Cześć,
od kilku miesięcy mieszkam w bloku w krakowskiej dzielnicy Prądnik Biały. Woda do mnie jest dostarczana z ZUW Rudawa (http://www.mpwik.krakow.pl/upload/Subpages/komunikat%2018_IV_2012.pdf).
Przede wszystkim w wodzie jest strasznie dużo kamienia: specyficzny zapach, osad praktycznie na wszystkim: bardzo szybko pojawiają się zacieki w łazience, na naczyniach, błyskawicznie odkłada się osad w czajniku itp. - tego chcę się pozbyć w pierwszej kolejności
Kupiłem dzisiaj dzbanek filtrujący Brita, ale chciałbym zadbać o lepszą jakość wody w całym mieszkaniu. Wymyśliłem taki plan działania:
1. Oddam próbkę wody do zbadania do Sanepidu - tutaj jednak pojawia się pytanie, jakie badanie zlecić: http://wsse.krakow.pl/strona/attachments/190_CENA%20%20ZA%20BADANIE%20WODY1.pdf
- z jednej strony chciałbym mieć wszystkie wyniki potrzebne do dopasowania odpowiednich filtrów do wody, ale z drugiej strony nie chcę bez potrzeby przepłacić za badania
2. Na podstawie wyników badania wody chciałbym dopasować odpowiednie filtry, które zapewnią mi jak najlepszą jakość wody spożywczej prosto z kranu:
- najpewniej będę chciał zamontować jakiś zestaw filtrów bezpośrednio przed kranem w kuchni pod szafką. Tutaj pojawia mi się już pierwsze pytanie: filtry montuje się chyba tylko na ujęciu wody zimnej - co wtedy z wodą ciepłą? Czy jeżeli ciepła woda nie jest filtrowana i miesza się następnie z filtrowaną zimną, to cały proces nie traci sensu?
- jak znacznie takie filtry obniżają ciśnienie wody?
- najważniejsze pytanie: co kupić? Domyślam się, że dokładna informacja zależy od wyników badań wody, ale może już na podstawie powyższych informacji można wskazać ogólne kierunki?
3. Chciałbym też nieco odkamienić wodę w całym mieszkaniu - także w łazience. Pomyślałem o zamontowaniu jakiegoś większego filtra przy ujęciu zimnej wody jeszcze przed Junkersem przepływowym - czy to dobry pomysł?
Z góry dziękuję za porady