Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

NowyDom77

Banned Users
  • Liczba zawartości

    33
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez NowyDom77

  1. Witam Dobrze jest, kiedy można wybierać z kilku rozwiązań sposób osadzenia parapetu granitowego. Nie ma co się pienić z takiego błahego problemu. Surgi wybierze co mu najlepiej pasuje. Dużo większym problemem jest dobre osadzenie okna w warstwie ocieplenia. Ale na ten temat nie ma odważnego do merytorycznej dyskusji. Podsunięte zdjęcia termowizyjne Jareko takiego montażu, powalają przed prawdą, więc najlepiej je przemilczeć bo prawda oczy kole. Pozdrawiam.
  2. Witam Zgadzam się z Tobą całkowicie odnośnie fizyki, ale tak się dzieje z powietrzem a nie z materiałami stałymi. W mieszkaniu o wysokości 3m i ogrzewaniu kaloryferami, różnica między podłogą a sufitem to 2 stopnie. Przy ogrzewaniu podłogowym ta różnica to 1 stopień lub mniej. U Ciebie z zewnątrz ta różnica na ramie to około 7 stopni. Jest to zastanawiające, tym bardziej że to dotyczy najcieplejszej ramy na rynku. Pozdrawiam.
  3. Witam Mówisz prawdę, że zdjęcia pokazują miejsca ze stratami ciepła. Z tych zdjęć trzeba jednak wyciągnąć wnioski a nie wszyscy umieją je czytać i oceniać straty. Jareko pokazał zdjęcia gdzie rama ma temperaturę 4,9 stopnia przy plus 12 stopniach w pomieszczeniu. Jak to zrobił, że zgubił w montażu okien aż 7 stopni ciepła. Jaka strata ciepła na ramie będzie, kiedy w pomieszczeniu będzie 22 stopnie ciepła. Jeżeli przyrost temperatury podzielimy sprawiedliwie na dwa, to na ramie będzie około 10 stopni i punkt rosy. Pytanie jak montować okna w warstwie ocieplenia aby uniknąć takich strat. Zrzucanie winy na tynkarzy to tak jakby też elektrycy byli odpowiedzialni. Pozdrawiam.
  4. witam Masz całkowitą rację, kotwy są przymocowane do pomieszczenia ciepłego jednym końcem, a drugim do zimnej ramy a ciepło przechodzi z miejsca cieplejszego do zimniejszego, więc z czego ten mur wygrzewają ? Skup się mocno bez bełkotu. Pozdrawiam
  5. Witam ad. 1 - jest to ocena osobista, jeżeli uważasz że jest to 10% - twoja racja ad. 2 - źle odczytałem temperaturę przez ciebie podaną jest to - 10 i -12 stopni, a więc ujemna ad. 3 - jeżeli chcesz wyliczyć straty ciepła to trzeba to robić ze zdjęć termowizyjnych zewnętrznych, tam gdzie to ciepło ucieka ad. 4 - postaram się odczytać dokładnie załączone twoje zdjęcia i zarysować straty ciepła Temperatura wewnętrzna 12 stopni, temperatura ramy okiennej 4,9 stopnia, temperatura ściany i szyby 9,6 stopnia, temperatura konsol 0,6 stopnia. To wszystko jest napisane na zdjęciach. Rama na całym obwodzie ma obniżoną temperaturę o 7,1 stopnia od otoczenia. Niska temperatura konsol dolnych wskazuje, że są blisko ściany elewacyjnej i słabo osłonięte, a jako metalowe zaniżają temperaturę ramy. Zakładając grubość ramy na 8cm i Uf na 1,2 przy jej wychłodzeniu o 7,1 stopnia, daje to stratę ok. 21 kWh/rok dla tego okna 2,3mx0,9m. To jest szacunkowe wyliczenie po stronie wewnętrznej, wychładzanej. Wychłodzony jest też mur, który ma temperaturę szyby, a powinien mieć temperaturę dużo wyższą. Nie widzę w tym winy tynkarzy, tynkują tam gdzie jest miejsce pod tynk. Pozdrawiam.
  6. Witam Nie przekreślaj idei przed jej poznaniem. Pokaż zdjęcia termowizyjne ze swojego montażu, to może zmienisz zdanie. A jeżeli jesteś całkowicie przekonany że zdjęcia termowizyjne nie świadczą o stratach ciepła, to pokaz swoją drogę w tej materii. Pozdrawiam.
  7. Witam jesteś mocno do kogoś uprzedzony, że gdzie spojrzysz tam widzisz Krzysztofa. Aby jednoznacznie ująć montażowe straty ciepła na jednym oknie to najprościej jest to zrobić na średniej temperaturze zimowej. W Polsce ona się waha 0 stopni -2 stopnie i jest to średnia dla 6 miesięcy. Jareko przytoczył zdjęcia termowizyjne z pomieszczeń, kiedy temperatura na zewnątrz wynosiła -10 do -12 stopni. Nie jest to miarodajne dla policzenia strat ciepła w całym okresie zimowym, bo takich dni jest kilkanaście w roku, ale te zdjęcia świadczą już o złym montażu. Górne zdjęcie ma temperaturę na ścianie 9,5 stopnia przy temperaturze połączenia rama mur 6,5 stopnia. 3 stopnie różnicy. Zdjęcie dolne to ściana 9,4 stopnia i rama z murem 6,7 stopnia, jest lepiej ale przy metalowych kotwach na których spoczywa okno jest temperatura 3 stopnie, a to już daje różnicę do ściany 6,4 stopnia. Znaczy to, że kotwy wychładzają mur. Osłonięcie kotew ociepleniem i parapetem da w kamerze termowizyjnej różnicę mniejszą i spokój sumienia, ale jak pisałem różnica 3 stopni jest dużo za duża dla ciepłych okien i ich ciepłego montażu. Pozdrawiam.
  8. Witam To już było. Na początku zaproponowałeś oszczędności w wysokości 0,3. Zaproponowałem zmniejszenie ambicji do 0,2. Twoje 0,18 daje oszczędności 96kWh na tym oknie w roku. To jest montaż z licem muru i przeszłość. Teraz idziemy do przodu. Te zdjęcia termowizyjne które pokazujesz nie są miarodajne. 1. montaż 3W dotyczy 5% domów 2. temperatura zewnętrzna 10-12 stopni to wiosna a nie 0 stopni zimowe 3. zdjęcia powinny być robione z zewnątrz aby pokazać miejsca i temperaturę strat ciepła 4. zdjęcie okna niewykończonego do końca jako przykład wychłodzenia miejsc mija się z możliwościami obliczenia strat ciepła Straty ciepła powinno się liczyć tylko na wykończonym oknie w określonych warunkach 0 stopni aby można było podciągnąć te wyliczenia do całego okresu zimowego. Zdjęcia z temperaturą powinny być zewnętrzne. Jeżeli masz zdjęcia zewnętrzne okien wykończonych z temperaturą ramy to można porozmawiać o stratach, bez wychylania głowy z kotła. Pozdrawiam.
  9. Witam Oczywiście takie założenie powinno działać w obie strony. Założona różnica temperatury będzie zależeć od oporu wewnętrznego ramy. Opór większy (rama grubsza i cieplejsza) to jest różnica 1 stopień. Opór mniejszy (stare ramy) to różnica większa. Ale zawsze miarą strat ciepła będzie zewnętrzny pomiar temperatury ramy. Przy wyższych temperaturach można się spodziewać różnic większych. Na początku trzeba się skupić na temperaturach około 0 stopni. To jest okres zimowy w Polsce. Pomiar temperatury ramy przy znanej temperaturze zewnętrznej i wewnętrznej daje proste przeliczenie strat ciepła ramy okiennej w połączeniu z montażem, bez wychylania się z piekielnego KOTŁA. Pozdrawiam.
  10. Witam Jeżeli zdjęcia termowizyjne są wskazówką to tak jak w kompasie, w tym kierunku trzeba iść. Jeżeli rama ma podwyższoną temperaturę to ma większe straty. Trzeba iść w kierunku strat mniejszych. Następne zdjęcia wskażą kierunek dalszy. Błądzenie w lesie bez kompasu prowadzi na manowce. Pozdrawiam.
  11. Witam Nie interesują mnie temperatury ekstremalne. W Polsce średnia temperatura zimowa to 0 stopni. Napisałem to na podstawie przeglądu dziesiątek zdjęć ram okiennych. Jeżeli to będzie prawda dla 0 stopni to będzie także blisko prawdy dla -30 stopni. Interesują mnie okna Salamander dwukomorowe 1,2 x 1,7 m montowane w warstwie ocieplenia. Ich waga to ok. 80 kg i 80% okien w Polsce. W dyskusji posuwam się zawsze do przodu. Montaż w licu już był omawiany. Straty z tego tytułu też. Jeżeli hutnik spojrzy w pirometr, to wie że musi dokonać spustu surówki bo jest właściwa temperatura. Dywagacje na temat bąbli w pianie i z tego tytułu strat ciepła są w bajkach dla dzieci. Bąbel jest zamkniętą komorą i nie wpływa na podniesienie temperatury ramy okiennej. Na tym forum jest pełno montażystów, ale żaden nie ma odwagi pochwalić się zdjęciami termowizyjnymi ze swojej roboty. To jest zastanawiające. Pomysłów jest dużo, tylko efektów tej pracy nie widać. pozdrawiam.
  12. Witam To jest bardzo proste. Jak masz temperaturę z zewnątrz ramy to ona nie powinna być wyższa niż 1 stopień od otoczenia. Otoczenie - 2 stopnie, rama -1 stopień. Jeżeli różnica będzie większa np. 3 stopnie to straty będą większe. Jest to łatwe do policzenia, jednak nie będę się wdawać w obliczenia, bo jesteśmy w piekle. Pozdrawiam.
  13. Witam oglądałem zdjęcia z montażu okien. Nie mam żadnych zastrzeżeń do wykonania. Montaż jest na najwyższym poziomie. Jednak decyzja umieszczenia okna 9 cm z licem muru jest dyskusyjna. Im szersza rama osadzona w murze nośnym tym więcej ciepła pozyskuje z tego muru. Mur jest pięknie ocieplony, w mieszkaniu 23 stopnie a jedyne ujście ciepła to przez ramę. To się potwierdza na innych oknach. Pytałem o odległość, dlatego żeby ocenić te dwa zdjęcia górne i dolne. Intensywność barw w kamerze zależy od jej odległości. Nie chodzi o cm a o części metra bo jest duża rozpiętość temperatury. Dziękuję i pozdrawiam.
  14. Witam Na imię mam Marcin a wynalazczość jest przede mną. Widzę że cała ta kłótnia to Piekło Polskie nie mające nic wspólnego z tematem dobrego montażu okien w warstwie styropianu. Dlatego teraz jestem całkowicie za zdjęciami termowizyjnymi po montażu. One wskażą kto robi to dobrze a kto źle. Będzie sama prawda. Pozdrawiam.
  15. Witam jeżeli zdjęcia pokazują poziom temperatury poszczególnych części ramy to odzwierciedlają straty ciepła. Zależność jest prosta: wyższa temperatura większe straty. Zdjęcia termowizyjne to jest teraz jedyna taka możliwość sprawdzenia dobrego montażu okien w warstwie ocieplenia. Pisanie o dodatkowym warunku na etapie projektowania w stylu "wiem ale nie powiem" jest niepoważne tak jak "jestem za a nawet przeciw". Pozdrawiam.
  16. Witam Wyciąganie umów biznesowych jest żałosne tym bardziej że do tej umowy nie doszło. Mogę przepłacić montaż okien w styropianie nawet o 50% z warunkiem że będę miał pewność dobrego i ciepłego wykonania. Taki warunek spełniłyby zdjęcia termowizyjne. To jest wyzwanie dla każdego montażu okien w ociepleniu. Pozdrawiam.
  17. Witam 1kWh z groszku nie jest równa 1kWh z drewna gazu czy prądu, bo różne są koszty pozyskania ciepła. Powiem ci w wielkiej tajemnicy ale nie wyciągaj tego na światło dzienne jak umowy biznesowe z Jareko bo to jest dziecinada. Ja wybudowałem małą elektrownię atomową i mam prąd za darmo. Tym sposobem według ciebie pozbyłem się strat ciepła na montażu okien w styropianie do końca tego wieku. Pozdrawiam.
  18. Witam Aby porównać te trzy wielkości to musisz mieć wspólną bazę. Ja za tą bazę przyjąłem prąd w I taryfie i cenę 0,5 zł/kWh bo w obliczeniach miana są zgodne i proste. Jeżeli przyjmiesz 1kWh w gazie, to dochodzą koszty dodatkowe (piec + kaloryfery + rozprowadzenie + komin + robocizna). Jeżeli przyjmiesz 1kWh z pompy ciepła to dochodzą koszty dodatkowe (pompa + odwierty + rozprowadzenie w podłodze + robocizna). Jeżeli przyjmiesz prąd w II taryfie to koszty dodatkowe są w piecach akumulacyjnych. Możliwości jest dużo i zamieszania jeszcze więcej. Najprostszy jest prąd w I taryfie. Jeżeli wszyscy tak przyjmą to się dogadają, jeżeli nie to będzie zamęt jaki wprowadzasz. Pozdrawiam.
  19. Witam 55 zł jest tylko jako punkt odniesienia i wynik prostych wyliczeń. Jeżeli zdecydujesz się grzać pompą z ziemi to koszty będziesz miał 5X mniejsze. Ale baza do porównań musi być jedna a nie dziesięć bo do niczego się nie dojdzie. Pozdrawiam
  20. Witam zgadzam się z tobą całkowicie tylko liniowy współczynnik strat ciepła 0,3 nie zeruję a tylko zmniejszam do 0,1 gdyż nie uda się zrobić tak dokładny montaż i jest to wartość NIEREALNA do osiągnięcia. Błędy były są i będą. Dlatego zysk w wielkości 0,2[W/mK] jest miarodajny i sensowny oraz prosty do policzenia. Realna jego wartość to 110kWh na okno w roku czyli 55 zł. Teraz trzeba się skupić jak to zrobić dobrze. Pozdrawiam.
  21. Witam widzę że nie zrozumiałeś mnie. Grzać będę gazem bo dom duży i 18 okien. Ale do obliczeń łatwiej jest przyjąć prąd bo jest prostszy i miarodajny. Jeżeli masz prąd po 36 gr to się ciesz ja płacę 56 gr za jedną kWh jednak do obliczeń przyjąłem 50 gr aby nie było sporów. 55 zł strat ciepła na jedno okno było wyliczone kilka postów wcześniej na podstawie wyliczeń Jareko. Pozdrawiam.
  22. Witam jeżeli montaż ciepłych okien z licem muru jest nieopłacalny to wysunięcie ich w połowie jest częściowo opłacalne. Do tego doszliśmy. Lepiej mieć 55 zł niż problematyczne 27 zł na jednym oknie. Pozdrawiam.
  23. Witam zrozumiałem że to wyliczenie jest w moim przypadku i okna Salamander są w warstwie styropianu na 8 cm. Węgarek będzie wynosił mocne 12 cm. Jeżeli gaz jest dwa razy tańszy od prądu to faktycznie zyskam tylko 27 zł na jednym oknie w roku. Tylko w przypadku prądu cała inwestycja to grzejniki elektryczne ( 2000 zł) a gazu (piec + rozprowadzenie + grzejniki + komin + robocizna = ok. 50000 zł). Można więc przyjąć spokojnie do obliczeń prąd bo jest prostszy. Pozdrawiam
  24. Witam błędu tutaj nie widać ale przyjęcie liniowego współczynnika strat ciepła na poziomie zero jest dużym wyzwaniem dla montażystów. Założenie że jego wielkość będzie w granicy 0,1 jest bardziej realne do wykonania. Da to 1,1W co przy 20 stopniach wyjdzie 22W, a w końcu 110kWh i 55 zł. Jest to dalej suma godna uwagi, ale czy od Salamandra, będą w stanie ten montaż zrobić dobrze na tych kotwach JB-D. Pozdrawiam.
  25. Witam rozumie z twojej wypowiedzi że montaż okien okien najcieplejszych to tylko w warstwie styropianu. Straty montażu zerowe więc zyski ciepła największe. Tylko jak to zrobić żeby było naprawdę dobrze a nie tylko na papierze. Na pewno kamera termowizyjna to pokaże. Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...