Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Michał-J

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    3
  • Rejestracja

O Michał-J

  • Urodziny 08.06.1983

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Województwo
    dolnośląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

Michał-J's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Dlaczego Wy się tak wszyscy przejmujecie tą palnością. Nie rozumiem tego. Ale uspokoję Was trochę co do palności wełny celulozowej podając linki do ciekawych filmików: http://www.youtube.com/watch?v=s9iQoXvrYPk Wełna celulozowa jest lepsza pod względem palności niż wełna skalna. A dlaczego tak jest? Bo wełna celulozowa zawiera spore ilości soli boru oraz kwasu borowego. Wełna celulozowa niektórych producentów zawiera także siarczan (VI) glinu. Dzięki tym dodatkom włókna celulozowe zabezpieczają doskonale przed ogniem. Wełna celulozowa zaliczana jest do grupy materiałów trudnopalnych, nie rozprzestrzeniających ognia. A w przypadku zagrożenia pożarem zdolność materiału izolacyjnego do zapobiegania zapaleniu się konstrukcji jest ważniejsza niż sama jego odporność na ogień. Włókna celulozowe nie spalają się, nie ulegają topnieniu, a jedynie zwęglają się z szybkością 5-15 cm na godzinę. Doświadczenia wykazały, że temperatura wewnątrz zwęgliny wynosi 90-95°C. Drewno zapala się przy temperaturze około 200-300°C. Stal zaczyna tracić swoje właściwości konstrukcyjne powyżej 300°C. Jak widać włókna skutecznie chronią konstrukcje drewniane i metalowe przed ogniem. Podaje przykładowy skład gotowego produktu jednego z producentów wełny celulozowej: 81% celuloza, 12% kwas borowy i 7% boraks (tetra boran sodu Na2B4O7).
  2. Jako że w tym wątku było już sporo o perlicie to mam pytanie do szanownych forumowiczów jak ocieplić ściankę szkieletową widoczną na zdjęciu tym właśnie materiałem. Jest to ścianka wewnętrzna. Zewnętrzne ściany mam murowane na półtorej cegły pełnej (budynek poniemiecki). zdjęcie ścianki: Ścianka jak widać jest skratowana podobnie wykonany mam strop, dzięki czemu wszystko jest idealnie usztywnione. Pierwsza myśl, jaki mi się nasunęła to zastosować folię paroprzepuszczalną. Przymocowana byłby z jednej strony następnie przykręcone regipsy do skratowanej ścianki . W następnym kroku przymocowanie foli paroprzepuszczalnej do trzech z czterech desek (dolnej i dwóch bocznych) tworzących kwadrat (pusty fragment) ścianki i wsypanie perlitu od góry (wiem że nie może być żadnych szczelin bo perlit będzie nimi uciekał). Czyli po prostu mocowanie pasów foli i wypełnianie poszczególnym kwadratów ścianki. Z tym, że istnieje obawa, że perli osiądzie. Stąd pojawił się na forum pomysł na zastosowanie gipsu, ale da się to jakoś wykonać w przypadku ścianki? Ma ktoś jakiś pomysł jak to prawidłowo wykonać? I kolejne moje pytanie dotyczy ocieplenie stropu perlitem. Strop również skratowany, W jednej części budynku mam strop wykonany tak jak na zdjęciu, a w drugiej strop wykonany z legarów 240x240mm. Stare stropy nie mają żadnego wypełnienia pomiędzy legarami. Legary ugięte, podłogi krzywe, trzęsie się wszystko jak diabli (co dziwne nie jest) i pudło rezonansowe z tego jest. Będę zrywał te podłogi i chce skratować strop deskami 140x40mm (pomiędzy legarami puszcze po desce następnie będę docinał poprzeczne deski idealnie na wymiar. Jak od góry i dołu stropu umieściłbym membranę paroprzepuszczalną i wsypał perlit luzem to byłoby ok? Czy może tak że mieszam perlit z gipsem wysypuje w te puste kwadraty kratownicy kilka centymetrów, zraszam wodą, później sam perlit i na górę znowu perlit z gipsem i zraszam wodą. Albo trzeci wariant na dole membrana, sypie perlit a na górę perlit z gipsem i zraszam wodą. Jakieś inne propozycje, sugestie?
  3. Adamie metan etan propan i butan nie rozpuszczą styropianu. Rozpuszczalniki to raczej ciecze:), które po wymieszaniu ich z ciałem stałym lub cieczą są zdolne do tworzenia roztworu. Metan, etan propan i butan jak doskonale wiesz to gazy. Ale polistyren (z którego wytwarzany jest styropian – to dla innych bo Ty to wiesz) nie rozpuszcza się również w pentanie, heksanie, heptanie które są już cieczami. Na potwierdzenie. Pentan i/lub izo-pentan stosuje się jako środki spieniające polistyren. A butan oprócz pentanu jest stosowany w klejach do styropianu. Tak więc nie mogą one rozpuszczać styropianu. Po za tym tak jak napisałeś metan, etan, propan należą do tej samej grupy związków (razem z ropą i bituminami), ale ta grupa jest ogromna nazywa się związki organiczne. A ile w niej jest podgrup to miejsca mi na pisanie braknie. Ja rozumiem, że chodziło Ci o to że podobne rozpuszcza się w podobnym. Ale tak to nie może działać dla całej grupy, bo by prawie wszystko we wszystkim się rozpuszczało. Ropa naftowa to bardzo złożony skład, znajdują się w nim związki zawierające azot, siarkę, tlen, związki parafinowe, naftenowe, aromatyczne itd. Metan, etan, propan to bardzo mały wycinek (parafiny gazowe). Rozumiem, że mogło Cię zmylić to, że rozpuszczalność w rozpuszczalnikach organicznych jest na ogół zgodna z zasadą podobnej polarności (dobra rozpuszczalność związku polarnego w rozpuszczalniku polarnym i niepolarnego w niepolarnym). Myślałeś pewnie polistyren jest niepolarny więc rozpuszcza się w niepolarnych węglowodorach alifatycznych. Ale tak nie jest. Polistyren rozpuszcza się w takich związkach jak aceton, czterochlorek węgla, benzen, toluen – ogólnie rozpuszczalniki aromatyczne, cykloheksan, styren, dioksan, związki nitrowe. Czyli tworzy roztwory w rozpuszczalnikach apolarnych i polarnych aprotonowych . Nie rozpuszcza się w węglowodorach alifatycznych (rozpuszczalniki apolarne), niższych alkoholach, eterze, fenolu, kwasie octowym i w wodzie (rozpuszczalniki polarne) Pochodne ropy naftowej takie jak benzyna, olej napędowy i inne zawierają również węglowodory aromatyczne (to one powodują rozpuszczanie styropianu).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...