Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pst25

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    42
  • Rejestracja

O pst25

  • Urodziny 10.06.1987

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Bełchatów
  • Województwo
    łódzkie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

pst25's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

  • First Post Rare
  • Collaborator Rare
  • Conversation Starter Rare
  • Week One Done Rare
  • One Month Later Rare

Recent Badges

15

Reputacja

  1. Tak, planuje. Dlatego nie wiem jaką wysokość zostawić. Znalazłem informację, że ten 1 cm trzeba zostawić poniżej ramy jak planuje się progi.
  2. Witam. Chciałem jakoś zakończyć pod przyszłą warstwę. Wiem, że XPS trzeba matowić by klej złapał. Ja znalazłem informację, że musi być nawet centymetr poniżej ramy jakbym chciał taras itp. robić. I przez to nie wiem co dalej...
  3. Witajcie, jestem na etapie ocieplania bloczków betonowych. Przy HS nie wiem jak się zachować. Niektórzy mówią, że powinno być 1 cm niżej, od dolnej ramy okna. Potem ktoś może XPS okładał siatka i klejem ? Podobno muszę na równo wyprowadzić powierzchnie klejem, by był dobry styk z późniejszym styropianem elewacyjnym.
  4. Jaka rzeczowa odpowiedź ! Tak, straszą mnie że będzie rosa na odcinkach w domu. Ale masz rację, zawsze nie zaszkodzi zaizolować, choć dostęp mam wstrętny. Podobno jest jakaś izolacja kauczukowa. Spróbuję się dowiedzieć co to i tym sposobem spróbuję. W domu rodziców mam ponad 8 stopni na wejściu a 4 na powrocie.
  5. Witam. Jestem na etapie budowy. Planuje pompę gruntową z 3 odwiertami. Mam wyprowadzone węże na zewnątrz pod podłogą, jak na zdjęciach. Uważam za dobry pomysł, jednak ostatnio ktoś powiedział że będę miał dużo skroplin na wężach. Nie wiem ile w tym prawdy. U rodziców jest dobrze. Jak uważacie? Czy ciągnąć osobne węże po posadzce i ukryć w styropianie ?
  6. Dziękuję za odpowiedź. Niestety zbyt ambitnie podszedłem to tematu. Faktycznie parametry oczekiwane a faktyczne mogą znacząco się różnić. Zdecyduje się na odwierty pionowe. Mam to przetestowane. Dodatkowo duża działka mnie nie ogranicza.
  7. Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie pompy ciepła gruntowej. W domu rodzinnym mam pompę ciepłą gruntową. Źródło +8 stopni przy temperaturze zewnętrznej -14 stopni, więc jest naprawdę dobrze. Buduję jednak nowy dom. W przyszłym roku będę chciał pompę podłączyć. Mam koparkę i ze względu na cięcie kosztów myślałem o kolektorze gruntowym. Kolektor gruntowy: Znalazłem, że z 1 metra kwadratowego gruntu można uzyskać około 20-50 W energii cieplnej w ciągu sezonu grzewczego. Planuję przewody ukryć w glinie na głębokości 2 metrów. Dlatego może zbyt optymistycznie, ale liczę na 40 W. Przykładowo, dla domu o zapotrzebowaniu na energię cieplną wynoszącym 10 kW, potrzebny będzie kolektor o powierzchni około 250 m². To oznacza, że potrzebuje około 333 metrów bieżących węża, przy założeniu rozstawu rur wynoszącego 0,75 metra. Ale zszedł bym do 3x100 m.b. bo chyba pompa nie może mieć więcej. Czyli koszty około 10 000 zł za całość (przewody, czynnik, robocizna). Dla odwiertów będzie ciężej, bo nie wiemy co jest niżej, ale: Wydajność odwiertu zależy od typu gruntu i może się wahać od około 30 do 70 W/m. Załóżmy, że wydajność odwiertu wynosi 50 W/m (średnia wartość dla typowego gruntu). Wychodzi mi około 200 m odwiertów. Myślałem 3x70 m Tutaj koszt to min 22 000 zł pewnie. Pytanie do Was, jak uważacie ? Odwierty znam, ale czy warto inwestować w kolektor gruntowy, czy to jest strata czasu i pieniędzy ? Plus, że wszystko mogę zrobić sam i znacznie taniej, ale czy ma sens ?
  8. W sumie nie wiem też jakie powinny być ciśnienia na podłogówce ? Jak jest u Was? Mam jeszcze jedno wyjście z pompy jakby na grzejniki, bez mieszacza. Może wykorzystam to wyjście i założę mieszacz. Podłączę pod osobny rozdzielacz ? Nie ma czegoś do zwiększenia mocy na danej pętli ? Chodzi o ilość przesyłu wody.
  9. [ATTACH=CONFIG]467634[/ATTACH] Tak wygląda u mnie podłoga. Pokój 4x4, około 8 metró od pompy ciepła
  10. ololek: Mam pokoje obok siebie. Ściana wspólna na wschód. Ten od północy jest cieplejszy niż ten od południa. Przepływy ten od południa ma znacznie gorsze i tutaj upatruje wady. Kaizen: Tym razem zastosowałem Inhibilator i może pomoże na twardą wodę. Co do zapowietrzenia to mam odpowietrzniki automatyczne na końcach rozdzielacza podłogówki. Była bardzo brudna instalacja i to po niecałym roku. Dobrze wyczyściłem i wlałem nową z Inhibilatorem. Przepływy się nie poprawiły...
  11. Teraz przy bezpośrednim nalewaniu wody z sieci to nie odpowietrzałem. System podpięty jest na sztywno, więc nie ma miejsca na powietrze. Tak uważam, czy się mylę?
  12. Witam. W międzyczasie: 1. Wlałem preparat do czyszczenia. Chodziło ponad 5 dni. 2. Pompę, bufor i układ podłogowy (każda pętla z osobna) został zalany wyczyszczony i zalany świeżą wodą. Woda dość brudna leciała jak na niecały rok używania. 3. Dodałem preparat do nowej wody - Inhibitor Przepływy raczej bez zmian... Niestety filtr magnetyczny nadal wyłapuje jakieś elementy i nie wiem, czy się tym bardzo martwić.
  13. Witam. Problem jest prawdopodobnie woda z kranu. Cały układ zapchało. Mam taki plan: Cleaner F3 - do wyczyszczenia instalacji. Rozważam zostawić na tydzień by dobrze wyczyścił układ (układ jest nowy i ma rok). PROTECTOR 0,5L INHIBITOR x2 - Do nowej wody i zabezpieczenia instalacji Jakieś inne pomysły ?
  14. Witam. Mam dom (180 m) z gruntową pompą ciepła. Chwilowo jest podłączona połowa domu, bo w reszcie nie ma podłogówki. Problem mam z dogrzaniem pokoju wysuniętego najdalej od źródła ciepła. Pokój około 12 m2, oddalony od źrodłą ciepłą o około 5 metrów. Niestety błędem jest zastosowanie 1 pętli, przez co owa pętla przekracza 80 m.b. Największy problem upatruje chyba w pompie obiegowej. Nie wiem czy mogę nazw używać. Miałem firmową pompę o wysokości podnoszenia 4m. Początkowo było ok, bo przepływy były nawet 2 litry. Jednak po roku ją wymieniłem i oddałem na reklamacje, bo z trudem teraz 1 litr na pętli osiągała. Kupiłem zamiennik za połowę kwoty, ale już 8 m. wysokość podnoszenia. Było krótko dobrze, ale minął miesiąc i znowu mam małe przepływy. Co może być ? Na rozdzielni są odpowietrzniki. Rury doprowadzające do podłogówki są grube. Jak zamknę inne pętle, to osiągam duże przepływy, ale nie o to chodzi. Jakieś pomysły ?
  15. Czy mogę drugi zbiornik (np. 200l. ) podłączyć w szereg ? Pompka między głównym zbiornikiem a pomocniczym i powrót do instalacji do podłogówki.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...