Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

poontos

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    23
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez poontos

  1. Gorzej jak wilgoć dostaje się z zewnątrz. Ja dodatkowo od zewnętrznej strony tarasu dałem gumę EPDM https://allegro.pl/oferta/plyta-gumowa-epdm-mata-guma-na-uszczelki-grubosc-2mm-szer-120cm-0-6m2-11255905042 Minęło 5 lat i żadnej wilgoci nie ma.
  2. Tak jak napisałeś, zbić ten próg do chudziaka, położyć izolację poziomą (szczególną uwagę zwróć na połączenie izolacji z istniejącą), na to styropian, wylewka, i płytki/ panele.
  3. Tego się obawiałem. Dzięki za odpowiedź.
  4. Cześć wszystkim. Jestem w trakcie robienia trawnika. Chcę na "starą" ziemię nawieźć nową, wygrabić, wywalcować i posiadź trawę. Nie jestem pewien, czy gdy na "starej" ziemi, jeśli zostawię chwasty m. in. mlecze, koniczynę i babkę, to nie przebiją się przez nową ziemię. Grubość nasypu będzie ok. 10-15cm. Nowa Ziemia będzie wyjałowiona. Macie jakieś doświadczenie z tym tematem?
  5. Cześć wszystkim! Przymierzam się do położenia płyt tarasowych o wymiarze 25 x 75 cm, grubość 4 cm. Mam wylaną zbrojoną płytę betonową o grubości 10 - 12 cm o wymiarze 3,5 x 6 m. Pod płytą jest kliniec porządnie zagęszczony więc nie obawiam się o to by płyta pękła. Moje pytanie to: co lepiej będzie się nadawać jako warstwa wiążąca - elastyczny klej do płytek, suchy beton czy może jeszcze coś innego?
  6. Cześć. Jestem w trakcie zabudowy poddasza. Kupiłem już zielone płyty g-k do zabudowy pralni i łazienek. Natomiast resztę poddasza planuję zbudować czerwonymi płytami. Jestem mniej więcej w połowie pracy i już widzę, że źle wyliczyłem proporcje. Za mało mam płyt zielonych a za dużo czerwonych. Czy jeśli dałbym czerwone płyty do łazienki i posmarowałbym je folią w płynie zdałoby to egzamin, czy lepiej nie ryzykować i dokupić zielone g-k?
  7. Witam. Dobrze, że zrezygnowałeś z okien połaciowych bo z nimi to sam problem. Pozdrawiam.
  8. Cześć wszystkim. Jestem w trakcie budowy domku jednorodzinnego. Na mapce mam zaznaczoną jedną studnię na deszczówkę, którą już wykopalem i podłączyłem instalacje deszczową. Chciałbym wykopać drugą taką samą i zrobić z obu studnie przelewowe. Czy muszę zgłaszać zamiar wykopania drugiej studni?
  9. Powierzchnia wszystkich ścian nośnych wynosi 173 m2, więc według moich obliczeń różnica w ciężarze wyniosłaby ok. 25 ton. Przyszło mi też na myśl, żeby górę zrobić z silki 18 cm. Wtedy różnica byłaby trochę mniejsza.
  10. Witam! Jesienią zeszłego roku zrobiłem fundament (dom z poddaszem użytkowym 158 m2). Niestety zima wstrzymała roboty budowlane. W międzyczasie postanowiłem zmienić porotherm (taki jest w projekcie) na ściany nośne na silke. Silka jest znacznie cięższym materiałem i zacząłem się obawiać, czy ława wytrzyma dodatkowy ciężar. Grunt pod ławą to zwietrzelina. Kierownik budowy powiedział, że ława powinna wytrzymać. Czy warto ryzykować i zmienić materiał na silke, czy bez obaw z niej budować? Proszę o radę.
  11. Zrównałem wszystko do zera, gdyż posadowienie budynku było niezgodne z projektem. Ponadto nie była zachowana odległość 4 m od granicy z sąsiadem i przekroczona "nieprzekraczalna linia zabudowy" od strony drogi.
  12. Niestety również musiałem usunąć ławy (złe posadowienie fundamentu). Ich długość wynosiła 62 mb, ściana fundamentowa była na wysokość 8 bloczków + chudziak pod posadzkę. Koparka rozpruła wszystko w ok. 24 godz. łącznie z załadunkiem gruzu na wywrotkę. Bloczki zostawiłem sobie na podmurówkę (na całą napewno nie starczą), są pouszczerbiane i trzeba je oczyścić z zaprawy ale na podmurówkę myślę że lepszych nie trzeba. Koszt całej operacji to 5000. Była również opcja, żeby wykorzystać stare ławy i dolać do nich nowe. Ja niestety nie chciałem ryzykować późniejszymi pęknięciami na styku ław i skułem wszystko. Teraz przygotowuję szalunki. Możliwe jest, że kwota 15 tyś jest realna.
  13. Ławy wyprute 2 dni pracy koparki z młotem załatwiło sprawę.
  14. Witam! U mnie też nie zagęszczono. Zostaje tylko kucie
  15. Właśnie jestem na etapie załatwiania koparki. Usunięcie starej ławy wiąże się z wzruszeniem gruntu pod nią. Myślicie, że zagęszczenie go wystarczy, czy pogłębić fundament, jeśli tak, to o ile?
  16. ]Witam wszystkich! Rozpocząłem budowę już jakiś czas temu, niestety skończyło się na fundamencie. Okazało się, że jest on za długi i za szeroki. Podałem kierownika budowy do sądu. Sprawa trwa już ponad 2 lata o pomału dobiega do końca. Najprawdopodobniej będę musiał rozebrać cały fundament gdyż spora jego część jest nieprawidłowo usytuowana i naprawiać się nie opłaca ale o tym zadecyduje biegły i sąd. Dużym problemem jest rozebranie starej ławy fundamentowej i chciałbym ją zostawić. Na nią chciałbym wylać nową (prawidłową z projektu) lecz mam pewne obawy czy nie zacznie ona pękać na łączeniu ze starą ławą. Możliwe, że naprężenia na łączeniu mogą być zbyt duże i później ława, ściana i całą resztę mógłby szlag trafić. Grunt rodzimy to zwietrzelina. Jeśli macie jakieś doświadczenia w tym temacie to proszę o pomoc.
  17. Cześć. W najbliższym czasie z żoną planuję budowę. Na chwilę obecną jesteśmy na etapie wyboru projektu. Zainteresował nas projekt Archonu: Dom w rododendronach 7 http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-rododendronach-7-m44c1e5880b7c7 Według Archonu wybudowanie tego domu wynosi ok 300 tyś. Zakładam, że trzeba mieć jeszcze jakiś margines. Mamy z żoną 400 tyś. i mam pytanie do Was. Myślicie że za kwotę którą posiadamy, można wybudować taki dom?
  18. Witam! W 2012 rozpocząłem budowę domu. Musiałem ją wstrzymać gdyż firma którą wynająłem źle wybudowała mi fundament. Aktualnie toczy się sprawa sądowa w tym temacie. Nie chcę aby pozwolenie na budowę mi wygasło, więc postanowiłem że zrobię przyłącze wody i kanalizy po to, aby był wpis do dziennika budowy. Moje pytanie jest następujące: projekt zagospodarowania działki (przyłączy sanitarnych) został wydany w grudniu 2010. Czy jest on dalej ważny? W internecie znalazłem artykuł, http://www.e-instalacje.pl/a/6628,przylacze-wodociagowe-formalnosci w którym jest napisane, że taki projekt jest ważny 3 lata (od dnia wydania czy od dnia ostatniego wpisu do dziennika budowy?). W "wodniku" powiedziano mi że jeśli pozwolenie na budowę jest nadal ważne, to mogę zrobić takie przyłącze. Może ktoś się orientuje jak dokładnie określają to przepisy? Aktualnie szukam też nowego kierownika budowy, więc nie mam się teraz kogo poradzić.
  19. Piec na paliwo stałe typu węgiel - drewno. W najbliższym czasie gmina nie planuje podłączyć gazu. Chciałbym wykonać jak najwięcej prac sam by uniknąć kosztów.
  20. Potrzebuję porady w sprawie budowy komina w starym budownictwie. Strop drewniany. Chcę zainwestować w CO. Mieszkanie jednopoziomowe 50 m2. Kominiarz napisał opinie w której są dwa rozwiązania. Tylko nie wiem jak wygląda to od strony technicznej i jakie koszty orientacyjne trzeba by było ponieść. Pomieszczenie na piec spore, z oknem ,na ostatnim piętrze( + mała „poduszka powietrzna” między sufitem a dachem). 1. Przebić się przez dach ( chyba lepsze rozwiązanie) 2. Zrobić komin po zewnętrznej budynku ( konieczność rozstawienia rusztowania, problem z czyszczeniem) Proszę o podpowiedź jak wykonać komin krok po kroku. Z jakich materiałów buduje się komin w takiej sytuacji? Jaki to koszt( +ewentualna robocizna)?
  21. Zmierzyłem wszystko jeszcze raz (starałem się to robić dokładnie) i okazało się, że fundament jest o 0,5 metra za długi z jednej strony, a drugie pół metra zabrał sąsiad stawiając płot na mojej działce. Jutro porozmawiam z kierownikiem budowy i zobaczę, co o tym sądzi.
  22. A czy istnieje jakaś tolerancja? Różnica między tym co jest w projekcie a tym co jest w realu wynosi prawie metr. Murarze dobrze postawili fundament. Stwierdziłem to po słupkach które pozostawili geodeci (proste prostopadłe).
  23. Witam! W tym roku zacząłem budowę domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym. Na ten rok zaplanowałem zrobienie fundamentów, które już są zrobione. Zrobiła to firma przeze mnie wynajęta. Z prawej strony działki mam sąsiada, który ma podobny dom do mojego, czyli z każdej strony domu ma okna. Niedawno zainteresowałem się czy odległości między budynkami są prawidłowe. Po zmierzeniu wyszło mi, że odległość wynosi 7,4 m a odległość mojego fundamentu do granicy działki od strony wspomnianego sąsiada to 3,3 m. Z tego co wiem, te odległości powinny być większe. Czy mogę mieć problem z odbiorem budynku? Proszę o komentarz do mojego postu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...