Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

naidoo

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    22
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez naidoo

  1. Czyli muszę przenieść kapilarę, która wychodzi z zaworu termostatycznego, z górnej belki i mniej więcej w takim samym miejscu zamocować ją na dolnej belce.
  2. Dziękuję za informacje. A co byłoby w przypadku gdybym bufor naładował sobie w nocy np. do 80 stopni i pompę obiegową oraz od podmieszania włączyłby np. o godzinie 10 ? Czy może to spowodować, że na podłogówkę pójdzie zbyt wysoka temperatura? Czy pompa, która odpowiedzialna jest za podmieszanie jakoś wyrównuje temp. do tej zadanej na termostacie?
  3. gersik nie mogę powiedzieć, że się pchałem w takie rozwiązanie ale jest zastałem. Termometry przełożę sobie żaden problem. O którym zaworku na dolnej belce piszesz?
  4. Wszystko się zgadza, ściągnąłem kapturki i kręcąc na maxa w lewo rotametrem doszedłem do oporu i max wartości 1,5 l/min. Czy te nakładki elektrycznie regulujące zaworu od obiegów tez można spokojnie ściągać? Pytam bo może pozamykam obiegi i będę próbował odpowietrzać pojedynczo.
  5. Termometry wskazują następująco: 1. Pracująca tylko pompa obiegowa przy buforze wtedy zasilanie np. 40 stopni, a powrót ok. 25 2. Jeżeli włączę jeszcze drugą pompkę to faktycznie te wartości jakby zamieniają się wartościami. Strzałka na pompie skierowania jest w dół, czyli od zasilania do powrotu.
  6. Adam, druga pompa obiegowa jest zaraz przy buforze i widać ją na foto 2. Pisałem, że pròbowałem też ją włączać na ròżne prędkości.
  7. Adam, rozumiem, że w takim układzie woda w podłogówce nigdy nie powinna być ciepła. Twierdzę jednak, iż do tej pory podłoga się nagrzewała tzn. pracowała w moim odczuciu OK. Dodatkowo grzejniki łazienkowe są na tych samych belkach i na bank szybciutko się nagrzewają. Chyba zaworów nie uda mi się zamknąć manualnie bo są podłączone pod sterowniki w pokojach Rotometry też się nie obracają tak jak napisał zyzolek.
  8. Myśleć to może i lubię jednak wolałbym niczego na czym się nie znam nie popsuć mimo wszystko.... Chyba forum służy do tego by uzyskać w takich kwestiach porady od osób, które są bardziej zorientowane w temacie? Bo po Twoim poście zaczynam mieć wątpliwości. Sam tego nie montowałem robił to "fachowiec".
  9. Wyczytałem też, że można próbować przy odpowietrzaniu zamykać wszystkie obiegi i otwierać oraz odpowietrzać pojedynczo.. Ma to sens? Jeśli tak to jak zamknąć zawór, którym steruje u mnie termostat? Te rotometry chyba muszę złapać kluczem przy samej belce by jest odkręcać/ zakręcać jak radziłeś?
  10. Czy mam odkręcać tylko te małe, białe odpowietrzniki na górnej i dolnej listwie ( z pierwszej fotki)? Czy w Waszej opinii zrobiona u mnie instalacja jest ok czy są jakieś elementy wymagające poprawy?
  11. Grzałka ma moc 9 kW, dom o powierzchni 110 m2. Ocieplony: ściany 24 cm styro, posadzka 15 cm styro oraz góra 30 cm wełny. Do tej pory nie miałem takich problemów z moją podłogówką. Tak troch poczytałem w sieci i może będę musiał próbować ją odpowietrzyć? Jeśli tak to będę potrzebował krótkiego maunala
  12. Tak, grzeję wodę w buforze tylko w II taryfie. Staram się by woda w zasobniku nie miała więcej niż 60 stopni, zajmuje to mojej grzałce jakieś 3-4 godziny. Dziś w nocy całość pracowała non stop 8 godzin i w moim odczuciu nie dało to jakiegokolwiek wzrostu temperatury w pomieszczeniach pomimo tego, że rano koło 8 temp na zasilaniu wynosiła ok. 40 stopni. Wskazania rotometrów to 1l na min przy włączone pompie obiegowej i drugiej przy podmieszczach. Mam nadzieję, że dobrze to nazywam
  13. Dzień dobry, prosiłbym o poradę w kwestii instalacji antenowej w domku jednorodzinnym. Na dachu mam zwykłą antenę do telewizji cyfrowej. Na strychu rozdzieliłem ja trójnikiem na dwa pokoje: 1. TV LCD Samsung z tunerem DVB-T ( kabel ze strychu idzie do gniazdka antenowego i z gniazdka do TV) 2. TV LCD Toshiba + zewnętrzny tuner DVB-T ( kabel ze strychu poprowadzony bezpośrednio to tunera i z tunera do TV). Ponieważ na obszarze mojego zamieszkania nie mam możliwości ustawienia anteny na jeden nadajnik z sygnałem wszystkich 3 MUXów trochę się pobawiłem i udało mi się znaleźć złoty środek. No może nie do końca bo na TV Toshiba mam zawsze wszystkie programy TV cyfrowej, a na Samsungu tylko i wyłącznie przy ładnej pogodzie ( najczęściej jednak tylko 1 MUX z jednego nadajnika). Już wielokrotnie zarobiłem końcówki przy kablu Samsunga, ale jest to ewidentnie wina sygnału bo tuner przeniesiony z drugiego pokoju też znajduje tylko 6 programów. Tak sobie wydumałem, że rozwiązaniem może być poprowadzenie kabla bezpośrednio z trójnika do TV. Jednak zanim zacznę ryć wszystko chciałem się dopytać czy może Wy widzicie jeszcze jakieś rozwiązanie? Dziękuję !
  14. Dzień dobry, mam w domu parterowym ogrzewanie podłogowe, którego główne elementy przedstawiają poniższe zdjęcia. Prosiłbym o poradę jak najlepiej wszystko ustawić bo mam wrażenie, że układ obecnie jest mało wydajny. Na zbiorniku woda ogrzewana jest do temp. 60 C i po włączeniu obiegu kaloryfery w łazienkach są wyraźnie ciepłe natomiast podłoga w moim przekonaniu słabo oddaje ciepło ponieważ nie prowadzi do podniesienia temperatury w pomieszczeniach. Dodam tylko, że woda w zasobniku ogrzewana jest w II taryfie. Aktualnie sytuacja przedstawia się następująco: 1. Pompa obiegowa umieszczona koło zasobnika pracuje na II prędkości, regulator temp. na wejściu podłogówki ustawiony jest na 40 stopni. Przy takim układzie wskaźniki temp. przy podmieszczach wskazują na zasileniu ok. 40 stopni ( czasem nawet 50), na powrocie około 30. 2. Po włączeniu pompki przy podmieszczach temp. na wejściu spada do ok. 20 stopni, a na wejściu pozostaje praktycznie bez zmian. Mam wrażenie, że układ 1 nic nie wnosi do ogrzewania ponieważ zaraz po uzyskaniu wskazanej temp na buforze wszystko jakby utrzymywało jedynie stałą wartość nie przekładając się na wzrost temp w pomieszczeniach. Prosiłbym o wyjaśnienie czemu tak się dzieje i jak w takim przypadku to wszystko ustawić by układ stał się możliwie najefektywniejszy.
  15. naidoo

    Bufor do C.O. podłogowego

    Dzięki za szczegółowy opis. Nie rozumiem tylko jednej rzeczy: jedyny wskaźnik ciśnienia w układzie mam na grupie bezpieczeństwa. Jak mam wobec tego później przy wskazaniu 0 na grupie zmniejszyć ciśnienie do 0,3 bara w całym układzie?
  16. naidoo

    Bufor do C.O. podłogowego

    Rozumiem i z tego co widziałem to układ ma odcięty dopływ wody z sieci. Odkręcone są tylko zawory od zasilania i powrotu dla podłogówki. W takim układzie na naczyniu zmniejszę ciśnienie do 0,3 bara i włączę układ do sieci oraz wykonam regulację zgodnie z propozycją. O wynikach poinformuję po Nowym Roku
  17. naidoo

    Bufor do C.O. podłogowego

    Dom parterowy, zbiornik umieszczony jest w pomieszczeniu gospodarczym.
  18. naidoo

    Bufor do C.O. podłogowego

    Ciśnienie wstępne powinno u mnie wynosić 1,5 bara i taką wartości mógłbym uzyskać gdybym miał w zbiorniku wodę o temp ok. 15*C. Przy obecnym użytkowaniu temp. nie spada poniżej 20*C, a ciśnienie poniżej 1,7 bara. Tak jak pisałem wcześniej przy wzroście temp. o ok. 30-35 *C ciśnienie wynosi 2,5 bara. Może wobec tego spróbuję podgrzać wodę w zbiorniku do 70- 80 *C i zobaczę ile wyniesie w takim wypadku ciśnienie. Krzywdy chyba w ten sposób instalacji nie zrobię bo w odpowiednim momencie wodę wyrzuci grupa bezpieczeństwa, a na podłogę większa temp. niż ta ustawiona na termostacie przy podmieszczach nie pójdzie. Zastanawiam się wobec tego czy rozsądne jest grzanie z wykorzystaniem wszystkich 10h trwania II taryfy. Może lepiej ustawić np. 2-6 do tych 70*C i później 13-15 to samo? I tak układ ma dużą bezwładność, więc ciepło powinno być również po powrocie z pracy 17-18....
  19. naidoo

    Bufor do C.O. podłogowego

    Sprawdziłem naklejkę na naczyniu, pojemność 12 litrów, ciśnienie 1,5 bara, maksymalne 4 bary, testowane na 5 barów. Tyle udało mi się odczytać
  20. naidoo

    Bufor do C.O. podłogowego

    Dziękuję za odpowiedzi, Pani Krzysztofie nie ma problemu- odpowiedzi na forum to nie Pana praca Co do wzrostu ciśnienia w układzie to wzrasta ono o ok. 0,8- 1 bara po podgrzaniu wody w zasobniku z 20 do 70 stopni. Czy może jest w takim razie jakiś błąd w wykonaniu? Czy mógłbym w takim razie prosić o propozycję jak najrozsądniej eksploatować mój system z wykorzystaniem jedynie II taryfy? Ja oczywiście prowadzę różnego rodzaju próby, ale chętnie poradzę się bardziej doświadczonych użytkowników.
  21. Dzień dobry, jestem nowy na forum, więc witam wszystkich i proszę o wyrozumiałość przy pierwszych postach Chciałbym poprosić o poradę w następującym temacie: Od początku grudnia zamieszkałem w domu jednorodzinnym o pow. użytkowej 110 m2. Zainstalowane jest w nim wodne ogrzewanie podłogowe, które podłączone jest do zasobnika 500 l firmy Galmet. Woda w zasobniku jest grzana przez grzałkę o mocy 9kW, docelowo pracująca jedynie w II taryfie. Nie jestem fachowcem, więc wymienię pozostałe elementy instalacji : grupa bezpieczeństwa, pompa doprowadzająca wodę z instalacji do zasobnika, pompka przy podmieszaczach, a całością sterują elektroniczne termostaty. Ponieważ do tej pory nie miałem styczności z ogrzewaniem prosiłbym o wyjaśnienie następujących spraw: 1. Grzałka ma pracować w II taryfie, a bufor oddawać ciepło do instalacji w określonych godzinach. Czy możliwe jest wobec tego naładowanie bufora np. w godz. 22-3 bez pracującej pompy przy buforze w celu szybszego uzyskania żądanej temperatury np. 70 stopni. Następnie pompa włączała by się o 3.30 przy wciąż pracującej grzałce i kończyła pracę o 6 wraz z grzałką. W ten sposób chciałbym aby podłoga zagrzała się przed porannym wyjściem do pracy. Następnie grzałka działaby w godz 13-15, a pompa pracowałaby od 15 do 19. 2.Czy w takim cyklu pracy ( pracująca grzałka i nie zawsze pracująca pompa) nie powstanie w układzie zbyt duże ciśnienie? Próbowałem już po części tego rozwiązania ( grzałka pracowała sama bez pompy ok. 2 godziny) i ciśnienie max wyniosło 2,4 bara. Zaraz po włączeniu pompy spadało do wartości 1,7-1,9. Wiem od instalatora, który wykonał całość, że grupa bezpieczeństwa zadziała gdy ciśnienie wyniesie 2,8 bara. Wiem, że sam zbiornik wytrzyma ciśnienie do 10 barów , lecz co z resztą instalacji. 3. Czy temperatura wody ( po dłuższym nagrzaniu ok. 60-70 stopni) nie będzie zbyt wysoka? Wiem, że mam jakiś zawór przy podmieszaczach, który powinien temu zapobiec i jest on ustawiony na 40 stopni. Z góry dziękuję za odpowiedź i opinię.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...