Witam,
również stoję przed dylematem jak obniżyc koszty ogrzewania. Docelowo: powierzchnia ok.250m2, budynek z lat 70, 3 kondygnacje, ocieplonie.,kominek z płaszczem. Aktualnie ok.180m2, grzeje VITOLA 200 + CWU. Aktualne zużycie paliwa na cały rok (CO+CWU) to ok. 3000-3500 litrów oleju. Temp w mieszkaniu 20-21'C. Kaloryfery aluminiowe. Kocioł rozgrzewa się do ok.65'C (6min.praca/12min stop). Stary kocioł na koks pracował bez problemu w zakresie 50-55'C (ciągła praca 24h).
Zastanawiam się, jak w odniesieniu do tych danych można dobrać PC.
No bo z tego co zdązyłem się rozeznać wiele PC poradzi sobie nawet przy -25. Kwestia KOSZTÓW. Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach a w tym przypadku w COP i KONKRETNEJ charakterystyce danej pompy. Mało która firma udostępnia kompletne charakterystyki COP. Widzę, że np.DIMPLEX nie wstydzi się i na ich stronie można dotrzeć do wykresów. Co z tego, że "papierach" temp.wody jest 65'C, skoro w niektórych przypadkach jest to osiagalne dopiero przy 0'C temp.na dworze.
Dlatego proszę, jeśli ktoś dysponuje szczegółowymi materiałami , może wręcz zbiorczym opracowaniem takich PEŁNYCH charakterystyk COP, to bardzo proszę o info. Uważam, że dobór PC zależy od wielu czynników a nie tylko od marki, firmy. Jeśli znamy nasze oczekiwania (w moim przypadku oczekiwana temp.pracy ok.55'C) i mamy pewne doświadczenia i zasób informacji z obserwacji pracy dotychczasowych źródeł ciepła, łatwiej będzie dokonać właściwego wyboru, który spełni oczekiwania.
Interesuje mnie też sprawa, jak długo w ciagu doby pracuje PC? Czy jest to podobnie jak z np. palnikiem olejowym? Ile czasu potrzebuje PC zeby osiagnąć max temp. wody na wyjściu. Czy PC powinna pracować "z zapasem" mocy czy może pracować non stop z max. mocą? A może waro zainwestować w bufor? Wtedy nagrzewamy wodę w trakcie taniej taryfy nocnej i korzystamy w trakcie taryfy dziennej.
Zastanawia mnie jeszcze taka sprawa, czy jest możliwe i jakie byłyby koszty stworzenie niezależnego zasilania dla PC i (lub) grzałek dla CWU. Mam tu na myśli wiatrak i ogniwa fotowoltaiczne. Dodatkowo solar na dni słoneczne w ciągu całego roku. Może brzmi to absurdalnie i nie ma to sensu ekonomicznego ale moja filozofia jest taka: z wiatru i światła tworzymy energię do zasilenia przynajmniej PC a najlepiej PC + grzałka na bardzo zimne dni. W tym czasie z solarów nie mamy specjalnie pożytku.
W okresie letnim SOLAR załatwia sprawę podgrzewania CWU a prąd wytworzony z ogniw fotowoltaicznych i wiatru wykorzystujemy do zasilania PC jako KLIMATYZACJI.
To moja filozoficzna teoria. Nie wiem jakie są koszty zakupu takich urządzen. Może to utopia, ale chciałbym poznać liczby.
Pozdrawiam zaciekawionych tematem,
znudzeni wywodem - wybaczcie