Witam
Jestem właścicielem domku jednorodzinnego z lat siedemdziesiątych typu „klocek” o powierzchni 110 m2. Dom jest nieocieplony. Ściany – cegła + pustak, otynkowane i do tego stropodach „izolowany” szlaką. Okna plastikowe o współczynniku przenikania 1,1. Jak widać taki dom wymaga dużej ilości opału aby utrzymać w nim znośne warunki do życia. W domku jest instalacja c.o. jak na załączonym rysunku (inwentaryzacja z natury) wykonana podczas budowy domu w 1973 r. przez „fachowców”, czyli powszechnym wtedy systemem gospodarczym oczywiście bez żadnego projektu – rury w ścianach, a grzejniki we wnękach podokiennych. Zawory jeżeli są to są to zwykłe zawory grzejnikowe bez głowic termostatycznych. Kocioł naturalnie był już zmieniony i obecnie jest zainstalowany ZĘBIEC SWK21/S, poprzednio też był ZĘBIEC tylko typ S1W18K-1.
Wiem, że należałoby dom ocieplić ale jest to na razie niemożliwe. Szukając oszczędności na opale próbowałem rożnych opcji ustawienia sterownika, temperatury na wyjściu i niestety zmniejszenie temperatury powoduje przede wszystkim zarastanie kotła i komina do tego stopnia, że zanika naturalny ciąg kominowy i każde otwarcie drzwiczek zasypowych to horror nawet przy otwartym oknie bo samo doprowadzenie powietrza tzw. „esem” jest niewystarczające. Chciałbym w nadziei na oszczędności i poprawę obsługi kotła zmodernizować istniejącą instalację wg załączonych rysunków. Oczekuję Waszych opinii nt tej zmiany, przede wszystkim pod kątem oszczędności opału, obsługi, bezpieczeństwa itp. Zdaję sobie sprawę, że dom powinien zostać przede wszystkim ocieplony a instalacja całkowicie wymieniona na współczesną co wiązałoby się z generalnym remontem domu (wszystkie pomieszczenia do rozkuwania, wykonania nowej instalacji i napraw murarsko malarskich). Póki co mógłbym zrobić małą modernizację istniejącej instalacji.
Plan modernizacji instalacji c.o.
1. dodać osobną rurę do naczynia wzbiorczego (będzie ciężko ale nikt nie mówił, że ma być lekko)
2. zamontować pompę Grundfos tylko nie wiem czy zwykłą czy z funkcją autoadapt.
3. zamontować zawór 3d
Naszkicowałem dwa warianty takiej instalacji, proszę o opinie i wyjaśnienie różnic w działaniu zależnie od usytuowania pompy i zaworu 3d.