Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Maximusopijus

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    32
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Maximusopijus

  1. Nie mam jeszcze odpowiedniego miejsca na przechowanie drewna i nie kupiłem wcześniej żeby przeschło. Drewno z suszarni to już wydatek rzędu 250pln za mp. Może w przyszłym roku zacznę palić, ale ceny drewna są zdecydowanie za wysokie.
  2. U mnie z kolei za cały sezon do dzisiaj poszło równo 1200m3 gz50. Wiem , wiem , nie mam się czym chwalić ale piszę dla porównania. Temperatura w domu całą dobę 22*C. Zaznaczam , że gazu używam także do codziennego gotowania.
  3. Lepiej dłużej z mniejszą temperaturą, mam to już przetestowane. Wynika to bezpośrednio z bezwładności budynku (zwłaszcza podłogówka w wylewce). Dziwi mnie trochę że nie masz sterownika, przy takiej ilości podłogówki aż się prosi o sterownik z czujnikiem w wylewce. Wtedy płyta nie wystygnie i mniej energii pochłonie przy dogrzewaniu (a nie nagrzewaniu). Generalnie spalanie masz bardzo niskie, ale temperatura tez nie za wysoka.
  4. Dom mam z porothermu 44 na ciepłej zaprawie bez docieplenia, na dachu 20cm wełny i 10 cm styropianu pod podłogą. Okna 3-szyby i 6 komór. Słusznie zauważył kolega psulek że palę też 5kg brykietu dziennie. Temperatura przez całą dobę ustawiona na 22*C. Jak decydowałem się na budowę domu i montaż kominka w płaszczem wodnym drewno kosztowało 80-100pln za mp układany (z dowozem), wtedy można było mówić o jakiejś oszczędności. Teraz palenie w kominku, oprócz miłego klimatu, mija się z celem. Palę brykietem bo nie mam jeszcze miejsca na drewno, poza tym po zakupie buk musi poleżeć ze trzy lata żeby można było nim palić. Z brykietem jest lepiej bo jest sprzedawany w workach i kupuję po 80-100kg kiedy się kończy. Trzeba tylko trochę inaczej nim palić (małe dawki).
  5. U mnie w grudniu średnio 5.9m3/24h , w styczniu 4.8m3/24+codziennie około 5kg brykietu w kominku. Temperaturę mam ustawioną 22*C/24h, z kotła wychodzi 43*C, na podłogówkę (dół) przez trójdrożny ustawiony na 35*C. Mam też kuchenkę gazową , którą używam codziennie ( nie mam nawet czajnika elektrycznego). Dom 136.7m2 (po podłodze 175m2).
  6. 10kg około 6-8 pln. Generalnie ile zapłacę za drzewo czy brykiet dokładnie tyle samo kosztuje mnie gaz. Plusem palenia w kominku jest tylko to że jest znacznie przyjemniej, nie jest to żadna oszczędność w porównaniu do gazu ( przynajmniej w moim przypadku). Gazem grzeje do 22*C i nawet przy takiej samej temperaturze (bo mocniej nie grzeje) przy paleniu w kominku, odczucie temperatury jest zupełnie inne. Przepalam praktycznie codziennie około 2-3 godzin.
  7. Wróćmy może do tematu. Od 20.12.2012 do 20.01.2013 poszło 160m3 gazu (CO+CWU+gotowanie). W tym czasie spaliłem dodatkowo około 150kg brykietu drzewnego.
  8. Zgadza się, ja patrzę tylko na plusy, tańsza energia, bardziej ekologiczna a przede wszystkim uniezależnienie się od rosnących cen gazu , węgla a może i prądu.
  9. A szkoda bo byłaby to rewolucja. Podobnie jest teraz z nagonką na e-papierosy, badania stwierdziły że są szkodliwe, tylko że te badania były sponsorowane przez firmy tytoniowe , więc wynik takich badań był znany przed ich rozpoczęciem.
  10. Zgadza się ale pogodówka dobiera temperaturę wody w CO w zależności od tej , która jest na zewnątrz wg. odpowiedniej krzywej zwanej krzywą grzania np. jeśli jest +5 temperatura wody wynosi 35 stopni a jeśli jest -20 stopni wtedy 60. Popatrz do instrukcji na parametry tej krzywej , zaobserwuj też przy minusach jaka jest woda na kotle.
  11. A do pieca masz pogodówkę? Jeśli tak to jaka jest ustawiona krzywa grzania? Zaobserwuj temperaturę wody na kotle przy dodatnich temperaturach i ujemnych.
  12. Wszystko zależy jakie masz docieplenie ,ile styropianu w podłodze i ile wełny na poddaszu, jakie okna (nic o tym nie piszesz). Niektórzy na tym forum mają to bardzo dobrze zrobione i zużywają mało gazu. Ja niestety tak nie mam i zużywa mi około 8m3 na dobę przy temperaturze nastawionej 22*C i -5 do -10*C na zewnątrz (co+cwu+kuchenka).
  13. http://www.ecat-polska.pl/ O to chodziło?
  14. U mnie 20.10.2012 - 21.12.2012 poszło 368m3 gazu (CO+CWU+gotowanie). Temperatura w domu to 22*C na dole i 20-21.5*C na górze. Powierzchnia jak w sygnaturze.
  15. Czyli już w normie. Spróbuj ustawić termostat w ten sposób, że przez 2h masz dzień (np. 15*C) potem 2h noc (np. 13*C) i tak całą dobę. Może też być 1h dzień i 2h noc. Wtedy podłoga będzie mogła dojść do temperatury i oddać ją do otoczenia (duża inercja takiego typu ogrzewania). Ja tak zrobiłem (dzięki koledze orko) i mam większy komfort i mniejsze spalanie. Dobrze jest też wietrzyć pomieszczenia ale intensywnie i krótko (5 minut) , im większy mróz tym lepiej. Stare powietrze wewnątrz ciężko jest ogrzać. Spróbuj i daj znać.
  16. To jest normalne, dom jest jeszcze surowy i musi trochę energii pochłonąć, w przyszłym roku zużycie spadnie. Jaką masz wilgotność wewnątrz?
  17. Ja pytałem o taką możliwość, kocioł Vitodens 100-W WB1B. Pozdr.
  18. Takie rozwiązanie z dwoma strefami jest idealne, spróbuje to zrobić tak jak planuje na PLC. Mam tylko problem z przeciągnięciem przewodów czujki temperatury na górę, może znajdę jakieś bezprzewodowe. Wtedy załączam albo grzanie podłogówki albo kaloryferów w zależności od zapotrzebowania. Są dostępne oczywiście standartowe regulatory do takich systemów , ale cena jest wysoka i są ograniczone. W PLC nie ma takich ograniczeń i programuje jak mi się podoba, no i jeszcze czas na to wszystko , którego raczej nigdzie nie kupię...
  19. Ustawiłem sterownik podobnie jak kolega orko, z tym że mam 21.4/20.8 i zobaczymy. U mnie będzie trochę inaczej, ponieważ cały dół mam w podłogówce a na górze kaloryfery. Zastanawiam się nad rozbudową sterowania podłogówką, jestem automatykiem i jakąś wiedzę na ten temat posiadam. Planuje zamontować sterownik PLC, który spełniałby rolę regulatora pokojowego, temperatury podłogi i pogodówki. Chodzi mi głównie o regulację PI lub PID, jeśli na przykład temperatura podłogi wynosi 23*C i piec się załącza to po godzinie płyta się na tyle nagrzeje , że temperatura wzrośnie o 0.5-0.8*C, później po wyłączeniu pieca wzrasta już o 1*C. Jeśli po tej godzinie nie wyłączyłbym pieca to nadal by pracował zupełnie nie potrzebnie. Nie znalazłem sterownika , który mógłby to uwzględniać (bieżący przyrost i prognozowaną temperaturę). Piec mam ustawiony na 45*C, które osiąga po 30 minutach pracy, piec mam bardzo ubogi i ciężko tutaj coś ustawić w stylu krzywe grzewcze czy czas postoju palnika.
  20. A jakie masz temperatury ustawione na noc i dzień?
  21. Niezły wynik, godny pozazdroszczenia. A co to jest ta opaska 0.5 m x 1m z proszku poliuretanowego?
  22. Mam do Ciebie pytanie orko, jeśli to nie tajemnica. Jakie masz spalanie w tak super docieplonym domu? Chodzi mi o doby kiedy paliłeś tylko gazem i były na zewnątrz temperatury <0. Dzięki i pozdrawiam.
  23. Powiedział,że nie pożyczy "bo każdy by chciał". Używam jej co tydzień do sprawdzania szaf elektrycznych, także nie boi się że zrobię jej krzywdę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...