Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

bobpoz

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    48
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez bobpoz

  1. Witajcie, Dziękuję za odpowiedzi. Andrzej5101, też rozważałem model 7kW, tym bardziej żę mocą w niższych temperaturach jst bardzo zbliżony do 9kW. Jedna z firm bardzo poleca monoblok, (ponoć 90% ich sprzedaży, a jest to Pro Partner). Czy z technicznego punktu widzenia w mieszanym układzie ogrzewania, które rozwiązanie będzie efektywniejsze? Przy All in One, mam pompę dwustrefową w standardzie (pytanie czy trzeba będzie jeszcze zastosować bufor?), split, monoblok zapewne z buforem. Właśnie się doczytałem, że ofertę na monoblok mam na 7Kw.
  2. Witajcie, Dawno tu nie się nie logowałem. Przyszedł czas na wymianę źródła ciepła, aktualnie mam kocioł na ekogroszek. Zdecydowałem się na pompę ciepła. Raczej PW, Rozpoznałem rynek skupiłem się głownie na Panasonicu, ale nie koniecznie musi być to ta firma (serwis i instalator w pobliżu też jest ważny). Coś o domu: 135m2 ogrzewanej w tym około 90m2 podłogowe (5 obwodów), 3 sypialnie to grzejniki, plus 2 drabinki, 2 obiegi grzewcze. Ozc robiłem, zapotrzebowanie około 53W/m2 Co mi zaproponowano: Panasonic Monoblok 9kW generacji J, z montażem i wszystkimi klamotami za 27500pln brutto Panasonic Split 9kW, J, z płytą rozszerzeń na dwa obiegi, całość 28350pln brutto Panasonic All In One 9kW, J, całość za 29000pln brutto Alternatywnie Ariston Nimbus 70, za około 24000pln całość. Daikin 8kW, 31500pln, lub 36000pln za bizone, także za całość. Całość w rozumieniu montaż i dostosowanie instalacji, zasobnik CWU, pompki, etc. Czy wyceny na Panasonica są ok, czy może warto szukać czegoś innego? Jeśli, mam coś uzupełnić to piszcie. Za pomoc dziękuję z góry (przyznam, że z jakim sprzedawca nie rozmawiam to inna wersja wydarzeń, instalacji i komponentów).
  3. Witaj, To co masz w popielniku to spalony węgiel całkowicie? U mnie spalanie też podobnie wychodziło,.....ale u mnie korona ledwo co trzymała (jak ją podważyłem delikatanie to puściła), po tym zabiegu spalanie się bardzo poprawiło.
  4. Witam, Panowie, czy z nowym sofcie są roblemy z cykliczną pracą pompy CO? Na poprednim działało ok, teraz wydaje mi się, że pomimo właczenia pracy cyklicznej pompa pracuje w trybie ciągłym. Pytanie 2 W jak najprostszy sposób ograniczyć maksymalną temperaturę w domu? Czujnik wewnętrzny mam zainstalowany.
  5. Co ma wpływ na zachowanie kotła w podtrzymaniu? Mój po osiągnięciu temperatury, wchodzi w podtrzymanie i dość mocno się wystudza......, histeraza ustawiona na 0.5C. Jaki parametr ma jeszcze na to wpływ? Jeśli grzejniki są z termostatami to pompa CO lepiej w pracy ciągłej, czy cyklicznej?
  6. Nadmiar sprawdzę już jutro i zobaczę jak to wygląda. Mam nadzieję, że to tylko kwestia regulacji nadmuchu.
  7. W jakim stopniu wilgotność pomieszczenia wpływa na niedopał? Czy zakładając że mam otwarte kilka worków węgla w moim najcieplejszym pomieszczeniu, czyli kotłowni dosuszanie może mieć bezpośrednie przełożenie na niedopalanie?
  8. Witam, Wczoraj z uwagi na ocieplenie wprowadziłem zmiany w spalaniu, przeszedłem z ustawień 12-16 na 8-12. Nadmuch był ustawiony 8kw - 37%, 12% - 40%, czas postoju w podtrzymaniu 15min., histeraza CO 0,5C. Generalnie chodziło mi o możliwie pracę w trybie "ciągłym" aby dogrzać dom (wczoraj miałem około 17C). Dzisiaj po przyjeździe na budowę okazało, się że do poziomu korony mam niespalony, przerzucony węgiel (spieki). Wyszło tego ponad 2 wiadra Palę Ekobranem. Macie jakieś tropy w którą stronę mam iść?
  9. Dokonałem zmian w ustawieniach: Moc min. 12kw nadmuch 37% Moc max. 16kw nadmuch 40% Czas postoju w podtrzymaniu 15min Histeraza CO 1C. Od przedwczoraj temperatura w domu spadła za 17C do 15,6C Palę aktualnie groszkiem Ekobran (to mieszanka węgli syberyjskich) o niskiej spiekalności i kaloryczności w okolicy 23-25MJ Co dzisiaj będzie na palniku i w popielniku zobaczę po popołudniowej wizycie żony.
  10. Novy, czyli co w sterowanie ręczne mam wejść, i całkowicie zrezygnować z algortmów spalania?
  11. Powietrze dopfowadzę w przyszłym tygodniu jak wróce do domu (średnica 50mm starczy?). Stropu w najbliższym czasie nie będę ocieplał.
  12. Czas podawania skróciłem nawet do 3s niestety nie wniosło to żadnej zmiany, do wczoraj eCol chodził z podawaniem 10S. Algorytm spalania na eColu działa o czujnik temperatury spalin, w mnie okolo 140-160C a wegiel nadal spada z palnika.
  13. eCol szedł na nadmuchu +3 (większy nadmuch = większe spieki).
  14. Ok, to grupowy. Natomiast kocił ma chodzić na eColi jakieś pomysły co z tym zrobić? Ilość przesyanego węgla jest bardzo duża 1:1 z popiołem.
  15. Ustawienie 8-12 w ciągu kilku godzin wystudziło mi instalację z 60C na około 45C. Jak pisałem wyżej na grupowym węgiel jest dopalony, i prawie go nie widać w popiele (kilkanaście - kilkadziesiąt bryłek). Ustawien 12-12 dokonam w dniu jutrzejszym (ja jestem na szkoleniu, kotłem zarządza żona).
  16. Póki co tam jeszcze nie mieszkam i nie mam internetu. Na grupowym popiół jest ok, choć to nadal nie "papieros" Nadmuch 12kw 40%, 16kw 45%
  17. Przeszedłem z eCola na grupowe, moc min. 12kw, max 16kw (ustawienie 8kw -12kw powodowało niedogrzewanie kotła). Do wczoraj paliłem mieszanką 1:1 Ekoret z Retopalem. Niedopalony wegiel to około połowa popielnika. Od wczoraj Ekobran. Na grupowym jest zdecydowanie lepiej, spieki małe (największe wielkości jajka), iloośc popiołu około 3/4 wiadra na dzień, mało nie dopalonego węgla. Ustawień ręcznych nie sprawdzałem.
  18. Witam Wszystkich po dłuższej przerwie. Kocioł zainstalowany na jesień. Kotównia widoczna na zdjeciach. Efekt spalania także . Przy aktualnych temperaturach idzie około 60-70 kg groszku na dobę ilość niespalonego węgla w proporcji 1:1 z popiołem). Popiół musi być wyrzucany miniumum raz na dzień a czasami i tak podchodzi pod koronę. eCol mocno przerzuca niespalony wegiel (temperatura spalin około 140-160 popiół po około 16h palenia nie mieści się na raz w widocznym wiadrze), grupowe dopala wegiel (temperatura spalin 160-180) po dniu palenia popiół z niewielkimi spiekami w ilości około 3/4 objetości widocznego wiadra. Instlacja mieszana około 90m2 podłogówki + 6 grzejników. 1-wsze wyjście na podłogówkę, na zaworze 3D, 2-gie wyjście rozgałęzione na CO i CWU. CO na zaworze 4D (aktualnie otwarty na maksa). W układzie 3 miimpy; 1 podłogowa (mieszajaca, praca niezależna, 60c, praca ciagła), 2 CO (CO, załączona), 3 CWU (CWU). Czujnik temperaury powrotu podpięty pod powrót z CO. Dom parterowy uzytkowa 140m2 + garaż 36m2, sciana pustak ceramiczny 24cm, ocieplony styropianem 15cm, strop monolityczny 12-14cm bez ocieplenia, dach około 350m2 dachówka ceramiczna, pełne deskowanie dachu, podbitka, okna w wkładkami styropianowymi w ramach + 3 szyby z gazem, wentylacja grawitacyjna. Od początku stycznia malowałem dom poszło około 100l farby. Kocioł pracuje w trybie ciągłym około 25dni, temperatura w domu dzisiaj dobiła do 17C (wyłaczone 2 obwody podłogowe około 40-45m2), wszystkie grzejniki otwarte. Podczas instalacji hydralik sprawdzał koronę i nie wkleił jej ponownie, brak kratki nawiwnej w kotłowni. Kocioł 17KW wyposażony w komorę ceramiczną (teraz bym jej nie kupił już). Proszę o pomoc w ustawieniach, aby osiągnąć komfort cieplny przy ekonomicznym spalaniu (ekonomiczne to powiedzmy worek groszku na dobę). Pozdrawiam Sławek
  19. Dzięki za odpowiedź. Instalator właśnie podobnie proponuje 4 pompy, miałem nadzieję że uda się z mniejszą ilością. Grzejniki też mam przewymiarowane..., źle wiem dlatego muszę to jakoś wysterować żeby uniknąć przegrzewania. Plus tego źe są większe to możliwość puszczenia niższej temperatury. Co do ocieplenia to ani dach, ani strop nie jest ocieplony. Strop jest wylewany monolotyczny. Straty ciepła będą bardzo duże. Dzięki za odpowiedź.
  20. Kupiłem, bo nie planowałem ocieplać. Mam też poddasze do adaptacji jakieś 100m2.
  21. Witam Wszystkich, Zwracam się z prośbą o pomoc w dobraniu odpowiedniego schematu instalacji, do pracy z RBR-kiem 17kw. Chciałbym instalację prostą, łatwą w sterowaniu i taką która wykorzysta maksymalnie możliwości kotła i sterownika. Kilka słów o domu: parterowy ze zintegrowanym garażem, po podłodze użytkowej około 138m2, + 36 garaż. Dom z pustaka ceramicznego, okna 3 szybowe z ocieplanymi ramami, w październiku ocieplenie 15cm styropianu. Instalacja CO to około 84m2 podłogówki + 6 grzejników i 1 drabinka. Podłogówka na 5 pętlach, rurki układane co 15cm, rozdzielacz z rotometrami. Grzejniki płytowe z głowicami termostatycznymi. CWU z cyrkulacją (tu pewnie jakieś sterowanie czasowe bym potrzebował). Zasobnik ciepłej wody dwupłaszczowy 140l umiejscowiony około 1,5m od kotła. Panowie, jak to ogranąć, ile pomp musi być, jak z zaworami 3, czy 4 drogowe? Na podłogówkę myślałem o 3-drożnym termostatycznym. Instalacja będzie wykonywana w dniu jutrzejszym (internetu póki co to brak). Kocioł, z ceramiką i przekładnią Norda. Pozdrawiam Sławek
  22. Witam Wszystkich, Przeglądam ten wątek i jeśli zdecyduję się na węglowca, to kupię Rbr-ka (tu prośba do Kolegów handlujących o propozycję na prywatną wiadomość), pytanie tylko czy 11kW, czy 17kW. Dom nowobudowany, parterowy z garażem w bryle. Powierzchnia użytkowa 135m2, całkowita 170m2, plus w przyszłości poddasze do adaptacji (około 60m2). Ściana pustak ceramiczny 24cm + styropian 15cm; podłoga około 12 do 15cm styropianu, dach wełna w dwóch warstwach około 25cm. Jak będzie lepszy? Pytanie drugie czy kociołek będzie w stanie obsłużyć mi dwa mieszacze na obiegach CO, i podłogowym? Pozdrawiam Sławek
  23. Witam, Ja buduję w okolicy Izabelina, dom Keos 2 ze zmianami. Aktualnie czekam aż skończą się zimowe warunki. Pozdrawiam Sławek
  24. Tak poproszę o podanie kontaktu. Dziękuję bardzo.
  25. Puławiak jeśli to nie problem, a jakiś Twój klient porozmawia za mną przez telefon (email) to lokalizacja nie ma znaczenia. Czy coś na temat serwisu możesz powiedzieć?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...