Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mkupiec

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    21
  • Rejestracja

O mkupiec

  • Urodziny 01.01.1982

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Bielsko-Biała

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

mkupiec's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Planuje poziom tarasu na równo z drzwiami wejściowymi. Podłoga domu jest 30 cm nad chudziakiem. Z zewnątrz domek ocieplany jest własnie 15 cm styropianu do ocieplenia z ziemi dochodzić ma planowane 10cm styroduru tam gdzie drzwi styrodur planuje do wysokości podłogi. Jak wykonać skuteczną izolacje tarasu ze ścianą ? jak połączyć bruk z elewacją?.. Obecnie ziemia jest 10cm poniżej izolacji poziomej co daje 40cm do podłogi. Problem wydaje się bardzo częsty a informacji o rozwiązaniach praktycznych niewiele Chciałbym uniknąć drewnianych podestów.
  2. mkupiec

    "radiator" do kominka

    Ile ciepła potrafi odebrać z dymu taki radiator : http://allegro.pl/show_item.php?item=2616599514 ? Pytam kogoś kto ma porównanie empiryczne, a najlepiej jakieś pomiary lub porównania, czy to bardzo to 20*C czy150*C mniej w komin.
  3. rosomakx4 Poczytaj o skroplinach w kominku i wymiennikach wodnych to jeden głównych z problemów pomysłu. Kiedyś miałem pomysł zasypania rury dymowej od zewnątrz dużą ilością piachu, coś jak twój pomysł tyle że piach zamiast wody i inne ilości materiałów
  4. mkupiec

    Kominek Trocia

    Truciu jeśli możesz napisz proszę coś o temperaturach jakie osiąga sam wkład i rury. Za jakieś 2-3 tygodnie będę podejmował temat zabudowy identycznego paleniska w nieco innej koncepcji.
  5. CPA- Ceramiczne Płyty Akumulacyjne. Taki skrót ma cebud na swoje płyty. Obliczyłem prostą bryłę i wyszło ok 8,5 m2 * 320zł/m2 = 2560 + zakładki + kleje 3000 za materiały lekko, pracy nie licze - lubie się realizować w takich wyzwniach. Stąd moje pytanie o półśrodki i tańsze rozwiązania technologiczne do rozwżenia.
  6. Dzięki takiej tabeli szukałem. Tak Będzie Grawitacyjne DGP. Było od początku w planie Rury już kupione, otwory wykute Dlaczego CPA?.. chciałbym aby grzało obudową a nie tylko konwekcją. Strasznie drogo wychodzą materiały na ciepłą obudowę. Zastanawiam się czy jak mnie nie przyciśnie bardzo $$ to nie zabudować tylko frontu z CPA .. Czym jeszcze można obudować kominek na ciepło i czy praktykowane są łączenia zimnych materiałów z materiałami ciepłej zabudowy ?..
  7. Zrobiłem mały test z palnikiem i granitową kostką. Wychodzi na to że granit nie przepada za otwartym ogniem skruszał w miejscu płomienia 1200*C cała reszta jednak nagrzała się bardzo ładnie do 400* i stygła bardzo długo, bez pęknięć i odłamków. jeden cykl to nic, ale materiał jest obiecujący. Zdziwiła mnie jego właściwości przewodzenia ciepła mianowicie powolutku wyrównują się temperatury w kostce. Zagmatwałem . Tak rzuciłem myśl o wymuszeniu ruchu powietrza wewnątrz obudowy by zwiększyć sprawność radiatora i zagospodarować ciepło spalin nawet w małych obudowach z KG Liczyłem że ktoś podejmie myśl, wypowie się. Jak zwykle 0 merytoryki. Trzymam się planu: stelaż stalowy nad kominkiem + rury stalowe z radiatorem + granit wkoło. i ciepła obudowa z CPA 60% projektu mam już kupione. Szukam jeszcze płyt CPA lub odpowiedników w dobrej cenie.
  8. 300* to bardzo dużo jak na całość masy ale miejscowo 300*C koło rury może sie zdarzyć. Zrobię mały eksperyment ogniowy. Pomęczę przez 2 dni w kilku cyklach palnikiem kostkę brukową z pirometrem w ręku dam znać jakie wyniki. Mam tylko nadzieje że nie będzie niebezpiecznych odłamków z naprężeń. Czy może się wypowiedzieć materiałoznawca w tym temacje. Czy wie ktoś jakie temperatury osiągają nagrzane termokręgi ? Prosiłbym też o kilka danych odnośnie zasadności stosowania radiatorów na rurę ile to daje Pojawił się też genialny pomysł w mojej głowie aby w obudowie zamontować wymuszony obieg powietrza + radiatory na rurach dymnych. Takie wewnętrzne DGP w obiegu zamkniętym do ładowania granitu wewnątrz bryły obudowy. ruch powietrza podniesie to wydajność wymiennika. W takim układzie można wtedy masę akumulacji ułożyć obok kominka lub gdzieś tam. + znacznie zwiększona sprawność kominka poprzez zmniejszenie temperatury to tak jak procesor w komputerze bez wiatraczka i z wiatraczkiem + możliwość umiejscowienia masy poza kominkiem + możliwość integracji z dgp + można obudować rurę spalinówke z radiatorem blachą i tłoczyć tą szczeliną powietrze do bufora lub ogrzewać obudowe. + można wykonać tanio własnymi rencami - potrzebny prąd i spoooro masy która da rady schłodzić powietrze - wentylator który hałasuje - wentylator musi wytrzymać wysoką temperaturę + cały widz polega na tym aby uzyskać powietrze o jak najwyższej temperaturze wiec tłoczymy od góry do dołu wzdłóż rury z radiatorem zbieramy je znad wkładu i do granitu, schłodzone grantem odmuchuje wkład od spodu i idzie znowu do góry radiator i granit. niemoge sobie wyobrazić by granit po 2h palenia nie nagrzał sie od powietrza. pytanie tylko o ile jest w stanie schłodzić powietrze czyli ile masy musi " obdmuchać" tak czy inaczej sporo ciepła nie zwieje w komin to tyle moich przemyśleń na dziś
  9. Wkład wybrany - Pama diablo 2. dosyć tani o dobrych parametrach bezrusztowy. +ponad 160kg, +spory załadunek, +spalanie górne, +system czystej szyby +wysoka sprawność jeśli wiarygodna +niska cena - brak szybra wbudowanego. Mam obecnie kilka przemyśleń. 1 Czy stalowa konstrukcja wytrzyma liczne zmiany temperatury i jakiej stali użyć i czym zabezpieczyć pomalować . Jaką zachować odległość konstrukcji od rury dymnej. 2 chyba zdecyduje się na pomieszanie krawężników z dużą kostka granitową z racji ja to że kostka będzie miała mniejsze naprężenia z racji na łatwiejsze nagrzanie całego elementu. 3 fundament mam tydzień - dwa do decyzji czy pod kominkiem dawać styro tak jak na całośći salonu pod podłogówkę + ekstra zbrojenie, czy też zrobić poletko z winterbergów na chudziaku (prawie wysokość na gotowo) za to pewna nośność. 4 Zaryzykuje i nie dam szamotu wobec tego jak blisko kostki granitu wkoło rury dymnej. 5 czy potrzebuje szyber technolog firmy twierdzi że nie; średnio mu wierze. W akumulacji wydaje się być niezbędny. 6 plusem pomysłu jest możliwość skalowania akumulatora zaczne od 300kg granitu i popale kilkanascie razy bez obudowy z CPA, ocenie sprawność, i trafność rozwiązania
  10. Sprawę przemyślałem raz jeszcze i na chwilę obecną przymierzam się do zastosowania solidnego stołu stalowego z warstwa cegły szamotowj ułożonej luźno wkoło rury i jako drugą warstwę granitowe krawężniki . Warstwa szamotu powinna złagodzić szok termiczny granitu i ograniczyć jego erozje Boje się trochę o stabilność takiego rozwiązania ze względu na rozprężenia materiałów, szczególnie stali myślę wiec nad klatką stalową nad stołem z materiałem akumulacyjnym jako zabezpieczenie i ew siatka na kratownicy stołu . Do przemyślenia mam sporo bo kwestie wydajności, opłacalności i stabilności takiego rozwiązania w porównaniu do zakupu termo kręgów OWO element 100x20x20 granitu to ok.100kg masy jedna warstwa 4 elementów bedzie ważyć wiec ok 350kg docelowo 3warstwy =~1000kg wysokość do 1m Jeśli rozwiązanie nie zda egzaminu rozbiorę całość porostu i kupie gotowe rozwiązania. mam stan SSZ wiec to nie taki problem jeśli jest czas i chęci . Proszę o komentarze i sugestie mam ponad miesiąc do realizacji. Budżet 1200 zł na akumulacje
  11. Beton dąży do piachu w takich warunkach to rozumiem jednak patrząc na mojego 7 - letniego murowanego grilla gdzie paleniska betonowe jest 3 cm poniżej rusztu z drewnem nie wydaje mi się że erozja jest aż tak szybka jak wyżej opisane. Cały szkopuł jak sadzę w równomiernym nagrzewaniu betonu i napięciach pomiędzy różnymi frakcjami. Zastosowanie stalowej wanny u podstawy łapiącej drobiny piachu może nie być głupie . Pomysł z beczką wydaje się logiczny lecz wprowadza spore komplikacje tego chciałbym uniknąć Wcześniej myślałem o wykorzystaniu granitowych krawężników ~10zł/szt - 20kg czyli 500kg za 250zł na allegro. jednak to elementy niestandardowe i mogą nie być tak stabilne jak ustawne bloczki betonu. Czy elementy granitowe są bardziej odporne na temperaturę ?... Rozumiem że niektórych Państwo drażnią tego typu pytania lecz proszę o rzeczowe odpowiedzi.
  12. Czy może Pan przybliżyć gdzie widzi Pan źródło problemu?.. Na chwile obecną planuje Całość pod folią w uszczelnionej silikonem oprawie, wystający obły element ponad nadbitke 12 raptem 6mm lutowane przewodów wewn. oprawy bezpośrednio do led-a napięcie instalacji 12v. temperatura oprawy przy ledach pomijalna. bezpiecznik 5A za zasilaczem. Sam wykonam instalacje wiec bedzie starannie .
  13. Gadałem z cieśla - jest to do zrobienia w nadbitce 12 lub 22 bez ingerencji w folie trzeba tylko trafić między łaty . Zaleje całość od góry silikonem przewody poprowadze giętkimi pojedyńczymi linkami 1,5mm2 lub kablem głośnikowym Projekt w toku.
  14. Mam w planach budowę kominka z ciepłą zabudową. Sam kominek będzie mocy ok 10KW i bedzie miał 1.8-2m m rury dymnej do czopuchu. Zastanawiam się nad wykorzystaniem masywnego stelaża na którym wkoło rury ułożyłbym luźno bloczki betonowe pozostawiając kilka cm luzu wkoło stalowej rury. czy ktoś praktykował beton jako materiał akumulacyjny.. szacuje że zmieszcze min 200 kg Szacuje że po 2. h palenia taki beton rozgrzał by się bardzo oddając jeszcze przez kilka godzin po wygaszeniu ciepło. Czy zwykły beton jest w stanie wytrzymać takie zmiany temperatur? Co może się z takim betonem stać i jak mocno może się nagrzać Beton ma sorą bezwładności cieplną wiec podejrzewam że szybko nie nabierze temperatury ale i też szybko jej nie odda. Wiem że są termo-kręgi i gotowe stelaże Pana Bohusza lecz szukam na tym polu oszczędności. Pozdrawiam Marcin
  15. Czy spotkał się ktoś z oświetleniem elewacji w przypadku nadbitki nie podbitki? Proszę o ocenę wykonalności takiej instalacji na oprawach g4 które są jak mniemam najcieńsze najcieńsze znalazłem np takie http://www.masterled.pl/sufitowa-oprawa-punktowa-g4.html http://www.skoff.com.pl/produkt/oswietlenie-meblowe/oprawy-meblowe/rotondo-1 Do tego ledy 2-3w 12 V całość planuje od dachu zalać silikonem aby podnieść nieco szczelność opraw meblowych. o ile tylko ocenie wartości do jakiej się te ledy nagrzewają Dach będzie kryty dachówką, pełne deskowanie rozprowadzenie elektryczne 2x1,5 24 pkt świetlne. Proszę o ew. sugestie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...