Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

palon

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    17
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

palon's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. wychodzi na to, że podstawą całości jest jakaś sensowna centrala alarmowa. z tym się akurat zgadzam a satel wydaje się być sensownym wyjściem. spore wsparcie, duże możliwości, sprawdzony. natomiast już taki monitoring to dość śliska sprawa. pomijając już to, że kamery kosztują to wypadałoby mieć możliwość obejrzenia sobie nagrań, więc jakiś rejestrator który będzie to zapisywał. kamery potrafią zapełnić ogromną ilość miejsca w krótkim czasie, no chyba, że chcesz tylko podglądać przez internet ale to akurat wydaje mi się bez sensu :/ generalnie sterowanie roletami przez internet też jest czymś w rodzaju wodotrysku. to nie lepiej by było jakby dom realizował takie rzeczy automatycznie, bez konieczności sterowania ręcznego? to lepiej pasuje do inteligentnego domu. ale w takim razie albo sterowniki albo rozwiązanie dedykowane. sceny świetlne j.w. najmniej problemów i roboty będzie z jakimś gotowym systemem. czytając na ten temat na forum zaczynam powoli dochodzić do wniosku, że nawet jak zapłaci się mniej za sam system to ilość włożonej pracy zrównuje cenowo rozwiązanie ze sterownikami plc. krótko mówiąc albo odkryjesz w sobie żyłkę majsterkowicza albo trzeba poszukać jakiegoś w miarę taniego systemu o knx słyszeliśmy już wszyscy, ale jest parę innych produktów, w tym rodzimych -> klik
  2. Mógłbyś rozwinąć nieco temat "kosztownego bajeru"? W sensie: nie przydaje się? Czy jest zrobione w taki sposób, że trudno używalne? W sumie myślę sobie, że nie byłoby głupio mieć jakąś centralną wizualizację tego co dzieje się w domu. Może niekoniecznie centrum sterowania światem ale coś, co byłoby w stanie poinformować mnie o podstawowych rzeczach które dzieją się w domu. Może jakiś zintegrowany monitoring? Wspomniałeś, że na polskie warunki. To jest niemieckie bodaj rozwiązanie, więc wnoszę, że niemcy stosują z powodzeniem. Mógłbyś opisać jak wyglada i używa się czegoś takiego?
  3. Muszę przyznać, że czujka mnie zagięła nie widziałem jeszcze czegoś takiego. To rzeczywiście można nazwać czujką obecności chociaż de facto obecności nie wykrywa Rozumiem, że przez kolegę przemawia wieloletnie doświadczenie i nie zdarzyło się, by coś zadziałało niezgodnie z przewidywaniem. Zawsze mi się wydawało, że taka pewność to raczej tylko systemy automatyki przemysłowej a one są w zasadzie dość proste co do konstrukcji. Jeśli chodzi o przykłady z filmików to jest szansa, że nie zrozumiałem wszystkiego dokładnie. Słaby jestem z niemieckiego. Ale nie zauważyłem tam ani jednego rozwiązania które sterowałoby natężeniem i załączeniem światła automatycznie utrzymując poziom oświetlenia na zadanym poziomie. Tylko rozjaśnianie bądź zaciemnianie i tu faktycznie za pomocą ściemniacza. Ściemniacz bardzo piękny, ale takie rzeczy były już parę lat temu. Za to zaciekawiła mnie ta magistrala instabus. Bo to magistrala, prawda? To też jakieś dziecko knx? I jak sprawa z tą wizualizacją do zdalnego sterowania?
  4. Załóżmy, że sygnał z czujki system interpretuje jako wejście osoby do pomieszczenia i zapamiętuje, że w związku z tym ktoś tam jest. Nawet jak sygnał ustanie to system nie zgasi światła bo w pomieszczeniu jest ktoś. Kolejny sygnał z czujki to wyjście człowieka. Ale jeśli wejdą dwie osoby po sobie? Możnaby zrobić czujniki w drzwiach jakieś parami, żeby rozróżniać kierunek... ale to też rozwiązanie takie sobie bo na przykład jak ktoś odpali jeden a drugiego nie, to system może się pogubić (człowiek stanął w drzwiach i zawrócił). Powiedzmy tylko: dzieci poza tym taki system musi być w dużym stopniu niezawodny, bo człowiek, który to instaluje, niekoniecznie musi przewidzieć wszystkie warianty. Muszę przyznać, że takiego patentu jeszcze na oczy nie widziałem. Mógłbyś wrzucić jakiś przykład tego? Coś działającego? I jak wyobrażasz sobie zrobienie tego za pomocą ściemniacza? Fantastyczny dowcip Niemniej nie wyjaśnia jak i czy możliwe jest takie rozwiązanie.
  5. Prawda jest taka, że im bardziej złożonych funkcjonalności oczekujemy tym zwykle trzeba będzie za to zapłacić więcej. Mało tego, te funkcjonalności nie muszą być sensu stricte inteligentne same w sobie. Co jakiś czas pojawia się porównanie do samochodów jakichś sportowych. Owszem, takie fury często mają sporo ciekawostek które ułatwiają jazdę (inteligencja?) ale również masę rzeczy które same z siebie nie robią nic konkretnego a stanowią tylko detal estetyczny. Owszem, zarzuty o sterowaniu z sieci, oglądaniu domu będąc na kanarach są słuszne ale są ludzie dla których 10k w tą czy w tamtą nie robi większej różnicy. Jeśli instalacja w domu ma operować dwiema bramami i oświetleniem to rzeczywiście nie musi być bardzo złożona a co za tym idzie może być tańsza. Pytanie tylko jak wiele rzeczy będziemy od niej chcieli. Ja się ostatnio zorientowałem, że ciężko jest mi wymyślić co też miałby robić za mnie taki inteligentny dom bo też nie jest to coś co powszechnie się stosuje. Ludzie nie są świadomi tego co można uzyskać tego rodzaju automatyką w domu i obawiam się, że na to jeszcze poczekamy. Natomiast co do gotowych rozwiązań i standardów - mają swoje zalety. Rozumiem, że w każdym jest coś z majsterkowicza i chcielibyśmy sobie czasem podłubać. Za to taki gotowy system jest w stanie rozwiązać wiele problemów w sposób często szybszy i łatwiejszy, o ile nie tańszy, niż coś co można własnoręcznie wyprodukować w garażu. I nie staram się w ten sposób umniejszać zasług wypowiadających się osób. Po prostu ludzie tworzący takie systemy zwykle mieli możliwość natknąć się na wiele trudność wcześniej i więcej nad tym pomyśleć. Często mają gotowe odpowiedzi na to. A tak już zupełnie na marginesie - mam coraz bardziej natarczywe wrażenie, że większość powyższej dyskusji jest trochę nie na temat, który traktuje przecież o gotowych rozwiązaniach, prawda? Nie widziałem homiqa w działaniu - może ktoś coś więcej napisać na temat? Natomiast miałem okazję zajrzeć sobie do firmy apa w gliwicach i obejrzeć to co tam mają. Jak dotąd udało mi się zauważyć: na plus - elastyczna logika - dużo obsługiwanego sprzętu (w tym centrale alarmowe i różne inne ciekawostki jak np. urządzenia modbusowe czy dmx) - estetyczny - wciąż się rozwija, a przynajmniej tak twierdzą ludzie z firmy na minus - kilometry kabli! nie spodziewałem się, że tego tyle jest. nawet jeśli to wszystko zamknąć w szafie a kable ukryć gdzieś to jest tego masa - to się nie degraduje? nie psuje? coś wspominali, że mogą bezprzewodowo ale to pewnie mniej odporne rozwiązanie Nie mam niestety zdjęć, głupio mi było robić przy ichnich technikach
  6. Witam ponownie po dłuższej nieobecności nawiązując do pytania dendrytusa (tego starego) o oszukanie systemu: miałem taką wizję, że system w jakiś sposób "domniemywałby" o obecności osoby w pomieszczeniu na podstawie czujki. Takie rozwiązanie jest podatne na błędy nawet jeśli użyje się więcej niż jednej i nietrudno sobie wyobrazić jak toto oszukać. Pytanie tylko, czy sprawdziłoby się w zastosowaniu domowym gdzie nikt nie będzie celowo próbował tego psuć. W trakcie długiego łikendu dumałem nad wygodą... i przyszło mi parę rzeczy na myśl. Pierwsza sprawa: utrzymywanie oświetlenia na zadanym poziomie. Rozumiem przez to instalację która na podstawie czujnika natężenia światła rozjaśnia lub przygasza oświetlenie tak by utrzymać stały (powyżej pewnego progu) jego poziom. Pono takie rzeczy gdzieś są stosowane ale muszę przyznać, że nie widziałem na oczy a byłbym ciekaw. Poza tym zastanawiałem się jak toto zrealizować bo nie wiem na przykład co też daje się z tego rodzaju czujki zaczytać. A jeśli już coś takiego to dobrze byłoby mieć możliwość jakiegoś zasterowania tym progiem bo niekoniecznie przecież cały czas chcemy mieć bardzo jasno. W sumie to nie jestem pewien czy takie rzeczy da się uzyskać za pomocą plc. Jeśli ktoś miał jakieś doświadczenia lub pomysły - zapraszam Poza tym starałem się podejść do tematu od, powiedzmy, "amerykańskiej" strony. Załóżmy, że jestem gruby, albo nieruchawy i chcę wyeliminować czynność podejścia do wyłącznika na ścianie by coś zrobić z oświetleniem. Jakie są opcje? Ja widzę dwie: albo pilot (jakiegoś rodzaju, dedykowany albo telefon - ale to już determinuje system) albo metody alternatywne. Kiedyś były takie patenty, że światło gasło jak się klasnęło. Podejrzewam, że od tego czasu zmieniło się wiele i są dużo bardziej efektywne metody chociaż pełnego rozpoznawania głosu bym nie podejrzewał. Czy też rozpoznawania gestów. Jakieś pomysły?
  7. Niby nie ma czegos takiego a standardy udało się wyodrębnić Właśnie o coś takiego mi chodziło. Im więcej opinii tym sensowniejszy obraz się z tego wyłania. Nie chodzi mi tu o to, żeby sugerować koledze dendrytusowi, że jego wiedza jest niepełna ale zawsze co dwie głowy... Inna sprawa, że mam wrażenie, że głównie my wymieniamy informacje nt. inteligentnego budynku. Jeśli chodzi o czujkę ruchu to mogę zrozumieć, dlaczego ktoś wynajmujący pokoje zainstalował coś takiego i w ten właśnie sposób uruchamia światło. Zastanawia mnie tylko, czy w budynku normalnym tj. z przeznaczeniem do stałego zamieszkania podobne rozwiązanie by się sprawdziło. Jak na razie przychylam się do opinii kolegi, bo nie udało mi się wymyślić czegoś, co sensownie by działało. Chyba, że... Można sobie wyobrazić pomieszczenie z czujką typu fotokomórka na przykład i uzależnić oświetlenie od ruchu i domniemanej obecności osoby w pomieszczeniu. Typu światło się pali jeśli system uważa, że ktoś w pomieszczeniu przebywa. Obawiam się jednak, że takie rozwiązanie dawałoby się łatwo oszukać i świeciłoby światło niepotrzebnie.
  8. Rozumiem, że taki przełącznik, nawet większy, jest postrzegany przez system jako jedno urządzenie i dlatego nie ma potrzeby zmian w okablowaniu jeśli się go zmieni na inny? Wspominając moellera miałem na myśli co innego. O ile dobrze zrozumiałem zamysł, to planowali zrobienie trybów pracy poszczególnych urządzeń w taki sposób by dało się każdym urządzeniem zasterować każde inne. Stąd tryb obsługi rolet w przycisku bezprzewodowym. Chodziło mi o to, że takie podejście zamyka system na tworzenie bardziej złożonych rozwiązań i współpracę z czymkolwiek innym co z kolei czyni go mniej elastycznym. Czyli u moellera na minus, vision na plus (bo u nich to zupełnie inaczej wygląda) a jak w knx? I dodatkowe pytanie: jeśli mamy już taki knxowy wyłącznik światła i chcemy zamienić go na inny i domontować jeszcze czujnik, jak w przykładzie który podałeś, to czy możemy skorzystać z istniejącego podłączenia/kabla/magistrali? Czy trzeba dorzucić jeszcze jedną wiązkę jako, że urządzenie jest jeszcze jedno?
  9. Witam proponuję temat w którym można się będzie podzielić tak pomysłami jak i sprawdzonymi realizacjami tego problemu który w zasadzie jest jednym z podstawowych przy projektowaniu inteligentnego budynku. Na samym wstępie parę pytań: jakie sceny świetlne i kiedy się przydają? Chodzi o dobre pomysły lub coś co już ktoś sprawdził i działa (lub nie;), typu scena do oglądania telewizji, do czytania albo tym podobne rzeczy. Generalnie czy takie rzeczy w ogóle się przydają a jeśli tak to gdzie? uruchamianie scen świetlnych. Czy to dobry, sensowny pomysł uruchamiać coś takiego czujką ruchu? Tajmerem? Jeśli tak, to gdzie ewentualnie się to przydaje (osobiście strasznie mnie denerwowała czujka ruchu w łazience pewnego hotelu. siadłem i dumałem sobie spokojnie i nagle, ni stąd ni z owąd, gasło światło i trzeba było się ruszyć by znów się zapaliło pomysły na użycie oświetlenia led. Można podświetlić telewizor (szpan albo schody na przykład (żeby nie zlecieć w nocy). Wszystkie funkcjonalne albo zaskakujące i ciekawe pomysły mile widziane zapraszam do dyskusji
  10. Miałem raczej na myśli zestaw nastawiony na pewną konkretna funkcjonalność a mniej na detale. Oczywistym jest, że przyciski każdy sobie wrzuci jakie będzie chciał za to możnaby pomyśleć nad jakimiś podstawowymi urządzeniami i/o. Tak nawiasem, to rozumiem, że nie ma jednej firmy matki która to wszystko nadzoruje tylko pewien standard komunikacji? Poza tym obejrzałem sobie instrukcję i bardzo przypomina mi to program moellerowski do konfigurowania xcomfort. Tam jest takie podejście, że każde urządzenie może pracować w jednym lub kilku trybach przeznaczonych do uzyskania ściśle zdefiniowanych funkcjonalności (np. przycisk w trybie sterowania roletą - służy do sterowania roletą i niczego więcej). Z tego co zdążyłem doczytać to i vision i fibaro podchodzą do tego inaczej - nie definiują konkretnych zastosowań pewnych elementów systemu tylko pozwalają na ich zdefiniowanie poprzez połączenie z innymi elementami i interakcje. W xcomfort to też występuje, ale raczej w szczątkowej postaci typu: jeśli jedna czujka i druga czujka to aktor. Wychodzi na to, że samo podejście do problemu jest diametralnie różne. Chyba, że w knx też można robić takie triki ale w tej instrukcji nie ma nic na temat. A już zupełnie na marginesie - przyciski śliczne i ładnie podświetlane i nawet przemyślane w miarę. Szczególnie te kwadratowe z krzyżykiem mi się podobają tym bardziej, że jest w nich na przykład sporo miejsca na palce czego nie można powiedzieć o niektórych urządzeniach xcomfort.
  11. Fajna sprawa to pozwala na jakieś rozeznanie co mniej więcej da się zrobić i za ile. Funkcjonalność co prawda nie jest zbyt rozbudowana, ale za to sprzęt wliczony w cenę. Czy fibaro albo knx udostępniają takie pakiety? Możnaby porównać w razie czego a mnie się nie udało znaleźć na razie.
  12. Oświetlenie RGB nie wiem do czego mogłoby się w domu przydać poza imponowaniem snobistycznym znajomym więc raczej nie. Sterowanie światłem z czujników ruchu to już bardziej. Przy okazji możnaby zrobić jakąś symulację obecności może, jakieś tryby paniki i tym podobne. Odcinanie wody i gazu zdecydowanie tak, tak samo jak wyłączanie bądź bardzo mocne ograniczanie ogrzewania w razie nieobecności w domu. Rzeczywiscie pytań dużo. Zastanawiam się tylko czy nie ma sposobu, żeby w jakiś przybliżony sposób ogarnąć które z systemów są tańsze, a które droższe. Rozumiem, że to problem bo cena zmienia się mocno w zależności od stopnia komplikacji rozwiązania ale pewnie podzespoły same różnią się półką cenową. Co do fibaro to słyszałem już trochę na jego temat. Jak ma się w tym wypadku sprawa definiowania funkcji które system realizuje? Wspomniane zakręcanie kaloryfera to pewnie stała funkcja centrali sterującej. A jakieś bardziej złożone funkcje? A może możliwość definiowania własnych?
  13. Szanowni panowie wątek już długi i sporo się naczytałem żeby toto prześledzić, jednak mam wrażenie, że zszedł nieco z tematu. Szafy - piękna sprawa chociaż spodziewałem się tu znaleźć raczej zestawienie takich "gotowców" że tak powiem. Niestety nie jestem specjalistą i ani od central alarmowych ani PLC i nie wyobrażam sobie co też mógłbym osiągnąć za ich pomocą. W sumie to najbardziej podobałby mi się taki system, co to go ktoś inny instaluje a on grzecznie i bezawaryjnie działa, ładnie wygląda i generalnie uprzyjemnia życie. I w związku z tym pytanie - miał ktoś może styczność z Fibaro albo Vision? Może ktoś widział instalację albo chociaż wie do czego toto zdolne. Z góry dziękuję za odpowiedź.
  14. przepraszam za repost. coś mi się z tym forum kiepści jeśli dotrze tu moderator to proszę o usunięcie posta
  15. W sumie interesuje mnie taki standardzik coś typu sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją, sterowanie oświetleniem, monitoring. Załóżmy powierzchnię ok. 200 m2, ogrzewanie piecem, 5-7 pomieszczeń zawierających punkty oświetleniowe plus oświetlenie na zewnątrz (jakiś podjazd, garaż czy coś) i 5 kamer monitorujących sąsiedztwo budynku. Czy to jest dostatecznie szczegółowa specyfikacja? W sumie to tak na początek tylko bo robię rozeznanie i wciąż się zastanawiam co bym chciał mieć tak na prawdę i do czego tego używać. To też niełatwy temat. Poza tym te sterowniki i sterbox to generalnie całkiem dobry plan o coś takiego właśnie mi chodziło. Jedynym w sumie minusem jest dość ubogo wyglądający interfejs. A co konkretnie takie cuś może? W sensie... jakie funkce toto udostępnia ponad załączanie światła (to z e-mailem całkiem dobre, chociaż nie wiem do czego mógłbym wykorzystać
×
×
  • Dodaj nową pozycję...