Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

estifer

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    94
  • Rejestracja

O estifer

  • Urodziny 02.03.1986

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Warszawa
  • Kod pocztowy
    03-922
  • Województwo
    mazowieckie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

estifer's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Zgadza się, w promocji pisze zresztą wyraźnie że trzeba dokupić mocowanie i orurowanie zależnie od warunków zabudowy, no i + VAT zależnie czy z montażem czy bez montażu...
  2. Nie wiem skąd taka kwota dla instalacji solarnej, bo ja za przegląd instalacji solarnej właśnie Hewalexa w moim domu płaciłem jesienią 240 zł, a serwisant jechał do mnie 20 km. Oczywiście nie było żadnej wymiany anody itp., jedynie niecałe 2 litry glikolu trzeba było dobić.
  3. z tego co wiem, to tym bardziej należy sprawdzić, ponieważ miękka woda może bardziej sprzyjać korozji... To, że jest stacja to eliminacja osadów, ale przepływy prądu w wodzie pozostaną... z serwisu jednej z firm słyszałem o przypadkach korozji podgrzewaczy, gdzie była stacja
  4. a baza EHPA jest tu jakby ktoś nie wiedział przypadkiem: http://www.ehpa.org/ehpa-quality-label/qldb/ - chyba nie ma innego wiarygodnego na tyle potwierdzenia parametrów, na rynku zachodnim tylko to w zasadzie funkcjonuje od lat w branży pomp
  5. No, jak się sprawdza w bazie EHPA to jest pompa Hewalex-a, czyli mają znak jakości taki jak na rynek DE, AT, CH i tdi, a więc muszą mieć wyniki z akredytowanego laboratorium, bo to jest podstawą do przyznania znaku. Trzeba tylko zapytać o dane producenta.
  6. czy ktoś widział pompę ciepła bez "wkładu chińskiego"? bo ja nie, a trochę siedzę w branży. Już same sprężarki idą z Azji, gdzie wszyscy liczący się mają swoje zakłady. A co do pompy SPLIT Hewalexa to sprawdzałem na szkoleniu, sprężarka Panasonic, skraplacz Swep, pomp Wilo, sterowanie w obiegu chłodniczym Carel,, sterownik polski - większość gwoli ścisłości europejska. Na plus bym zapisał jeszcze standardowo zdalny monitoring przez internet ze wsparciem serwisu i standardowo 5 lat gwarancji.
  7. Można powiedzieć tak, Hewalex zaczynał od kolektorów, jako najstarszy w kraju producent i na tym się zna jakby nie było. To kolektor pracuje w trudnych warunkach i stanowi newralgiczny element instalacji. Z kolei Kospel zaczynał od zbiorników, a kolektory doszły w ostatnich latach. Na dachach można spotkać kolektory Hewalexa mające po 20 lat. Spokojnie wytrzymują taki okres pracy i dalej pracują, co do innych producentów to zwykle mają do 10 lat nie więcej... No i gwarancje, nie należy patrzeć jedynie na ilość lat, ale na zapisy dodatkowe. Akurat w Hewalex w karcie gwarancyjnej użytkownik nie znajdzie ograniczeń i wykluczeń. Wielu producentów czy dostawców stosuje kruczki, które pozwalają odrzucać późniejsze ewentualne roszczenia gwarancyjne. Trzeba to sprawdzać zanim się kupi. Oczywiście lepiej niezależnie od producenta brać produkty z wyższej półki, każdy niemal oferuje coś "budżetowego" i coś "wyższego". Lepiej dopłacić generalnie do wyższego standardu.
  8. - no to było coś nie tak... bo powinny spokojnie dawać 3 do 3,5 kWh dziennie na każdy 1 m2. Albo nieodpowiednie nastawy (przepływ, różnica temperatur), albo jakieś niedomagania (powietrze), albo co najbardziej prawdopodobne - złe bilansowanie uzysków ciepła w sterowniku. - powodów może wiele, większość łatwo można zdiagnozować
  9. A u mnie w renomowanej pompie gruntowej na Vi płyta główna poszła 2 m-ce po gwarancji, co kosztowało jedyne 2500 zł.
  10. powiem jedno, ludzie patrzą na te ułamki procentów w sprawnościach, a przecież wartstwy PVD ("niebieskie") absorberów tracą 3-4% po pierwszych latach pracy, a sama nowa norma EN 12975-3 dopuszcza 5% spadku w ciągu 25 lat. A tymczasem "firmy" dają gwarancje nawet po 15 lat, które mają takie zapisy, że gwaranacje da się odrzucić. A parę "firm" ostatnio zmieniło nazwę, albo się zamknęło i kartą gwarancyjną można sobie napalić w kominku. Trzeba patrzeć chociażby od kiedy firma istnieje, czy produkuje sama i jaką ma pozycję na rynku.
  11. 2,53 dla środkowej z zakresu pracy częstotliwości pracy 55 Hz - jak widzę większość producentów albo nie rozróżnia dla jakiej częstotliwości podaje COP, a przy inwerterze jest różnica między niską, średnią i wysoką częstotliwością prądu. A jak już podają to dla środkowej częstotliwości zwykle między 50-70 Hz. COP 2,53 to mało czy dużo? Oczywiście wg nowej normy.
  12. Sorry, ale dzisiaj nikt nie produkuje europejskich pomp, co najwyżej próbuje marketingowo mówić o produkcji w swoim kraju. Wszystkie sprężarki praktycznie lub całe obiegi chłodnicze idą z fabryk, które są w Chinach. A co do Hewalex-a, to Split 13 kW jest warty uwagi, miałem okazję go widzieć wewnątrz na szkoleniu, sprężarka inwerterowa Panasonica, skraplacz asymetryczny SWEP, pompa Wilo Stratos, zawór elektroniczny, wbudowany 3-drogowy Watts-a i wbudowany podgrzewacz elektr. 3 kW. Sterownik wymaga trochę wiedzy na początku, jest z Hewalex-Geco, a wiec jak ktoś już montował solary lub pompę cwu, to się przyzwyczai szybko.
  13. znam od lat ofertę m.in. Hewalex-a i nie było podwyżki cen dla tego samego zestawu przed- i po wejściu programu dotacji. Ale zgadza się, że powszechnie można było spotkać "promocyjne" oferty zestawów do wspomagania na próżniówkach po cenie katalogowej rzędu 20.000 z rabatem 30% + dotacją 45% - tak przynajmniej było w ulotkach. I ludzie niestety zamiast porównać koszt inwestycji i zakładany efekt pracy instalacji solarnej wybierali rabat 75% (30 + 45%). Tak działałi importerzy, którzy zgodnie z przewidywaniami przepadli już z rynku (ciekawe co gwarancjami na zestawy solarne).
  14. . Kolektor KS2100 MAC będzie miał nieco niższą sprawność od wersji "normalnej" KS2100 TLP AC ma powłokę lakierowaną firmy Alanod (dobrej klasy lakier odporny na starzenie się, ale jak to lakier z nieco niższą sprawnością) oraz szkło hartowane gładkie, a więc o nieco niższej przepuszczalności promieniowania. Reszta taka jak w normalnym KS2100 TLP AC.
  15. W promocji jak to w promocji coś trzeba okroić, stąd grupa pompowa nie jest Hewalex-a (lepiej wziąć normalnego ZPS z własnej produkcji) i kolektory mają nieco niższą sprawność z racji powłoki absorbera lakierowanej (oczywiście na 3/4 os. taki pakiet 3 kolektorów byłby z zapasem dobrany). Warto się zastanowić nad zestawem "normalnym" najlepiej z kolektorami KS2000 SLP lub KS2000 TLP, ewentualnie KS2100 TLP AC.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...