
hmepg
Użytkownicy-
Liczba zawartości
82 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez hmepg
-
Mam do was pytanie. Kupiłem ostatnio działkę wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Przy sprzątaniu całości okazało się, że w jednym z budynków zeskłądowany jest azbest. Oczywistym jest, że azbest z utylizuję, zastanawia mnie jednak czy to pomieszczenie, w którym był on składowany nadaje się jeszcze do użytkowania?
-
Sprawa wygląda następująco. Wykonuję taras, ale nie wiem w jaki sposób mam zabezpieczyć i wykończyć próg wejściowy do budynku. W tej chwili w progu pozostawiony jest styropian, elewacyjny, który opiera się bezpośrednio na styropianie fundamentowym. Jako wykończenie progu będzie płytka granitowa, położona na szerokości i po długości całego progu 20x90cm. Zastanawiam się jednak, czy nie będzie mi to osiadać na miękkim styropianie elewacyjnym. Chciałem, wyciąć ten styropian elewacyjny, bo trochę mi miejsca brakuje i wkleić tam, taki twardy podłogowy XPS dokładnie wszystko zabezpieczając siatką oraz klejem - usztywnić to wszystko. Na tak przygotowaną powierzchnię położyć granitowy próg. Co o tym myślicie?
- 1 odpowiedź
-
Jak wykonać murek - donice
hmepg odpowiedział hmepg → na topic → Ogrodzenia, podjazdy - otoczenie domu
Oczywiście, trzeba pamiętać, żeby obsypać ściankę donicy piaskiem, żeby ją dodatkowo zabezpieczyć przed wodą z gruntu. -
Jak wykonać murek - donice
hmepg odpowiedział hmepg → na topic → Ogrodzenia, podjazdy - otoczenie domu
No właśnie. Jak masz grunty wysadzinowe. Od ostatniego wpisu zmieniłem trochę koncepcję. Wykopałem jamę na -0,5m ppt, na spód leci 15-20cm piachu. Na wszystko gruz i zalewany rzadkim betonem, które spenetruje wszystkie luki, dziury, zagłębienie w gruzie. Nie mam niestety betoniarki więc będę mieszał w taczce , dlatego betonowanie będzie bardzo rozwleczone w czasie. . Ława fundamentowa wysokości około 20-25cm. Na to izolacja, bloczki i tynk. Zastanawiam się jednak nad przerwami dylatacyjnymi. Taka konstrukcja to już murek oporowy więc dylatacje powinny być co 5m, no ale zobaczymy. -
Jak wykonać murek - donice
hmepg odpowiedział hmepg → na topic → Ogrodzenia, podjazdy - otoczenie domu
No ja jeszcze nie zrobiłem tego murku Minęły dwa lata a tu kicha. Teraz zaczynam go wykonywać. Zmieniłem trochę koncepcję. Nie będę robił bunkra bo to bez sensu. Wykopałem na 40 cm dziurę w ziemi, Tam wrzucę cały gruz jaki mi został po budowie i wszystko zaleję betonem. I to będzie moja ława. Na tym muruje z bloczków betonowych murek. O odwodnienie nie dbam, bo od dołu mam połączenie z gruntem rodzimym - to jest bardziej murek oporowy niż donica. A Ty maciek_sz zrobiłeś już swój? Jak tak to pisz -
Dom 150 pow użytkowej. Ściany styropian 25cm Dach - 30cm Podłoga - 20cm Rekuperacja z odzyskiem. 5 mieszkańców Ogrzewanie podłogowe parter i grzejniki góra + CWU. Zużycie około 200m3 na miesiąc.
-
Dziękuję za pomoc. Zmniejszyłem krzywe i faktycznie temperatury się zmieniły. Nie chciałbym czegoś uszkodzić, dlatego przed jeszcze większą zmianą mam jeszcze jedno pytanie. W instrukcji obsługi jest kilka zakresów krzywych grzewczych: A - Instalacja ogrzewania podłogowego, nachylenie 0,2 do 0,8 B- Ogrzewanie niskotemperaturowe, nachylenie 0,8 do 1,6 C - Instalacja grzewcza o temperaturze wody w kotle powyżej 75°C, nachylenie 1,6 do 2,0 Co do instalacji podłogówki to wiem jaki mam zakres bo jest to w oczywisty sposób napisane - krzywa A Nie wiem natomiast jaki zakres obowiązuje mnie przy grzejnikach? Czy zakres B czy też C?
- 1 odpowiedź
-
- 200w
- 2xvitotrol
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Cześć, Mam mały problem z ustawieniem swojego pieca, no ale może od początku. Budynek nowy. Ściany 25 cm styropianu Dach - 30cm styropianu Podłoga 20 cm styropianu Rekuperacja z odzyskiem ciepła Ogrzewania na parterze - podłogowe Ogrzewania na piętrze - grzejniki bez termostatów Instalacja: 1. Kocioł Vitodens 200 2. Divicon do rozdziału obiegów grzejnych - osobno podłogówka na parterze i grzejniki 3. Vitotrol 200A - osobny na podłógówkę na parterze i osobny na grzejniki na piętro. 4. Do CWU Vitocel 150l Chciałbym, aby temperatura ustawiona na Vitotrolu była faktyczną temperaturą osiąganą na parterze i na piętrze, czyli na parterze ustawiam 21 stopni i tyle jest w pomieszczeniach, na piętrze daję 19 i też tyle jest. W tej chwili mam 23,2 stopnia na parterze i 22,8 na pietrze przy temperaturach zadanych na Vitotrolach 11 stopni, więc ni w dupę ni w oko. Nie po to są te urządzenia, aby zadawać temperaturę o kilkanaście stopni niższą, żeby uzyskać o kilkanaście stopni wyższą Krzywa grzewcza podłogówki - 0,5 Krzywa grzewcza grzejników - 1,4 Na Vitotrolach ładnie pokazana jest temperatura z czujnika zewnętrznego. Czy mogę prosić o pomoc w ustawieniu kotła?
- 1 odpowiedź
-
- 200w
- 2xvitotrol
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Czy mogę prosić o pomoc w doborze konkretnej mieszkanki traw: - działka 1000m2 - pełne nasłonecznienie, brak krzewów, miejsca zacienione jedynie w okolicy domu, - brak systemu nawadniania - regularnie udeptywana przez 3 dzieciaków - wolno rosnąca - mało wymagająca - zielona i ładna Będę wdzięczny za wszelką pomoc
- 1 408 odpowiedzi
-
- -sportowa
- agro-land..ktos
- (i 30 więcej)
-
Potrzebuję "dolać" trochę posadzki, aby zniwelować różnicę pomiędzy panelami, a płytkami. Będzie tego około 0,5cm. Potrzebuję wylewki samopoziomującej, która umożliwi mi to, ale takiej , która nadaje się na ogrzewanie podłogowe. czy możecie coś polecić?
- 7 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- podłogowe
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Gres grubości 11mm + klej 5mm (może więcej może mniej - nie wiem ile się daje ) ma się stykać z podłogą na której położone zostaną panele grubości 8,5mm. Różnica w poziomach jest 7,5mm. Pod płytkami i panelami zrobione jest ogrzewanie podłogowe. Jaki dać podkład pod panele przy ogrzewaniu podłogowym , aby zniwelować różnicę? Wiem, że można wcisnąć różnego rodzaju pianki i płyty o dowolnej grubości, ale one chyba raczej słabo sprawdzą się przy podłogówce. Znalazłem podkład specjalnie pod podłogówkę, ale ona ma tylko 1,6mm więc dalej brakuje mi 5,9mm. Zastanawiałem się czy nie wylać takie posadzki samopoziomującej w części gdzie mam panele lub czy nie zeszlifować - o ile się uda - posadzki w części pod płytkami.
- 1 odpowiedź
-
- gres
- ogrzewaniu
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Na wymianę reklamacyjną stolarki okiennej czekam już ponad 6 miesięcy, a przez ten czas wykonawca regularnie przesuwa jej terminy. Czy z prawnego punktu mogę w jakiś sposób zmusić wykonawcę do wymiany czy może to trwać w nieskończoność? Czy mogę mu podać termin ostateczny na wymianę?
- 1 odpowiedź
-
- reklamacja
- wymiany.
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Mam małą przepychankę z dekarzami dotyczącą spadku obróbki blacharskiej na attyce. Ścianka attykowa ogradzająca taras, z dwóch stron, pokryta będzie obróbką tytan-cynk. W którą stronę i dlaczego zrobić spadek na obróbce? Na zewnątrz budynku tak aby woda spływała po kapinosie obróbki na elewację czy do wewnątrz tak aby woda lała się na taras i z niego spływała do rynny. Na tarasie położony jest EPDM, który wywinięty jest na całą ściankę attykową - na część pionową i poziomą. Dekarze - spadek na zewnątrz Ja - spadek do wewnątrz.
-
Wzdłuż drogi mam zakopany kabel ziemny 3x1,5. Ponad teren zostały wypuszczone "uszy" w celu zamontowania oświetlenia, ale niestety okazało się, że są one za krótkie . Teraz muszę przeciąć ten kabel i go przedłużyć. Myślałem, o jakiejś kostce + puszka ziemna. Może znacie coś co się sprawdza i zabezpieczy łączony kabel pod ziemią, aby nie dostawała się tam woda, gryzonie, żeby nie było zwarcia - takie połączenie bezobsługowe i wieczne
-
Spróbuję wyjaśnić. Podczas cyrkulacji wody powstają straty energii wynikające z oddawania ciepła z wody na rury a z rur na zewnątrz. Im dłuższa instalacja tym większe straty. I teraz pytanie. Czy pompa cyrkulacyjna ma wpływ na ilość tych strat np. przez szybsze transportowanie wody ciepłej do punktu poboru? im szybciej przepłynie woda tym mniejsze straty. Chyba
- 12 odpowiedzi
-
- cyrkulacyjna
- jaka
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Czy pompa cyrkulacyjna ma wpływ na straty ciepła na rurach wynikające z cyrkulacji? Jakie orientacyjnie są straty ciepła?
- 12 odpowiedzi
-
- cyrkulacyjna
- jaka
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
19kW
- 12 odpowiedzi
-
- cyrkulacyjna
- jaka
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Nie wiem czy ma to znaczenie, ale mam zestaw Virodens 200-w + Vitocell. Do tego potrzebuję dobrą oszczędną, pompę w rozsądnej cenie. Dom 150m2. W takim razie co polecacie? Czy warto dopłacać?
- 12 odpowiedzi
-
- cyrkulacyjna
- jaka
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Mój instalator poleca mi taką pompę Pompa AQUART 04-15 c.w.u. cyrkulacyjna. Patrząc jednak na zużycie prądu 28W to całkiem sporo. Widziałem takie co zużywają 3-5 czyli kilkukrotnie mniej. Czy możecie polecić mi jakiś konkretny model?
- 12 odpowiedzi
-
- cyrkulacyjna
- jaka
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jak wykonać murek - donice
hmepg odpowiedział hmepg → na topic → Ogrodzenia, podjazdy - otoczenie domu
Teoretycznie powinno się zejść poniżej strefy przemarzania czyli u mnie 80cm. Nie chciałbym jednak, aby to był przerost formy nad treścią. Ława będzie zbrojona 4fi 12 + strzemiona fi6 co 250. W murku, w jedynej środkowej spoinie, również wsadzę pręty. Gdyby nie było to tynkowane to bym się nie bał, ale właśnie chodzi o ten tynk - czy nie będzie pękał. Przy zastosowaniu izolacji obwodowej murku z plastpapy (folia wg mnie się nie sprawdzi bo jest za cieńka i szybko się rozłoży) nie ma mowy o wykwitach na tynku. To ile proponujecie zejść poniżej terenu? -
Jak wykonać murek - donice
hmepg odpowiedział hmepg → na topic → Ogrodzenia, podjazdy - otoczenie domu
-
Witam, Chcę zrobić betonowy murek/donicę o długości 20m wysokości 0,5m ponad poziom terenu oraz szerokości około 12-14cm. Przykład murka w pliku. Mój plan to: - wykonać mały fundament wysokości 25cm, zagłębiony 25 cm poniżej terenu - wymurować ściankę z bloczków M-6, ale postawionych w pionie, tak aby szerokość muru wynosiła 12-14 cm. Co jakiś czas wsadzić pręt w spoinę pomiędzy bloczki. - otynkować - od wewnątrz wyłożyć jakąś folią, tak aby wilgoć nie przedostawała się na zewnątrz i nie wychodziły wykwity na tynku. - wsypać ziemie Czy konieczne jest jakieś odprowadzenie wody z tej donicy
-
A co to jest dokładnie ten suchy beton? Na forach internetowych jest tak wiele rozbieżnych informacji, że nie człowiek głupieje. Czy można go kupić np. w Castorramie/Leroy merlin ? Jeżeli krawężnik ma 6 cm grubości, to o ile szerszą dziurę wykopać? Jak głęboko można je minimalnie wkopać?
-
Jak prawidłowo powinny zostać ułożone krawężniki - nawierzchnia pod krawężnikiem, min. głębokość ich zakopania itp. Krawężniki będę ułożone wzdłuż drogi dojazdowej do mojego domu, oddzielając drogę gruntową od drzewek posadzonych wzdłuż drogi, obsypanych żwirem. Ich głównym zadaniem będzie zapobieganie wysypywaniu się tego żwiru. Ruch samochodów prawie żaden - tylko moje. Czy wystarczy posadzić je na zagęszczonej podsypce z piasku i obsypać ziemią, czy też konieczne jest stabilizowanie na suchym betonie?
-
Pytanie za trudne. Gdybyś zapytał o to na jaki kolor pomalować taras, czy ładniejszy jest trójkątny czy owalny to na pewno uzyskał byś kilkadziesiąt odpowiedzi.