Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jaclic

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    23
  • Rejestracja

jaclic's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Oddam za skrzynke piwa (Tyskie, Warka) troche uzytecznych rzeczy budowlanych: skrzynke RBtke z kilkoma bezpiecznikami w srodku, kilkadziesiat uchwytow do rynny Planya brazowe + kilka naroznikow rynnowych fi 150, mase bitumiczna do uszczelniania roznych rzeczyn - prawie pelne wiaderko, dachowki Creaton miedziana angoba - ponad 100 szt., i inne drobiazgi, ktore zostaly i po budowie i szkoda wyrzucac. Do odebrania w Warszawie, na Wilanowie.
  2. Mialem okazję przejeżdżać obok fabryki Brassa w Płońsku, zajechałem żeby popatrzeć co mają. I wiecie co, na stróżówce przy wjeździe ich dachówka jest pokryta mchem... No jeśli u siebie w fabryce nie dają rady tego zwalczyć to chyba nie polecam. Wybrałem ceramiczną.
  3. A ja gadalem z kilkoma firmami wykonawczymi (fachowymi) i oczywiscie polecali rury Rehau (te ze srebrem), pompki do wypompowywania skroplin itp itd, razem koszty takie ze odrzuca. Na pytanie ile tak skomplikowanych instalacji zrobili z odpowiedzia bylo gorzej. Natomiast kilku normalnych fachowcow, ktorzy robia GWC od kilku lat na PCVce powiedzialo mi ze: 1. nie zdarza sie w praktyce aby woda sie zbierala bo przy przeplywie powietrza 3m/sec po prostu skropliny od razu odparowuja i po sprawie. 2. Rury rehau sa na rynku od chyba max 3 lat - zatem i tak nikt nie jest w stanie stwierdzic czy jest to zdrowiej czy nie, ale drozej to na pewno. 3. Wymiana ciepla w rurze PCV fi 200 dlugosci zalecanych 40m wystarcza, chcby nie wiem jak ta rura izolowala. Co do plesni - wytrzymuje 4000 stopni czyli te 70 to chyba nawet przez dobe byloby za malo. Ja osobiscie zrobilem GWC u siebie w obrysie budynku, pod podloga na glebokosci 1,2m bo i tak musialem podnosic budynek i mialem do zasypania dziure i mimo "teoretycznych" uwag krytycznych uwazam, ze to jest lepsze rozwiazanie bo : a/ pod budynkiem ziemia nie przemarza, czyli zima bedzie cieplej, b/ latem pod budynkiem ziemia sie nie ogrzewa, czyli bedzie lepiej chlodzic
  4. Mysle, ze z tym problemem mozna sobie dac rade. Napisz na priva, postaram sie pomoc. Nawet gdy trudno wykazac dochody to zawsze cos mozna zrobic.
  5. Mam takiego znajomego z firmy CDM. Oni tez montuja takie drzwi przesuwno uchylne ale gosc mi powiedzial, zebym tego nie bral ani od nich ani od nikogo innego bo to bardzo upierdliwy system. Po pierwsze trzeba niezle sie z tym naszarpac bo takie skrzydlo balkonowe jest ciezkie, po drugie jak jest ciezkie to wymaga czestej regulacji. oni to oczywiscie robia na zyczenie klientow ale tego nie lubia bo sa wiecznie wzywani na regulacje. No i kwestia estetyki. Przy progu takich drzwi jest wieeelka zwykle oslona na caly mechanizm. Z kolei moj architekt, ktory widzial juz takich bajerow kilka w zyciu mowi, ze u wszystkich sie to psuje (oczywiscie zwykle tuz po okresie gwarancji). Ja tez chcialem takie zrobic ale gosciu z CDM mnie przekonal.
  6. Znajomy finansista budujac swoj dom dokladnie policzyl czy mu sie oplaca kondensacyjny czy nie. No i mu wyszlo, ze zwroci sie po 15 latach. A wowczas i tak trzeba by kociol wymienic. Ponadto za 15 lat technika moze byc w zupelnie innym punkcie i okaze sie ze kotly gazowe jakiekolwiek to prehistoria
  7. Moim zdaniem trzeba by sie nameczyc, zeby zbudowac za rowne 100 tys. ale to jest mozliwe. Trzeba tylko duzo czasu spedzic w internecie (np maxa mozna dostac na Allegro od 95 groszy zamiast 1,80). Ludzie wyprzedaja resztki z wlasnych budow za pol ceny. Sam odsprzedam na koniec budowy np. pol paczki styropianu za pol darmo bo po co mi on. Przeszedlem sie po okolicy mojej budowy i na kazdej budowie zostaje po trochu tego i tamtego. Wystarczy pojezdzic i popytac (odwaga cywilna sie przyda - nie kazdy potrafi zapytac). Zatem poswiecajac sporo czasu mozna spokojnie oszczedzic przynajmniej na materialach i to nie koniecznie w najblizszej hurtowni. Po troszeczku powolutku i nazbierac materialow. Kupowac w najgorszym dla skladow budowlanych czasie, poszperac po ogloszeniach prasowych np. komunikaty gdzie oglaszaja sie syndycy i komornicy wyprzedajacy rozne rzeczy upadlych firm. Wiem ze to wyglada troche jak szperanie po smietniku ale przykladowo ja nabywam wlasnie plyty z piaskowca (material ogolnie dosc drogi) na elewacje - tzw odpadowe z wielkich budow warszawskich apartamentowcow i biurowcow. Tam plyta 30x50 cm nieco nieregularna to odpad a ja sobie ja przytne na wymiar i nawet jak polowe wywale na smietnik to mi wyjdzie 30 zl/m2. Taniej niz tynk mineralny. Ponadto jak buduje sie dom parterowy to wychodzi taniej, bez stropu i schodow, ktore sa drogie. No i jeszcze kwestia funduszy wlasnych. Jak sie ma dzialke i 100 tys to w obecnej sytuacji na pewno znajdzie sie bank, ktory da choc troche kredytu. Ja akurat pracuje w firmie doradztwa kredytowego i juz nie takie przypadki przerabialismy.
  8. Ciekawa sytuacja - w maju dostalem warunki przylaczenia do sieci gazowej i gazownia okreslila, ze w moim przypadku jest to dla nich ekonomicznie nieuzasadnione i calosc inwestycji bedzie kosztowala 10 tys z kawalkiem + VAT. Zatem oni moga pokryc niecale 3000 a ja reszte jak che miec gaz. Pochodzilem po firmach wykonawczych i wytargowalem, ze oni to zrobia taniej niz gazownia. Dzwonie do gazowni dwa dni temu a pani mi mowi, ze zmienila sie polityka i teraz moga mnie podlaczyc za 2900 PLN..... Jak ktos ma warunki sprzed kilku miesiecy to doradzam zatem szybki telefon do gazowni. Za drobne kilka groszy mozna oszczedzic kilka tysi
  9. Daj do siebie tel. na priva, w kwestii kredytu moge pomoc, a wlasciwie moj pracownik, bo tym sie zajmujemy firmowo. A rzeczoznawcy nie bierz byle jakiego, bo rozne banki uznaja roznych i moze sie okazac, ze bank, ktory ostatecznie da Ci kredyt nie ma danego delikwenta na liscie i bedzie wtopa kasy...
  10. Rzucam na forum, zeby nie bylo, ze jestem samolubem a dowiedzialem sie przypadkiem. Do konca roku w Warszawie mozna dostac dotacje na przylaczenie sie do kanalizacji w zamian za rezygnacje z szamba. 3000 PLN lub cos kolo tego. Piechotą nie chodzi. Trzeba wypelnic wniosek i zdeklarowac sie ze sie zlikwiduje szmbo.
  11. A mi robi ekipa w Wawie dom 242m2 w tym garaz na 2 samochody, dom pietrowy + poddasze nieuzytkowe czyli dwa stropy i scian jakby dwa razy wiecej niz w domu parter+poddasze za 140 tys z materialami za stan surowy. Mam nadzieje ze to cena z dolnej polki. Z jakosci jak na razie jestem zadowolony.
  12. nurni, oczywiscie ze slonko nie bedzie odnawiac zloza latem - bedzie go odnawiac powietrze, ktore latem mam zamiar chlodzic tym wymiennikiem - wniosek - jesli bedzie tam zimniej niz normalnie to chlodzenie bedzie lepsze. A temperatura zloza podniesie sie dzieki przeplywowi powietrza latem Wychlodzenie zloza zima jest stosunkowo niegrozne. Jesli 15 cm welny chroni sciany przed przemarzaniam z -20 stopni to 8 cm styropianu na podlodze + 1 m piachu ochroni przed przemarzaniem podloge. Zreszta ziemia pod budynkiem nie wychlodzi sie do -20. A w kwestii prac doktorskich - z tego co pamietam jeden Polak na przelomie XIX i XX wieku udowodnil w pracy doktorskiej ze nie mozna wzniesc w powietrze pojazdu ciezszego od powietrza za pomoca silnika. No i dwa lata pozniej powstal pierwszy samolot )
  13. Zrobilem wymiennik gruntowy trochę inaczej niż wynika ze znanych mi opisów. Mianowicie, jako że musialem wynieść budynek ponad poziom wód gruntowych i została mi spora przestrzeń pomiędzy ściankami fundamentowymi, którą i tak muszę zasypać to zrobiłem wymiennik wewnątrz budynku a nie na zewnątrz. Moje rozumowanie było następujące: 1. Nie trzeba kopac na 1,3m (czyli poniżej poziomu przemarzania) bo w obrębie fundamentów (ocieplonych) grunt nie przemarza nawet na 0,5m 2. Latem słońce nie nagrzeje wymiennika (bo jest pod domem) 3. Zimą śnieg nie ochłodzi wymiennika a dodatkowo, jeśli przypadkiem tracę trochę ciepła przez podłogę to może ono dodatkowo podgrzać powietrze w wymienniku (pewnie w sumie niewiele) 4. Oszczędzam zatem sobie robotę a co za tym idzie koszty - raz ewentualnego dodatkowego kopania, dwa wypelniania fundamentow piachem - w koncu rura długości 40m i średnicy 200 to ponad 1m3 piachu. Instalator od rekuperatora powiedzial ze "czemu nie" Co o tym sądzicie? [/img]
  14. Zdradź gdzie się zamawia takie drzwi do domu? Są extra
  15. Masz jeszcze to doussie w wymiarach 10x70x490? Ile za polozenie z robocizna? Masz jakiejs zdjecia tego parkietu?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...