PumaRST
Użytkownicy-
Liczba zawartości
20 -
Rejestracja
Informacje osobiste
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
PumaRST's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Witam ponownie, mam pytanie, jakiej grubości stosuje się styropian do ocieplenia fundamentów/cokołu. Pytam ponieważ cały czas się zastanawiam nad ociepleniem czy całośc czy tylko fundamenty/cokół i jeśli by decyzja zapadła na tą drugą opcje to w tedy cokół byłby szerszy niż dom co za tym idzie nie wiem jak by to się prezentowało od strony stylistycznej. Dlatego pytam o grubość tego styropianu. Pozdrawiam
-
na chwile obecną wilgotność w domu to 40-50%. co do tej ściany z str. 4 to tam miałem większe osadzenie się fundamentu i od wewnątrz było duże pęknięcie przy podłodze, być może pod płytkami dekoracyjnymi na zewnątrz jest takie samo i dlatego ta ucieczka ciepła (mam zamiar skuć te płytki i zobaczyć). Kominka tam nie ma.
-
pzw i mpoplaw wasze ostatnie wypowiedzi zasiały ziarnko niepewności co do pomysłu ocieplania całych ścian. Co do okienek pod kalenicą, rozmawiałem z wykonawcą, jest to wentylacja dachu (tej przestrzeni między płytą a ociepleniem - jesli go dobrze zrozumiałem) oraz przestrzeni nad sufitem ale mówił że tylko w jakimś stopniu. Generalnie są to kanały które się łączą i robili to po to żeby nie skraplała sie para dzięki czemu nie butwiało czy gniło nic.
-
Dziękuje bardzo. sądząc po liczbach poprawiło by się, ale zarazem rozumiem że bedzie trzeba utrzymywac stałą temeprature w domu. i zarazem wychodzi że te ściany nie maja zdolności akumulatora. Nasuwa mi się pytanie czy dzięki styropianowi bedzie trzeba mniej grzać mimo że ciagle aby uzyskać tą samą temperaturę?? a co z tym nieszczęsnym punktem rosy przy styropianie 10cm?? dlaczego masz mieszane uczucia??
-
mpoplaw chodziło o folie miedzy styropianem a nowym tynkiem już na nim. Faktycznie się nie zrozumieliśmy. dom chyba jest dość suchy przez 9 lat nic się nie pojawiło na ścianach. a Pan od termo-kamery stwierdził że grzanie kominkiem uratowało dom od wilgoci z racji tego że powietrze jest suche z niego. co do twoich podejrzeń to raczej jestem realistą i nie liczę ze inwestycja w docieplenie zwróci się po 2-3 latach. bardziej zależy mi na stabilizacji mikro temperatury w domu. czyli na przykład: żebym nie musiał w okresie zimowym (-15->20 itd) wsadzać o 20 pełnego kominka, później czekać do +/- 12 wkładać następnego a następnie w okolicy 3-4 nad ranem wstawać po to żeby dołożyć i znowu gdy wstaje 5:30 pierwsze co robić nie wkładać kolejnego kominka. Niestety jakoś tak to wygląda przy mrozach i te kilka lat mnie juz zmęczyło. tym bardziej ze sa dzieci w domu wiec trzeba im zapewnić przynajmniej okolice 20-21*. a jak bym tak nie robił i załóżmy ostatnią partię drewna wsadził np o 11 to rano mam na dole 15-16* a na górze max 18. Jedynie w pokoju gdzie jest komin jest zawsze ciepło a przy takim paleniu tam jest sporo za ciepło. PS: co rozumiesz przez wietrzenie?? bo moze mam zle wyobrażenie na ten temat. pzw na górze nie ma żadnej wentylacji. Jedyna jest w łazience ale o tym mówiłem . dziadki czy rodzice nic nie pomogą bo po rozpoczęciu budowy miały miejsce dość poważne zawirowania w rodzinie i tak wyszło ze dziadek po odbiorze domu wcale nie chcial w nim mieszkać więc ja od samego początku w nim zamieszkałem ze względu na to zeby dom był ogrzewany od początku tym bardziej że odbiór był w listopadzie - i tak juz w nim zostałem. Co do wykonawcy to nie mamy z nim najlepszych relacji ale spróbuję go podpytać po co te kratki wsadzał mimo ze ich w projekcie nie ma. przypuszczam że chodzi o wentylacje dachu (to tylko przypuszczenia laika). według projektu jest przerwa powietrzna między cegłą a płyta osb 1,5cm lub więcej. Ja się wbiłem w cegłę +/- 10cm robiąc sondę ale do pustki nie doszedłem, co mnie nie dziwi bo jeszcze jakieś 2 cm mi zostały. Co do płyty OSB jest ona tylko od zewnątrz - jestem pewny na 100%. Teoretycznie powinna być tez od wewnątrz pod gipskartonem ale jej tam nie mam. Jest ruszt stalowy do którego jest dana płyta gk. a i grubość ścian zewnętrznych to niecałe 35cm (34,x według projektu). rozbiórka podłogi żeby ją docieplać nie wchodzi w grę, nawet bardzo bym się zastanawiał i drapał w głowę nad tą robotą gdyby nic tam nie było.
-
mpoplaw czyli jednak sugerujesz danie foli na styropian a dopiero na nią nowy tynk. ale jak sądzę taka folia ma chronić przed wiatrem czyli być tak jakby kolejnym ociepleniem. co sądzisz o całkowitym zaślepieniu tej wentylacji pod kalenicą. Starałem się znaleść coś na jej temat w projekcie ale nawet jej nie ma na planie. jako wentylacja podana jest tylko wentylacja do komina idąca z łazienek i kuchni
-
z tym musze się udać do kogoś kto przeliczy bo ja nie ogarniam tego.
-
dlatego mysle o styropianie od zewnątrz. inna sprawa że doczytałem w projekcie że ściany zewnętrzne ocieplone (sądzę że zewnętrznie ocieplone) powinny mieć "folię wiatrochronną o wysokiej paroprzepuszczalności". moje ściany nie mają ocieplenia tylko cegłę 12c na to tynk, czyli teraz jak bym dal docieplenie to na to docieplenie powinienem dać taką folię a na nią dopiero nowy tynk ?? czy dobrze to rozumie ??
-
według projektu jest izolacja termiczna na gruncie 10cm styropian. swoją droga w ścianach zewnętrznych jest wełna 15cm Rockmin, a dach wełna mineralna 18cm Rockmin. tyle z projektu.
-
a miałem dziś taki dobry dzień był specjalista od Okien, i mimo że nie jest rewelacyjnie to uda się zostawić obecne okna i juz sie cieszyłem że bedzie to wszystko mniej kosztować a tu kolejny zwrot akcji. dzięki za podpowiedź, musze sprawdzić w projekcie co tam jest napisane.
-
czyli sugerujesz sondę w wylewce żeby sprawdzic czy jest ocieplone czy też nie, a jak nie ma żadnego styropianu to zrywanie całości wylewki. dobrze rozumiem??
-
surgi22 czy mógłbyś rozwinąć swój pogląd i jak to się ma do ocieplania fundamentów oraz cokołu w moim przypadku?? wracając do tej wentylacji pod kalenicą jak sprawdzić czy można ją zaślepić??
-
ja do konca nie wiem co to za wentylacja. Tak pomyślałem że to może dachu. Poddasze mam użytkowe.
-
dzięki za odpowiedzi. co do tej wentylacji pod kalenicą czy to nie jest wentylacja dachu??
-
Dom budowali moi dziadkowie a ja go odziedziczyłem. dach jest ocieplony wełną. Wełna również jest w ścianie w przestrzeni między płytą osb a folią. co do jej rodzaju czy grubości to wiele nie powiem bo nie wiem. przypomina konsystencją watę a nie płyty z wełny. co do okien mam zamiar zaprosić znajomego który siedzi w temacie okien od jakiś 15-20 lat niech zobaczy czy da się je jeszcze naprawić (uszczelki regulacja itd) czy jednak mam racje że są tak pokrzywione że nic już im nie pomoże ( z oczywistych powodów wolał bym tą pierwszą opcję. co do wentylacji to jest ona w kuchni i obu łazienkach ale nie wiem czy można zaślepić te co są pod dachem - też wolał bym się ich pozbyć również ze względu na fakt że często mam problem z gniazdami os w nich. otwory są takie cztery. co do muru to robiłem sondę w ścianie i faktycznie do płyty OSB jest około 10-12cm a później w projekcie przeczytałem że grubość cegły 12cm. Fundament chyba w ogóle nie jest ocieplony na pewno nie cokół i nie od strony zewnętrznej. nie wiem jak jest z podłogą - ale mam nadziej ze choć trochę jest ale żeby się przekonać musiał bym kolejną sondę zrobić tym razem w podłodze. A jeśli nawet nie jest to nie wiem czy dało by się teraz to ocieplić.