Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

_artur_

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    2 946
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń
  • Jestem na etapie
    parę lat mieszkam, ale jeszcze nie remontuję
  • imię i nazwisko
    Artur Starz

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Bolmin
  • Kod pocztowy
    26-060
  • Województwo
    świętokrzyskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

_artur_'s Achievements

 Lider FORUM (min. 2800)

Lider FORUM (min. 2800) (7/9)

10

Reputacja

  1. Dawno nie pisałem, ale szukałem czegoś na forum a przy okazji wczoraj dostałem rachunek za prąd za 1 półrocze to stwierdziłem że cośtam skrobnę.. Tak z grubsza to założyliśmy tego multisplita i w sezonie 2022/23 grzaliśmy po połowie kablami a w połowie klimą.. oczywiście opomiarowałem sobie wszystko i wyszło co najmniej zachęcająco.. niestety zdrowie mi się nieco posypało i ze względu na operację oka trochę musiałem przystopować z wykończeniem poddasza (robię to teraz) i na dole zamontowane zostały dwie jednostki wewnętrzne (5 i 2.7 kW) - jedna na salonokuchnię a druga w korytarzu żeby grzać sypialnie.. przez cały sezon kable włączone były tylko w łazience i to w zasadzie dla komfortu ciepłej podłogi niż jakiegoś dodatkowego grzania ale w bilansie wiadomo - trzeba uzwględnić.. Rezultat - cały sezon - zużycie 2664 kWh na klimę i 512 kWh na kable w łazience. aktualnie poddasze jest całe ocieplone (2x15cm wełny) i do tego GK już zaszpachlowane i pomalowane, teraz panele i drzwi.. za tydzień lub dwa będą zainstalowane właśnie tam kolejne dwie jednostki klimy do grzania.. Co to PV.. w 2023 zużycie pociągnięte "z elektrowni" było 9995 kWh i załapałem się tym samym na zniżkę 10% za zmniejszone zużycie energii.. z racji tego że grzanie drugim klimatyzatorem odpaliłem dopiero pod koniec sezonu grzewczego 2022/23 to rok do roku będę wiedzieć w styczniu pewnie jak wyjdzie ale z moich szacunków wynika że powinienem z produkcji PV prawie wyzerować zużycie.. za pół roku przyszło mi 600zł dopłaty do prądu.. Rozważamy jeszcze montaż rolet zewnętrznych, zawsze byłem sceptyczny ale nie wiem czy nie zmienię zdania.. aha - GWC cały czas działa, wentylacja mechaniczna tak samo, jeśli chodzi o sterowanie domem to trochę przerobiłem - ale nie "core" bo tu cały czas PLC ale odpaliłem homeassistant'a do różnych integracji (np. z klimą czy żarówkami phillips)..
  2. tam gdzie przyzwoity ekogroszek jest dostępny, na allegro: https://allegro.pl/oferta/eko-groszek-groszek-ii-silesia-workowany-25kg-12124175376 https://allegrolokalnie.pl/oferta/ekogroszek-prestige-platinum-workowany-3qh ostatnio sąsiedzi narzekali że widzieli lokalnie prawie po tyle.. Aż takiego pasywnego nie mam.. tak, masz rację - zużycie 7900kWh = 7,9MWh , i PV w kWp też się zgadza Cześć.. W zasadzie bardziej chodzi o ogrzewanie poddasza - jak pisałem - kończę zabudowę - mam tam 3 duże pomieszczenia - i z racji tego że mam drewniany strop to nie bardzo mam jak założyć podłogówkę a i nigdy nie było tam planowane mieszkanie na stałe, jest tam pralnia, ale zrobiłem dodatkowy pokój, coś w rodzaju schowka i została duża powierzchnia na domową siłownię itp. klimę planowałem tam do ogrzewania od zawsze ale pogadałem z kolegą który zajmuje się instalacjami klimy to on mi doradził żeby zamiast obwieszać dom jak choinkę klimatyzatorami to żeby kupić dużego multisplita na 4 wewnętrzne i z niego pociągnąć ogrzewanie - teraz klimatyzatory są mega wydajne SCOP do 5 dochodzi, grzeją do -20 więc spoko starczy - na górze jeszcze chwila do skończenia więc założę na razie na 40m2 i będzie do dogrzewania "salonokuchni" - zwłaszcza w okresie przejściowym - zobaczę jak się sprawdzi.. Co do chłodzenia to niekoniecznie bo przy tak ocieplonym domu, wentylacji mechanicznej i GWC głęboko (szczegóły wcześniej) to wystarczy nie otwierać w lato za bardzo okien i dom się nie nagrzewa.. poza tym w pracy nie lubię klimy za bardzo więc powiedzmy że może włączę co jakiś czas.. każda jednostka wewnętrzna będzie wyposażona w tzw. moduł zezwolenia na pracę - hotelowy - i klimę będę włączać tylko w tanim prądzie albo odpowiedniej nadwyżce z PV .. jeśli nie będą spełnione odp. warunki to się klimatyzator nie włączy nawet pilotem (oczywiście będzie możliwość ręcznego odpalenia jakby co)..
  3. Jak ktoś jeszcze tu zagląda to wrzucę mały update kosztów ogrzewania bo często ktoś pyta - W tym sezonie zużycie energii na ogrzewanie wyszło 7,9kWh - poprzednie lata były mniej więcej 8500kWh, zużycie spadło bo w tym roku ociepliłem i przykręciłem płyty GK na poddaszu - jeszcze nie wykończone i są oczywiście jakieś szczeliny ale ogólnie jest ponad 500kWh mniej.. co do kosztów - to oczywiście że ze względu na podwyżki prądu ten sezon był najdroższy i koszt samego ogrzewania wyniósł mnie około 3300 złotych.. Jak sobie zsumowałem opłaty na grzanie kablami i przypomnę jak to było na początku i widzę jak poszły w tym roku ceny węgla (teraz 3000 zł tona) to wiem że warto iść nomen omen "pod prąd" Z innych zmian - założyłem w zeszłym roku fotowoltaikę 9.9kWh na falowniku froniusa - na dachu od południowo - zachodniej strony - ta część od tarasu - bez okien dachowych - przewidziana na to, od sierpnia do teraz produkcja wyniosła 6.5 MWh, ale pełny rok minie 18.08 więc jeszcze nie wiem jak wyjdzie.. wg tego co piszą ludzie to powinno z 1000 kWp paneli wyjść 1000 kWh energii.. Za zwrot z ulgi termomodernizacyjnej z PV kupiłem i niedługo założę klimatyzator Gree 9/10kW do grzania - to multisplit na 4 jednostki wewnętrzne, na razie założę jedną do dogrzewania/grzania na dole salonokuchni.. oczywiście moduł sterujący też żeby włączało się tylko w drugiej taryfie.. trzy pozostałe obwody planuję założyć na poddaszu jak je wreszcie kiedyś skończę - zapał mam mały bo starsza córka od 2 lat z nami nie mieszka, a młodsza zdaje właśnie maturę więc pewnie też niedługo pomieszka i te 140m2 jakoś nam starczało to i dalej będzie ok..
  4. Zagląda, zagląda.. miło Cię widzieć.. u nas też ogródek się rozrósł.. na tyle że podlewanie kroplownikami musiałem założyć..
  5. Dzięki, czyli pod względem ciśnienia i wydajność pod zraszacze jestem w ciemniej d... - wiaderko 10 litrowe wypełnia się w jakieś 80 sekund.. To chyba zostaje temat pompy ze zbiornika..
  6. Cześć.. przywiało mnie do wątku o ogrodach.. rozkopałem trochę trawnika żeby zrobić podlewanie kropelkowe roślin, ale wpadłem na pomysł żeby jeszcze ze 3-4 zraszacze wrzucić.. tylko mam problem z ciśnieniem wody w instalacji domowej - przy zakręconym kranie mam około 3-4 barów, przy odkręconym zaworze spada do 1.5.. podłączyłem jeden zraszacz - wysuwa się ale słabo leci.. Mam na podwórku zbiornik 1200 litrów wody co którego mogę bez problemu podłączyć uzupełnianie z wodociągu a do zraszaczy pompę dostawić, tylko z tego samego źródła zasilane byłyby też kroplowniki (mam z kompensacją ciśnienia).. i pytanie - czy jest sens kombinować z pompą i zbiornikiem.. ewentualnie jaką pompę polecacie do takiego celu? A i najważniejsze pytanie - wszędzie piszą że zraszacze dobrze pracują przy 2-3 barach (zależnie od głowicy) - ale czy to ciśnienie mierzone przy otwartym zraszaczu czy przy zamkniętych odbiorach ?
  7. Możesz sprecyzować co to znaczy że "nadwyżkę obetnie" ? bo wiadomo że na 100% rzadko chodzi ale jednak czasem bywa? da się tak ustawić falownik żeby maksymalnie dawał do sieci zakładu energetycznego maksymalnie 10kW a ewentualną nadwyżkę kierować do domu ? i czy każdy falownik tak ma z tym "obcinaniem" nadwyżki czy jakieś konkretne modele ? bo jakbym np. dołożył i zainstalował 14 kW paneli ale do sieci chciał 10kW oddawać ?
  8. no tak.. jeśli jeszcze byłoby powyżej tego 30% a do 10kW 20% to jakoś by się opłacało.. a nie.. tylko ze zgłoszeniem.. oni (w sensie zakłady enetgetyczne) mają tego typu rzeczy świetnie oskryptowane - moja siostra pracowała w policji w "narkotykach" - większość zgłoszeń o większych uprawach z energetyki było.. ano właśnie.. ale - ktoś może liczył lub skorzystał z oferty na fotowoltaikę w PGE ?
  9. Czesc.. kurcze po pół roku odpowiadam, ale jakoś z powodu pracy poza domem od dwóch lat mniej tu zaglądam.. Co do kamery to nie znam nikogo ale wiem że jest trochę firm co to robi.. jak mam przystawkę do telefonu, wystarcza.. A namiary na firmę budującą dom są na początku dziennika.. W międzyczasie Stanisław robił mi ogrodzenie, budował mur i nie wiem co jeszcze ale wszystko cały czas super wykonane..
  10. Czesc.. korzystając z siedzenia w domu i pracy zdalnej poczytałem trochę ten wątek bo uznaliśmy z żoną że już chyba czas na fotowoltaikę Jak niektórzy może pamiętają sprzed paru lat mój dziennik budowy (link w stopce) grzeję dom prądem - kable grzejne w 2 taryfie.. mieszkam 6 rok i jak budowałem ten sposób grzania to nawet tu na forum to była jakaś egzotyka.. ogólnie nie narzekam, rachunki za ogrzewanie cały czas sporo mniejsze niż sąsiadów mających kotły.. z grubsza wiem co i jak, bo już na etapie budowy domu był plan na panele fotowoltaiczne.. i teraz parę pytań, pewnie będziecie wiedzieć: 1. czy wszystkie z falowników mają modbus TCP/RTU na pokładzie (mam dom sterowany przez PLC i wszystko mam spięte do jednego panelu i to warunek konieczny.. myślę żeby inwerter to był fronius a one chyba mają, ale może coś innego 2. moc paneli ma być 9.9 kW - żeby dopłatę dostać.. ale że zostanie mi trochę miejsca na dachu to czy potem można rozbudować instalację? chodzi mi o to czy można wziąć przewymiarowany falownik? jeśli tak to o ile i czy później przy rozbudowie trzeba robić aneksy do umów z PGE i czy nie każą dopłaty zwracać? 3. Jakieś konkretne firmy polecacie ze świętokrzyskiego lub ościennych województw (małopolskie, mazowieckie, śląskie) Pozdrowienia..
  11. Cześć.. Ale tu dawno nie pisałem.. Ale tak, jestem zadowolony i drugi raz bym zrobił.. mieszkam 5 lat (kurcze, ale czas zapieprza).. i rachunki roczne za CO w okolicy 2000-2100 i CWU 450 zł.. w przyszłym roku jak będzie mi się chciało i bede mieć pare groszy to może założę na dachu 10kW paneli ale nie mam ciśnienia.. całkowite zużycie prądu roczne to około 14MWh z czego 85% w tanim prądzie.. (całkowite to znaczy razem z prądem „bytowym”, co u mnie znaczy np. 5-6 razy w tygodniu piekarnik i reszta).. Co bym zmienił - w zasadzie chyba nie wiem czy jest coś co na 100% bym zmienił.. Grzanie działa, gruntowy wymiennik i rekuperator własnej roboty też.. poddasze cały czas do zrobienia ale mi sie nie chce, bo starsza córka wyprowadziła się rok temu na studia wiec powierzchni mam pod dostatkiem.. może dodałbym klimatyzator.. ale to tak na siłę.. Ogólnie taka parterówka póki co sprawdza się bez zarzutu..
  12. Przechodzę automatycznie na czas nieokreślony z czasem wypowiedzenia 1 miesiąc a opłaty wtedy identyczne jak w PGE więc mogę też nic nie robić.. ale wiadomo, że czegoś szukam, chociaż i tak nawet jak trochę zdrożeje to trudno.. i tak jestem do przodu przez te pare lat..
  13. Czy jakieś taryfy na 2019 są już zatwierdzone? bo ostatni miesiąc z fortum/duonem na preferencyjnych warunkach a nowa oferta jest do d... ktoś/coś podpowie?
  14. Czesc.. Dawno tu nie zaglądałem bo trochę życiowo mi się pozmieniało ale wracam z pytaniem - Duon/Fortum się kończy w grudniu - coś polecacie na rok/dwa.. teraz mam G12w w duonie i bardzo mi pasuje ale nowa oferta jest do dupy (-20% od PGE tylko w dziennej więc słabo..).. jakiś inny sprzedawca?
  15. Witaj.. namiary są w poście 242 wątku: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?218088-quot-Tak-si%C4%99-dom%C3%B3w-nie-buduje-!!-quot-czyli-parter%C3%B3wka-ze-strychem-w-podkieleckiej-wiosce-)&p=6636900&viewfull=1#post6636900 zmienił mi się email i coś z hasłem ale już odzyskane i powinno być ok.. postaram się coś wrzucić bo trochę podziałałem dalej (ale nie dużo)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...