Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DrAko

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    94
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń
  • Jestem na etapie
    SSO

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Kraków

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

DrAko's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. Stermaj Czy to co piszesz o długościach kabli, rodzajach zabezpieczeń itd wynika wprost z jakiejś normy czy jest zaleceniami producentów czy raczej jest podyktowane dobrą praktyką elektryczną? Pytam bo chciałbym więcej się na ten temat dowiedzieć. Chcę wiedzieć czego wymagać od ekipy żeby mieć pewność, że instalacja przez nich zrobiona będzie przede wszystkim bezpieczna dla mnie i dla domu. Pozdrawiam
  2. Witam Mam u siebie wysianą Barenbrug Green Universal i całkiem fajnie wygląda. Muszę teraz wysiać trawę na kolejnym kawałek działki ale mam problem z zakupem mieszanki. Na alllegro mieszanka o tym samym składzie ale z innym obrazkiem na worku kosztuje ponad 350 za 5kg, Co takiego się stało, że cena tak poszybowała? Co prawda wprowadzili mieszanke PPR ale zawiera kostrzewę kępową której nie chcę u siebie. Może znacie jakąś inną mieszankę mającą taki skład: Wiechlina łąkowa 10% Życica trwała 30% Kostrzewa czerwona 60% Pozdrawiam
  3. Takie info z firmy Deye https://deye.pl/bezpieczenstwo-instalacji-solarnych/ Troszkę dziwna nomenklatura "awaria łuku DC", która sugeruje, że przyczyną pożaru jest to, że łuk się zepsuł (uległ awarii). Raczej przyczyną awarii układu a w konsekwencji pożaru jest uszkodzenie np. kabla, które powoduje wystąpienie łuku elektrycznego.
  4. Witam. W kilku miejscach FM spotkałem się z informacją, że panele i konstrukcja powinna być uziemiona osobnym przewodem prowadzonym na zewnątrz budynku. Ale znalazłem taki artykuł https://powietrze.malopolska.pl/baza/wymogi-techniczne-dla-instalacji-fotowoltaicznych/ z wymogami sieci PV gdzie jest napisane, że : Ochrona przeciwprzepięciowa dla obiektu bez urządzenia piorunochronnego Dla obiektu bez urządzenia piorunochronnego: należy dokonać ekwipotencjalizacji systemu PV, poprzez połączenie przewodem wyrównawczym konstrukcji wsporczej generatora PV z główną szyną wyrównania potencjału budynku. W takim przypadku po stronie stałoprądowej inwerter należy zabezpieczyć ogranicznikami przeciwprzepięciowymi typu 2. Jako minimalny poziom ochrony zaleca się stosowanie ograniczników typu 1+2. Dodatkowo po stronie zmiennoprądowej, w każdym przypadku należy zastosować ochronę przeciwprzepięciową typu 2 zabezpieczającą inwerter przed przepięciami w sieci elektroenergetycznej. To w końcu można łączyć uzieminie czy nie?
  5. Zbyt szybko się ucieszyłem, że udało mi się wybrać odpowiedni model OC. Generalnie spotkałem się z opinią, że do domów, gdzie są koty/psy najlepiej kupić najzwyklejszy odkurzacz centralny z wymiennymi workami papierowymi/polipropylenowymi. Ponoć w nowocześniejszych rozwiązaniach filtry bardzo szybko zabijają się sierścią a zapełniony worek wystarczy wymienić. Na pewno takie rozwiązanie jest tańsze nić TC ale nie wiem jak to się faktycznie sprawdza. Czy wydajność odkurzacza mocno spada wraz z zapełnieniem wora? Jeden sprzedawca internetowy polecił mi profi 43.1 ale ilość informacji i opinii na jego temat w necie jest żadna. Macie jakieś doświadczenie z OC workowymi?
  6. Cześć Czy ktoś posiada szufelkę leovac uno/due? Jakie się sprawuje? Polecacie?
  7. Witam Chciałem zapytać czy odkurzacz fc570 można zamontować tak, żeby wlot był z prawej strony a wylot z lewej, czy niestety trzeba kombinować rurkami? I przy okazji pytanie o "zestawy sprzątający" do OC. Sprzedawcy podają tylko nazwy zestawu, rodzaj szczotek oraz długość węża. Ciężko dowiedzieć się cokolwiek więcej na temat wygody i jakości użytkowania czy też żywotności konkretnych modeli. Co byście polecali? Czego unikać? Pozdrawiam i dziękuje za wszystkie informacje z tego wątku, które znacznie rozjaśniły mi w głowie.
  8. Dzięki za odpowiedź. Okazało się, że hetcht ma silnik szczotkowy więc i tak odpada. Teraz mam myślenice między Al-Ko Comfort 40E a Faworyt GTK 1800. Niewiele o tym faworycie udało mi się wyczytać. Jedynie, że ma mocniejszy silnik i trochę szerszy nóż, no i tańszy o 200 PLN. Co byście brali?
  9. Miała być spalinówka ale ostatnio pożyczyłem od kolegi starą kosiarkę elektryczną i bez problemu obskoczyłem całą działkę więc zaczynam się skłaniać do tego rozwiązania. Trochę poszukałem, poczytałem i zainteresowała mnie maszyna hecht 1641. Zgrabna, lekka, niedroga. Niestety poza informacją, że posiada "Turbo silnik" nic więcej o nim nie znalazłem ( indukcyjny?). Macie jakieś doświadczenie z tym sprzętem? A może polecicie coś innego w podobnych pieniądzach? Myślałem jeszcze o Al-ko ale znalazłem kilka negatywnych opinii o dziadowskich, pękających plastikach więc odpuściłem.
  10. Witam Niewiele jeszcze wiem na temat kosiarek a muszę w najbliższym czasie coś kupić. Poczytałem trochę w necie, popytałem sprzedawców i prawie zdecydowałem się na AL-KO ale wpadła mi w ręce gazetka z dyskontu na literkę L, gdzie za dwa tyg ma być kosiarka Florabest FBME 575 A1, która przynajmniej dla laika wydaje się super. Ma nawet rozruch elektryczny a koszt to 1200 PLN. Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z tym sprzętem, jakieś opinie, uwagi? Pozdrawiam
  11. Czołem Mój kochany fliziarz uwalił mi część płytek swoimi paluszkami, którymi wcześniej silikonawał narożniki. Próbowaliśmy już różnych rozpuszczalników, środków do płytek, mechanicznego szorowania, parownicy, silk-killera i ni chu chu. Czy macie jakiś sposób, żeby doprowadzić łazienkę do porządku?
  12. Rozumiem Panie Piotrze, że tak jak jest teraz jest ok, tak?
  13. Na wylocie jest ok 600 cm2 - bez DGP a na wlocie ponad 1000 ( część zostanie jeszcze zabudowana) więc raczej sporo. Zamykałem większość kratek ale i tak temperatura wzrastała zaledwie o kilkanaście stopni. Generalnie mi to nie przeszkadza tylko zastanawiam się czy spalanie przebiega w optymalnych warunkach i czy nie wysyłam zbyt wiele ciepła ze spalinami w atmosferę.
  14. Cześć Czy ktoś z was użytkuje kominek ROMOTOP HEAT 2g S 60.44.33.13 (lub podobny) i może mi powiedzieć jaką ma temperaturę przy wylocie z kratek? Pytam bo ostatnio zmierzyłem u siebie i maks co udało mi się zmierzyć to 135C a słyszałem od kilku osób, że powinno być ponad 200. Przy wylotach DGP grawitacyjnego było 90-110C. Obudowa kominka 100x70x250 wykonana (osobiście) z płyt krzemianowych. Paliwo - dąb i buk 2-letni. Generalnie mimo tego, że wkład jest mały i ma tylko 8kW to czuć w domu że dość sprawnie podnosi temperaturę tylko się trochę martwię czy przy instalacji wkładu i robieniu zabudowy nie zrobiłem jakiegoś błędu i dlatego ta temperatura jest tak "niska" Pozdrawiam DrAco
×
×
  • Dodaj nową pozycję...