Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zibi54

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    15
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

zibi54's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. zibi54

    kolektory ruchome

    Przecież to co ja napisałem w swoich postach nie jest sprzeczne z tym, co Państwo napisali w swoich. Napisałem ,że ten zwiększony uzysk wynikający z ruchu kolektora, jest najmniejszy w strefach gorącego klimatu, gdzie kąt padania promieni słonecznych na powierzchnię gruntu,przez większą część dnia jest zbliżony do kąta prostego. I tam faktycznie uzysk ciepła jest większy o 1/3. Im dalej od równika tym uzysk energii wynikły z ruchu kolektorów jest większy. Kształt koron drzew, który wynika ze zdolności roślin do fototropizmu potwierdza to, że skuteczne pochłanianie energii promieniowania słonecznego w różnych szerokościach geograficznych wymaga innych rozwiązań. Proszę zwrócić uwagę na wygląd korony akacji, czy baobabu rosnących na sawannie. Palmy w tropikach mają również korony w postaci płaskiej równoległej do podłoża powierzchni. Kolektory płaskie położone prawie poziomo równie dobrze, jak drzewa tropikalne, spełniają funkcje absorpcji energii słonecznej. Im dalej na północ korony drzew przybierają postać stożków-znanych wszystkim choinek. Tworząca stożka jest bardziej prostopadła do poziomu gruntu im dalej od równika drzewo rośnie. Ponieważ ani drzewo, ani jego liście nie mogą się w tak wielkim przedziale kątowym obracać( jak to jest konieczne}, to korona przybrała postać stożka, bryły powstałej na skutek obrotu. W Polsce nie ma jednego dobrego laboratorium, które przeprowadziłoby badania o których rozmawiamy. Wiem, że tam gdzie słońca jest najwięcej, tam większe uzyski wynikłe z obrotu nie są wielkie. Tam gdzie promieniowanie pada pod innym kątem trzeba się dostosować, tak jak to zrobiły drzewa.
  2. Jestem tutaj na tym forum rodzynkiem, który ma dom z wentylacją grawitacyjną, ze szczelnymi drzwiami i oknami, których nie trzeba rozszczelniać , oraz bardzo wydajnym odzyskiem ciepła z wentylacji. Instalacja rekuperacyjna odzyskuje ciepło z wentylacji przez cały boży rok. Jest jednakowo efektywna zarówno w lecie jak i w zimie. Uważam, że ten temat się nie wyjałowił, trzeba tylko innego spojrzenia.
  3. Dyskusja ta jest podobna do teologicznego sporu: "O wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkanocnymi". Tego się nie da rozstrzygnąć. Mam wątpliwości: Zamontowałem w swoim domu superszczelne drzwi i okna. Mam kilka przewodów wentylacyjnych przystosowanych do WG, a na przewodzie wentylacyjnym kuchennym zamontowałem okap kuchenny z wentylatorem wyciągowym o regulowanym ciągu. Czy jest to WG, czy WM.
  4. Takiego cichutkiego śpiewu też chciałbym posłuchać, a te doznania termiczne i zapachowe... Ja też się trochę rozmarzyłem.
  5. Nie słyszałem żeby sroka ładnie śpiewała. Sroka to nie słowik, chociaż też się nazywa na literę s. Jeżeli już sroka wydaje jakieś dźwięki, to chyba wtedy gdy srocze, lub może poprawniej sroka. Ja latem otwieram późnym wieczorem i nocą okna. Mam dom na wsi i latem jest wspaniale.
  6. 1. Do budynku ze szczelnie wykonanymi otworami okiennymi i drzwiami świeże powietrze z zewnątrz może się dostać do wewnątrz budynku jedynie przez Gruntowy Wymiennik Ciepła., lub przez celowo otwarte otwory okienne i drzwiowe. Przy zamkniętych wszystkich otworach ruch powietrza przez GWC wymuszany jest grawitacyjnie. Im większa różnica temperatur pomiędzy otoczeniem budynku i wnętrzem budynku, tym wydajniejsza jest wymiana powietrza w budynku. Czasami gdy korzystamy z łazienek, lub wyciągu kuchennego -uruchamiamy wentylację mechaniczną . Wówczas wewnątrz budynku robi się podciśnienie. To powoduje szybsze napływanie powietrza z zewnątrz , poprzez GWC. 2. Tak jak Pan sądził, zużyte powietrze wydostaje się przez przez kanały Wentylacji Grawitacyjnej. Im wyższa różnica temp pomiędzy otoczeniem a wnętrzem budynku, tym szybszy ruch powietrza . skuteczniejsza wentylacja. 3. Powietrze zużyte trafia nie bezpośrednio na zewnątrz budynku. Wykonałem samodzielnie rekuperator z 6 sztuk miedzianych wymienników wyjętych ze skasowanych kociołków 2 funkcyjnych Termet Predom TypAR MSC-20. Po zewnętrznym oczyszczeniu i odkamienieniu powierzchni wewnętrznych rurek, wymienniki były jak nowe. Do tego obudowa z pojemnika prostopadłościennego z PVC i jest dobry, bardzo skuteczny rekuperator - wymiennik. Wymiana ciepła, gdzie jednym z czynników jest woda a drugim powietrze jest bardziej sprawna. 4 Jednym z kanałów wentylacyjnych poprowadziłem 2 rurki. jedna jest wpięta bezpośrednio za wodomierzem i doprowadza do rekuperatora wodę wodociągową (temp. ok 8-10 stopniC) Druga jest wpięta na zasilaniu zasobnika CWU. 5 W tym systemie nie potrzeba pompek cyrkulacyjnych. Ruch wody wymusza ciśnienie wody w wodociągu. Wentylatory pracują tylko chwilowo, dbając o poprawną wilgotność w łazienkach i kuchni. Zyski. Podawana woda do bufora CWU ma temp średnio o 10 stopni wyższą niż ma woda z wodociągu. Powietrze zimą podgrzewa się w wymienniku gruntowym. Latem w wymienniku gruntowym następuje kondensacja pary wodnej zawartej w powietrzu. Łatwo zagrzybić wewnętrzne powierzchnie Gruntowych Wymienników Ciepła. Powietrze z takiego wymiennika szkodzi zdrowiu.
  7. zibi54

    kolektory ruchome

    Ilość energii zaabsorbowana przez kolektor nieruchomy jest zależna od szerokości geograficznej punktu w którym został zainstalowany. W strefie międzyzwrotnikowej ruch śledzący płaszczyzny kolektora za słońcem nie daje dużych dodatkowych uzysków zaabsorbowanej energii. Kolektory ruchome śledzące słońce zamontowane w szerokościach geograficznych odpowiadających terytorium Polski absorbują średnio rocznie ponad 3 krotnie więcej energii w porównaniu do takich samych kolektorów mocowanych nieruchomo. Pomiary porównawcze wykonane dla tych samych kolektorów ruchomych i stałych są miarodajne tylko dla tej szerokości geograficznej na której zostały wykonane. Ponad to kolektory ruchome o wschodzie i zachodzie są w pozycji pionowej, co pozwala na szybsze zsunięcie się warstwy śniegu. Częste pionowe ustawienie kolektorów ruchomych przeciwdziała osiadaniu zabrudzeń na powierzchniach przeźroczystych kolektora.
  8. Dom wybudowałem kilkanaście lat temu. Czerpnia świeżego powietrza połączona jest z wymiennikiem gruntowym wykonanym z rur PCV umieszczonych ok 0.8 m pod powierzchnią gruntu. Wymiennik ten jest na zewnątrz budynku. Budynek i otwory okienne i drzwiowe są szczelne. Dom praktycznie wentylowany jest grawitacyjnie. W łazienkach i w okapie kuchennym mam zamontowane wentylatory wyciągowe, które pracują dorywczo. Jak żona gotuje, to włącza wentylator w okapie kuchennym. Jest tam możliwość 5 stopniowej regulacji wydatku wentylatora. W łazienkach wentylator załączany jest automatycznie przez czujniki wilgotności powietrza. Nie decydowałem się na wykonanie WM z rekuperatorami, bo uznałem, że takie rozwiązanie jest za drogie i ma wiele wad. Wymiana ciepła powietrze- powietrze jest wysoce nieskuteczna tak w rekuperatorach krzyżowych , jak i w rotacyjnych, czy przeciwprądowych. U mnie w domu ciepło z wentylacji absorbowane jest w wymienniku, który służy do wstępnego podgrzewania wody na potrzeby c.w.u. Przekazywanie ciepła z powietrza do wody jest bardziej wydajne. Woda w wodociągu ma temp ok 10 stopni C, powietrze z wentylacji kilkanaście stopni więcej. Na powierzchni wymiennika uzyskuję efekt kondensacji pary nawet latem. Ja głosuję za wentylacją mieszaną. Częściej grawitacyjną, a sporadycznie mechaniczną. Wg mnie takie rozwiązanie jest pozbawione wad WG i WM. Wykorzystane są zalety obu rozwiązań. Powietrze do budynku pobierane jest z wymiennika gruntowego. Ciepło z wentylacji wykorzystywane jest do wstępnego podgrzania cwu. Nie zalecam takiej instalacji wykorzystywać latem do chłodzenia pomieszczeń, bo szkodzi zdrowiu. Ja używam moskitier i otwieram okna na noc.
  9. zibi54

    kolektory ruchome

    Nie chcę budować mechanizmów i sterowania ruchem kolektorów - inni to zrobili. Podałem dwóch producentów takich urządzeń. Nie znam przypadku, by wiatr porwał taką konstrukcję. Kilka konstrukcji jest wykonana na Podhalu, gdzie czasami nieźle wieje. Chciałem zasięgnąć opinii na tym forum. Może ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie. Technika się rozwija. Co było kilka lat temu nie do pomyślenia, dziś jest rzeczywistością. Może właśnie tak będzie z kolektorami ruchomymi? Uznaję, że można takie urządzenie wykonać. Wykonane konstrukcje to potwierdzają. Również podałem przybliżony koszt takiego urządzenia wraz ze sterownikiem. Kto pyta nie błądzi. Chodzi mi tylko o Waszą dobrą radę.
  10. zibi54

    kolektory ruchome

    Myślę, że to żaden problem dla konstruktora, by obliczyć i skonstruować obrotnicę, która przeniesie na fundament siły od wiatru wiejącego z prędkością 100 km/h od przymocowanych do niej kolektorów o powierzchni 5 m2. W górach gdzie wieją halne wiatry stoją drewniane chaty, których jedna połać dachu 2 spadowego ma powierzchnię 100m2, czyli 20 razy większą. Górale potrafili takie płaszczyzny skonstruować bez użycia jednego gwoździa. Przypuszczam, że obrotnica jaką jest piasta przedniej osi samochodu musi przenieść czasami większe obciążenia. jednak nikt z tego powodu nie zaniechał budowy samochodu.
  11. Jestem tutaj nowy i jeszcze się nie zdecydowałem na ogrzewanie wody kolektorami słonecznymi. Mam bardzo duże wątpliwości, czy się w ogóle opłaca instalować płaskie, czy próżniowe kolektory. Bardzo dużo jest nieścisłości, których nie mogę sobie wytłumaczyć. Np. dlaczego kolektory próżniowe zamarzają? Czy próżnia jest niedoskonała? Nawet gdyby była niedoskonała, to i tak przez 16 godzin nocnych nie powinien kolektor zamarznąć. W dzień nawet pochmurny powinno mu wystarczyć zaabsorbowanego ciepła słonecznego , by o siebie chociaż zadbać i nie zamarznąć w nocy. Wniosek stąd, że powinna być lepsza próżnia w rurach, lub nie powinny nazywać się kolektorami próżniowymi. Muszę przyznać, że bardziej przekonują mnie ekonomiczne uzasadnienia kolegi, któremu wychodzi z obliczeń, że ani płaskie, ani tzw próżniowe kolektory nie dają takich oszczędności, by można z czystym sumieniem kogoś namówić na taką inwestycję. Samemu można sobie na taką ekstrawagancję pozwolić. Innym przyzwoiciej byłoby przekazać wszystkie za i przeciw. Instalacja solarna powinna przynajmniej przez 9 miesięcy w roku w 100% zabezpieczyć inwestora w ciepłą wodę. Jeżeli ktoś nie posiada przyłącza gazowego i musi palić w piecu na paliwo stałe, to nie zdecyduje się na inwestowanie w kolektory. Jeżeli ktoś ma przyłącz gazowy i dobry, kondensacyjny piec, to inwestycja we wspomagającą instalację kolektorów słonecznych do c.w.u. jest ekonomicznie trudna do uzasadnienia. Ja bym się tego zadania nie podjął. Od 12 lat grzeję wodę za pomocą dobrej klasy stojącego kotła kondensacyjnego.
  12. zibi54

    kolektory ruchome

    Kolektor ruchomy można tak ustawić , by nie pracował na silnym wietrze jak żagiel.(ustawienie płaszczyzny kolektorów w poziomie) Może to być sterowane wiatromierzem, lub ręcznie. Poza tym myślę, że te konstrukcje są dobrze policzone konstrukcyjnie i sprawdzone w panujących w Polsce warunkach klimatycznych. Faktycznie można dostawiać coraz więcej kolektorów na dachu, lecz to nie otwiera możliwości sterowania systemem solarnym. W słoneczne dni może się okazać, że jest problem z nadmiarem ciepła, którego nie ma gdzie magazynować. Kolektor ruchomy rozwiązuje ten problem.
  13. zibi54

    kolektory ruchome

    Liście roślin mają możliwość ustawienia swojej powierzchni prostopadle do padających promieni. Zjawisko to nazywa się fototropizmem. Rośliny żyją dzięki energii ze słońca. Ewolucja wyposażyła rośliny w mechanizmy pozwalające w optymalnym stopniu korzystać z energii słonecznej. W przypadku ustawienia powierzchni kolektora równolegle do promieni słońca, moc kolektora praktycznie spada do zera. W przypadku ustawienia powierzchni kolektora prostopadle do promieni słońca uzyskujemy maksymalną moc i sprawność absorpcji promieniowania słonecznego powyżej 90 %. Czytałem na tym forum opinie zawiedzionych inwestorów, którzy zakupili instalacje solarne z najwyższej półki. Spodziewali się bowiem, że więcej zaoszczędzą na rachunkach za c.w.u. Czy jest prawdą, że w polskich warunkach powierzchnia solarna o powierzchni 5 m2 zamocowana na 2 osiowej obrotnicy może zapewnić c.w.u. czteroosobowej rodzinie przez 10 miesięcy w roku.?
  14. zibi54

    kolektory ruchome

    Myślę, że nie ma problemu destrukcji połączeń rurowych ruchomych. Prędkości ruchów są znikome, siły również. W samochodach, koparkach hydraulicznych konstruktorzy sobie radzą, gdzie ciśnienia powietrza, czy innego medium są o wiele wyższe. Chyba to nie powinno nastręczać technicznych i ekonomicznych trudności. Obrotnica też można bardzo tanio wykonać. Dziennie obrotnica kolektorów musi wykonać trochę więcej niż jeden obrót. Jak się to ma do koła np.samochodu? Myślę, że można problem awaryjności konstrukcji pominąć. Przy ruchach z tak małą prędkością , pobór prądu jest znikomy. Można właściwie go zaniedbać. W dobie mikrokontrolerów problem pozycjonowania nie powinien być problemem. Wydaje mi się, że większym problemem finansowym byłoby ekonomiczne magazynowanie tak wielkiej ilości ciepła , jaką mogą dostarczyć dwa płaskie ruchome w 2 osiach kolektory. Na polskim rynku są kolektory ruchome elfran i zeneko. Co sądzicie o tych produktach? Czy warto za taką obrotnicę z systemem automatyki naprowadzającej i sterującej pracą pompy obiegowej zapłacić 4 tysiące złotych? Czy to się opłaci?
  15. Niestety nic nie znalazłem ani w Muratorze, ani na forum Muratora o kolektorach ruchomych, które w dwóch osiach ustawiają się prostopadle do promieni słonecznych. Czy to może być prawdą, że dwa kolektory płaskie o pow 4m2 mogą pozyskać więcej ciepła niż 6 takich samych kolektorów mocowanych do dachu na stałe? Oczywiście chodzi mi o porównanie nie jednego dnia, lecz porównanie w skali całego roku.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...