anatema
Użytkownicy-
Liczba zawartości
141 -
Rejestracja
Informacje osobiste
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
-
imię i nazwisko
Grzegorz
Dane osobowe
-
Miejscowość
wielkopolska
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
Ostatnie wizyty
Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.
anatema's Achievements
-
Mam w 100% instalację grzejnikową i po zmianie grzejników na CV33 w ostatnim sezonie miałem TZ na poziomie 35-40C. W największe mrozy - w sumie kilka dni - nie przekroczyłem nigdy 45C. Zużycie za ostatni sezon przy metrażu 165 m2, dom ponad dwudziestoletni (ściany: cegła szczelinówka plus styropian 7 cm wewnątrz, okna trzyszybowe, poddasze ocieplone 20 cm wełną, posadzka nieocieplana) ok. 4 tys kWh Temperatura w domu salon-kuchnia 19-20 C. Sypialnie 18-19C. Nie wiem na ile zgłębiłeś temat ale PC mają sens ekonomiczny dla instalacji niskotemperaturowych.
-
Hmm, wzorowałeś się na jakimś filmie instruktażowym czy ktoś ci pokazał co należy myć i jak wymontować/zamontować filtry?
- 20 463 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
No właśnie zasady ekonomii są takie same ale zmienne są inne. Nie ma czegoś takiego jak przeciętny Kowalski i nie ma czegoś takiego jak przeciętna firma. Weźmy przykład hipotetyczny: firma 3 osobowa - usługi montażu pc: 1 właściciel (nadzór nad całością + zdobywanie klientów) + 2 monterów pompy przychody ze sprzedaży: 15 montaży (pozostałe 5 dni w miesiącu szkolenia, poprawki, reklamacje klientów, chorobowe etc.)/mies. x 11 miesięcy (1 m-c urlopowy) x 5 tys. (cena usługi) = 825 tys. przychód koszty osobowe (z Zus): (właściciel 25 tys. + monterzy 2*15 tys) x 12 m-cy = 660 tys. koszty pozostałe: 10 tys/mies. (samochód, narzędzia, inne) x 12 = 120 tys. zysk=825-780=45tys. No ale przecież może być właściciel który decyduje się na zarobki nie 25 a np. 50 tys/mies, do tego potrzebuje sekretarkę (10 tys.) i dobrego handlowca (20 tys.), ponadto koszty pozostałe ma wyższe np. 20 tys/mies. Wtedy, żeby wygenerować podobny zysk cena usługi musi wzrosnąć ok. dwukrotnie. Jeśli klient płaci to wcale mnie nie dziwi że montaż może kosztować 15 tys.
-
Próbowałeś na oferteo znaleźć kogoś kto w tej cenie zamontuje Splita? Ja myślę że da radę znaleźć. U siebie chciałem tak zrobić ale ostatecznie żeby dostać dofinansowanie z czystego powietrza wybrałem firmę-autoryzowanego partnera pro która ogarnęła cała papierologię itp. Gdyby nie czyste powietrze to miałem znajomego hydraulika który był gotów to zrobić (poniżej 5 tys).
-
U mnie CO+CWU w marcu: 415 kwh (dane z podlicznika) Jestem w szoku, bo okazuje się że ten sezon zamknie się prawdopodobnie mocno poniżej 4 tys. kwh co oznacza że będę miał niewykorzystany magazyn energii. Cóż trzeba chyba pomyśleć nad jakąś hybrydą plug-in...
-
Firma q-cover
anatema odpowiedział tomasznowak29 → na topic → Wykończenie ścian; elewacje zewnętrzne
Też mnie zastanawia ta firma. Opinii brak, a ceny mają bardzo dobre. Swoją drogą jakie macie koszty usług za m2 położenia tynku baranka o granulacji 1,5 mm? -
Wyłączam na noc w aplikacji i nie zasilanie tylko grzanie. Mógłbym ustawić harmonogram wtedy byłoby bezobsługowo ale mi się nie chciało do tej pory. Rano gdy idę po karmę dla psa to włączam, przy okazji sprawdzając jaka temperatura na zewnątrz. Zaleta dodatkowa dla mnie to nie przeszkadzają mi żadne dźwięki dochodzące z pompy (ani pompek obiegowych) kiedy zasypiam. Dla mnie (gdzieś już pewnie pisałem o tym) jedną z dużych wad TCAP-a jest hałas generowany i to zarówno przez jednostkę zewnętrzną jak i wewnętrzną; nie wiem czy ten typ tak ma (u znajomego ten sam model hałasuje podobnie) czy w ogóle to specyfika pc. Oczywiście można się przyzwyczaić albo niektórym to w ogóle nie przeszkadza (mojej żonie np. nie)
-
Dane z podlicznika za luty (CO+CWU): 514 kWh (poprzedni rok: 768 kWh) Temperatura średnio ok. 20,5 C Grzeje stałą 35C przez cały sezon (poza okresem mrozów gdzie podkręciłem do ok. 40C). W ciągu ostatnich ciepłych dni (podobnie jak w październiku) pompa wyłączana na noc.
-
A czym dokonujesz pomiaru temperatury na grzejnikach? Rok temu, zaraz po założeniu pc próbowałem to mierzyć termometrem bezdotykowym takim jak się mierzy gorączkę ale nie dało się, odczyty były bez sensu.Z drugiej strony wydawać kilkaset pln na jakieś specjalistyczne termometry wydało mi się trochę zbyt dużo.
-
U mnie zużycie styczeń (CO+CWU) z podlicznika to: 1009 kWh Średnia temperatura w domu: 20 C Chłodniej niż u większości ale domownicy akceptują, w największe mrozy styczniowe dogrzewaliśmy kominkiem (złożone z 8 razy - głównie weekendy)
-
Tak, właśnie. Podjąłem pochopną imho błędną decyzję. Jako częściowe usprawiedliwienie mogę powiedzieć, że działo się to w czasie, gdzie w mojej okolicy ceny gazu poszły dramatycznie w górę (chyba 170% - firma Gen Gaz - głośno o tym było w mediach), ceny węgla pikowały do poziomów ponad 3 tys. a o wzrostach cen prądu jeszcze nikt nie mówił (chociaż można było się tego spodziewać), a ja miałem starego bezklasowca na ekogroszek który musiałem wymienić. PC a.gwozdz - nie wypowiadam się co być powinno a co nie. Stwierdzam tylko fakty, ewentualnie spekuluje sobie jak może być.
-
No właśnie w artykule który podlinkowałeś jest informacja że dla pompiarzy nie będzie żadnych szczególnych dedykowanych rozwiązań taryfowych, ulg etc. I tak, ja też się zgadzam że podstawowy bytowy prąd do 2 tys. kWh będzie dotowany w różny sposób bo używamy go wszyscy ale nie o tym jest mowa. Mowa jest o prądzie jako "paliwie" do pc który (po przekroczeniu dotowanego limitu) jest drogi i nie sądzę żeby był konkurencyjny w najbliższych latach do cen gazu ziemnego. No ale to wszystko spekulacje. Osobiście nigdy nie zdecydowałbym się (nie mając fv na starych zasadach) na założenie pc do grzania w domu z instalacją zwykłych grzejników mając gaz ziemny w posesji. Sam rok temu przeszedłem na pc z ekogroszku ale po pierwsze miałem fv (stare zasady), po drugie wymieniłem (latem) większość grzejników na niskotemperaturowe co pozowliło znacznie obniżyć temperaturę zasilania w tym sezonie, po trzecie i tak nie jestem zadowolony i uważam że lepiej było iść w gaz (który też mam).
-
Wg różnych danych dostępnych w internecie, 40% gospodarstw domowych w Polsce ogrzewane jest gazem, różne źródła różnie podają ale to rząd ok. 2-3 mln gospodarstw domowych. PC mimo boom-u ostatnich lat ciągle daleko, zobaczymy jak to będzie się zmieniać , sprzedaż w Polsce w 2022 to 203 tys. Przekładając to na głosy wyborcze ciągle bardziej "opłaca" się dotować gaz dla gospodarstw domowych niż prąd dla pc. Tutaj zgoda, prąd do poziomów bytowych czyli do 2-3 tys. kWh używany przez wszystkich ma szanse być ciągle dotowany ale już powyżej niekoniecznie. Zresztą ta kwestia była podnoszona już w ubiegłym roku gdzie limity tańszych kilowatów były niewystarczające dla pompiarzy (o ile ci nie mieli fv; w ogóle ci co mają fv na starych zasadach przez kolejnych kilkanaście lat też będą raczej spokojni więc potencjalne lobby o tyle jest mniejsze).
-
Jeśli masz gaz doprowadzony do posesji to - przy twojej powierzchni i tylko grzejnikach nie ma się co zastanawiać tylko kocioł gazowy kondensacyjny. Wycena 20 tys. przy - jak zakładam rozprowadzonej instalacji hydraulicznej - jest bardzo droga. Znajoma zakładała kilka miesięcy temu i wyrwała używany 2 letni (ale na gwarancji) piec Termet Gold za 2 tys. pln; do tego kilkaset pln dla instalatora i prace hydrauliczne - myślę że w 5 tys. się zamknęła a może nawet w 4. Teraz jest trochę ofert używek kilkuletnich markowych pieców gazowych na olx (czasem na gwarancji) bo ludzie zmieniają na pc więc można coś fajnego znaleźć. No ale nawet zakładając nowy piec to powinieneś imho zamknąć się w 10 tys. Odnośnie stawek za gaz, prąd to te rzeczy są ze sobą skorelowane i w dłuższej perspektywie podwyżka/obniżka kwot za jeden nośnik będzie związana z tym samym dla drugiego; można spekulować jak bardzo itd. ale to nie ma sensu bo ostatnie 3 lata pokazały jak bardzo chwiejny potrafi być rynek surowców i np. zakręcenia kurka gazowego przez ruskich wcale nie doprowadziło do hiperwzrostów ceny gazu w Europie.
-
Bawisz się w niezle laboratorium. Ja ostatnio zauważyłem nietypową różnice: mam 2 dni gdzie w nocy temperatura od -5 do -9, w dzień -2 do -5 - zużycie średnie 36 kwh, kolejna doba: temp. w nocy i dzień ok. 2 stopni wyższa, a zużycie 39 kwh. Temperatury CWU i CO stałe przez 3 dni, żadnego wietrzenia, mycia okien etc. Skąd większe zużycie przy wyższej temperaturze otoczenia? Jedyne co przychodzi do głowy to wilgotność powietrza i związane z tym defrosty. Mowa o T-Cap 9kW.