Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

miro79

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    75
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez miro79

  1. no właśnie nie wiem.. bo w sumie szyba będzie miała 2,5m szerokości minus ramiaki czyli niby 6mm ale jest na granicy - jeśli przyjmiemy że szerokość szyby mierzymy w poziomie ale czy tak musi być ?
  2. może ja się podłącze do pytania. drzwi tarasowe 5000x2350 - dwudzielne z jednym fixem, HST wstępna wycena z pakietem szybowym 6-12-6-12-6 okno od południa z 2m zadaszeniem jaki materiał ramy/system polecacie dla tej wielkości ? czy pakiet szybowy jest ok? na co jeszcze zwrócić uwagę - zalezy mi na bezproblemowej pracy drzwi i bezpieczeństwie ( szyba bezpieczna ??)
  3. Test nadproża to zrób zanim wstawisz okno bo jak sie jednak ugnie to łatwiej będzie cokolwiek zrobić juz nie wspominając o potencjalnym uszkodzeniu okna. Co do stępli to niech kierownik popatrzy czy jest ich wystarczająco i czy wszystko jest ok - przecież za to mu płacisz
  4. Panowie pozwole sobie przerwać Waszą fascynującą dyskusje. Przemek - co do nadproża to trudno wyczuć - zależy jakie projektant przyjął współczynniki bezpieczeństwa - dałeś sporo mniej stali ale może to wystarczy ? Wg mnie dozbrojenie wieńca powinno załatwić sprawe. - jeśli to możliwe skontaktuj sie z autorem projektu może Ci to przeliczy i będziesz spał spokojnie.
  5. wycieczki osobiste to sobie podaruj forumowy "specu" teorie każdy może mieć dowolne - mi to nie przeszkadza nawet jeśli mam odmienne zdanie. Natomiast porady tego typu dla osób które potrzebują podstawowej wiedzy są dla mnie śmieszne. Tak samo, że dawanie 10cm styropianu nic nie da jest gdzies na forum wykres który to doskonale obrauzje. 50-letni dom jeśli nie był remontowany to ma pewnie boazerie, tapety i inne tego typu rzeczy w środku - i co ma to wszystko zrywać żeby malować ściany farbą która jak twierdzisz jest gazoszczelna ?? ( ciekawe czemu producent sie tym nie chwali i jej nie sprzedaje zamiast kilkunastu zł za 1.000zł ) Są wątki dla pasjonatów gdzie toczą sie dyskusje nad wielkością straty ceipła przez klamke w drzwiach zewnętrznych itp natomiast tutaj człowiek potrzebuje podstawowych informacji a otrzymuje info w stylu nie rób OZC, 10cm sytro bez sensu najlepiej 30, jakas farba gazoszczelna itp a nikt nie zapyta ile chce na to przeznaczyć - bo od tego trzeba całą rozmowe rozpocząć. Jeśli środki są ograniczone to trzeba wybrać najbardziej efektywne rozwiązania natomiast jeśli kasa nie gra roli to czemu nie... teorie na temat "oddychających ścian" mnie nie interesują ani nie dyskutuje o nich a tematem wątku jest JAK OCIEPLIĆ DOM Z 1965 ROKU i tego sie trzymajmy.
  6. czasami czytam i nie wierze... ta farba gazoszczelna to o czymś takim mowa ?? http://www.noxan.pl/higiena/powloka-farba-gazoszczelna-paroszczelna-dakfill-frigo.html i tym należy malować prawie 50 letnią elewacje/mur ceglany....?? ---------------------------------------- Do autora wątku: Na podstawie OZC będziesz mógł oszacować ( z mniejszym lub większym prawdopodobieństwem) zapotrzebowanie budynku na ciepło a tym samym opłacalność poszczególnych rozwiazań. Czy jest to Ci potrzebne osądź sam. Jak chcesz modernizować budynek to im bardziej kompleksowo sie tym zajmiesz (czyli np. fundamenty, ściany, okna, dach itp) to tym lepsze będą efekty. Rozważania rozpocznij od kwoty jaką chcesz/możesz na to przeznaczyć.
  7. no to o czym ta dyskusja ? piwo, wino, wódka też jest nie zdrowe - i co z tego ?
  8. Kolejną rzeczą która mnie zastanawia to znikające dzienniki. Miałem zapisane linki do paru naprawde fajnych relacji z budowy - nie mowie to o całej koncepcji budowy ale o poszczególnych elementach, które warto zastosować dla swoich wyborów dotyczących grzania, ocieplenia itp.. no ale niestety zostały usunięte przez właścicieli. Szkoda..choć troche mnie to zastanawia bo w większości były to dzienniki osób które zdecydowały sie na grzanie prądem lub inne w teori fajne rozwiązania, które naprawde stosowały przemyślane rozwiązania. Zastanawia mnie następująca rzecz - powód usunięcia.. No bo tak... jeśli ja sie na coś decyduje i dane rozwiązanie sie sprawdza to nie nikt nie przekona że np. palenie śmieci w piecu jest lepsze ( widomo przeginam ale nie chodzi o konkretne przykłady). Natomiast jeśli rozwiązanie z jakiś względów sie nie sprawdza to te teksty o "małej ilości śmieci" potrzebnych do ogrzania domu mogą mnie wyprowadzić z równowagi co mogło by być przyczyną skasowania dzinnika budowy w moim przypadku - ale to może tylko ja tak mam..??
  9. Nie sieje zamentu i nie odpowiadam bo nie wiem. Nie mam czasu ani ochoty robić eksperymentów z topieniem styropianu bo nie planuje budowy na terenie podmokłym. Albo eps chłonie wode i jest bee w obu przypadkach albo jej nie chłonie i jest ok. Napewno nie może być tak ze w jednym przypadku jest dobrze a w drugim żle. Wiesz.... ja tu tylko czytam i planuje jak tu zbudowac dom ekonomiczny zarówno w budowie jak i utrzymaniu.
  10. A jaką masz definicje bezpiecznego i zdrowego powietrza ? Mówimy o centrum dużego miasta z hutą w okolicach, elektrociepłownią i innym przezmysłem ciężkim w którym duża część ludzi używa węgla lub eko-groszka ( nazwa parodia), gdzie sporo osób w miesiącach zimowych robi zasłony dymowe "utylizując" w piecach wszelkie śmieci i przysłowiowe gumiaki...? Czy podobne obawy towarzyszą komuś w czasie jazdy autem ( kanały nawiewne dłuższe niż 2-3cm), zakupach w galeriach handlowych, wyjściach do kina, podróżach samolotem, mieszkaniem w hotelach itp - dla niekumatych wszędzie wentylacja mechaniczna czasami z odzyskiem ciepła i prawe zawsze z wylęgarnią grzybów i innych dziadostw czyli klimatyzacją Przyznaję racje, że przebić się przez cały szum i zamęt reklamowo-marketingowy jest mi bardzo trudno jednakże przynajmniej z kilkoma metrami zakopanej rury nie mam problemów. Zwłaszcza w kontekście corocznej inhalacji oparami palonego plastiku w okresie zimowym. Gorszych powietrze juz być nie może ( choc pewnie mieszkańcy niektórych miast w Chinach i nie tylko będą polemizowali) ale jeśli może być za pare groszy troche cieplejsze w okresach zimowych to ja to biore. Co do zamentu to podoba mi sie jedno porównanie: - jest jeden wątek o podłodze na gruncie - upraszczająć eps jest beee bo chłonie wode - jest inny wątek w którym o płytach fundamentowych które przez niektóre osoby są wykonywane na warstwie zwykłego eps... który też chłonie wode..
  11. Dokładnie. No i nie zapominajmy, że mogą pojawić się nowe rozwiazania, będą udoskonalane istniejące technologie itp. Może nie będzie tak żle
  12. czyli ze za kolejne 20 lat to będzie 2500$ a za 40lat tona węgla to 25.000$ - to chyba będe musiał przeprowadzić sie do Hiszpani, Francji itp bo nawet z isomurem nie przetrwam zimy
  13. Na 17 stronie masz wyliczenia Raźnego - moze wzór nie jest doskonały ale da Ci podpowedź. tyle tylko że wg mnie należy przyjąć jakiś rozsądny zakres zwrotu "inwestycji" bo do tego "później" można nie doczekać.... oczywiście wszystkie wyliczenia bazują na aktualnych cenach, któren napewno nie będą tanieć ale z drugiej strony kto wie jak będzie pozyskiwana energia za 50 lat ???
  14. zamiast boazeri można dać płyte OSB na nią 2-3cm styropianu (oczywiście płyta osb odpowiednio wysuniętak, tak żeby ta cieniutka warstwa sie licowała z właściwym ociepleniem dołu) i całość tynkujemy. Odpada konserwacja drewna a cenowo pewnie porównywalne.
  15. gall - jak nie odrobisz zadania domowego to sie nic nie dowiesz poczytaj troche forum - różne tematy zastanów sie czym grzejesz wybierz wstępnie projekt zrób tabelke w excelu z poszczególnymi elementami domu ceny materiałów znajdziesz w internecie a ceny robocizny na forum zrób sobie wyceny dla różnych rozwiązań , różnych grubości styropianu itp myśle że suma końcowa da pewną podpowiedź dla nurtujących cie wątpliwości do sumy końcowej w zależności od wiedzy budowlanej dodaj 20% lub więcej.. bo nie ma szans uwzględnić wszystkiego
  16. Wg mie robienie "ekonomicznej płyty" nie ma żadnego sensu - no chyba żeby później kłócić sie na formum ze da sie zrobić taniej niż tradycyjne fundamenty Jak chcesz robić płyte to na XPS ( optymalnie cenowo to 10cm) - reszta EPS grubość wg uznania/wyliczeń tyle tylko ze na płycie - oczywiście jeśli nie grzejesz prądem. W rozważaniach cenowych weź pod uwagę konieczność wykonania podbudowy. Jeśli celujesz w dom pasyny/ super energooszczędny, wymaga tego grunt lub grzejesz prądem to rób płyte. Jeśli nie zależy ci na walce o każdy wat to rozważ tradycyjne fundamenty.
  17. No to chyba nie zaglądałeś np. do dziennika R&K - jeden z lepszych przykładów (moim zdaniem) http://forum.muratordom.pl/showthread.php?183223-Decyzja-podjeta-budujemy-Dom-Arizona-S-GL-581-w-stand-PASYWNYM-SUPER-ENERGOOSZCZ/page6 ...tyle tylko ze taka płyta nie będzie tańsza od fundamentów tradycyjnych ( i nie mówie o grubości XPS'a)...choć na pewno będzie od nich lepszym rozwiązaniem.... a o ile lepszym i jakie to ma znaczenie każdy musi sobie sam ocenić.
  18. Nie no bez jaj.... rozumiem ze pare postow "znikło" i to ma być kontrargument dla sytuacji budowlanego_laika ?? Przecież z tymi fundamentami wszystko jest ok... budowa to nie apteka ------ matabene A potrzebny ten drenaż ?? Na pewno nie wprowadzaj deszczówki do drenażu. Jak już chcesz oba robić to ja bym dał drenaż najniżej.
  19. @R&K No i dokładnie - od sposobu ogrzewania trzeba zacząć rozważania. Bezsensownych rozwiązań tu nie ma- są tylko nie uzasadnione ekonomiczne w moim przypadku - chociaż w zasadzie blisko tej granicy jest oszczędność polegająca na braku ocieplenia ścian fundamentowych Twój dziennik mam jako jeden z nielicznych w ulubionych - może nie wszystko ale cześć rzeczy na pewno sobie podpatrze - tylko go nie kasuj !! Miałem jeszcze jeden - ten ze szkłem piankowym w fundamentach... szkoda ze go właściciel zlikwidował. -------------------------------------- budowlany szaleniec moze i tak..... ale ja sie nie zdecyduje na płyte na niczym innym niż XPS
  20. no a jesli wykonasz fundamenty tradycyjne z 15cm warstwą ocieplenia to pewnie wyjdzie przewaga 3-4% w stosunku do płyty z 10cm XPS - o ceny nie warto sie bić bo każdy moze sobie sam to przeliczyć
  21. wiadomo ze dom to iwestycja która sie nie zwróci ale nie po to sie chyba go buduje zeby zarabiać Tyle tylko że dom to nie tylko styropian bo jeśli doliczysz kolejne 5-10% na lepsze okna 5% na wentylacje mechaniczną 5% ekstra wełne na poddaszu 5% na pełne deskowanie dachu i pape 5% na "fajniejsze" dachówki a jak wejdziemy na wykończeniówkę to lista tych dodatkowych 5% jest nieskończona... przy ograniczonych funduszach coś trzeba wybrać... może zamiast dodatkowych 5cm styro w podłodze ( które kiedys sie zwrócą) np. fajniejsze meble do kuchni - które na 100% nigdy sie nie zwrócą...??
  22. Fajna tabelka Dla zwykłego EPS 100 - to raczej nie opłaca sie dawać więcej niż 15cm Dla XPS to max 10cm - mówie oczywiście dla okresu zwrotu 15-20 lat przy stałych cenach energii Da sie zrobić porównanie strat ciepła płyty do ław ??
  23. front jest tak i tego nie zmienisz. na forum są wykonawcy, osoby które juz zbudowały i osoby które będą budowały. Wykonawca będzie tak argumentował, wyliczał i przekonywał ze dane rozwiązanie jest najlepsze bo z tego żyje. Osoby które już zbudowały są przekonane o słuszności swojego rozwiązania i je promują. A osoby które dopiero będą budowały muszą z tego wszystkiego wyłuskać ważne dla siebie informacje. Bo w brew pozorom można tu znaleźć dużo istotnych i przydatnych informacji, tyle tylko że należy wszytko sobie na spokojnie poprzeliczać i sie zastanowić czy dla naszej budowy takie rozwiązanie będzie najlepsze.
  24. ja bym robił dach w jednym poziomie - w zaproponowanym rozwiązaniu będzie spory problem z wykończeniem uskoku dachu. To juz chyba lepiej ( tzn prościej, taniej) będzie zrobić pomieszczenie nad garażem o wyskokości 3,2m - a jak będzie za wysoko to sufit podwieszany, który je zmniejszy do 2,7
×
×
  • Dodaj nową pozycję...