Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zbich70

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    545
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

zbich70's Achievements

 DOMOWNIK FORUM (min. 500)

DOMOWNIK FORUM (min. 500) (5/9)

10

Reputacja

  1. Nie musisz wierzyć. Zatrudnij się w firmie świadczącej usługi dla OSD.
  2. A szkoda. Nieładnie tak rzucać tezy bez żadnych dowodów i uciekać z wątku. Może ma Kolega przykre doświadczenia z PGE Dystrybucja, operatorem słynnym z "dziwnych" wymogów, ale inni operatorzy nie robią problemów z przyłączeniem 40kW/63A nawet w taryfie G. Drobne problemy (opóźnienia) mogą być, jeśli w danej lokalizacji brakuje mocy, ale znam przypadki że pod takie przyłączenia Energa modernizuje sieć nN, wymienia transformator, albo buduje nową stację SN/nN w dodatku z zapasem mocy pod ewentualne przyszłe przyłączenia. Można? Można. Do Autora: udaj się do działu przyłaczeń rejonu obsługującego Twój teren i tam dopytaj. Przez internet nie można stwierdzić czy trafisz na twardogłowych i spełni się wizja Kolegi domsat.
  3. Znając życie i metody budowlańców, to zapewne była to całkowita partyzantka i kaskaderka. Może jakiś półśrodek w postaci folii stretch po styropianie. Zdecydowanie odradzam takie praktyki. Przy pracach budowlanych w okolicach nieizolowanego przyłącza napowietrznego najbezpieczniejsze jest pozbawienie go napięcia. Ponieważ nie jest to za darmo, wielu inwestorów decyduje się na wymianę przyłącza na izolowane (potocznie "warkocz"). Oczywiście na koszt inwestora, ale w dłuższej perspektywie są z tego wymierne korzyści, jak chociażby obecne podejście z pędzlem, a w przyszłości przykładowa naprawa rynny, przycięcie drzewek idt. itp. będzie bezpieczne, bezstresowe i praktycznie bezkosztowe (w zakresie minimalizacji zagrożenia). Skoro temat został zaniedbany podczas ocieplania, warto go przemyśleć teraz, żeby za jakiś czas ponownie do niego nie wracać.
  4. Mylisz się Kolego. Nie ma znaczenia jakie obecnie zastosujesz oprawy (jakiej klasy ochronności) - znaczenie ma że wszystkie obwody rozdzielcze i odbiorcze powinny posiadać osobny przewód ochronny. Koniec, kropka, tak stanowi prawo przytoczone w poście #14. Z resztą zasada ta jest starsza niż owo rozporządzenie. A przyczyną tego jest to, że użytkownik może w każdej chwili wymienić oprawy na inne (w I klasie) wymagające żyły PE, której w instalacji nie ma. I wtedy jest problem. Więc lepiej mieć trzecią żyłę, obecnie niepotrzebną i zaślepioną, niż jej nie mieć gdy będzie potrzebna. I to przyświecało twórcom norm i przepisów, na podstawie wieloletnich doświadczeń wielu ludzi, które Ty spokojnie bagatelizujesz.
  5. Jeżeli w tym budynku gospodarczym nie przewidujesz działalności, to oczywiście jedno wspólne zasilanie i opomiarowanie całej nieruchomości. Ale jeśli w przyszłości w owym budynku zechcesz otworzyć np. warsztat, sklep, hurtownię, cokolwiek co jest działalnością gospodarczą, to warto zawczasu przewidzieć osobne zasilanie.
  6. Jakby co to ja miałem styczność, nie tylko z uziomami z lat 70-ch, ale też ze sporo starszymi, pamiętającymi początki elektryfikacji. Jedne były w stanie znakomitym, inne wymagały naprawy. Przy demontażach nikt ich nie mierzył, bo i po co. Ale trochę zdziwienie było przy wyciąganiu żelastwa hds-em i w jak dobrej kondycji się utrzymało....
  7. Nie monter, tylko jego auto służbowe. A to spora róznica w zidentyfikowaniu u którego odbiorcy monter był w danej chwili. Sprawdza się w rozproszonej zabudowie wiejskiej ale na pewno nie w osiedlach, blokowiskach, centrach miast, gdzie auto trzeba zostawić daleko od celu zlecenia i pójść pieszo. Po drugie monitoringiem GPS objęta jest flota operatora, który może śledzić działania swojego personelu, ale podwykonawców już niekoniecznie.
  8. Jasne, że nic złego... kto pyta nie błądzi. Zapytaj więc wykonawcę czy zna PN-IEC 60364. I powiedz mu że przewody i kable określa się w przekroju poprzecznym a nie w średnicy. Aha, byłym zapomniał - zapytaj tego elektryka czy zna układ sieciowy i jak (w zależności o tego układu) zamierza zrealizować ochronę przeciwporażeniową.
  9. Oczywiście nikt nie wątpi w to, że elektryka wezwiesz, to jest przecież oczywiste... Elektryk będzie wiedział.
  10. Jeśli dobrze rozumiem Twój opis sytuacji, to najkorzystniej będzie doprowadzić zasilanie garażu bezpośrednio z sieci dystrybucyjnej Tauronu. Zalety: - jest bliżej, - nie ingerujesz i nie obciążasz instalacji domowej, - osobny pomiar (ważne w przypadku działalności gospodarczej). Co zrobić: - zatrudnić elektryka, który będąc na miejscu widzi więcej niżbyś na forum napisał wielotomową epopeję, - wystąpić do Tauronu o WTP (warunki techniczne przyłączenia),
  11. Bezpiecznik topikowy czy wyłącznik nadprądowy (eska)? Prawdopodobnie jest luz na zacisku. Jeśli topik to iskrzenie może być między wkładką a podstawą lub główką. Nie używaj spawarki i wykonaj przegląd tego zabezpieczenia - oczyść zaciski i końcówki przewodów, a w przypadku zabezpieczenia topikowego również styki główki, podstawy, wkładki kalibrującej i wkładki topikowej. Jeśli nadpalenia są znaczne, wymień cały element. Oczywiście najpierw wyłącz zasilanie.
  12. Na innych forach za takie teksty dostanie bana na dzień dobry. Tu widać jak spadł poziom Muratora.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...