Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Karjooka

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    31
  • Rejestracja

O Karjooka

  • Urodziny 20.02.1976

Informacje osobiste

  • Płeć
    Kobieta
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Poznań
  • Województwo
    wielkopolskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Karjooka's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Karjooka

    Domy z bali

    Zgadzam się. Niemniej ja jestem wdzięczna gdy ktoś dzieli się swoją wiedzą. Wszak po to się tutaj logujemy, by podpytać, dowiedzieć się czegoś więcej, zaznajomić się z doświadczeniami innych. Dla mnie to ważne bo to czyni drogę dużo krótszą. Wobec czego... jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi!
  2. Ja miałam akurat odwrotnie i te okrągłe wyglądały mi na "skansenowate" albo... hm, z przeproszeniem... karczemne;-) Powoli zmienia się jednak moje na nie zapatrywanie a wszak nie widziałam jeszcze żadnego z nich tak zupełnie z bliska! Spotkanie pewnie bez wpływu na mój odbiór nie zostanie:-) No i nie mogę się doczekać by ten zapach poczuć... O tym zaś że dom powinien być przytulny wiedziałam, ale nigdy tego w sensie fizycznie dosłownym nie odbierałam a tu masz - da się! IPS. I w ogóle chcę też powiedzieć, że bardzo fajnie piszesz o postępach na budowie!
  3. Karjooka

    Domy z bali

    Pewnie klucz do sukcesu jest tam gdzie teoria fachowca pokrywa się z moją albo... jako inwestor staram się nie mieć własnych teorii;-) Kaszkiet, czy można przyjąć że cena piwnicy zawiera także cenę fundamentu pod dom? Tj. czy przyjmując, że fundament kosztuje 25 tys. dopłacę 20 tys. i będzie piwnica? Czy raczej do kosztów fundamentu należy dodać 45 tys.?
  4. Karjooka

    Domy z bali

    Akselek , wielkie dzięki za to twoje wyłuszczenie! Bardzo pomocne dla mnie i bardzo przekonujące bo wszak już w domu mieszkasz więc sprawdzone na żywym organizmie Ten "ekofiber", czyli wełnę celulozową wdmuchiwaną (wdmuchiwana u ciebie?) poleca też właśnie Wójcik, o którym wspominałam wyżej i do którego strony linkowałam. On także uważa, że to najlepsze rozwiązanie, bo i oddycha, i chroni przed grzybami i pleśnią, i nie jest łatwopalnym materiałem. Tutaj link gdzie można przeczytać więcej o właściwościach technicznych http://www.ekofiber.com.pl/strona.php?subaction=showfull&id=1195860653&archive=&start_from=&ucat=3&psz=tresc&lang= A jeśli zaś chodzi o wełnę drzewną to właśnie o niej także czytałam m.in. że maty z niej stosuje się do wygłuszenia co w domach o konstrukcji drewnianej nie bez znaczenia. Dziękuję więc za potwierdzenie tej informacji! Aha! Akselek, chciałabym jeszcze zapytać, i będę wdzięczna jeśli znajdziesz czas na odpowiedź..., czy stosowałeś folię przeciw-wietrzną? Bo że tej paroizolacyjnej nie to rozumiem. Ale ta przeciw-wietrzna podobno jest paro-przepuszczalna i podobno lepiej jej nie unikać.
  5. Karjooka

    Domy z bali

    Dom bardzo ładny! Sprawdzałam Jaworki i widzę, że to dom z piwnicą. Czy mógłbyś napisać ile kosztowało zrobienie piwnicy? Piwnica mi się marzy (kotłownia, pralnia, suszarnia, spiżarnia, przechowalnia wszystkich tych rzeczy, które trudno w domu upchnąć itp.) ale boję się nachodzącej wody gruntowej i kosztów... Jak to wygląda w realu?
  6. Karjooka

    Domy z bali

    Dzięki za odpowiedź Marmur. Czytałam fajny artykuł na temat wełny drzewnej i jej właściwości po zastosowaniu jako ocieplenie i... koniecznie bez folii. Niestety po angielsku. Linkuję tutaj dla tych co sobie dobrze z angielskim radzą http://www.pavatex.co.uk/referenzen_detail.aspx?ObjektID=16 Poprosiłam też pana z firmy Stollux, gdzie pewnie zamówię dom, o rozpoznanie tematu. Myślę, że będzie to z korzyścią i dla mnie i dla nich gdy będą wiedzieli jak zachować te oddychające właściwości drewna w domu z bali. By dom z bali był nie tylko ładny ale i przyjazny dla mieszkańców. Zobaczymy co się dowie. Wybieram się do nich jakoś na wiosnę by już konkretniej pogadać. No i... poszukać działki;-)
  7. Karjooka

    Domy z bali

    No zgadza się Marmur, nie doczytałam Ale czy zastosowanie tej przeciwwietrznej naprawdę jest konieczne? Czy bale lub deska-ocieplenie-deska wpuszczą wiatr do wnętrza? (Bo mowa o poddaszu i ścianach szczytowych na nim.) No i nadal zastanawiam się co się dzieje z parą, która z wnętrza nie została wypuszczona dzięki folii... I ciekawe czy może być bez tej paro-odpornej folii jeśli w ścianie jest wełna drzewna bądź celulozowa zamiast mineralnej... Masz rację Marmur, wełna mineralna to także naturalny surowiec. Poczytałam Nie lubi jednak wody.
  8. Karjooka

    Domy z bali

    Wielu z nas używa nawilżaczy powietrza albowiem powszechnie uważa się, że w naszych mieszkaniach i domach powietrze jest zbyt suche. (Dobrze więc, że ten bigos po za tym, że pyszny to jeszcze wilgotność w domu podnosi stwarzając przyjaźniejszy dla nas klimat;-)) To nie my boimy się wilgoci, ale boi się jej... wełna mineralna. Ona sobie z nią nie radzi i właśnie z uwagi na nią w budownictwie stosuje się folie.
  9. Karjooka

    Domy z bali

    Dokładnie na to znalazłam właśnie odpowiedź, która potwierdza moje przypuszczenia! Cytuję ze strony Wójcika: "(...) Stosowanie folii jest wymogiem wełny mineralnej jako izolatora termicznego, nie radzącej sobie z zawilgoceniem np. parą wodną zawartą w powietrzu. Wskutek tej praktyki powstało przeświadczenie o konieczności zamknięcia ściany, stropu, połaci dachowej jak najszczelniej od wewnątrz i zewnątrz czyniąc z nich elementy martwe - odporne na zawilgocenie, które miałoby być dla przegród cieplnych zjawiskiem niekorzystnym." Hm.
  10. Karjooka

    Domy z bali

    Jak wspominałam nie jestem znawcą, mało! jestem zupełnie początkująca w temacie, ale zdarza mi się myśleć logicznie. No i w tym co napisałeś Marmur zastanawia mnie co się dzieje z tą ewentualną parą, która została wytworzona (bo załóżmy że została) w pomieszczeniach mieszkalnych poddasza, gdy przeniknie przez ścianę z nidy czy z boazerię i trafi na taką folię "paro-izolacyjną". Ja myślę, że się skrapla, no bo niby co ma zrobić? No i gdzie się skrapla? Z powrotem do pomieszczenia? No bo skoro nie może po prostu wyparować, zgodnie ze swoją - nomen omen - naturą, to pozostaje jej wyłącznie się skroplić, tak? No więc zostanie w domu w jakiś sposób, bo przecież nie zniknie, tak? A teraz załóżmy że folii nie ma a jest wełna drzewna lub celulozowa (obie naturalne i obie mają właściwości drewna). Wtedy ewentualna wilgoć dostaje się tam i co? No i chyba odparowuje, co? Przecież w wełnie drzewnej nie zostanie "uwięziona" bo taka wełna jest w pełni przepuszczalna i oddychająca. A piszesz także, że producenci wełny mineralnej "jednoznacznie optują za zastosowaniem folii paro-izolacyjnej". Więc może oni znają najlepiej swoje dziecko i by je chronić każą stosować ową folię? Może ta wełna mineralna ma takie właściwości, że wychwytuje / kumuluje wodę co jej szkodzi? Nie wiem. Gdybym. Temat do rozpoznania. Niemniej będę wdzięczna za sugestie, podpowiedzi, opinie. PS. No i czy jest tutaj ktoś kto jak ja chce drewniany i ekologiczny dom?
  11. Karjooka

    Domy z bali

    Marmur ja myślę, że jeśli ktoś buduje domy drewniane od ponad 20 lat, i jest nie tylko profesjonalistą ale i pasjonatem, to przestrzegając przed nie-naturalnymi materiałami uszczelniającymi pewnie jednak nie ma na myśli foliówek z Biedronki Piszesz, że mniej ortodoksyjni zalecają wyłącznie folię paroizolacyjną wyłącznie w pomieszczeniach, które są narażone na wilgoć. Ale. Na-ra-żo-ne. Moim zdaniem w dzisiejszych kuchniach i łazienkach wilgoci nie ma. Skąd w kuchni wilgoć? Trzeba by chyba od rana do wieczora kotły wody gotować by wilgoć była. Przy normalnym użytkowaniu kuchni (ugotowanie 4 jajek na miękko na śniadanie, upieczenie mięsa i usmażenie kapuchy na obiad plus dwie kanapki na głowę na kolację) wilgoci nie ma prawa tam być no bo niby skąd?! W łazience także o wilgoć moim zdaniem trudno (ja nie mam). Przecież są wyciągi, wentylacje no i nikt nie stoi tam godzinami pod prysznicem z wodą gorącą na tyle by łazienka była pełna pary. Wanna? Tym bardziej trudno o wilgoć. Więc w łazience ja się także nie obawiam wilgoci o ile wszystko jest zrobione porządnie tj. odpływy idą do rur a nie np. na podłogę Suszarnia zaś to jednak także albo wentylowane pomieszczenie i z oknem albo... maszyna, do której wkładamy mokre rzeczy i wyciągamy suche, a para z niej jest odprowadzana bezpośrednio do rur tj. nie rozchodzi się samowolnie po domu;-) Hm. Podrążę temat dalej, bo ja jestem ortodoksyjna;-) Jeśli chodzi o zdrowie i ekologię I jeśli wybrałam dom z drewna to dlatego by zachował on ten specyficzny mikroklimat we wnętrzu - znaczy nie chcę foliówek. I myślę, że to się da zrobić, bo przecież te wszystkie folie wymyślono i zaczęto stosować niedawno a kiedyś ludzie domy też budowali i - zdaje się że często - porządniej i trwalej niż obecnie. Wszak mnóstwo w Polsce porządnych domów przedwojennych gdy o foliach nikt nie słyszał. A tutaj, w tym dziale forum, chyba wszyscy słyszeli o przenoszonych domach drewnianych, które jeśli dadzą się przenieść to pewnie są jednak w dobrym stanie. Mimo braku folii. A może właśnie... dzięki temu;-) I jeszcze tylko na koniec wspomnę o czymś co mnie zatrwożyło na maksa! Czytałam gdzieś w ostatnich dniach, że stosuje się także styropian do ocieplania domów z bali! Ka-ta-stro-fa! W Skandynawii styropian od dawna jest zabroniony do zastosowań budowlanych z uwagi na toksyczność, łatwopalność i nieprzepuszczalność. Uważa się tam, że dom ze styropianem w ścianach to swoisty termos. Zresztą nawet u nas słyszałam od kilkoro znajomych o tym jak to ściany się pocą (woda po nich po prostu ścieka!) w starych, betonowych blokach, które zostały zewnętrznie ocieplone styropianem i pomalowane. To że ściany trzeba wycierać, malować, zabezpieczać ze względów estetycznych to jedno. Druga rzecz to wpływ takiej sytuacji na zdrowie mieszkańców w szerszej perspektywie. Ja nie chciałabym z dziećmi mieszkać w takim czymś. Nawet jeśli to bardzo zachowawcze. Tutaj jednak wolę być bardzo zachowawcza:-)
  12. Karjooka

    Domy z bali

    Nie wiem czy mogę ale pozwolę sobie zacytować Macieja Wójcika z jego własnej strony, na której pisze o budownictwie drewnianym w sposób przystępny, rzeczowy i... pełen miłości:-) "O ile dawne domy z drewna miały przyjazną aurę wnętrz dzięki naturze jedynych dostępnych wówczas materiałów, współcześnie jest to kwestią świadomego wyboru. Wystarczy aby dom z drewna został uszczelniony nieprzepuszczalną pary wodnej zaporą, a cała jego istota polegająca głównie na oddychających ścianach zostanie zepchnięta do roli martwej drewnianej atrapy nie sprzyjającej zdrowiu mieszkańców." Polecam serdecznie cały artykuł tutaj http://www.maciekwojcik.pl/domydrewniane/prawdziwe-drewniane-domy
  13. Karjooka

    Domy z bali

    Kaszkiet, przeczytałam jeszcze raz twój post i widzę że jednak wykonawca proponuje gdzieś tam folię. Jestem zupełnie świeża w temacie, nie jestem znawcą, ale... jestem dociekliwa. Jak wspominałam wyżej folia w drewnianym domu spowoduje, że będzie on drewnianym domem li tylko z wyglądu. Podobno nawet na dach nie powinno się stosować folii... Zwłaszcza nie pod słomę czy wiór osikowy. Hm. Ktoś przerabiał temat folia a dom z bali?
  14. Karjooka

    Domy z bali

    Apropo ew. docieplania to poniżej efekty moich poszukiwań informacji - by zachować właściwości oddychające drewna warto zastosować zamiast wełny mineralnej wełnę drzewną; - kaszkiet wykonawca dobrze radzi choć nie wiem czy świadomy dlaczego tak radzi;-) chodzi o folię wiatroizolacyjną - taka folia spowodowałaby że drewniany dom, który miał być zdrowy, eko, oddychający, regulujący wilgoć itp., straciłby bezpowrotnie swoje właściwości co oznacza, że domem drewnianym byłby już wyłącznie z wyglądu i to... nie wiadomo jak długo bo drewno, gdy nie może oddychać, gnije (proszę o ew. korekty kogoś kto dobrze się na tym zna) - tradycyjnie domy z bali były ocieplane, np. dylatacja i deska na zakładkę; udało mi się znaleźć dobre zdjęcie takiego obłożenia dechami bali... link tutaj http://zawadka-jaworzyny-jolinkowo.blogspot.com/2011/09/lista-oczywista.html A tutaj jeszcze niezły artykuł o tradycjach budownictwa drewnianego i trochę konkretów http://www.maciekwojcik.pl/domydrewniane/prawdziwe-drewniane-domy Konkludując... Tja. Znowu jestem w kropce i nie wiem czy bale 16, wełna drzewna, deska (od środka) czy jednak 24 i na tym koniec. Hm.
  15. Karjooka

    Domy z bali

    A jeszcze wracam do tematu ocieplania domów z bali. Na jednym portalu znalazłam kilka artykułów na ten temat i wszędzie podają, że powyżej 22 cm bale nie wymagają ocieplenia. Chciałam już budować z 16 cm i ocieplać (bo po co wydawać na grubsze skoro każde ocieplać trzeba?) ale chyba jednak skłaniam się do 24 bez ocieplenia... Chciałabym jednak bardzo znaleźć kogoś kto ma taki dom i mógłby coś powiedzieć nt. ogrzewania, temperatur panujących wewnątrz itp. Szukam dalej. http://www.najciekawszeprojekty.pl/vademecum-inwestora/zanim-zbuduje/budowa/zbuduj-dom-z-bali/1 http://www.najciekawszeprojekty.pl/vademecum-inwestora/buduje/fundamenty-i-sciany/domy-z-drewna/1 http://www.najciekawszeprojekty.pl/vademecum-inwestora/buduje/izolacje/jakskutecznie-ocieplic-dom-drewniany
×
×
  • Dodaj nową pozycję...