Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

TG-Tays

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    40
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Województwo
    opolskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

TG-Tays's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. A czy w przypadku CWU masz tak samo zrobione? Odwrócenie temperatur także tu nie zaburzy jakoś pracy układu (podbicia taryfowe, histerezy i inne aspekty powiązane?)
  2. Dotychczas ciągle nie możemy utrafić idealnych warunków wewn. bo często 21st C to za chłodno a 22 za ciepło (ciągle zmieniamy - żona potrzebowałaby "półstopnie") - zapewne duże znaczenie ma odczuwalność oddawania ciepła podłogówki trochę niezależnie od samej temperatury wewn. na jednym centralnym czujniku wewn (jest umieszczony raczej reprezentatywnie). Chodzi mi o to że często jak osiągnięte jest 21 st to nie grzeje od dłuższego czasu i chłodna podłoga daje większe uczucie "chłodu" niż jeśli przy zadanej Temp 22st C jest także 21 st wewnątrz ale układ grzeje i oddaje ciepło mając za cel dojście do tych 22st C. Oczywiście widzę też ogromne i oczywiste znaczenie tego czy słońce przez naszą dużą ilość okien przegrzewa pomieszczenia oraz ruch lub jego brak (to czy/jeśli coś robimy np sprzątamy itd) Pryz tym wszystkim powyższym - widzę niskie ciśnienie DZ podczas pracy PC (jak na zdjęciach). Czy należy wołać instalatora (by dobić solanki)? Wcześniej mi mówił ze 0,5 bara jest OK.
  3. Dobra to dzielę moje wpisy by nie były za długie Mając symulację tej taniej strefy nocnej miałem nad ranem ciepło (chyba zbyt) i sucho więc rodzina średnio zadowolona (dobrze że ciepło jak wstali gorzej ze spaniem w drugiej części nocy). Temp wyższa 22st C a niższa 20. Grzanie (temp wyż.) 22-6 oraz 13-15. Rozumiem że należy zatem zdławić na rozdzielaczach odpowiednio poszczególne pod-obwody w pokojach ale jest ich aż 4... Zobaczymy jednak też czy wieczorem nie będzie zbyt chłodno (mniej niż 21st C) - mam dzieci poniżej 5 letnie. Obawiam się czy temat jest do ustawienia na tyle komfortowo, że zda to egzamin (dwie strefy taryfowe). Na razie bowiem nie mam wrażenia, by podłogówka betonowa jako namiastka bufora miała aż tak duże opóźnienie i bezwładność w nagrzewaniu się i potem w wychładzaniu tj. oddawaniu ciepła przez kilka godzin jak czytałem wcześniej. Wpływ może mieć przy nagrzewaniu przewymiarowanie pompy.. Obecne testy symulacyjne to pokażą. Jeśliby moje obawy się zanadto potwierdziły to taryfa dwustrefowa będzie mało sensowna bo niepraktyczna i niekomfortowa. Koledzy, pomogłoby mi dużo gdybyście częściej dzielili się tu Waszą całościową sytuacją ustawienia PC, podając na forum swoje optymalne ustawienia (kompletne) - wtedy można dużo wywnioskować myślę, mimo różnic w całości instalacji i budynku.
  4. Nie mając jeszcze taryfy dwustrefowej (planuję G12w) przy obecnych warunkach pogodowych ustawiłem sobie symulację takiego stanu rzeczy - i tak jak już sugerowaliście tu parokrotnie odwrotnie dałem TempCO komf (20 zamiast 22st C) oraz eko (22 zamiast 20st C) tak by "oszukać" sterownik i mieć trzy okresy dobowe grzania i dwa postoje, a nie odwrotnie. Czy tak samo da się zrobić z CWU? Czy wtedy normalnie działa histereza CWU? Macie to może przetestowane? Siedziałem długo do nocy w kotłowni i taktowania nie miałem - podejrzewam że to kwestia jak tu piszecie okresu zasadniczego zimy a nie przejściowego (determinującego taktowanie - aczkolwiek nie bardzo rozumiem dlaczego tak jest?). Przestawiłem też zgodnie z Waszymi sugestiami czujnik Tco na powrót i mam różnice rzędu 5-6 st C. Miałem ustawioną krzywą 2 już od dłuższego czasu (w koncu nie wiem czy lepiej wyższą czy lepiej niższą mieć bo różnie tu radzicie) a wczoraj wieczór przy Tzew: -11st C włączył się parametr zbCO czyli jak dobrze rozumiem grzałka wspomagająca. Podejrzewam że jest to raczej nieporządane więc zmniejszyłem krzywą na 1 i grzałka nastychmiast się wyłączyła...Prosze o opinie
  5. Tu wstawiam Wam foty jak wygląda moja kotłownia z szczególnym uwzględnieniem wejsc i wyjsc..rozdzielać na piętro jest w kotłowni pod sufitem,.Ten na dole za scianą kotłowni w holu,,
  6. Układ mam "0" - doczytałem sobie także co to znaczy (bufora nie mam). Cyrkulacja CWU zakładam że jest (z automatu ustawiona) - jak to mogę sprawdzić? Na samej pompce obiegowej czy gdzieś też w menu software sterownika? Podaję po kolei parametry w sterowniku (dziś rano w momencie włączenia się grzania CO - po temperaturach obwodu wnioskuję że to raczej drugi cykl z dziś): TEMPERATURY: Tzew= 2,2 C TdzWe= 11,4 C TdzWy= 11 C TpcWy= 25,9 C Tco= 26,8 C Tcwu= 23,5 C (temperatura po rannym prysznicu - rano nie grzeję w dni robocze bo jest zazwyczaj ciepłe jeszcze od wieczora) Twew= 21,8 C Tzsr= 1,9 C NASTAWY CO: T.Eko= 20 C (tu niedawno miałem niżej) T.Kmf= 22 C T.Fer= 16 C Krzywa: 0 (to od wczoraj - wcześniej było 1, a ostatnio 2) Prg: Tygodniowy Ferie.Dni: 0 Party.Godzin: 0 PROGRAM CO: dni robocze: dwa zakresy wysokich słupków (T.Kmf)- 04:30-07:00 oraz 14:30-22:00 w weekend zakres ciągły od 05:00 do 23:00 NASTAWY CWU: T.Eko= 26 C T.Kmf= 42 C PROGRAM CWU: dni robocze - jeden okres T.Kmf- 18:00 - 23:00 w weekend - jeden okres T.Kmf- 06:00 - 23:00 ZEGAR I TRYB: Tryb: Auto TprogZ/L: 14 C PARAMETRY CO: TmacCO=44 C tzwlZrBiw=91min RegPok: TAK WspKor=5 PARAMETRY CWU: PriorCWU: ZAL t_zwlGrz=99min t_zalCCW= 3min (funkcja nieaktywna w menu PROGRAM CCWU) t_wylCCW= 4min HistCWU= 9 C (czy może histereza powoduje podbijanie TempCWU tak samo jak powoduje impuls do załączenia grzania jeśli spanie o podaną temp poniżej zadanej?) TmaxCWU= 44 C TpodbTAR= 8 C (albo to podbija ale mam program TAR nieaktywny więc czemu miałoby podbijać? ale to może to wyzeruję i zobaczę co będzie) PARAMETRY SPRĘŻARKI TminDz: -5 C TmaxPc: 54 C (fabrycznie 53) deltaTmaxDz: 10 C (fabrycznie było t_zwlZalSpr= 20s t_zwlWylPdz=20s t_wylSpr= 5min (tu było fabrycznie mniej) t_minSpr= 600s (tu też mniej było) t_maxSpr= 0min (nie zmieniałem - zakładam że w tym ustawieniu parametr jest nieaktywny) Czy coś jeszcze podać z tego co pominąłem jako (chyba) niepotrzebne? Ciekaw jestem Waszych wniosków..
  7. właśnie to też mi się wydawało tak (na logikę laika), ale instalator zamontował na wyjściu/zasilaniu i pamiętam że konsultowałem z panem Jarkiem z PPC i powiedział że OK (że ma/może być na zasilaniu)- a więc kto w końcu zna się lepiej i ma tą prawdziwą prawdę? to samo z krzywą.. coraz bardziej widzę potrzebę wciągnięcia w dyskusję tu pana Jarka z PPC - chyba to konieczne i pomocne dla całej rzeszy jego klientów.. ale wiecie, cieszę się że nareszcie coś tu ruszyło z dyskusją! co do szczegółów instalacji, pomp obiegowych, ich biegów itd to dam znać jak tylko to ustalę (sam nie dam rady póki co) odnośnie pytania Liwko co do podbicia to stref czasowych to pytasz o różnice temperatur komfortowych i ekonomicznej w różnych okresach czasu? tak mam oczywiście ustawione zarówno dla CO jak i CWU. zależnie od potrzeb i obecności w domu.. ale mogę dać na równo i zobaczyć co będzie..
  8. no i bądź tu mądry skrajnie różne opinie...
  9. Teraz nie ma znaczenia co było, ważniejsze jest co jest i co będzie. PRzecież nawet jak sugerowałeś to nie mam bynajmniej absolutnie pretensji do Ciebie (tylko jestem wdzięczny za możliwość konsultacji). Gwoli uściślenia - mam dom powierzchnia całkowita 200m2, powierzchnia użytkowa 150m2 (po odjęciu garażu, kotłowni i miejsc pod skosami na poddaszu o wyskości poniżej 1,9m), a że pod skosami też jest podłogówka ale nie ma gdzieniegdzie indziej to się mniej więcej bilansuje i jest 150-160m2 podłogówki. odnośnie postów rozumiem i się dostosuję.. jak widać już zacząłem właśnie w sumie to widzę że będę musiał więcej czasu spędzać w kotłowni i zacznę z tym od poniedziałku (wtedy rzeczywiście będzie czas na to)
  10. Witam, dziękuję bardzo za doradzenie i sugestie. Akurat mam (niestety) tak jak podejrzewasz, tj. podłogówkę realizował ktoś inny, odwierty ktoś inny i kotłownię ktoś inny. Nie jestem ekspertem ale wydaje mi się że prawdopodobnie istotniejsze było odpowiednie dopasowanie mocy wszystkich tych składników. Nie podejrzewam bowiem by któryś z tych wykonawców w swoim zakresie wykonał coś ewidentnie źle. Więc może przekleństwem jest przewymiarowanie całej instalacji wraz z ewentualnym niedopasowaniem parametrów PC. W ogóle pojawił się problem rzekomo zdecydowanie zbyt mocnej pompy obiegowej GZ (w opinii obu moich instalatorów), którą później wymieniliśmy na słabszą (może akurat to było błędem? bo gdyby była mocniejsza to by lepiej/szybciej oddawała ciepło podłogówce?) Odpowiedzi na dalsze kwestie: - mam na dwóch kondygnacjach po 8 pętli na rozdzielacz i dwa rozdzielacze (razem 16 podobwodów) - podłogówki będzie ok 150m2 - grzejnik jeden drabinkowy w łazience na piętrze - proszę o wyjaśnienie co źle rozumiem jeśli chodzi o krzywe? - przewymiarowanie znaczy że wybrałem najwyższą proponowaną opcję (moc/rozmiar całej instalacji). Temat konsultowałem choćby także z Liwko (też zasugerował aby raczej przewymiarować). Zapotrzebowanie wskazywało na 9KW a niektóre (zależnie od firmy) nawet na 7KW. To jest to przewymiarowanie (również odpowiednio dopasowane odwierty) które mam zamiar wykorzystywać do optymalizacji kosztowej grzejąc niemalże wyłącznie w taniej taryfie prądowej..oczywiście jednak nie w sytuacji zbyt częstych wł/wł.. - "w okresach przejściowych start-stopy nie są normalne! Krótkie okresy pracy to normalne. Praca przerywana, czyli start-stopy to objaw źle działającej instalacji." - a zatem rzeczywiście mam problem a Wy koledzy wyzwanie doradzcze. Niebawem będzie u mnie instalator to postaram się ustalić jak najwięcej faktów bym mógł je tu podać do dalszej analizy Do Twoich wniosków: - zbiornik z "długa wężownica" jest niestety nieodpowiedni. Raptem 2,5m2 wężownicy to mało na pompę C11. Przy małej różnicy temperatur dolnego i górnego źródła pompa ma moc dużo wyższą od nominalnej. W małej wężownicy nie ma jak oddać ciepła. Bez pracy przerywanej nagrzejesz wodę do niskich temperatur niezależnie od obiegówki i jej mocy/biegów itd. Czyli jaki zbiornik byłby odpowiedni? Z płaszczem (nie wiem jak to się poprawnie nazywa ale mam na myśli "zbiornik w zbiorniku" ale nie bufor) a bez wężownicy? Skoro ten jest specjalnie dla PC i ma "dłuższą niż zwykle wężownicę"? Tu po raz kolejny dochodzę do wniosku, że może błędem było przewymiarowanie pompy bo gdyby była mniejsza to nie grzała by tak gwałtownie i odbiór ciepła przez bojler byłby możliwy. Nie rozumiem ostatniego zdania tego punktu- proszę o wyjaśnienie co miałeś na myśli. Zastanawiam się czy pomóc może zmiana zadanych temperatur? Czyli podwyższenie TCWUeko oraz ewentualnie lekkie obniżenie TCWUkomf tak by różnica była do osiągnięcia jednym cyklem przed osiągnięciem TPCmax... spowodować to powinno by w ciągu dnia było może więcej "okienek czasowych dostępności TCWUkomf" czyli też grzania ale w sumie mniej cykli grzewczych (albo przynajmniej nie więcej niż teraz i tak jest w ramach wąskich zakresów czasu dostępności TCWUkomf) - przestaw krzywą na 0 - OK tylko czy to nie spowoduje jeszcze więcej cyklów jeśliby miał działać mechanizm wyłączania przy dojściu do Tco zgodnie z wykresem krzywych? - przestaw TmaxCo na 45 stopni - OK a co do realnie da w zakresie moich problemów? - "układ" ma być na 0 - co to znaczy? nie rozumiem.. - zobacz do ilu stopni dogrzewa CWU do pierwszego wyłączenia (trzeba postać podczas grzania i patrzeć na temperatury jak rosną).. to w sumie mam już częściowo stwierdzone ale nie jest to oczywiście zawsze jednorodne. W sumie dla CWU jest jeszcze cały czas pytanie dlaczego "przegrzewa" zadaną Tcwu. W teorii mogłoby to wynikać np z minmalnego zadanego czasu pracy sprężarki ale przecież powinnien działać aspekt osiągniętej temperatury jako kryterium równorzędne (w tym przypadku szybciej spełnione). Może już czas na wsparcie ze strony producenta.. nie (tylko) w zakresie moich problemów ale ogólnie w moim mniemaniu przydałoby się więcej i lepszej obsługi klienta. Ciekawy też jestem co Wy na to?
  11. Liwko nie ukrywam , że liczę m.in. na Ciebie w kontekście moich problemów...
  12. Zadanie z gwiazdką Powiedzcie mi jaka jest zasada działania priorytetów/pierwszeństw parametrów powodujących wyłączenia PPC C11, bo ciągle mam problem częstych (notorycznych start-stopów) również w zakresie CO. Zakładam, iż wyznacznikiem powinny być kolejno zadane: - „parametry bezpieczeństwa” czyli np. TminDZ, TmaxPc, TmaxPc, deltaTdz (ustawione na 9st C – testowo zmeniane +-1 st C) itd. - Tzewn decydująca o programie auto Zima/Lato (TprogZ/L - choć sytuacja testowa przeprowadzana była 11.11 dla wysokiej temp zewn. specjalnie podbiłem ten próg do 16st C ) - czasy programu pracy - temperatury wewn. ustawiona na 22 st C (oczywiście mamy sytuację z RegPokoj) Nie wiem więc dlaczego skoro nie spełnione są żadne z tych przesłanek pompa się wyłącza?!(a następnie niedługo potem włącza i tak ciągle w kółko). Krzywa jest 2 więc przy tak wysokiej temp zewn jaką mieliśmy przy „ćwiczeniu” jeśliby ten parametr „chwytał” to powinno grzać zgodnie z wykresem krzywych RX910 jedynie do dwudziestu paru stopni, a PC/sprężarka wyłącza się zazwyczaj przy 35st C. (więc nie pasuje), a startuje już znów po paru minutach, gdy raptem temp w obwodzie zdąży spaść jedynie o kilka stopni do 32-33 st C i tak w koło. Dających wnioski zachowań PC statystyki włączeń i wyłączeń nie dyktuję, a wynikają one z zrobionych zdjęć, które wstawiłem tutaj (podzielone w folderach odpowiednio opisanych „czynnością” start lub stop oraz godziną – oczywiście nie ma tam wszystkich przebiegów start/stop w tym okresie połowy dnia testów): https://drive.google.com/folderview?id=0B8nCmn_UEYIpRTU5WlpyR3BqaWM&usp=sharing Gdyby był problem to załaduję tu jakoś ale jest tego trochę.. Po początkowej długiej pracy ciągłej, później już interwały/cykle grzewcze trwały po ok 10 min. Może źle ustawiony mam WspKor ? – jest wypośrodkowany na 5. Ciągle myślę też o zbyt słabym odbiorze temperatury z obiegu Co przez moją betonową podłogówkę (nie anhydryt). Specjalnie poodkręcałem całkowicie rozdzielacze co jednak powoduje znów niepożądane różnice temp w pokojach (regulacja jednym ogólnym czujnikiem w „reprezentatywnym miejscu) i tak na górze w łazience i w pokoju dziecięcym jest zawsze chłodniej – są to najdalsze obiegowo miejsca i położone po stronie północnej. Wydłużyłem też t_wylSpr (minimalny czas postoju) z 1 do 5 minut by spowodować większy spadek temp w obwodzie, a w konsekwencji tak może pomóc w wydłużeniu kolejnego cyklu grzania..choć ostatnio rzadko jestem w kotłowni to słysząc włączenia zza ściany wnioskuję, że niespecjalnie to pomaga – może wydłużyć ten czas jeszcze bardziej by temperatury GZ mogły bardziej spaść przed rozpoczęciem kolejnego cyklu sprężarki jednocześnie zapewniając wydłużenie jego czasu oraz zmniejszenie częstotliwości? Całościowo do tego dochodzi przewymiarowanie całej instalacji. Ciągle piszecie tu, że w okresach przejściowych start-stopy są normalne, ale w sumie dlaczego jeśli decyduje parametr osiągnięcia temp wewn, a nie T zewn wraz z Krzywą ? (tak zakładam, że jest). Czy możecie mnie oświecić oraz coś mi doradzić w tej mojej sytuacji. Gdyby coś było niejasne to uzupełnię wywód po Waszych pytaniach. P.S. Nie znam się jak dotychczas na biegach pracy obiegówki (gdzie to można sprawdzić?). Było to już tez przedmiotem Waszych odpowiedzi w sprawie podobnego problemu przy CWU i muszę o to spytać mojego instalatora.
  13. OK to jeszcze muszę sprawdzić bo nie wiem... Co do temp to mamy jedynie podane T PC wy no i potem już Tcwu gdzie czujnik jest podpięty w środku mojego zbiornika Joule (w sensie w połowie wysokości). Pomierzę temp. na we/wy wężownicy i dam znać. Zastanawia mnie tylko dlaczego podbija znacznie wyżej ponad temp zadaną jako Tcwu mimo że nieaktywna jest tansza taryfa. Nikt tu się do tego nie odniósł. Czy może mieć wpływ minimalny czas pracy sprężarki jeśli jest ustawiony na 500 sek? nie wydaje mi się bo zasadniczo w tym czasie nierealne jest nagrzanie zbiornika chyba nawet do temp zadanej (trwa to dłużej -ale mówię na wyczucie... nie mierzyłem czasu) a ponadto to myślę że parametr osiągniętej temperatury każdorazowo działa jako ten z większym priorytetem niz ustawione czasy pracy..
  14. Witam, Po kilku latach przerwy (wtedy w kontekście decyzji wyboru PC) czytam znów –obecnie już jako użytkownik PPC - niniejszy wątek (jestem dopiero ok. 20ej strony), wiec nie wiem czy w nim znajdę poruszane tematy czy nie… póki co opisze problemy które mam z ustawieniem pompy, a potem będę sukcesywnie nadrabiać zaległości w czytaniu – dane wyjściowe jak w stopce. Zacznę póki co od CWU bo tu mam większy problem – ustawienia są następujące: Nastawy CWU – T.Eko-26st.C ; T.Kmf-44 ; Program CWU – w tygodniu komfortowa 18:00 – 23:00, w weekend od rana do 23:00 Cyrkulacji CCW póki co nie mam aktywnej Program taryfy nieaktywny (na razie jeszcze na budowlanej) Parametry CWU – PriorCWU: ZAL ; t_zwlGrz=99min ; HistCWU= 8 lub 9 st. C (na razie lekko testowałem) ; TmaxCWU = 44st.C ; TpodbTAR= 8 lub 9 stC Parametry SPRĘŻARKI – t_zwlWylPdz=20s ; t_wylSpr=1min ; t_minSpr=500s ; t_maxSpr=0min ; TminDZ: -5stC (wiem że było -2 lub -3 – zakładam że lekka korekta nie zaszkodzi aczkolwiek obecnie przy rzadkim i łagodnym grzaniu to niemal nie ma znaczenia) ; TmaxPc: 53stC; deltaTmaxDZ: 8stC (chętnie bym zwiększył żeby to nie był parametr krytyczny wyłączający pompę jeśli dojdzie do tej delty, ale pan producent Jarek mi odradził) t_zwlZalSpr=20s Szczerze mówiąc już nie wiem jakie były wszystkie poszczególne fabryczne ustawienia (wiem, że t_minSpr pierwotnie był krótszy ale podniosłem wnioskując, że lepiej by grzało dłużej – gdy już się włączy - a nie by często działała w trybie wł/wył). Szczególnie też nad histerezą rozważam. Problem jest taki, że gdy CWU w nocy i w ciągu dnia spadnie poniżej 30stC (nie grzeję rano bo zazwyczaj jest ciepłe jeszcze od wieczora) i wczesnym wieczorem PC zaczyna grzać do zadanych powiedzmy 44 stopni, to z tego co zauważyłem w relatywnie krótkim czasie kilku minut (czy kilkunastu) osiąga TmaxPC=53stC i się wyłącza. Temperatura w bojlerze 200L jest wtedy nieznacznie powyżej 40stC. Gdy temperatura PCwy spadnie poniżej 50st, zaczyna grzać ponownie po czym po ok. 3minutach znów osiąga graniczne 53stC i znów STOP. Temperatura CWU w bojlerze w tym czasie podskoczy o powiedzmy 2 stC. Cały cykl się powtarza się w kółko START/STOP ...(c.n. 5 czy 6 razy). Dodatkowo nie wiem czemu PC grzeje CWU aż ponad 50stC (!) wiec efekt ciągłego wł/wył ze względu na niemalże doprowadzenie 200L wody do tej samej temperatury co czynnik grzewczy w PC (TpcWy) – co jest zbieżne z graniczną maksymalną temperaturą wyjściową PC. Pytanie dlaczego grzeje tak wysoko skoro zadane ma Tcwu=44stC? Mimo że podbicie taryfowe jest ustawione na wysoki poziom stopni to program taryfowy nie jest aktywny. Ale może zmniejszenie tego podbicia pomoże aktualnie? Tylko że co z tego skoro za chwilę jak będę miał już tanią taryfę temat będzie znów aktualny. Ponadto zastanawia mnie relacja „mocna PC (przewymiarowana) do małego zbiornika CWU” (w teorii długa wężownica dla PC powinna zapewnić wystarczająco dobry/szybki odbiór - http://joule-pl.pl/products/cyclone-heat-pump). Proszę o poradę co zrobić z tym wyzwaniem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...