Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

damiancito

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    26
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez damiancito

  1. Jareko, miało być "izolacji cieplnej i akustycznej". Nie wyrabiam przy remoncie i zaczynam wypisywac bzdury... Skoro nie ma to wpływu na izolację termiczną pomieszczenia, to dlaczego ten montaż warstwowy z użyciem taśm jest lepszy (bo skoro droższy, to i lepszy raczej, przynajmniej teoretycznie ). Mam montaż jak do stanu surowego - sam usuwam okna. Cena montażu za te 3 okna to ok. 590 zł brutto. ILE MUSIAŁBYM DOPŁACIĆ za montaż warstwowy z użyciem taśm I CZY WARTO???). Opinie prywatne mile widziane...
  2. Dzięki finlandia i witek86!!! Finlandia, umawiałem się po prostu na montaż... Nie wiedziałem, że jest montaż zwykły albo jakiś ekstra (warstwowy z użyciem taśm). Czy ten zwykły jest na tyle dobry, że powinienem spać spokojnie, czy też jak się kupuje okna drewniane i jeszcze nietaniego Gebauera, to wypadałoby ten wartsowy z użyciem taśm sobie zafundować??? Jak byś zrobił będąc na moim miejscu? Zawsze mogę dopłacić i poprosić o ten warstwowy. Jaka jest różnica między jednym a drugim i jak się ten warstwowy z użyciem taśm przekłada na trwałość okna? Jeśli to tylko kwestia izolacji cieplnej czy termicznej, to mi nie zależy zbytnio...
  3. Finlandia, Pchelek, pomóżcie, proszę!!! Jutro mam montaż okien drewnianych, a nie wiem jak taki prawidłowy montaż powinien wyglądąć, żeby przypilnować ekipę. Szczegóły w 8. poście wyżej. Przepraszam, że zanudzam, ale jesteście dla mnie skarbnicą wiedzy o oknach... Damiancito
  4. Cześć Wszystkim! Jakiś czas temu pomogliście mi bardzo w wyborze okien i producenta, za co raz jeszcze dziękuję! Teraz chciałbym prosić Was, nieocenieni forumowi spece, o dokładną informację (z pewnością już macie taką opracowaną), jak powinien wyglądać prawidłowy montaż okien DREWNIANYCH o wymiarach szer. 1500 x wys.1680 (dwuskrzydł, 68 ale z 3 szybami 4/10/4/10/4, Red Meranti, słupek ruchomy, białe, Gebauer). Montaż w kamienicy z 1952 r. Chciałbym wiedzieć, czy montujący robią to zgodnie ze sztuką i nie stosują dziwnych technologii. Montaż bez obróbek tynkarskich, więc będzie możliwość wrzucenia foto i ocenienia, czy dobrze pilnowałem ...a Wy czy dobrze podpowiadaliście... ) Będę wdzięczny za przesłanie takiego info! Nie śmiem prosić o odp. jutro, bo montaż już w środę... DZIĘKI WIELKIE!!!
  5. Skoro przez drewniane elementy okna nie następuje choćby najmniejsza wymiana powietrza, to dlaczego do pomieszczeń ze słabą wentylacją zalecane są okna drewniane? Przecież nie chodzi chyba o gorsze uszczelki... Moi rodzice nie mieli problemów z wilgocią dopóki nie zamontowali okien PVC (zapominają częściej korzystać z mikrouchyłu, itd. - wiem, ich wina). Tak, czy siak, nie rozpoczynajcie, proszę, kolejnej dyskusji nt. ilości chemikaliów w drewnianych oknach, itd. Skópmy się na moim dylemacie dot. szyb. Co zrobić?
  6. Charlie, pewnie masz rację... Źle się wyraziłem, pisząc o "szczelności", chodziło mi o przepływ powietrza. Skoro drewno oddycha, to jak jest ono grubsze przepływ powietrza przez nie jest pewnie mniejszy. Wiem, kombinuję... Nieważne. Zdaję sobie sprawę, że nie są to okna High Tech, ale mogąc nabyć bez dopłaty 3 szyby w profilu 68, nie dopłacałbyś (niemało, jak się domyślam), żeby mieć te same 3 szyby w grubszym o 1 cm profilu? Prawda? Chodzi o to, że chciałem mieć standard, czyli 2 szyby w profilu 68, ale sprzedawca Geabuera namącił mi w głowie, proponując bez dopłaty 3 szyby (4/10/4/10/4) w tym samym profilu. Nie dam się namówić na grubszy profil - jak będę kiedyś budował dom, to tak, ale do mieszkania pod wynajem (za ok. 5 lat), drewno to już full wypas. Muszę wybrać, czy w tym standardowym profilu 68 chcę 2 czy 3 szyby. Jeśli cena ta sama, to chyba wybór jest oczywisty, nieprawdaż? Pytam innych, bo Twoje zdanie znam już i dziękuję za nie. Inni nie mają na ten temat zdania!?
  7. Charlie - dzięki za opinię nt. 3 szyb (4/10/4/10/4) w profilu 68! W takim razie się na to zdecyduję. Chciałbym Cię jednak zapytać jeszcze, czy ta dodatkowa szyba nie będzie miała negatywngeo wpływu na konstrukcję okna 68? Czy nie nadwyręży ona jej zbytnio, skracając żywotnośc okna, itd.? Na profil 78 się nie zdecyduję, bo to już szczelniejsze okno, a przy moich problemach z ciągiem, to więcej problemu niż pożytku... Poza tym, będę to mieszkanie kiedyś wynajmował i chcę uniknąć dodatkowych kosztów. A co pozostali sądzą o 3 szybach (4/10/4/10/4) w profilu 68, za cenę 2 szyb? Skorzystać z promocji?
  8. Moja decyzja o rezygnacji z nawiewników nie jest lekceważeniem bezpieczeństwa. Idiotą nie jestem. O moje bezpieczeństwo dba piecyk z czujnikiem ciągu. Jak zapomnę otworzyć okna przed wejściem pod prysznic, piecyk się automatycznie wyłączy po ok. 1-2 min. Można powiedzieć, że poprzedni lokatorzy mieli szczęście (ja przez pewien czas też), bo stary piecyk (z 1979 r. bodajże) czujnika oczywiście nie posiadał, a okna były jeszcze szczelniejsze, bo w lepszym stanie... Jestem wręcz pewny, że nawiewnik nie zapewni mi ciągu. Uchulenie okna będzie wciąż konieczne. Doszedłem do takiego wniosku po "eksperymentach", które polegały na uruchamianiu piecyka przy różnych "poziomach" otwarcia okna. Mało tego, ja chyba nawet nie powinienem twierdzić, że mam problemy z wentylacją. Od starych okien dmucha czasami, że wręcz firanka faluje. Piony wentylacyjne przechodzą kontrole bez problemu, itd. To chyba przewód kominowy jest winowajcą, bo jak się okazało ktoś inny się do niego podpiął z piecykiem. Na szczęście współnota zabiera się do porządkowania tych spraw. Mój przypadek nie jest jedyny...
  9. Dzięki Wszystkim za wypowiedzi nt. 3 szyb w profilu 68. Dam sobie z tym w takim razie spokój, nawet jeśli jest to gratis, w ramach promocji. Rozumiem, że to nie tylko kwestia wyglądu (wąska listwa przyszybowa), ale także niepoprawnej technologicznie (osłabionej?) konstrukcji okna!? Nie sądzę jednak, żeby Gebauer stosował dziadowskie rozwiązania technologiczne. Może sprzedawca nie do końca wiedział, co mówi... PYTANIE (może głupie) - jaki kolor silikonu jest najlepszy do białych okien - bezbarwny (de facto mleczny), czy biały? Rozumiem, że współczesne silikony są jak guma i da radą zmyć z nich brud (wtedy biały byłby chyba najładniejszy)? Dzięki za wszelkie wypowiedzi! PS. Pchelek, myślałem o zamówieniu wywietrzników (problemy z ciągiem dla piecyka gazowego), ale po pierwsze, problem z wentylacją jest na tyle duży, że nie ma pewności, że to wystarczy do prawidłowego ciągu (samo otwarcie okna w kuchni na 1 cm nie wystarcza), po drugie w najbliższych latach mają te piecyki demontować (woda z ciepłowni).
  10. Zamawiam okna drewniane u polecanego przez Was producenta (wcześniejszy dylemat: Wiktorczyk vs Gebauer) i zostałem zapytany przez sprzedawcę, czy w cenie standardowych 2 szyb nie chciałbym mieć 3, przy zachowaniu profilu 68. Odpowiedź,jak na razie, nie wydaje mi się oczywista. Chodzi bowiem o mieszkanie w powojennej kamienicy, gdzie wentylacja nie należy do sprawnych (grawitacyjna) i z tego względu nie zależy mi na bardzo szczelnych oknach. Już teraz, przy starych, nieszczelnych 60-letnich oknach, nie mogę wziąć prysznica bez lekkiego otwarcia okna w sąsiadującej z łazienką kuchni (w łazience jest okienko otwarte do kuchni). Czujnik ciągu wyłącza piecyk... Pytanie jednak, czy przepływ powietrza przez okno z 2 szybami, w porwaniu z tym samym oknem z 3 szybami, jest różny (przy niezmienionych innych parametrach)? Różna jest przenikalność cieplna, co oczywiste, ale wydaje mi się, że przepływ powietrza jest identyczny (ten następuję bowiem głównie przez styk okna z ramą i przez drewno teoretycznie ). CZY MAM RACJĘ? ...bo jeśli tak byłby sens wziąć gratis te 3 szyby. Nie ma teraz liczników na kaloryferach, ale podejrzewam,że w przyszłości będzie to wręcz wymóg... PS. Życzę Wszystkim Wesołych Świąt!
  11. Finlandia, czyli przy słupku ruchomym i 2 klamkach, próbując otworzyć skrzydła w złej kolejności, mogę coś uszkodzić albo przynajmniej zaciąć??? To dla mnie ważna informacja, bo niewykluczone, że kiedyś będę to mieszkanie tymczasowo wynajmował i potrzebuję rozwiązań tzw. "idiotoodpornych". Z tego względu myślę też o hamulcu ciernym (nie w klamce), tak, żeby w sytuacji zostawienia otwartego okna w mieszkaniu, nie uderzyło ono podczas np. burzy o ścianę, a tą mam wyjątkowo grubą (podobno można tak ustawić ten ogranicznik, że okno się nie otworzy szerzej niż 90 stopni). To dobry pomysł czy niepotrzebne wyrzucanie kasy?
  12. Znacie może sprzedawcę Geabuera w Komorowie k. Warszawy (WADEX)??? Kiedyś przeczytałem o nim niepochlebną opinię na forum, ale były też pozytywne... Dostałem u niego lepszy rabat niż w Oculux'ie na Modlińskiej, ale nie wiem, jak u niego z montażem. Będę wdzięczny za kilka słów od dotychczasowych klientów WADEX lub osoby, które coś o nich wiedzą, szczególnie w kwestii ekipy montażowej? Dzięki!
  13. Czy w oknach drewnianych ze słupkiem ruchomym, 2 klamki są opcją dostępną u każdego producenta? Pytam, bo w salonie Gorana na Bartyckiej widziałem kiedyś okno ze słupkiem ruchomym i 2 klamkami, a wcześniej myślałem, że zawsze jest jedna klamka + zasuwnica. Jeśli tak, które rozwiązanie jest praktyczniejsze? Czy szerokość słupka ruchomego przy 2 klamkach jest większa?
  14. Pchelek, a co jeśli jestem pewny, że producent stosuje meranti o gęstości 450 (taki Gebauer nie powinien oszukiwać, w mailu o tym zapewniają), a różnica w cenie w porównaniu z sosną to raptem 11%. Czy nawet przy tych założeniach, obstawiałbyś sosnę do białego koloru? PYTANIE DO WSZYTSKICH (podobnie jak to wyżej): znacie sprzedawce Geabuera w Komorowie (WADEX)??? Kiedyś przeczytałem o nim niepochlebną opinię na forum, ale były też pozytywne... PS. Wybrałem okna drewniane, bo kuchnia ma być w stylu angielskim (biała, fronty z litego drewna -buk, trochę retro). A żeby te białe okna odróżniały się od plastików (przy białych to nie takie oczywiste z większej odległości), stwierdziłem, że struktura meranti, ruchomy słupek i listwa przyszybowa retro mi to zagwarantują.
  15. Jako, że finlandia mnie wywołał do tablicy, pytając, co o pomyśle zamknięcia wątku sądzą nowi użytkownicy działu, napiszę o swoim wrażeniu. Moim zdaniem, dział o oknach powinien zostać podzielony na rozdziały (przykładowo: 1. drewno czy PVC a może aluminium 2. okna PVC 3. okna drewniane 4. okna aluminiowe; w tych roddziałach kolejne wątki: a. gatunki drewna/ rodzaje profili b. producenci c. montaż d. konserwacja, itd.). To tylko na szybko rzucone pomysły. Dla stałych bywalców forum, obecnych tu codziennie, jeden wątek jest wygodny, ale jeśli chcecie, żeby jak najwięcej osób go czytało, błagam, uporządkujcie to. Oczywiście trudno wymagać, aby porządkować dotychczasowe posty. Można by jednak zamknąć dotyczasowy wątek i stworzyć coś na kształ proponowanej przeze mnie systematyki. Jeden tasiemcowaty wątek o wszystkim, co jest związane z oknami, jest po prostu mało przydatny dla ludzi szukających tu informacji i zwyczajnie zniechęca ilością stron. Tzn. mnóstwo tu takowych informacji, ale ich odszukanie wymaga wielu godzin spędzonych przed komputerem. PS. Co z moim dylematem: Wiktorczyk czy Gebauer? Sosna czy meranti do białych? Teraz pewnie o radach mogę zapomnieć... :)
  16. Pchelek, technolog drewna, ktorego się radziłem, nie pracuje u żadnego producenta okien. To niezależny ekspert... O sośnie napisał tak: „wybrał Pan okna drewniane wykończone na biało. Odradzałbym więc drewno sosnowe, które jest drewnem z natury żywicznym i może z czasem ujawnić tę cechę poprzez miejscowe zżółknienie białej powierzchni lub wyciek żywicy. Niemniej sosnę stosuje się powszechnie i przy odrobinie szczęścia można uniknąć niepożądanych efektów. To jest rozwiązanie najtańsze. Neutralnie zachowuje się pod tym względem Dark Red Meranti, znane w Polsce jako Czerwone Meranti.” Innym razem o meranti napisał: “Przy wyborze drewna większe znaczenie ma jednorodność kolorystyczna i wagowa (gęstość) drewna. Wystarczy, że będzie to Dark Red Meranti o wadze 450 kg +. To drewno idealnie nadaje się do wykończenia farbą kryjącą.” Sam już nie wiem, kogo posłuchać...
  17. Pierwsza odpowiedź na moje pytanie i od razu autorstwa guru. Dzięki, pchelek. Dopłata do meranti w Gebauerze jest stosunkowo niewielka, więc czemu nie. Choć sam już nie wiem. Technolog drewna zniechęcił mnie do sosny, twierdząc, że choć współczesne technologie są zaawansowane, to nikt mi nie zagwarantuje, że np. podczas wyjątkowo upalnego lata nie pojawią się jakieś wycieki żywiczne, co będzie szczególnie widoczne własnie na białym kolorze. Choć to okna od wschodu i zachodu. Plusy meranti w porównaniu z sosną (przy białych oknach) to moim zdaniem: - białe okna nie wyglądają wtedy jak PVC (dzięki tej strukturze drewna właśnie; z drugiej strony, może w to wchodzić brud) - problem z żywicą nie istnieje - meranti dłużej wytrzyma niż sosna, choćby z uwagi na odporność na wilgoć (pod warunkiem, że nie jest to najtańsze) - rzadsze malowanie, bo - jak np. twierdzi finlandia - lepiej się lakier trzyma meranti - odporność na uszkodzenia mechaniczne (np. dzieciaki tłuczące po nich czymkolwiek, uderzenie skrzydłem o ścianę, itd.). Mam rację, czy nie? A może nie warto dopłacać? Dzięki za wszelkie rady!
  18. Witam Wszystkich budujących lub remontujących! To mój pierwszy post na tym forum, ale z pewnością nie ostatni, bo zaczynam remont mieszkania, a w przyszłości budowa domu... Chciałbym Was prosić o radę - które okna z meranti wybralibyście (muszą być białe – kamienica z ‘54, listwa retro): Gebauera czy Wiktorczyka? Różnice: GEBAUER: okucia: Roto NT lakier: Gori (technologii malowania nie znam) okapniki: Aluron siedziba: Tarnów Opolski (315 km od miejsca montażu) sprzedawca: WADEX (Komorów) WIKTORCZYK: okucia: GU lakier: Sikkens okapniki: Gutmann (szyna deszczowa i parapecik przyszybowy) siedziba: Czarków k. Pszczyny (330 km od miejsca montażu) sprzedawca: PARTNER (Bartycka). drewno: Dark Red Meranti Seraja MAJAU (ale przy buałych nie wiem, czy to atut). Cena właściwie identyczna. Prosiłbym o posty osoby, które widziały wyroby obu producentów i na zasadzie porównania, mogłyby któreś polecić. Liczę też na forumowych guru! Mile widziane posty także od osób, które korzystały z montażu jednej z ww. firm. Po lekturze niemal całego wątku o oknach, wiem, że montaż to więcej niż połowa sukcesu. PS. Widziałem okna innych renomowanych producentów, ale ci ww. zaoferowali najlepszą cenę (nie licząc upadającego Adpolu). Z góry dziękuję!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...