Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

piotr.pluzanski

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    23
  • Rejestracja

O piotr.pluzanski

  • Urodziny 17.09.1972

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Zawód
    architekt
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń
  • Jestem na etapie
    planowanie remontu generalnego
  • imię i nazwisko
    Piotr Płużański

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Kraków
  • Województwo
    małopolskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

piotr.pluzanski's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Jeśliby uznać że jest to utwardzenie istniejącej drogi, myślę że miałby tu zastosowanie art 29 ust 2 pkt 5 prawa budowlanego łącznie z art 30 ust 1 pkt 2, czyli mówiąc ludzkim językiem wymagane byłoby zgłoszenie do właściwego organu. Ma to o tyle znaczenie, że niektóre miejscowe plany zakazują utwardzania materiałem rozbiórkowym (na przykład w strefie ochrony uzdrowisk, itp).
  2. Popieram w pełni.
  3. O, fajnie! Są takie wąskie Geberity? Mi się podoba.
  4. Najpierw trzeba zgłosić zmianę kierownika budowy do nadzoru budowlanego (art 44 prawa budowlanego). Jeśli pozwolenie wygasło (budowa została przerwana na ponad 3 lata) to będzie to niemożliwe. Nawet jeśli nadzór przyjmie takie zgłoszenie, to w dzienniku budowy będzie luka powyżej trzech lat. Moim zdaniem, najlepiej wystąpić jeszcze raz o pozwolenie na budowę lub na wznowienie robót budowlanych (art 37 prawa budowlanego) i kupić dopiero po uzyskaniu prawomocnego.
  5. O ile dobrze rozumiem mieszkasz w domu wielodzinnym (z trzema mieszkaniami) a nie n.p. w jednym z trzech segmentów domów szeregowych. Nie ma w prawie pojęcia domu 3-rodzinnego. Remont, w tym wymiana pokrycia dachowego, wymaga zgłoszenia. Zgodnie z art 30 ust 2 oraz art 32 ust 4 pkt 2 prawa budowlanego, do zgłoszenia musisz dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Zwykle, w budynku wielorodzinnym elementy wspólne, takie jak dach, klatka schodowa, itp, należą do wszystkich właścicieli, proporcjonalnie do udziałów w częściach wspólnych. Być może są tu jakieś wyjątki, ja się z takimi nie spotkałem dotąd. To powinno jasno wynikać z aktu notarialnego (n.p. kupna). Moim zdaniem, wynikałoby z tego, że żeby z czystym sumieniem podpisać takie oświadczenie musisz mieć zgody wszystkich sąsiadów niestety. Chyba że macie wspólnotę mieszkaniową i podejmiecie uchwałę większością głosów o wykonaniu takiego remontu.
  6. Tu prawo nie jest chyba zbyt szczęśliwie sformułowane. Jakbym miał się zastanowić, co miał na myśli piszący rozporządzenie, to trochę drogą "reverse engineering" doszedłbym do takich wniosków: - założono średnią szerokość auto 1,8 m - auta zaparkowane są centralnie na miejscach szer 2,3 => to daje 0,25m z każdej strony, czyli masz 0,5m między samochodami, czyli akurat żeby się przecisnąć - z powyższego wynikałoby że należałoby dodać jeszcze 0,25m od strony każdej ściany, żeby uzyskać wymaganą odległość 0,5m - czyli sumując 2,3x2+0,25x2=5,1m Swoją drogą chciałbym zobaczyć minę urzędnika któremu tłumaczysz że chcesz parkować dwa małe fiaty, może już lepiej mini morrisy, albo smarty...
  7. Warunki techniczne par. 12, ust 5) pkt 2: min 4 m „do zwróconego w stronę tej granicy otworu okiennego umieszczonego w dachu lub połaci dachowej”. Jeśli dach z oknem nie jest zwrócony w stronę tej granicy, to rację, moim zdaniem, ma architekt.
  8. Rejestr pokazuje użytkowanie gruntów, a plan przeznaczenie, stąd różnica. Może być jeszcze potrzebne wyłączenie z produkcji rolnej przed pozwoleniem na budowę.
  9. Zgodnie z warunkami technicznymi, przy takie działce można zbliżyć się na 1,5m do granicy ścianą bez okien, albo do samej granicy (naturalnie bez okien). Jednak takie zbliżenie spowoduje automatyczne włączenie sąsiada (tego, do którego się zbliżasz) do postępowania administracyjnego. To znaczy że będzie dostawał powiadomienia listem poleconym o postępowaniu w sprawie twojego pozwolenia na budowę, możliwość wglądu w dokumentację i prawo do zaskarżenia decyzji, jeśli uzyskasz pozytywną. Innymi słowy, chociaż nikt sąsiada o zgodę nie będzie się pytał, to będzie miał możliwość przedłużania poprzez odwołania do kolejnych instancji, w końcu do sądu. Przy 12,3m, minus 4m od jednej strony i 1,5m od drugiej daje 6,8m na szerokość domu. Mało, ale wykonalne, jest jeden haczyk - odległość 1,5m nie może być zmniejszona przez n.p. okapy, czyli krawędź okapu powinna być min. 1,5m od granicy, czyli dom jeszcze węższy, niestety. Miejscowy plan ma niższą rangę niż rozporządzenie (tu warunki techniczne) i w mojej opinii nie może w takiej sytuacji zakazać budowy w granicy (czyli dopuścić tylko bliźniaki) chociaż w praktyce takie rozbieżności się zdarzają
  10. W kwestii formalności: Sporo możesz doczytać m.in. w art 29 prawa budowlanego. Najlepiej poradzić się projektanta na miejscu. W skrócie: - remont, wymiana pokrycia dachu, docieplenie - wymaga zgłoszenia. Co ciekawe w remoncie dopuszcza się użycie innych materiałów niż pierwotnie, pod warunkiem że odtwarzasz stan pierwotny (stąd tzw. remont z wymianą substancji). - przebudowa, zmiana konstrukcji dachu, adaptacja poddasza na użytkowe, nowe okna połaciowe - itp - wymagają pozwolenia na budowę w zwykłym trybie. Warunków technicznych (w tym odległość od granic) nie stosuje się przy remoncie, ale przy przebudowie już tak. Dopuszcza się ekspertyzy (rzeczoznawca oraz p-poż) jeśli przebudowywany budynek nie spełnia warunków technicznych. - wyburzenie budynku stojącego przy granicy będzie wymagało pozwolenia na rozbiórkę (tryb jak pozwolenia na budowę)
  11. U mnie, w starym domu, położyłem na stropie wełnę mineralną luzem z roli, 15 cm i przykryłem tanią folią dachową (paro-przepuszczalną). Idealnie byłoby dać 25cm. Można dociążyć n.p. płytą OSB. Otwór w stropie możesz zamknąć prostą konstrukcją drewnianą: rama dookoła, belki do ramy, od góry n.p. płyta OSB, tak żeby wełna leżała w jednej płaszczyźnie. Od dołu płyta G-K. Jeśli schody są otwarte na salon, będzie to trochę dziwnie wyglądało - da się zrobić drzwi na dole schodów? Ew ścianka i drzwi na spoczniku. Jeżeli potrzebny jest łatwy dostęp do poddasza, to potrzebny będzie wyłaz. Raczej nie używał bym styropianu ze względów p-poż. Jest też problem - w takiej przestrzeni lubią się zagnieździć myszy, jeśli znajdą jakąś szparę do środka. Oczywiście zakładam, że poddasze nie będzie "użytkowe" w tym czasie.
  12. Zgłoszenie też będzie wymagało jakiejś formy projektu i co najmniej wykazania zgodności miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Mam nadzieję że wu-zetki na zawsze znikną z naszego krajobrazu. Niemniej jednak nasze prawo budowlane jest niewiarygodnie zbiurokratyzowane i każda próba uproszczenia tego systemu jest cenna, bo warta konkretne pieniądze tracone obecnie w morzu formalności i komplikacji. Ja jestem za i życzę powodzenia.
  13. Pracowałem jako architekt 8 lat w Irlandii, jestem członkiem tamtejszej izby architektów. Mogę z całą stanowczością powiedzieć że ilość biurokracji budowlanej w polsce przerasta irlandzką w stopniu trudnym do wyobrażenia. Właściwie jest to temat na książkę a nie na wpis. Tylko jeden wątek - pieczątki: na jednym rysunku polskiego zagospodarowania terenu można czasem doliczyć sie >10, a w irlandii, w projekcie budowlanym czyli w u nich w planning application = 0! Mówię o całym projekcie, nie o jednym rysunku.
  14. A czemu nie podciągniesz ściany fundamentowej wyżej? Izolacje poziome podłogi na gruncie i ściany powinny być połączone, ale nie muszą być w jednej linii, jak na twoim szkicu. Innymi słowy, izolacja podłogi może być niżej a ściany wyżej, trzeba odpowiednio połączyć jedno z drugim. Co do wysokości nad gruntem, to 15cm to moim zdaniem absolutne minimum, raczej stosuje się 45cm - chodzi o zaleganie śniegu w naszym klimacie + elewacja na niższym poziomie łatwo się brudzi. No ale to wszystko teoretyzowanie - prawidłowej odpowiedzi mogą ci udzielić tylko kierownik budowy lub projektant, znający cały projekt, teren, wszystkie uwarunkowania, itp itd.
  15. Garaże nie są wymienione na liście obiektów zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę (patrz art. 29 Prawa Budowlanego) czyli jak słusznie zauważył william wymagają pozwolenia na budowę w zwykłym trybie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...