Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

arnix5

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Województwo
    lubelskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

arnix5's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Czyżby tylko jeden Polak nieodpłatnie potrafił udzielić odpowiedzi, zresztą nie opisał ceramicznych i sylikatowych?
  2. arnix5

    Trochę o przegrodach

    1. Okna trójszybowe wypełnione argonem, część to okna stałe. 2. Ściany to gazobeton 24cm do klejenia ocieplony styropianem od 30 do 35cm. 3. Styropian raczej zwykły (038), a nie szary ze względu na stosunek wzrostu R do wzrostu ceny. Jednak dokładniejsze obliczenia powinny potwierdzić jeszcze niezakończony arkusz kalkulacyjny. 4. Bryła budynku to prostopadłościan zwieńczony krótszą połacią od południa i dłuższą od północy. 5. Ocieplenie poddasza 50cm wełny
  3. 1. Ogólnie problem inwestora Laika to rysy o szer 0,2mm czyli niewielkie, lecz widoczne. Rysy poziome pokazują, że płyta w zimie od śniegu się ugięła, a następnie odprężyła i uniosła za pośrednictwem dachu i ścianek górną część ścianek działowych. Z tego wynika, że płyta ma zbyt małą sztywność w porównaniu do 10 metrów rozpiętości. 2. Jeśli ja miałbym usztywnić tą płytę to dociążyłbym ją poprzez wykonanie stalowej konstrukcji przenoszącej obciążenia z dźwigarów dachowych na płytę: a) za szafą równolegle do żółtych strzałek w pokoju o pow. 12,6m2 oraz b) w kotłowni o pow. 2,8m2 przy ścianie po lewej stronie od wejścia do kotłowni. Taka konstrukcja będzie przenosić obciążenie zmienne z dachu na środek płyty. 3. Ostatnia kwestia to zapobieżenie wypłukiwania gruntu spod płyty przez drenaż. Inwestorze monitoruj (wstaw w zagłębieniu odpływu drenażu wiaderko) i sprawdzaj czy zbiera się w nim osad z gruntu, nie zanieczyszczenia.
  4. Gdy fachowiec buduje swój dom to stara się poszerzyć swoją wiedzę i zdarza się, że czyta takie forum. Postaram się aby tak było. MarekR Napisał: Po przeczytaniu postów autora tego wątku nasuwają mi się następujące spostrzeżenia: 1. Płyta fundamentowa nie powinna być tutaj winowajcą takiego stanu z prostej przyczyny, że budynek jest za lekki aby takie coś powyginało płytę o grubości nawet tylko 20 cm i rozpiętości ok. 10 m. 2. Jeśli nawet z grubsza i z zapasem oszacuje się ciężar ścian, dachu, ścianek wewnętrznych to naprężenia pod płytą, której pracuje tylko 0.5 m (tak sobie założyłem) dalej nie przekraczają około 70 kPa. 3. Moim zdaniem powodem problemu jest drenaż opaskowy połączony z deszczówką, który spowodował wypłukanie pospółki ze strefy brzeżnej płyty i jej ugięcie pod naciskiem ścian nośnych. 4. Należy jak najszybciej odciąć deszczówkę od drenażu i monitorować zmiany. 5. Proponuje odkopać fragment fundamentu aby potwierdzić/zanegować pkt. 3. Przy okazji sprawdzić jaki jest stan styropianu. 6. Jeżeli płyta fundamentowa nie jest popękana to sprawę można uratować poprzez wpompowanie betonu pod fundament jeśli potwierdzi się pkt. 3. 7. Proponuję zlecić pomimo wszystko ekspertyzę, która będzie istotnym elementem podczas dochodzenia swoich roszczeń no chyba, że inwestor tego nie chce - dochodzić odszkodowania. Pozdrawiam MR Ogólnie zgadzam się z punktami MarkaR, ale postaram się lekko poprawić. 1. Płyta żelbetowa o grubości 20cm i rozpiętości 10m (czyli bardzo dużej) musi się ugiąć. Wyobraźcie sobie strop o rozpiętości 10m jednoprzęsłowy obciążony obciążeniem równomiernym (od styropianu pod płytą). Taki strop od swego ciężaru by się złamał. (niefachowo ) 2. Płyta fundamentowa będzie lepszym fundamentem od ław jeśli cała będzie w miarę jednakowo obciążać styropian, a nie tylko liniowo lub obwodowo. Z tego wynika konieczność dociążania środka płyty słupami lub ścianami nośnymi. 3. Drenaż wymył nie pospółkę, ale jej drobniejszą część (piasek). Ogólnie powinno się przyjąć zasadę, aby nie odwadniać gruntu pod płytą, gdyż woda porywa z sobą drobiny gruntu, a z czasem coraz większe ziarna (typu piasek). 4. Wpompować betonu pod płytę się nie da, dokładniej ogromne koszta, efekt mizerny, a budynek stoi na styropianie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...