospuły na to warstwa ocieplenia i jeszcze ok 20-30 cm pospuły, 15 cm klińca i kostka. Jak poniżej: Czy ocieplić żwirowca bezpośrednio na geowłókninie, a opaskę zrobić wyżej na rodzimym gruncie. Ewentualnie dodać styropian na pionowej cześci. Jak niżej:
  2. No i wracam do budowy mojego GWC... teraz doszła jeszcze jedna koncepcja ulokowania wymiennika, a mianowicie posadowienie go pod garażem. Mam na działce zrobione fundamenty pod garaż o powierzchni wewnątrznej 46 m2 (7,3 m x 6,3 m) czy ten pomysł jest lepszy niż robienie wymiennika na podjeździe? No i jeszcze ten cały układ kanałów, bo mam totalny mętlik w głowie... Układ Tichelmanna jak u Bartka? Czy może układ grzebieniowy, a może po prostu wersja zwykła? Czy zrobienie zraszacza pod garażem to dobry pomysł?
  3. dzięki za odpowiedzi i podpowiedzi wciąż mam mętlik w głowie, prześpię kilka nocy i wrócę z wizją i może rysunkiem
  4. Okapu będę używał codziennie, teraz tak używam. Podpięcie pod kanał wentylacyjny (mniemam że do komina) zaburzy WM, bo niby skąd ma się znaleźć to powietrze które usunie mi okap? W tej dyskusji wcale nie chodzi o odzyskanie ciepła bo to jest tylko dodatek, tu chodzi o użyteczność okapu - usunięcie nadmiaru wilgoci i zapachów.
  5. Fajnie byłoby jakby ktoś ktoś z WM się wypowiedział o tych okapach. Ja chyba pozostanę przy opcji podpięcia okapu do WM przez przepustnicę.
  6. Grześku tylko w tej sytuacji nie będziesz miał zbilansowanej wentylacji w domu (bo rozumiem ze okap ma własny silnik) i zaburzysz zasady działania wentylacji. Wydaje mi się że lepiej by było ewentualnie podpięcie samego okapu jako anemo w kuchni (okap wtedy bez silnika) i zwiększanie obrotów na centrali poprzez uruchamianie kolejnych biegów okapu
  7. wczytałem się w opis tego linku i uważam że moja opcja jest znacznie lepsza. napisz więcej o Twoim pomyśle, ale wydaj mi się, że Tobie ten schemat pomoże.
  8. Grześku nie wiem czy literówka czy błąd. Ja chcę trojak z przepustnicą na wywiewach, a nawiewy normalnie. Inna opcja jest taka tylko dwa raz droższa... zwykły trojak i dwie przepustnice na kanałach, jedna się trochę otwiera inna trochę zamyka a dodatkowo wielkość przepływu sterujemy wentylatorami. Dużo programowania ale najlepsza opcja. Do wersji z pochłaniaczem nie jestem przekonany gdyż jednak jest konieczność używania tych filtrów węglowych no i zostaje cały czas nadmiar pary wodnej. Nie wiem co ty chcesz dokładnie zrobić? podpiąć się gdzie okapem? koledzy wcześniej podawali schemat podłączania okapu do reku, ale mnie on nie zadowala (i jest niesamowicie drogi). przynajmniej tak mi się wydaje. Zakłada on że w reku są dwa wentyle nawiewny i wywiewny i okap ma własny wentyl. zresztą zobacz sam. http://www.pro-vent.pl/wspolpraca-centrali-wentylacyjnej-z-okapem,0.html
  9. ta odpowiedź to czysta demagogia.
  10. a czy ja chciałem cokolwiek łączyć tzn. ogrzewać pomieszczenia wentylacją? Nie. Moim zamysłem jest podłączenie okapu jak w temacie rozmowy do wentylacji tylko poprzez regulowaną przez automatykę domową przepustnicę z siłownikiem. A bypass jak działa to właśnie działa po to aby nie nagrzewać zbytnio świeżego powietrza wwiewanego do domu.
  11. A wiesz czym jest bypass rekuperatora?
  12. Moja wizja jest taka, żeby jednak podpiąć okap do rekuperatora poprzez przepustnicę tj. zrobić trojak i do jednego końca wpiąć wywiewy z pomieszczeń, a do drugiego z okapu. Siłownik na przepustnicy steruje strugą a załączam go sterowaniem na okapie przy okazji zwiększając obroty rekuperatora (sama centrala wykonana tymi recami). Jedyne co mi nie przemawia za tym rozwiązaniem, a za wersją z pochłaniaczem to gigantyczne zwiększenie przedmuchu w wentylacji (do ponad 500m3/h) czy nie będzie wtedy zbyt mocno dmuchać z nawiewów?
  13. Witam, powoli zastanawiam się nad swoim GWC, które w pierwotnym zamyśle miało być ułożone na podjeździe i być wykonane w dwóch niezależnie działających sekcjach. Po przeczytaniu przynajmniej części tego wątku wiem że muszę zmienić idee (do domu mam zrobione dwa przepusty fi160 i pewnie trzeba to będzie połączyć w jedną 200-250 ? Ale ważniejsza sprawa jest tak jak rozłożyć poszczególne warstwy GWC i ile muszę jeszcze położyć czego nad samym złożem na XPS (zostało mi 20m2 XPS 15cm, który planuję przeciąć na pół i ułożyć nad złożem). Wody gruntowe są dość wysoko, ale będę też podnosił się z poziomem terenu więc będzie miejsce tylko pytanie ile i co mam rzucić na XPS i czy te 7,5 cm grubości będzie wystarczające jako izolacja? Mam też gigantyczne ilości odpadów styro szarego z izolacji ścian, czy można go w jakiś racjonalny sposób wykorzystać? Dzięki Kamil
  14. Dzięki, może jeszcze mi podpowiesz czy jak zrobię trojak z przepustnicą przed wymiennikiem, to czy wpinając się do rury już za wymiennikiem wystarczy sam trojak czy też musi być przepustnica?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...