Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mrose

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    38
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez mrose

  1. Powiedzcie, jak uzyskujecie zimą temperaturę 7 st. glikolu który wprowadzacie do nagrzewnicy? Przecież w kolektorze poziomym (jakieś -1,5m pod ziemią) nie da się wyciągnąć takiej temperatury . Jak będzie +1 st. to będzie świetnie. Sam mam pompę ciepła z kolektorem pionowym i podczas wygrzewania posadzek, jakie robiłem zimą, temp. dz spadła mi do +1,6 st.
  2. Żelbet, ale znajomy mi mówił że może mi sufit pożółknąć. Co radzicie? Robić wcinkę poniżej, czy się tym nie martwić ?
  3. Mam postawiony komin schiedla rondo plus. Niestety nie dopilnowałem wysokości na jakiej jest wejście przewodu dymowego z kominka... i teraz jest na wysokości 2,75m, czyli 25 cm pod sufitem. Obawiam się temperatury jaka będzie się wytwarzać pod stropem. Co robić? Zaślepiać to wejście i rozwiercać komin niżej, czyli gdzieś na 1,7m? Robił to ktoś? Możecie polecić dobrego fachowca z okolic... między Gdańskiem, a Olsztynem?
  4. Z ozc mi wyszło 10,7 kW na co . Zakładam 1,2 kW na cwu ( 4-5 osób). Dom cały z silikatów, scianki działowe też. Posadzki zakładam grubość 8 cm miksokreta. Jaką moc pompy dobrać? Z ozc co + cwu wychodzi ok 12 kW. Jeśli iść w stronę akumulacji ( silikat + 8 cm wylewki) to pewnie pompa conajmniej 13-14 kW - wtedy więcej w taniej taryfie popracuję. A może nie przewymiarowywać i wybrać jak wychodzi z ozc? Trzeba by policzyć akumulację podkładu betonowego i ścian i nie "strzelać" tak na oko 1-2 kW więcej na akumulację. Ktoś coś poradzi?
  5. CZy możesz podesłać na priva kontakt do tej ekipy i hydraulika?
  6. To może napiszę tak : chłodzenie latem nie jest najważniejsze. Najważniejsze jest żeby wentylować, wentylować z odzyskiem oraz żeby mi drewniane podłogi się nie powyginały zimą ( dlatego ważna dla mnie jest płynna regulacja i skala wydajności zaczynająca się od jak najmniejszych wartości z uwzględnieniem oczywiście geometrii kanałów wentylacyjnych). Co radzicie?
  7. Jaki więc rekuperator chciałbyś polecić?
  8. Jaki reku polecacie o wydajnosci 700m3/h przy sprezu dyspozycyjnym (dla 700m3/h) nie nizszym 200Pa. Dodam ze istotna plynna regulacja w jak najszerszym zakresie, zeby zima pracowalo mozliwie najwolniej ( nie chce wysuszyc za mocno powietrza) a latem maxymalnie bo lacze to z ggwc.
  9. Jak wyznaczyć taką bezpieczną prędkość, ile ona wynosi?
  10. Rozumiem wobec tego, że jedynym mechanizmem wytrącania wody z powietrze jest sprowadzanie go przy danym ciśnieniu i wilgotnosci względnej do określonej temp. tzw. temp. pktu rosy , tak? Czyli nawet jak będę nawiewał powietrze przez powiedzmy strugę wody i to powietrze nabierze wilgoci woda skropli się w momencie wejścia powietrza w pkt rosy. Ale jak powietrze osiągnie wilgotność powiedzmy 90%, po wchłonięciu wilgoci ze strugi wody ( na zew jest załóżmy latem 70 %) pkt rosy się przesuwa w górę... Zostawiająć tę strugę wody i przechodząc do przypadku nawiewania powietrza na chłodnicę lamelową prawdą jest, że : wykraplanie ma miejsce na chłodnicy, nastepnie skropliny są usuwane, a powietrze dostające się w kanały wentylacyjne ( pozbawione części wilgoci przez skraplanie na chłodnicy) ma pkt rosy przesunięty niżej , czyli że po wejściu w ciepłą instalację nigdy się nie zbliży do pktu rosy?
  11. Chciałbym zamontować przed rekuperatorem GGWC zgodnie z opisem Adama_mk. Ale dziś jeden przedstawiciel firmy od wentylacji i klimatyzacji mnie przxestzraszył, mówiąc, że taka glikolowa nagrzewnico-chłodnica to wprowadza wilgoć w kanały wentylacyjne. Mam zamiar kanały prostokątne zalewać razem z wylewką, więc ich potem nie wyczyszczę. Czy to prawda, że mogę mieć problem z wilgocią i czyszczeniem takiej instalacji? Czy powietrze nawiewane przez lamelki takij nagrzewnicy chłodnicy łapie dużo wilgoci? Przecież powietrze ma kontakt tylko z zamkniętą lamelką a nie bezpośrednio z glikolem. Może chodzi o skraplanie się ciepłego powietrza latem mającego kontakt z zimniejszą lamelką w której płynie chłodzniejszy glikol? Proszę o pomoc!
  12. Proszę instalatorów o oferty na pompę ciepła gruntową o mocy 14 kW wraz z montażem i rozruchem. Dolne źródło robię sam lub zlecę wykonanie odwiertów, więc proszę także o oferty na kolektor pionowy.
  13. Poproszę instalatorów o oferty na pompę ciepła gruntową o mocy 14 kW wraz z montażem i rozruchem. Dolne źródło robię sam lub zlecę wykonanie odwiertów, więc proszę także o oferty na kolektor pionowy.
  14. Ja też się zastanawiam nad prefabrykowanymi wiązarami. Ale nie wiem co wybrać. Wariant 1 : strop żelbetowy - wyniesie mnie jakieś 27 tyś i tradycyjna więźba robiona na budowie, czy wariant 2 : więźba prefabrykowana ( czekam na wyceny) i strop...no i tu się pojawia pytanie : przy takiej prefabrykowanej więźbie po prostu układa się karton gips na ruszczcie? I co, to jest mój strop? A czemu przy tradycyjnej więźbie nie robi się takiego lekkiego stropu? Ze względu na niedokładność i słabą sztywność takiej konstrukcji? Dodatkowo mi konstruktor-projektant mojego dachu mi powiedział, że jak zrobię sobie żelbecik to jednak zupełnie inna sztywność i nic mi nie popęka, a taki karton-gips może popękać. Dodam że mój dach jest kopertowy, ma jakieś 220 m2 i kąt nachylenia 17st. Co radzicie?
  15. A minimalne obroty u Ciebie to ile? Jak będzie reku z wentylatorami EC to mogę sterować wydajnością płynnie tak? Minimalna wydajność reku co ogranicza? opory instalacji jakie trzeba pokonać żeby w ogóle mówić o obiegu powietrza w instalacji? Np taki rekuperator Dospela 600 - jego minimalna ilość powietrza jaka przepuści jaka będzie? Albo np Nikol 600 http://www.elmech-nikol.pl/images/gallery/Karta_doborowa_centrali_NIKOL_600.pdf piszą że płynna regulacja w zakresie 20-99%, te 20% to wynika z czego, czy w innych reku można zejść poniżej 20% maksymalnej wydajności?
  16. Kubatura wentylowana około 1000m3, 2, docelowo 4 domowników. Będzie GGWC - jakieś 200 m PE 32 plus nagrzewnica.Chciałbym, żeby latem trochę schłodziło - więc maksymalna wymiana reku jakieś 800, nawet 1000m3/h by sie przydała.Zimą mała - wiadomo problem z przesuszonym powietrzem, dodatkowo drewno na podłogówce więc nie mogę spaść poniżej 45% wilgotności. Powinienem szukać reku z płynnie regulowanego z maksymalną wymianą jakieś 800-1000m3/h ( minimalna wymiana 100m3/h). Co radzicie? Jaki rekuperator wybrać?
  17. Chciałbyś zaproponować coś lepszego? Czy tak jak ja szukasz wykonawcy?
  18. http://www.aspol.com.pl/oferta/kategorie/486_cooler.html http://www.aspol.com.pl/oferta/kategorie/474_raptor-700.html czy coś takiego ma sens w połączeniu z reku raptor? Jakoś mnie nie przekonuje ze względu na zakładaną 1 wymianę WM. No i ta cena tego raptora. Pewnie lepiej jak zamontuje kilka oddzielnych splitów w pokojach gdzie bedzie za goraco i tansze reku np http://www.komfort.sklep.pl/rekuperator-dospel-optimal-bypass-p-67.html?cPath=14_16 . A z drugiej strony przecież klimatyzacja to taka wentylacja z tą różnicą, że klimatyzacja dostarcza powietrze świeże, ale o odpowiedniej temperaturze... Może wobec tego latem jak będzie za gorąco używać tylko klimatyzacji, a WM minimalnie co by nie nawiewało za ciepłego powietrza? Czy olać to wszystko i zrobić GWC? No ale forumowicze piszą, że to wiele korzysci latem i tak nie daje.
  19. Szukam wykonawcy w okolicach Elbląga.Za 2 tygodnie będę miał ozc. Narazie dostałem kompleksową ofertę na polską pompę 18 kW z odwiertami 420m za 55 tyś.
  20. Szukam solidnej ekipy, co zrobi SSO domu o powierzchni użytkowej 269m2 + pełne podpiwniczenie + garaż za 65-70 tyś.zł. Możecie kogoś polecić?
  21. Dom będzie podpiwniczony ( piwnica 125 m2) w całości z wyjątkiem garażu, który jest na poziomie zero. Piwnica będzie w całości w gruncie (2,5m). Czy dobrym rozwiązaniem bedzie płyta fundamentowa? Czy byście robili normalne fundamenty i olać to, że będzie trudniej je docieplić. Istotny jest dla mnie koszt fundamentowania oraz to żeby osiągnąć dom 40/50 kwh/m2. Dodam, że grunt jest gliniasty.
  22. Zastanawia mnie to jak dobrac moc sprezarki pompy gruntowej. Chce grzac w taniej taryfie 22-7 i 13-16. Pewnie powinieniem isc w mocno akumulacyjne posadzki...ale zeby nie przesadzic z moca pompy i nie dojsc do sytuacji w ktorej mam za maly odbior ciepla przez dom i sprezarka mi sie bedzie czesto wylaczala. Najbezpieczniej miec sprezarke z plynnie regulowana moca. Mam racje?
  23. W tym roku chciałbym wystartować z budową. Szukam ekipy. Czy mógłbyś podać kontakt do ludzi którzy budowali Twój dom?
  24. A jak latem? Sprawuje się dobrze? Pewnie jak za mała wymiana to zawsze można okno otworzyć
×
×
  • Dodaj nową pozycję...