Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

andrzejpiotr

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

andrzejpiotr's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Witam Początkowy odcinek instalacji mamy chyba omówiony. Ponownie dziękuję za rzeczowość i cierpliwość. Mam jeszcze pytanie dotyczące podłączenia kominka do komina. Co sądzisz o wykorzystaniu rury spalinowej z radiatorem. Znalazłem takie w ofercie np. Darco, Bertrams. Czy faktycznie zwiekszają sprawność kominka? A teraz dalszy odcinek DGP: 1. Z turbiny wychodzę termofleksem fi 150 i jeżeli uda sie, to bez pomocy kolan przechodzę przez ścianę do sąsiedniej piwnicy i od razu pionow przez strop do przedpokoju. A jeżeli kolana będą niezbędne, to jakie. Oczywiście 90* ocynk, ale czy są o łagodnych łukach (jak się nazywają), czy tylko jeden rodzaj? 2, W przedpokoju przy podłodze planuję pierwszy anemostat (an 1). Czyli w tym miejscu muszę zamontować trójnik np. typu T 150/150/125 i bezpośrednio do niego montuję anemostat? Przewód w mieszkaniu będzie obudowany płytą g-k. Czy jeżeli płyta przylega do rury i trójnika to da się zamontować kratkę/anemostat tak że jest zlicowany z płytą g-k? Może są jakieś specjalene trójniki z wąskimi kołnierzami (jak się nazywają)? 3. Dalej w górę i pod sufitem w prawo (kolano?), potem ok. 1 m i trójnik T 150/150/125 (?) i krótkim przewodem termofl. 125 wchodzę do pokoju P2 i przy podłodze instaluję anemostat (an4). W pokoju P1 nie planuję anemostatu bo tu przebiega komin. 4. Ok. 3 m, przejście przez ścianę do jadalni i dochodzę do miejsca gdzie fi 150 rozdziela sie na dwie nitki fi 125. Przy czym fi 150 jest prostopadłe do fi 125. Co zastosować w tym punkcie? Coś co nie jest zbyt duże. Tak żeby od strony jadalni dało się zabudować płytą g-k na równi z przewodami fi 125. 5. Patrząc od str. jadalni - w prawo fi 125 ok. 0,5 m i trójnik T 125 (?) i w nim anemostat (an2, chyba że ten anemostat zamontować w trójniku/skrzynce w miejscu rozdzielenia fi 150/125?), i dalej fi 125 ok. 2 m i przejście przez strop do P3. Czy tu zastosować kolao 90*? Wyprowadzenie byłoby w podłodze w rogu pokoju (an5). Kratka czy anemostat? 6. W lewo ok. 3 m (kuchnia) dochodzę do ściany zewn, i przez strop przechodzę do P4 i podobnie jak w P3 wyjście w rogu w połodze i pytanie jw. Z an3 (w kuchni) chyba zrezygnuję, bo jak zauważyli inni forumowicze, jest blisko kratki wentylacyjnej i ciepłe powietrze uciekało by na zewnątrz. Proszę przeanalizuj ten opis, opierając się na schemacie i wyraź swoje zdanie. Szególnie zależy mi na dobór odpowiednich kształtek, rozdzielazy, trójników, anemostatów, kratek. Zaproponuj konkretne modele, firmy itd.
  2. Rikmen bardzo dziękuję za rzeczową i konkretną pomoc. Będę dalej drążył temat: 1. turbina - jakiej wydajności zastosować? Może polecisz konkretny model 2. filtr - dedykowany do danej turbiny, czy inny najlepiej spełniający to zadanie? 3. termostat - możezastosować reg. obrotów z sondą temp., wiem z wcześniejszych postów i opisów turbin, że można ustawić wew. termostat na min. (5-10 st. C ale to może być za wysoka nastawa - zimny garaż), ale czy można zupełnie wyłączyć ten czujnik w turbinie (nie tracąc gwarancji) żeby pracą sterował tylko regulator obr.? 4. kolano na rurze zasilającej - jeśli dobrze rozumiem jest to kolanoa 180 st. , czy wówczas nie będą zbyt duże opory? a gdybym zastosował w okapie kratkę z żaluzją i w trakcie pracy całego systemu DGP zasłaniał ją (bo przy otwartej kratce i wyłączonej turbinie mógłbym grzać tylko salon - rekreacyjnie) , to może rurę zasilającą wyprowadzić (bez kolana) wysoko - pod sklepienie komory (rura spalinowa jest wprowadzona do komina ok. 0,5 m od sufitu i tutaj powietrze jest najbardziej nagrzane) 5. rura zasilająca, kolano - z jakiego materiału, z izolacją czy bez?
  3. Witam Praktyków i teoretyków DGP chciałbym zapytać o zdanie na temat mojego projektu takiej instalacji w domu (120-130 m2) bez poddasza. A że kominek jest położony w niekorzystnym miejscu - róg salonu - nie mogę wykorzystać samej grawitacji. Chodzi mi głównie o problem umieszczenia turbiny w miejscu, które będzie stosunkowo łatwo dostępne (filtr) i wyeliminowanie zbędnych hałasów. W związku z tym chciałbym zainstalować wentylator w garażu, pod stropem dzielącym salon z garażem i dalej wyprowadzenie instalacji do mieszkania i rozprowadzenie jej do poszczególnych pomieszczeń. Ten zamiar przedstawiłem już w wątku ogólnym. Były pozytywne i negatywne oceny. Może ktoś z Was ma takie rozwiązanie lub je gdzieś widział w działaniu? Proszę więc o zainteresowanie i rady. Jeżeli taki układ będzie sprawny, Waszym zdaniem. to będę miał kilka bardziej szczegółowych pytań. A może nasuną się Wam lepsze rozwiązania? Zamieszczam schematyczne rysunki.
  4. Witam Od ok. 15 lat mam kominek w salonie. Wcześniej był on wykorzystywany "rekreacyjnie". Ale teraz w związku z wysokimi kosztami paliwa - olej opałowy - chciałbym ogrzewać (dogrzewać) nim dom w większym zakresie. Jednak obecnie wystarcza on na opalenie parteru mojego domu. Budowa kominka od zewnątrz: piaskowiec - bloczki b-k (12) - wełna mineralna - folia aluminiowa, wewnątrz żeliwny wkład kominkowy (chyba 12 kW), okap z płyty g-k, od wew. wełna mineralna z folią. U dołu kratka nawiewna, w okapie kratka wywiewna. Jak rozprowadzić gorące powietrze na wyższą kondygnację w sposób grawitacyjny - pokoje P 2, 3, 4. Jakie muszą być średnice przewodów i jak je rozmieścić żeby uzyskać dobry efekt i jednocześnie przewody te nie szpeciły mieszkania (nie ma możliwości ich ukrycia). Zamieszczam schematy obu komdygnacji.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...