Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

juzer

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    12
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez juzer

  1. Co ja na to poradzę? Temperatury są wysokie, ryje człowiek w ziemi do wieczora, prysznic obowiązkowy Rozumiem, że to małe zużycie wody wg Ciebie? Nie lubię wrzątku pod prysznicem, zwłaszcza w takie upały, może to tłumaczy niskie zużycie wody. Zresztą, sprawdziłem na wyświetlaczu prysznica temp. wody gorącej 50 C (podawanej z pompy) i tej już w słuchawce 32-35. Te 12,2L wody na dobę trochę mnie dziwi, zwłaszcza, że około 10 L ciepłej wody bierze zmywarka. Choć z drugiej strony w temacie "jaśkowych wynalazków" jasiek założył liczniki na ciepłą wodę i zimną i mu wyszło, że chyba około 22L na dobę zużywa cwu na 4 osoby. Wszystko zależy od tego czy wanna czy prysznic, jaka temp. na zewnątrz itp. itd. Ja tutaj, zgodnie z tematem wątku, podaję moje zużycie. Postaram się zrobić kilka fotek głównej winowajczyni zamieszania wraz z licznikiem i wkleić. Uaktualniam dane z licznika energii na pompie: wczoraj wieczorem 20kWh.
  2. Uaktualniam dane dot. zużycia energii przez PC. Wczoraj wieczorem pompa dobiła do 16kWh. Też się zastanawiałem dlaczego takie niskie zużycie. Może to być wadliwie działający licznik (elektroniczny z castoramy), może za sprawą wysokiej temp. powietrza zasysanego z poddasza (będzie bolało w takim razie zimą, ale moja w tym głowa, żeby pompę oszukać, że panuje u nas wieczne lato). Ale na razie wyłączyłem w opcjach pompy grzałkę i działa wyłącznie poprzez wymiennik. Czyli mam po prostu (co do zasady pobierania energii) działającą małą lodówkę + wentylator zasysający powietrze. Zbiornik jest raczej dobrze zaizolowany, po wyłączeniu pompy strata ciepła wynosi około 2 stopni na dobę. Po zalaniu pompy wodą o temp. 15 stopni zagrzanie jej do 50 zabrało jej, z tego co pamiętam, około 8 godzin.
  3. Witam, PC do CWU Ariston Nuos Evo 110, koszt pompy ok. 4000zł, montaż samodzielny (i dobrze, bo to banalnie proste i zaoszczędziliśmy około 1200-1500 za usługę montażu). O kosztach użytkowania piszę w innym wątku : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-WYST%C4%84P!!!&p=5502400#post5502400
  4. Miesiąc po założeniu licznika energii na PC do CWU. PC ma zasobnik 110 litrów. Pracuje ciągle w trybie GREEN (bez grzałki), temp. ustawiona na 50 stopni C. Czas pracy ma ograniczony do 5 godzin pracy na dobę, zasysa ciepłe powietrze z poddasza, zimne wyrzuca na spiżarkę. W domu 2-4 osób, prysznic + ciepła woda podłączona do zmywarki (zmywanie średnio co 2 dni). Spostrzeżenia: - ciepłej wody nie sposób wyczerpać (po 4 osobach kolejno pod prysznicem temp. na zbiorniku "spada" do 43-45 stopni - zużycie energii przez miesiąc: 15,8kWh Zadowoleni jesteśmy.
  5. juzer

    którą POŚ drenażową

    Bardzo drogie, rzeczywiście. Mamy oczyszczalnię EKO 2000 TUNEL (z drenażem na tunelach) i zamontowaliśmy ją sami. Jeżeli nie boisz się kopać i się pobrudzić to polecam kupić i zakopać samodzielnie. Do oczyszczalnie jest instrukcja montażu. Kopiesz sam albo wynajmiesz na godzinę koparkę. Wiele przy montażu zależy od tego jaką masz przepuszczalność gruntu ale to też jest opisane w instrukcji. Drenaż tunelowy jest odrobinę droższy w zakupie ale zwraca się z nawiązką podczas zakopywania, ponieważ nie potrzebuje dużej ilości żwiru (analogiczny drenaż oparty na samych rurach drenażowych to 3-4 razy więcej żwiru do kupienia i wysypania). EKO 2000 na tunelach kupisz za niespełna 4000zł. Do tego około 1000zł na żwir i koszt rur ściekowych od budynku do osadnika - około 16zł/2 metry rury. Nie jest też potrzebny przedstawiciel na Twoim terenie, do nas oczyszczalnia przyjechała kurierem ponad 500km:yes:
  6. refleksje po samodzielnym montaży pompy ciepła: można a tak poważnie to podziękowałem instalatorowi na czym zaoszczędziliśmy 1500zł (usługa montażu), ok. 300zł za super zalecane i niezbędne rury na powietrze wlotowe i wylotowe marki Ariston o średnicy 150 (pomarańczowa 160-tka za 25zł pasuje jak ulał, nawet nie trzeba uszczelniać). Pompa zasysa na razie ciepłe powietrze z poddasza i wyrzuca chłodne na pomieszczenie gospodarcze (będzie tu też spiżarnia). Pompę ustawiłem w tryb pracy Green, pracuje tylko jako pompa ciepła bez wspomagania grzałką. Zbiornik 110L, ustawiona temp. minimalna wody na 50*C. w ciągu doby ograniczyłem jej pracę do max 8 godzin. Temp. wody wlotowej 15*, pompa pracuje 3 dzień i temp. w zbiorniku pomiędzy 45-50*C.
  7. adam_mk: niech zgadnę.. komponenty to groszówka, masz gdzie, zrobisz sam.. elektrownia szczytowo-pompowa?
  8. Już po wizycie instalatora pompy ciepła. Czy tylko my mamy wrażenie i nas to spotyka, że każdy instalator traktuje nas jak totalnych laików i doi kasę na potęgę??? Nie dość, że nie można się doprosić o szczegółowy koszt montażu i materiałów, nawet nie jest w stanie podać dokładnej ceny pompy, to jeszcze liczy sobie za montaż 3.000zł Toż to równowartość pompy. Wobec wątpliwości co do stanu psychiki instalatora i na złość jego pazerności kupiliśmy pompę ciepła samodzielnie i sami ją zamontujemy.
  9. P.W.APIS z Biłgoraja, budują domy z drewna. Znasz? Oby tylko nie była to Twoja rodzina A żeby nie był to OT to dziś poznam opinię instalatora pompy ciepła na temat mojego pomysłu ze szklarnią. Ciekawe czy będzie to kubeł zimnej wody na głowę..
  10. Arturo72 - cytat z instrukcji pompy do cwu: "Nominalny przepływ powietrza: 100-200m3/h" ale jutro przepytam szczegółowo na ten temat instalatora. DEZET - dach pokryty dachówką ceramiczną, czarna jest co prawda, ale będzie jak u Arturo72. Dlatego wybór pada na szklarnię. Wiem, że odruchowo każdy broni swojego pomysłu, tak i ja bronię swojego Na razie wkradła się modyfikacja do wymiarów szklarni, będzie prawdopodobnie powiększona do około 60m3 - 3x8x2,5m; (wszystko zależy od wymiarów i kosztów szkła jakie uda mi się znaleźć). Pompa będzie potrzebować w trakcie pracy około 3m3 powietrza/min, czyli powinno się zdążyć odrobinę dogrzać w takiej kubaturze. P.S. przeglądając dziennik jasiek71 widzę, że dom buduje nam firma z Twoich okolic
  11. DEZET, komtur II - dziękuję za odpowiedź, właśnie o konstruktywną opinię mi chodzi. W środę mam spotkanie z instalatorem pompy ciepła i wtedy wypytam, czy takie rozwiązanie wg niego ma sens. Co do ekranów to ich funkcją będzie odbijanie światła słonecznego w kierunku solara, a nie dodatkowego nagrzewania powietrza w szklarni. Zgadzam się z tym, że promieniowania tzw. cieplnego ekrany nie odbiją (podczerwieni) ale światło widzialne już tak, a to światło również niesie energię cieplną. Przyznaję Wam rację, że jest to trochę przerost formy ale jak nie spróbuję to się nie dowiem. Pomysł wziął się stąd, że użytkownicy takich pomp ciepła biorą najczęściej ciepłe powietrze z garażu i podczas tego garaż wychładza się do około 15*. No to pomyślałem, że można skonstruować pomieszczenie, które będzie miało ciągłe ładowanie energią cieplną (słońce), a nie wychładzać dom. Rzeczywiście, kubatura szklarni może być za mała, to się okaże. Pompa ciepła ma przepływ powietrza 100-200m3/h. A z tą kozą to rzeczywiście, przesadziłem Pomysł na pewno wymaga dopracowania. Zastanawiam się i będę musiał o tym porozmawiać z instalatorem, czy wyrzutu powietrza nie skierować na wejście do szklarni. Ale tu muszę poczekać aż instalator powie mi coś na temat temperatury powietrza wyrzucanego z pompy.
  12. Witam wszystkich. Pierwszy post na forum.. A co sądzicie o innym rozwiązaniu? Mamy dom drewniany w trakcie budowy. Ogrzewanie będzie elektryczne, kaloryfery, kotłownia w pomieszczeniu gospodarczym. Planowane rozwiązanie: pompa ciepła Ariston pow-woda do ogrzewania CWU (zbiornik 110L), do tego kocioł elektryczny, który będzie pobierał wodę z zasobnika pompy i ew. dogrzewał jeżeli będzie potrzeba. Jako, że pompa ma warunki pracy od -5*C to: - latem pobór powietrza przez rurę z poddasza nieużytkowego - wiosna, jesień, zima - pobór powietrza ze szklarni, która będzie postawiona zaraz obok domu (strona nasłoneczniona przez cały dzień). Na dniach będą nam robić podbitkę, planuję umieścić w niej 2 rury, którymi będzie zasysane i odprowadzane powietrze do/z pompy. Co do szklarni. Obecnie jestem na etapie planowania jej rozmiarów i materiałów do wykonania. Wg mnie rozmiary min. 4x2m, wysokość 2m, dach z lekkim spadem. Całość uszczelniona. Zasysanie powietrza przy dachu. Podłoga izolowana (styropian). Całość uszczelniona (pianka), ponieważ zasysanie powietrza będzie odbywać się przez rurę na poziomie ziemi. Zimne powietrze ma przechodzić przez wymiennik ciepła (ciepła woda będzie ogrzewać powietrze z dworu). Ciepła woda będzie uzyskana przez domowej roboty solar umieszczony w tejże szklarni. Aby zmaksymalizować ogrzanie powietrza w szklarni i solarze planuję umieszczenie kilku ekranów odbijających i skupiających światło słoneczne (ściana szklarni od strony domu, ew. kilka ekranów w pobliżu szklarni, jeżeli nie będą "psuły" krajobrazu (cała instalacja będzie na tyłach domu). Żeby całość działała również w czasie gdy pada śnieg zastanawiam się, czy nie rozważyć wstawienia do szklarni małej prostej kozy, żeby w ciągu tych kilku-kilkunastu legendarnych -25*C dni w roku przepalić, żeby śnieg na dachu szklarni stopniał i podgrzać atmosferę. Zgodnie z duchem tego tematu wszystko ma być proste, wykonane samodzielnie, tanie i mało zawodne. Sens całej instalacji jest taki, że pompa ciepła (jest dosyć tania jak na pompę) ma mieć wyobrażenie, że przez cały rok panuje u nas lato i COP nie będzie leciał na łeb/szyję jest to alternatywa do rozwiązania pobierania ciepłego powietrza dla pompy z garażu (nie mamy) czy innego pomieszczenia w domu. Proszę o ew. opinie i zwrócenie uwagi na wady/zalety tego rozwiązania.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...