Witam Adamie,
Zanim zalozysz nowy watek, spytam jeszcze w tym
Juz kilkukrotnie przebijalem sie przez ten watek od poczatku, ale w trakcie zakopywania rurek nie odswiezylem tematu zbyt dokladnie i wkopalem 1 petle 150m fi 25 na gl. 1,5m i koncowki wprowadzllem do pomieszczenia gospodarczego.
Jako, ze juz 6 lat temu zalozylem reku na poddaszu (II pietro czyli 6m npt) a czerpnia jest jeszcze 2m wyzej, to teraz musze doprowadzic rurki glikolowe ok 8m w gore, bo tam tylko mam miejsce na montaz wymiennika z Termexu. Zeby nie buczalo w sypialni, to pompe chce zamonotwac na parterze.
Wymiennik jest 4-rzedowy, ma wymiary 43x46 cm, wejscie fi200 a przylacza 3/4".
Parametry wg specyfikacji:
Typ chłodnicy : CNO - 200 – IV – 3/4''
Przyłącze fi 200 mm
Ilość rzędów : 4
Przyłącza wodne zasilanie / powrót : 3/4 “
Wymiennik – rura żebrowa Cu-Al. Rura Cu fi 10, radiator Al fi 29 , rozstaw żeber t=2,3 mm.
Obudowa – blacha stalowa ocynkowana . Chłodnica zaopatrzona w tackę odciekową z króćcem 1/2'' ( INOX ) .
Brak możliwości zainstalowania odkraplacza.
Charakterystyka chłodnicy dla zasilania wodą o parametrach 12/15 º C, przepływ powietrza 400 m3/h
Moc: 2,08 kW
Przeplyw wody: 0,17 l/s
temp. pow. wlot: 30 st
temp pow wylot: 18,2 st
wilg. wzgl. wlot 50%
wilg. wzgl. wylot 89%
spadek cisn. wody 5,2 kPa
spadek cisn. pow. 24 Pa
Ilość rurek w obiegu R = 10
Poprosilem hydraulika o przygotowanie wyceny na potrzebne materialy do zmontowania calosci: odpowiednia do powyzszych danych pompa z osprzetem (grupa pompowa), rura alupex 25mm - 30mb, grube otuliny 9mm itp. Dzis mi podeslal wycene - 2900zl brutto - 20% rabatu + 900zl robota. Szczena mi opadla Juz wydalem 3600zl (kopareczka 1300 bo trudno, powoli i z przygodami kopala w malym ogrodku, rura 300zl, zlaczki oporowe musialem 4x zakladac - 400zl, wymiennik 1600zl) a tu jeszcze gosc od reku ma zrobic samo podlaczenie wymiennika z reku - toz to calosc wyjdzie jakby zamowic gotowca...
Czekam na dokladniejsza specyfikacje, co to za materialy zostaly wziete do wyliczen, a w szczegolnosci jaka to pompa.
A w miedzy czasie kilka pytan, na ktore nie znalazlem odpowiedzi
1. jak trzeba dobrac pompe?
pisales, ze konieczny jest przeplyw ok 7 l/min - z danych wymiennika wychodzi ok 10 l/min (0,17 l/s)
Czy taka np. 25-60 o przeplywie 2-15 l/min wystarczy?
Czy do glikolu sa jakies inne? Widzialem takie z napisem 'solar'... Czym one sie roznia od tych wodnych?
Bo np. w Omnigena (OMEGA 2 25/6 AUTO Pompa obiegowa) jest napisane, ze niczego poza woda nie wolno nia pompowac
Czy dlugosc mojej petli 150m fi25 daje znaczace opory i trzeba jakas mocniejsza pompe?
2. Jaka srednica rury alupex polaczyc wymiennik pod kalenica z rura niebieska i pompa pod sufitem na parterze (to ok. 2x12m rur, w tym w pionie od pompy do wymiennika 6-7m)?
trzeba tez fi25 i takie przylacza pompy (1') czy mozna fi20 (skoro wymiennik ma przylacze 3/4") ?
3. Czy w takiej konfiguracji robic uklad otwarty czy zamkniety z naczynem przeponowym?
Dodam, ze wymiennik i naczynie wzbiorcze w ukladzie otwartym byloby tuz pod kalenica, a tam w lecie to ciezko wytrzymac bo z 40st pod blaszanym dachem bywa pomimo 25cm welny - czyli parowanie moze byc wieksze niz by to stalo na parterze, a samo naczynie tez moze sie nagrzewac, zwlaszcza kiedy pompa nie bedzie pracowac.
4. Jesli uklad zamkniety - to jakie cienienie powinno w nim byc? 2,5 atm? Jak duze naczynie przeponowe? 2/5/8 litrow? A moze wcale go nie dawac?
I jak napelnic ta instalacje i nabic do takiego cisnienia? Da rady recznym opryskiwaczem ? On chyba do 2,5 atm da sie nabic
Albo zwykla pompa ogrodowa do wody czystej (po umyciu, bo deszczowke nia pompuje z otwartej studni..)?
5. czy podany wzrost wilgotnosci z 50% do 89% nie spowoduje wykraplania sie wody w instalacji reku (niestety wewnetrzne rury sa nieocieplone a ida w polaci dachowej )?
6. jako, ze problem przegrzania domu wystepuje tylko na 2 pietrze, wiec wymyslilem, zeby przerobic instalacje od czerpni do reku, tak by uzyskac drugi wewnetrzny obieg chlodzacy tylko poddasze zamiast caly dom:
Pierwsza wersja: wystarczy dodac trojniki z przepustnicami przed i za wymiennikiem i dodatkowy wentylator kanalowy na bocznym kanale (zamiast do reku powietrze byloby wtlaczane bezposrednio na poddasze na jednym koncu, a zasysane do wymiennika z drugiego konca).
Druga wersja to zamiast dodatkowego wentylatora mozna wykorzystac reku, zamykajac wszystkie odejscia poza tymi na poddasze (ta czesc instalacji daloby sie jeszcze ocieplic przy okazji i moze uniknac grzyba?).
Trzecia to rozbudowana pierwsza - jeszcze dodac plynnie regulowany bypass od czerpni do reku omijajacy wymiennik i dodatkowy chlodzacy obieg wewnetrzny - wowczas reku mogloby pracowac niezaleznie dla calego domu (zeby wywiewac zuzyte powietrze na zewnatrz) a poddasze byloby chlodzone.
Co o tym myslicie?
Pomijam dyskusje o kosztach (poza kosztami zamontowania pompy)
pozdro
wojtek