
inż.Trix
Użytkownicy-
Liczba zawartości
66 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez inż.Trix
-
niektórym nie da się nic wyjaśnić bo wiedzą sami lepiej. cokolwiek bym napisał to i tak nic nie zrozumiesz.
-
obkuj wieniec tak żeby pręty wystawały przedłuż je za pomocą spawania do istniejącego zbrojenia połącz rdzeniem do wieńca stropu.
- 10 odpowiedzi
-
- cięcie
- fundamentach
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Mi pomysł się podoba. Jeśli odpowiednio stężysz blaszak to powinien wytrzymać. pamiętaj wyprzeć ściany blaszaka bo rozumiem że będzie służył również jako deskowanie ścian. Myślę że jeśli będziesz zalewał powoli z betoniarki to wszystko będzie ok. Nie ryzykowałbym z pompą lub gruszką bo beto wlany z jednej strony może Ci blaszak przesunąć. Jeśli chcesz zaizolować to też nie ma problemu posmaruj blaszak od zewnątrz lepikiem ok 3mm i będzie izolacja ścian i sufitu a blacha zabezpieczy przed uszkodzeniami mechanicznymi. A co do kosztów to nie uważam że nie będzie dużo drożej niż tradycyjnie szalowane ściany bo tradycyjne szalowanie to na prawdę bardzo dużo robocizny.
-
wcześniej już napisałem dlaczego daje się piasek pod fundament. Po przemyśleniu rolą piasku jest także. odizolowanie stali zbrojeniowej od gliny podczas układania zbrojenia. Jeśli do wykopu dostanie się woda to robi się straszne błoto które przylepia się do prętów. Mycie zbrojenia powoduje jeszcze większe błoto a jeśli pozostawisz zbrojenie oblepione błotem to w ogóle nie będzie współpracy między stalą a betonem co oznacza osłabienie fundamentu. Poza tym woda + glina to maź błoto szlam. Budynek pracuje przenosi obciążenia statyczne jak i dynamiczne. Dynamiczne czyli wibracje drgania itp jeśli woda będzie zalegała bezpośrednio pod fundamentem to wibracje mogą rozluźnić glinę tworząc błoto a na błocie lepiej nie stawiać budynku. Piasek reguluje gospodarkę wodną pod fundamentem. To moje zdanie i nie wszyscy muszą się z nim zgadzać ale od lat stosuje się takie rozwiązanie więc z czegoś chyba to wynika. W budownictwie wiele rzeczy robi się według pewnych zasad nie zawsze wnikając czemu ma to służyć. Od lat również próbuje się niektóre rzeczy pomijać nie rozumiejąc ich przeznaczenia. Sama zdecyduj czy stać Cię na olanie zasad panujących od lat.
-
1-2lata to wytrzyma każda papa wierzchniego krycia
- 8 odpowiedzi
-
- dach
- oksydowana
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Pożar sadzy może nastąpić jedynie wewnątrz komina. Tylko tam będzie ogień. styropian nie zapali się od samej temperatury. wcześniej stopi się i zwęgli zanim cokolwiek się zapali. Poza tym zabezpieczony jest warstwą kleju i tynku. względy p.poż. nie mają tu żadnego znaczenia. Co do nośności elewacji przez tynk tradycyjny to gwarantuję odpadnięcie po najwyżej 3-5 latach. Najprawdopodobniej przyczyną przecieku jest źle wykonana obróbka komina i nie szukałbym winy w kratce wentylacyjnej. Warto pamiętać, że prawidłową obróbkę komina można wykonać bez uszczelniaczy dekarskich.
- 17 odpowiedzi
-
- cieknącym
- kominie...
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jeśli na mapie geodezyjnej nie są naniesione fundamenty ( a pewnie nie są bo nikt nie zgłasza do zainwentaryzowania nie skończonej budowy) to siedź cicho i nie wychylaj się z żadnym pismem do żadnej instytucji. Zaoszczędzisz dużo czasu i jeszcze więcej nerwów. Zaproś projektanta lub kierownika budowy na miejsce i niech oni zdecydują czy można wykorzystać istniejące ławy.
-
Jest coś takiego co nazywa się sztuką budowlaną. Jak ktoś ma ją w d... to niech szarpie zbrojenie położone na glinie i modli się żeby była zachowana otulina niech nie robi podsypki piaskowej na glinie i w ogóle niech da sobie spokój kierownikami budowy. No bo po co są osoby z uprawnieniami skoro sami wiecie lepiej.
-
klej ten styropian i się nie przejmuj. Mamy taki klimat że nie przewidzisz czy w grudniu nie będzie 15 stopni a w kwietniu -5. Siatkę zaciągnąć można na wiosnę tylko styropian trzeba będzie dobrze zeszlifować bo się utleni od słońca. Stracisz ok 5 do 10mm grubości ale zyskasz na ogrzewaniu w zimę. Jeśli uda Ci się położyć warstwę kleju z siatką no to całkiem dobrze. drugą warstwę dasz na wiosnę. Nie ma z tym problemu wystarczy zagruntować wcześniejszą warstwę i ok. A co do kołkowania to ogólnie przyjęte jest że parteru się nie kołkuje. Każdą wyższą kondygnację już tak. A tak w ogóle to zastanawia mnie czy ktokolwiek z Was próbował oderwać styropian przyklejony tradycyjnym klejem do ściany po 2 miesiącach. Nie da rady panowie połamiecie go w kawałeczki a cała płyta nie odejdzie. No chyba że podłoże będzie za słabe to oderwiecie styropian klej i warstwę podłoża.
-
To nie do końca tak działa. Jeśli masz glinę to podsypka piaskowa jest wymagana i tyle. Jest to warstwa odsączająca wilgoć z spod fundamentu a nie drenaż. Nie wiem czy to dobre porównanie ale jest to taka gąbka która przejmie wilgoć zmagazynuje i odda z biegiem czasu w grunt spoisty bo on także wodę wchłonie tylko potrzeba do tego czasu. Ta gąbka jest takim magazynem dla wilgoci. I tu uwaga "dla wilgoci" a nie dla wody płynącej strumieniami bo takiej wody w glinie po prostu nie ma bo glina wody nie puszcza. A co do tego posadowienia poniżej 1m to zauważ że norma mówi o tym że bez względu na grunt musisz się zagłębić w zależności od strefy od 0,9 do 1,2m. Jest to uogólnienie żeby autor normy spał spokojnie. Tak naprawdę jeśli masz piasek czyli grunt który nie trzyma wody tylko zaraz puszcza ją głębiej to jeśli będziesz miał 0,7 czy 0,6 m to nic się z fundamentem nie stanie. Oczywiście norm trzeba się trzymać i absolutnie nie namawiam nikogo do wypłycania ław ale jeśli w najbardziej mroźną zimę będziesz kopał w piasku to okaże się że grunt jest zmarznięty na 30 do 40 cm nie więcej. Dalej jest suchy i sypki.
-
człowieku nie wiesz co piszesz. Polecam lekturę polskiej normy konstrukcje żelbetowe pkt 8.1.1.2 minimum na betonie 40mm 75mm w gruncie wartości te zwiększamy o 10mm bo lane na budowie, jeżeli budowla projektowana na 100lat to jeszcze o 10mm. przyjmuje się tak jak napisałem wyżej a co do odprowadzenia wody to nie trzeba jej odprowadzać. glina to grunt wysadzinowy piasek nie
-
Niestety ale ja tu widzę problem który będzie się odnawiał. Obróbka wpuszczona w mur z biegiem czasu wyciągnie się z "wydry" bo krokiew pracuje a silkony nie są na tyle elastyczne żeby zapewnić pewne połączenie. Za wczasu proponuję zrobić kolejny pas na istniejącym także wpuszczony w ścianę ale nie trwale związany z dachem. chodzi o taką nakładkę jaką mają systemowe obróbki kominów.
-
Papa czy folia przepuszczalna pod dachówkę Meyer Holsen przy pełnym deskowaniu
inż.Trix odpowiedział megapol_mg → na topic → Dachy
nie wierzę że ktoś w ogóle mógł wpaść na taki pomysł. Pod dachówką zawsze będzie wilgoć. Membrana to tylko włóknina i zawsze będzie tą wilgoć trzymała niezależnie od tego ile będzie kosztować. Pan Sadko z tego co widzę po nicku pracuje w jakiejś hurtowni i naczytał się ulotek reklamowych bądź jest przedstawicielem firmy oferującej niech no zgadnę hmmmm. może membrany dachowe? Nie ma jak reklama na forum prawda? Papa jest według mnie sprawdzonym sposobem pod dachówkę a na zimę koniecznie przybij na nią kontrłaty. -
jeśli barak będzie stał tymczasowo to wystarczy postawić go na bloczkach. Jeśli na dłużej to musisz zrobić delikatne ławy fundamentowe. Docieplać barak? no ale jeśli już musisz to chyba najprościej przykręcić stelaż upchnąć wełny i przykręcić blachę deski lub co Ci tam się zamarzy
-
kolego ścianę fundamentową należy odkopać zwinąć folę kubełkową ścianę zaizolować przeciwwilgociowo położyć styropian rozwinąć folię kubełkową zasypać. położyć wyprawę od gruntu na wysokość ok 50cm nieprzepuszczającą wody powyżej jak dusza zapragnie. W międzyczasie jak obkopiesz fundament pomyśl o drenażu.
-
zaprawa wyrównuje naprężenia między bloczkami. Generalnie jeśli zapewnisz że między bloczkami nie będzie pustki to bloczek nie pęknie i o to chodzi. Jeśli poszczególne bloczki będą całe to ok ściana również nie pęknie. Prościej wyjaśnić się nie da. Jak dla mnie to można murować na 3mm zaprawy lub kleju jak kto woli a tak w ogóle to 1cm różnicy na ścianie fundamentowej - no to jesteś super dokładnym fachowcem. Jak będziesz zalewał wieniec to pukniesz się w łeb.
-
przykryj to folią budowlaną i wystarczy.
- 3 odpowiedzi
-
- "zero"
- przezimować
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jeżeli masz grunt spoisty typu glina to nawet wskazana jest warstwa piasku zagęszczonego. Chodzi tu o warstwę odsączającą wilgoć z spod ławy. Ważna jest tu jednak otulina stali zbrojeniowej. Jeśli zalewasz bez chudziaka to wymagane jest 10cm jeśli masz chudziak to 5cm
-
Profil CD do wykonania rusztu przy ociepleniu dachu
inż.Trix odpowiedział matmateusz → na topic → Izolacje
pewnie szybsze będą grzybki ale: 1. nie masz możliwości regulacji odsunięcia profili od krokwi a przy nierównych krokwiach a takie są na pewno bo drewno pracuje nie masz możliwości wykonania równej płaszczyzny. 2. Rozumiem że te grzybki to łączniki krzyżowe jeśli tak to nie spotkałem się z tak długimi aby uzyskać 10cm przestrzeni dla wełny.- 10 odpowiedzi
-
- dachu
- ociepleniu
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Oczywiście że w 100% wykonalne. Byle nie brać dekarza który zamiast tradycyjnej solidnej blacharki smaruje wszystko uszczelniaczem dekarskim. Pamiętajcie ludzie że kiedyś ich nie było a dachy są szczelne do dziś także przy kominach.
-
Zmiany istotne i zmiany nieistotne
inż.Trix odpowiedział marecki_0luk1 → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
- 10 odpowiedzi
-
- formalności budowlane
- pozwolenie na budowę
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Wylać płytę z chudziaka, czy czekać do wiosny??
inż.Trix odpowiedział czarn-y → na topic → Fundamenty i piwnice
Wylewaj i to jak najszybciej. Na wiosnę będziesz miał pełno błota wewnątrz budynku jak to tak zostawisz. Glina nie puści wody i będziesz miał wilgoć w piwnicy przez kilka lat. Jedna uwaga jeśli nie masz odprowadzenia wody to wkop duże wiadro i zabetonuj je dookoła będziesz miał studnię z której wypompujesz wodę w razie czego. -
Dla mnie to największym błędem nie jest sama grubość chudziaka ale sytuacja w której do spodu fundamentu od góry chudziaka jest mniej niż 50cm a taka jest u Ciebie sytuacja jeśli dobrze zrozumiałem. Jeżeli od spodu ławy do góry chudziaka nie ma 50 cm może to spowodować wyciskanie gruntu z spod ławy, pękaniu posadzki i osiadaniu budowli. Niby szczegół z tym chudziakiem Prawda?
-
Wywiad MURATORA: Będziesz producentem energii elektrycznej?
inż.Trix odpowiedział Redakcja → na topic → Co w "Muratorze" - skomentuj
Jeju przecież to nie grzech czegoś nie wiedzieć a forum nie jest tylko dla ekspertów. Pytanie było proste czy to będzie ta sama sieć która już istnieje czy budowana będzie druga. Odpowiedź miała być też prosta a Wy mi tu tytuł odebrać chcecie.- 21 odpowiedzi
-
- będziesz
- elektrycznej?
-
(i 4 więcej)
Oznaczone tagami:
-
a według mnie winą za dyskomfort cieplny można obarczyć wilgoć podciąganą z piwnicy przez ściany czyli źle lub co także widziałem brak wykonania izolacji poziomej ścian. W takim wypadku przyklejenie styropianu od wewnątrz pogorszy tylko efekt bo któregoś dnia stwierdzisz że oprócz zapachu wilgoci czujesz jeszcze zapach pieczarek z spod styropianu. Jeśli już masz kłaść styropian pod podłogą to upewnij się czy nie ma możliwości położenia jej pod stropem czyli w piwnicy. żeby pozbyć się wilgoci w ścianach proponuję iniekcyjną izolację przeciwwilgociową. Dlaczego moim zdaniem winą obarczyć wilgoć? Otóż pomijając to że mokra ściana całkowicie traci walory termoizolacyjne to zwyczajnie na osuszenie jej potrzebujesz ogromnej ilości energii która zamiast Cię grzać ucieka z wilgocią przez wentylację. Co jeszcze. Jeżeli masz płytę żerańską od spodu to sprawdź czy przypadkowo nie masz wody w kanałach płyty. Osobiście widziałem wylatujące strugi wody ze stropu w budynku oddanym do użytkowania 7 lat wcześniej. kanały płyty można docieplić wstrzykując do nich piankę ale osobiście uważam że to półśrodek.
- 9 odpowiedzi
-
- chłód
- mieszkanie
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami: