Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kosmita

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    9
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Kosmita

  1. Siemka, dawno na Muratora nie zaglądałem, a widzę że o buforach się temat przewija. Z doświadczenia wiem, że użytkowników takich wynalazków jest mało więc podzielę się swoimi uwagami. Mam bufor 1500l - a w nim 3 grzałki po 2kw. Ocieplenie bufora po minimum 50 cm z każdej strony (jedynie od spodu jest 20cm). Do tego podłączone 3 panele solarne płytowe wodne. Dom 150 m - energetycznie wybudowany jak najbardziej poprawnie. Użytkowników 4rech w tym 2 kaczki lubiące ciepłą wodę Poprzedni rok zamknąłem na poziomie 13000 kWh. Gazu brak. Prąd 3 taryfowy. Rachunek za cały rok w granicach 4000 zł. Ogólne doświadczenia z użytkowania bufora - JEST MEGA SUPER. Plusy z jego użytkowania: 1. Mogę do niego podpiąć co mi się podoba: solary / kocioł / pompa ciepła i co tam jeszcze nauka przyniesie. Ale póki co lecę na gołych grzałkach i solarach. 2. Jest absolutnie niezniszczalny - najgorsze co się może trafić to wymiana pompy lub jakiejś grzałki (ojoj toż to jakieś 500 zl max) 3. Bez problemu można go ładować na taniej taryfie i podawać zadaną temperaturę na całą instalację (albo poprzez termostat za buforem albo na rozdzielaczach do podłogówki). 4. Działa prosto, bezawaryjnie - łatwy w sterowaniu (zwłaszcza jak się dobrze zmontuje sterowanie na podstawie temperatury w buforze, a nie na termostacie wbudowanym w grzałce). Minusy: 1. W mojej okolicy absolutnie nie ma fachowej ekipy, która potrafi od ręki dobrze zmontować instalację w oparciu o bufor. Zawory zwrotne pokonują większość mądrali o samej idei grzania prądem nie wspomne. 2. Dobrze jest mieć bufor odpowiedniej wielkości - najlepiej nie za mały (500 l na 150 m domu było by porażką), za duży też bez sensu. Mój jest w sam raz. Łyknie każdą porcję ciepła z solarów, a i grzałki mają co ładować na taniej taryfie. Mój budował zacny forumowy kolega adam_mk - i szczerze go polecam (min. z uwagi na odpowiednią długość wężownic itd.) 3. Grzałki z oryginalną regulacją temperatury są do dupy. Tylko gołe grzałki do tego czujnik temperatury w buforze + sterownik i działa jak cudo. Uczciwie przyznam, że bardziej komfortowo było by mieć 3 grzałki po 3kW albo np 3 po 5 kW(tak dla komfortu w razie uszkodzenia jednej z nich). Zaglądam na forum rzadko - nie wiem czy odpowiem na ewentualne pytania - ale rozwiązanie buforowe polecam
  2. Dzięki Robespierre - dokładnie o taką odpowiedź mi chodziło. Z tym RAL'owym kolorem to moje amatorskie uproszczenie - raczej powinienem napisać okleina złoty dąb w renolicie, bo zdaje się spora większość producentów okien pvc bazuje na renolicie, a bramy garażowe się do tego dostosowują. Oczywiście wiem, że drewna do pvc nie dopasuję - tego jestem świadomy. Ale gdzieś trzeba by się zbliżyć.
  3. Panowie a co byście powiedzieli z drzwi drewnianych CAL lub AGMAR tylko jeśli chodzi o kolorystykę. Szukam czegoś do złotego dębu okien/bramy garażowej. Widziałem złoty dąb CAL'a i jest jaśniejszy niż RAL'owy - a poza tym drzwi chciał bym brać chyba jednak sosnowe (szkoda mi kasy na dębowe). Z sosny to albo ciemny teak albo ciemna sosna - finlandia widziałeś może jak to wygląda w rzeczywistości (salon który może mi to sprzedać niestety ma tylko dębowe drzwi). Oczywiście rozumiem, że co drzwi to inny odcień - no ale jakieś punkt wyjścia trzeba mieć.
  4. Właśnie tak się przyglądam dyskusji - i cóż, dużo miału brak konkretów:) A na poważnie, które drzwi DRE są godne polecenia? Czy jakiekolwiek drzwi Classena na coś się nadają? Może coś z jasnego orzecha? Chodzi mi przeszklenia min. takie jak u pol-skone sempre verse z przeszkleniem pionowym po całości i tą drugą wersją też. Swoją drogą jak ma się podcięcie wentylacyjne (WM w domu) do takich drzwi jak sempre verse z przeszkleniem pionowym po całości?
  5. super "AKACJA" - kolor bardzo podobny do złotego dębu. RALu nie potrzebuję - mam RALowy złoty dąb okien i do niego dobieram drzwi. Szukam czegoś zbliżonego lub tylko ciut ciemniejszego (jak np. jasny orzech w pol skone fornir) Który DRE ma to samo wypełnienie co erkado stiile? (już mi się to pierniczy). Sprzedawcom nie wierzę - wg. nich każdy classen jest super - tak mi gość wciskał
  6. Help help help - głowa pęka ( Powiem czego szukam: drzwi w kolorze zbliżonym do ral'owego złotego dębu (ale nie musi być 100% ideał). Podobają mi się pol-skone sempre verse w03 i w05/06 - kolor który jest super to fornir jasny orzech. Niestety cena jak dla mnie zbyt duża (wychodzi skrzydło + rama 1500 - 1600 zł netto) Szukam czegoś alternatywnie dobrego lub tylko o półkę gorszego. Patrzyłem na erkado (super akacja ale nie ma w serii stile)/ vasco (brak koloru) / intenso (style i kolory nie siadają). Odpaliłem z listy też portę - wzory, classena (super kolory super wzory ale chyba żaden profil nie jest stabily - albo dziurawki albo plastry miodu), dre (też ma słabe wypełnienia, albo w jedyny wypełnieniu z sensem : premium - brak mojego koloru). Czy została mi jeszcze jakaś możliwośći (oprócz drzwi drewnianych)? Najchętniej wział bym classena np. model Demeter - ale czuję i widzę po cenie że to szajs. Pol skone bym wział ale za drogi przez ten kolor. Jak możecie (głównie liczę na finlandię i Robespierre) to podrzućcie jeszcze coś na co można zerknąć.
  7. Witam - nowy i w potrzebie zapełnienia otworu zewnętrznego na drzwi:) Jeśli można to proszę wspomóżcie wiedzą: przekopałem cały wątek, sporo luźnych informacji w necie i nic nie znalazłem ciekawego na temat drzwi z pvc. Dlaczego? W tym wątku bardzo mocny nacisk kładziecie na drzwi drewniane (i słusznie bo sam je biorę pod uwagę). Ale czemu wszyscy szerokim łukiem omijają pvc? Jedyne komentarze jakie znalazłem przeciwko sprowadzały się do czegoś takiego: "Pvc to co najwyżej do sklepu"(choć dla mnie to na ich + działa) Osobiście oglądałem drzwi drewniane i estetyką mnie nie powaliły (może aż tak bardzo nie kocham drewna). Oglądałem w realu też kilkoro drzwi z pvc w renolicie dobranym do okien. I o ile mnie nie powaliły to powiem, że są całkiem ładne. Dlatego estetyka(u mnie) po równo, cena na korzyść pvc, możliwość wypaczenia po równo, termika - chyba po równo (profil pvc 78mm). Czego nie widzę? Coś musi być nie tak skoro tak mało się ich montuje. Mój sprzedawca (którego po oknach oceniam pozytywnie) ma w ofercie drewniane - chwali Derpol i Agmar. Ale ponad drewno przedkłada pvc. Proszę przedstawcie rzeczowe argumenty przeciwko pvc. Aaaaa i drobnostka - czym różni się oferta np. drzwi ww. hormanna thermo od np. drzwi pvc oknoplast (chodzi mi o sam materiał z którego są wykonywane - to że thermo są lepsze to wiem).
  8. Witam Panie Andrzeju. Dziękuję za wcześniejsze porady na priv'a. Może teraz kilka pytań otwartych - może ktoś skorzysta na odpowiedziach: Izolacja - pokrycie wstępne: Pełne deskowanie + papa. Dach dwuspadowy 42st. Proszę sprostować moje założenia (po lekturze całego wątku): 1. Startujemy na dole - papa leci równolegle do okapu? (producenci powyżej 10st. nachylenia zalecają prostopadłe krycie - ze względu na trudności wykonawcze). Osobiście wolał bym równolegle - Pan z praktyki jak to widzi? 2. Zakładam równoległe krycie - papa wgrzewana w całości w odeskowanie. Zakład zgrzewu 10cm. Góra bita papiakami bez podkładek. Na ścianach szczytowych wypuszczam papę i zawijam do góry na łaty. Łaty smaruję od spodu lepikiem 3. Przy kominie (w kalenicy) docinam deski i papę po czym gruntując komin (murowany) wgrzewam pasy papy z zakładem 10cm w górę. Wentylacja (przymierzam się do ocieplenia pianką otwartokomórkową montowaną od strony wewnętrznej ). Na pokryciu wstępnym dachówka ceramiczna. 4. Połać krótka - nie ma potrzeby montowania dachówek wentylacyjnych. Otwieram kalenicę po 5 cm na stronę - w to miejsce folia wysokoparoprzepuszczalna. I tutaj wątpliwość - jak rozwiązać szczelność komina w tym wariancie - boki komina stykają się z papą a w kalenicy będzie folia? 5. pod deskowaniem - między ociepleniem a murem wstawiam kratkę wentylacyjną o szerokości powiedzmy 2cm. Czy taki zabieg jest konieczny w przypadku stosowania pianki (otwartokomórkowa będzie uszczelniona od dopływu wilgoci - farba / warstwa zamkniętokomórkowej lub folia). 6. Na pokryciu wstępnym wróblówka z wentylacją. Góra to gąsiory na taśmie kalenicowej Roll-fix antracyt kleber (jakość materiału?) Okap (przymierzam się do belki klinowej + pas nadrynnowy + haki na belkę) 7. co ile optymalnie rozstawić haki do rynien w przypadku mocowania do belki. Rynny standardowe z pvc 8. W którymś poście odniósł się Pan do słabej jakości pewnego typu uszczelek do rynien (nie pamiętam już firmy). Jakie uszczelki Pan osobiście poleca 9 . Czy montując belkę klinową (rozumiem że to deska o szerokości 18-20 cm) ścina jej Pan koniec, aby papa łagodnie weszła na nią?). Nadbitka: 10. Wiem, że poleca Pan produkty firmy Tikkurila do impregnacji. Mam jednak bardzo korzystną wycenę firmy Vidaron. Chodzi mi o poprawne wykorzystanie ich produktów. Na teraz podszedł bym do tego tak: od góry 1 lub 2 x impregnat do drewna bezbarwny. Od dołu 1 raz bezbarwny + 1 raz kolor + 1 raz lakierobejca ten sam kolor na finisz. Czy takie postepowanie jest rozsądne? Uff - chyba tyle - zobaczymy co Pan na to - może po nocy wpadnie mi jeszcze kilka wątpliwości. Z góry dziękuję za odpowiedzi - swoją drogą temat rewelacyjny - każdy szanujący się forumowicz ma go przeczytany od deski do deski:)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...